26.04.2003 Sportul Studentesc – Poli AEK Timisoara 3-1(0-1)

Home Forums Archive Sezon 2002-2003 Season – Divizia A 26.04.2003 Sportul Studentesc – Poli AEK Timisoara 3-1(0-1)

Viewing 14 posts - 31 through 44 (of 44 total)
  • Author
    Radu Dobrin
    Member

din cite am aflat, in repriza a 2:a am facut un meci mare…nu stiu in schimb ce sa intimplat in prima…si ce a facut galamaz la faza din secunda 20 cind stancioiu a scos mingea de pe linia portii cu capul…

ovidiu…giani…george…detalii!!..:)

Giani
    Member

Prima repriza… nu am vazut-o. Practic, am ajuns, din cauza pregatirilor de paste si din cauza galeriei de suflatori in punga ($teaua) prin minutul 35. Era ceva de cosmar: 0-0 si un meci anost, in care timisorenii pareau foarte stabili pe picioare. Maxim a reusit o actiune pe cont propriu, finalizata cu un sut pe poarta, scos foarte greu in corner de portar (min. 38 ). In minutul 41, oaspetii au beneficiat de o lovitura libera, pe la 20 de metri de poarta, in lateral, din care au reusit sa trimita mingea in 6 metri, unde Lazar i-a luat fata lui buia, dar a reusit sa trimita mingea cu capul in propria poarta. 0-1 sisansele de baraj pareau compromise.

Repriza a doua a avut cu totul alt aspect. In timp ce echipa din bragadiru, ajunsa accidental la timisoara, parea din ce in ce mai obosita, ai nostri erau in ce in ce mai siguri si mai ofensivi. Nici nu incepuse bine repriza, si Gigel Bucur scapa de un marcaj visator pe partea stanga, patrunde la limita careului mic, foarte lateral (sub 1 metru de linia de poarta), suteaza, mingea se loveste de piciorul unui fundas timisorean si intra in poarta. 1-1 si sperantele renascusera in Regie.

Pe masura trecerii timpului, timisorenii erau din ce in ce mai obositi, galeria lor, majoritar rrapidista, incepuse sa amuteasca (dupa ce toata prima repriza ne-au huiduit copios si s-au auzit numai ei), galeria noastra din ce in ce mai activa si jocul “studentilor” din ce in ce mai direct. Intre timp, Cezarica a recurs si la ceva schimbari. Astfel, in minutul 65, a fost inlocuit Stancu, foarte slab in timpul primei reprize. Apoi, a fost introdus (min. 75) Mazilu in locul lui Dinita. Si dupa doua minute a inscris, asta dupa ce Gigel Bucur a demostrat ca diferenta intre un aparator timisorean si un jalon de slalom este doar de tipul compozitiei chimice. Ultimul gol a fost inscris cam prin minutul 80, cand la o faza lucrata tot de Gigel Bucur, Chihaia a centrat de pe dreapta iar Irimia (introdus de 5 minute in locul lui Maxim) a inscris cu capul din 6 metri. Ar mai fi de remarcat o sumedenie de alte ratari (au excelat Bucur si Mazilu) si o tentativa palida a bragadirenilor de a aduce situatia meciurilor directe la egalitate prin inscrierea macar a inca unui gol. Degeaba insa, deoarece resursele fizice li se teminasera cam de prin minutul 60.

In concluzie, pot spune ca victoria a fost meritata si ca, paradoxal, influenta arbitrului Salomir asupra jocului a fost una minimala, dar asta in conditiile in care oricum nu prea avea ce sa influenteze, oaspetii fiind net depasiti de cerintele unui meci de prima divizie, fie ea si din Romania.

Giani
    Member

Bun meci. Dar in repriza a doua nu am avut adversar. Nu stiu prin ce accident nuclear au ajuns fosilele astea reciclate in divizia A.

Giani
    Member

Ramane cum am stabilit. Am invins si asta e in avantajul nostru. Acel daca a devenit realitate. Nu ne trebuie decat un rezultat bun la Craiova (macar un egal, victoria ar fi insa mult mai buna) si am putea spera la mai mult. FORZA SPORTUL!

