26.08.2006 Sportul Studentesc – FC Brasov 2-1(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 26.08.2006 Sportul Studentesc – FC Brasov 2-1(0-0)

Viewing 10 posts - 16 through 25 (of 25 total)
  • Author
    franz_kafka
    Member

Eu zic sa fim optimisti, dupa meciurile din cursul acestei saptamani! E bine ca ne-a batut Braila, si nu Brasovul, care se pretinde o contracandidata la promovare! E rau, numai daca nu ne-am propus cumva sa nu retrogradam, pt ca Braila este o contracandidata serioasa in acest sens…, dar cred ca e imposibil sa le treaca prin minte jucatorilor si antrenorului un asemenea gand negru…, nici macar ca farsa!

Spawn09
    Member

propun pe aceasta cale deschiderea unui nou topic pt meciul din cupa carer am inteles ca e Marti ora 18:00 la Buftea

Radu Dobrin
    Member

spawn,

poti, daca vrei, sa creezi un nou topic in formatul celorlalte. Nu iti fa probleme… daca gresesti ceva, il stergem si o luam de la inceput :)

Giani
    Member

Prima repriza nu mi s-a parut extraordinara (recunosc sportiv ca am ajuns la stade in minutul 20). Un joc haotic, cu o posesie prelungita si plictisitoare, si cam atat. Trei suturi anemice pe poarta, toate de la distanta, si cam atat. Brasovul: inexistent.

In repriza a doua am avut proasta inspiratie de a mai zabovi la Nicu pentru a termina berea. Asa ca am ratat cu succes primul gol. Apoi am fost pe ei. Lejer, fara prea multe eforturi. Golul 2 a fost ca in filmele cu prosti: Gheorghe Costin a urmarit foarte bine o minge respinsa de portar in laterala si a sutat n poarta goala (fundasii brasoveni plimbau vacutza pe imas). Ar mai fi de retinut o executie tehnica de mare rafinament a lui Varga (prin minutul 80-85, la 2-0), care din pacate s-a oprit in plasa laterala, un penalty aberant acordat de Sierea concitadinilor emigrati in Ardeal (in argou, fostului oras Stalin i se mai spune si Iasov, prietenii stiu de ce), un offisde inexistent contra lui Mazilu (care ar fi scapat cu portarul) si o executie a varfului Nastionalei care, cu mult noroc pentru oaspeti, a fost respinsa de portar cu piciorul. Plus prelungirea nejustificata a meciului cu vreo sase minute si acordarea faulturilor intr-un singur siens (asta la 2-1). Din pacate baietii nostri inca trateaza meciurile cu o prea mare lejeritate; in rest nu traiesc cu impresia ca am avea adversari in seria Est.

Radu Dobrin
    Member

mersi Giani!

poate in sezonul asta o sa apucam sa ii vedem si pe micul ecran….

Am observat si deficiente de carmuire a echipei. aproape tot meciul s-a abuzat de centrari de pe flancuri cand defapt pe centru nu venea absolut nimeni. Cine a fost la stadion a vazut. centrari peste centrari, mai ales de la varga, majoritatea coplesitoare in picioarele aparatorilor centrali, caci nimeni nu urca in atac. cum continui sa joci plouat in situatia asta?
    Da, curelea a fost pe dianfara, ca toti mezinii echipei defapt. daca ne pleaca jucatorii cu experienta, am pus-o. cei tineri nu au simtul orientarii, centrari fara adresa, suturi in adversar, cap in pamant, intrari intarziate… cred ca trebuie insistat serios pe tehnica la antrenamente. sa le iasa sangele pe nas.
    am fost cumplit de dezamagit, am mai zis-o dar o repet, de modul in care s-a facut incalzirea in pauza. modul de abordare spune tot. miutza.
    am citit in gsp-ul de astazi ca jucatorii, la Braila, au refuzat practic sa joace (fapt cumva confirmat chiar si de Ovidiu). foarte urat din partea lor!

Balint, nu ne refuza!

Spawn09
    Member

offtopic stie cineva cum se numeste echipa cu care jucam marti?si pe ce teren?

ultrasro
    Member

cu fc Buftea in orasul Buftea

ovidiu
    Member

“Victorie muncită
    Cristi Scutariu

După un meci anost, “studenţii” au învins la limită o formaţie braşoveană mediocră