Giani
    Member

Da, dar astea au fost pe placul clapaugelor lu’ nea mitica. Chiar nu v-ati prins? Daca batem la Craiova (da Doamne, o sa ma rog in seara asta de sarbatoare pentru asa rezultat), sa vedeti tone de tensioactive (sapunuri si detergenti) la gura presedintelui ligii. HAI SPORTUL! Poate il ducem pe mitica pres. de club de divizia B.

Daphix_
    Member

Bravo Sportul! Bafta in continuare! Si sper in ceva sponsori ptr voi, macar echipa asta sa aiba ceva bani daca to se zbate in div.A. :forza uta:

07Ex
    Keymaster

Giani, multumim pentru comentariu. Bine ca am castigat si ca am acumulat inca 3p in clasament. Sincer sa fiu dupa 0-1 n-am mai crezut ca baietii vor putea castiga. De fapt este pentru prima data anul asta cand Sportul castiga un meci dupa ce este condusa la pauza.

07Ex
    Keymaster

Pe Craiova va fi foarte greu sa-i batem deoarece si in cazul in care vom juca bine ne va aranja nea mitica cu niste arbitrii de-ai lui. Eu insa tot sper ca echipa sa joace foarte, caz in care arbitrii sa nu aiba cum sa ne dezavantajeze prea mult.

razvanR
    Member

Avem o echipa extraordinara, minunata.

Felicitari tuturor jucatorilor si antrenorilor pentru atitudinea de sambata !

Anonymous
    Member

De cand Sorin Cartu a venit la Craiova (adica de la meciul pierdut clar in Regie), a castigat un singur meci acasa, cel cu Bistrita. Este la fel de adevarat ca tot acasa, nu a primit decat un singur gol, de la UTA !

cameliu
    Member

Dupa meciul cu noi au cistigat acasa si cu Otelul cu 2-0 si cu Poli AEK cu 1-0!

Important este sa ramana SUPER SPORTUL si in urmatoarele trei meciuri… Craiova, Dinamo, ASTRA toate la 3 sau 4 puncte de noi. Aceste victorii ar insemna salvarea noastra si condamnarea la baraj sau chiar la retrogradare directa a una dintre cele trei.

FORZA SPORTUL!
    AVANTI BIANCO-NERI!!!

Anonymous
    Member

Cred ca este foarte important sa NU mai greseasca apararea. Daca apararea va merge bine o sa luam puncte importante.
    Poate s-au trezit si ei la realitate si isi dau seama ca important pt viitorul lor este sa ramana in A.

Nu cred ca trebuie sa se planga de bani la 21 ani ! Sunt si alti tineri mai valorosi ca ei care nu au conditiile lor. Aia care s-au dus pe la liga , adica Mustatea si Paunescu nu au jucat nimic. Mustatea nici nu era in stare sa se miste singur pe teren fara sa asculte indicatiile lui Andone.

Ar fi pacat ca Dinita, si Padurest sa nu-si gaseasca echipe cu bani. Restul cred ca trebuie sa faca mai mult pt club si asa vor veni bani. Nimeni nu arunca cu bani pe “sperante”.

Despre Siman nu am ce sa zic. Bine ca inca baga bani si nu el este de vina ca Stanca nu stie sa prinda o minge, ca Lazar si Galamaz joaca uneori penibil.

dragos
    Member

am urmarit meciul inregistrat abia luni seara, caci am lipsit din bucuresti.
    dar, am ascultat prin telefonul mobil ultimele 15 min. din fiecare repriza
    din transmisia de la pro tv.
    mi-a placut in mod special repriza II – s-a jucat fotbal.
    LA MAI MARE!!!!!

Viewing 14 posts - 31 through 44 (of 44 total)
  • The topic ‘26.04.2003 Sportul Studentesc – Poli AEK Timisoara 3-1(0-1)’ is closed to new replies.