Elevii lui Cezar Zamfir au în continuare probleme de acomodare cu ora începerii partidelor din Liga a II-a. Astfel, cu doar o jumătate de oră înaintea startului, Ferfelea era în tribună cu prietena, Mazilu facea mişcări lente de dezmorţire, iar Varga jongla cu mingea sub privirile plictisite ale colegilor. Prima repriză a aparţinut gazdelor, însă acţiunile lor de atac se opreau invariabil la marginea careului de 16 metri, Curelea fiind prins mai mereu pe picior greşit.
    După pauză, alb-negrii s-au trezit din amorţeală, iar Stelian Stancu a reuşit deschiderea scorului printr-un şut frumos de la 17 metri, demonstrînd că nu este degeaba pe lista Rapidului şi a Stelei. Susţinuţi de puţinii, dar inimoşii spectatori, “studenţii” au ţinut sub presiune apărarea braşovenilor în căutarea celui de-al doilea gol, marcat de tînărul Costin Gheorghe după o pasă primită de la Oae.
    La singura acţiune periculoasă a ardelenilor, Viorel Gheorghe a obţinut şi transformat un penalty, dar impresia lăsată de “stegari” a fost dezamăgitoare.

Moldovan nervos
    În momentul schimbării sale din minutul 30, Flavius Moldovan a fost luat la rost de unul dintre spectatori: “Beţivule, cînd mergem la o bere împreună?!”. Fostul fundaş al Rapidului s-a enervat, ameninţîndu-l pe suporterul Sportului că îl va bate după meci. Înfrîngerea suferită de echipa sa l-a facut să uite însă “promisiunea”. (Daniel Ţincu)

Stadion Sportul
    Sportul Studenţesc – FC Braşov 2-1

St. Stancu (47), Costin Gheorghe (76)
    Stanca – ST. STANCU, Raţiu, Secăreanu, M. Dedu – Ciupe (74 Oae), NICOLA (82 Ferfelea), C. Lazăr, D. VARGA – Curelea (76 Mazilu), Costin Gheorghe
    Antrenor Cezar Zamfir

Viorel Gheorghe (85 – pen)
    N. Petre – Isăilă, Bodea, Fl. Moldovan (30 Goia), I. Dumitru – Sburlea (58 Benga), Tatarciuc, Ignea, Cr. Turcu – VIOREL GHEORGHE – Fl. Anghel (58 Onofrei)
    Antrenor Aurel Şunda
    Arbitri: I. Serea (Focşani) 6, C. Savu (Galaţi) 6, L. Szanto (Tîrgu Mureş) 7

Spectatori: 200
    Cum s-au marcat golurile
    1-0 – St. Stancu (47) – şut în diagonală din 17 metri
    2-0 – Costin Gheorghe (76) – a marcat din apropiere
    2-1 – Viorel Gheorghe (85-pen) – a transformat un penalty obţinut tot de el

27 august 2006″

In primul rand felicitari inimosilor suporteri.
    Poate se vor trezi si jucatorii si vor intelege ca doar ei pot reveni cu brio pe prima scena. Totul e sa-si doreasca.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

07Ex
    Keymaster

Neconvingatori

MODESTI “Studentii” sunt departe de ceea ce au fost acum doua luni

Sportul – FC Brasov. O confruntare care nu cu mult timp în urma avea loc pe scena primului esalon. Ieri, ambele combatante au fost doar umbra acelor echipe.

Te-ai fi asteptat ca la partida sa asiste macar o mie-doua de spectatori. Dezamagire crunta. La începutul meciului abia se adunasera 200. Blazarea s-a instalat si în inima suporterilor celor doua grupari. Iar jocul a fost pe masura. Cel putin în prima sa parte.

“Studentii” s-au trezit abia în minutul 44, când mijlocasul Nicola Vasile a expediat un sut sanatos din afara careului mare ce a trecut de putin pe lânga buturile brasovene. Si parca în continuarea acelei faze, imediat dupa revenirea de la cabine, Stelian Stancu a sutat din coltul drept al suprafetei de pedeapsa si a dezmortit tabela de marcaj (‘46). Apoi iar au fost cuprinsi de moleseala, spulberata de Oae, care “a crosetat” câtiva adversari, a sutat, dar balonul a fost deviat de portarul Petre pâna la juniorul Costin Gheorghe, acesta expediind în plasa din apropierea liniei portii (‘77).

Meciul s-a încins în ultimele cinci minute de joc, dupa ce Viorel Gheorghe a reusit sa reduca din handicap din penalty (‘85). Din pacate pentru elevii lui Sunda, desteptarea lor s-a produs prea târziu pentru a mai schimba directia celor trei puncte.

“Si-au schimbat oferta în fiecare zi”

Bossul din Regie, Vasile Siman, nu prea era încântat de evolutia fotbalistilor sai, ci doar de victoria obtinuta ieri, la limita, în fata lui FC Brasov. Despre eventualul transfer al atacantului Ionut Mazilu la formatia din Giulesti, patronul Sportului a declarat: “Intrebati-i pe cei de la Rapid de ce nu s-a rezolvat! Mi-au facut o oferta care s-a schimbat în fiecare zi. Mazilu este un jucator valoros si mereu va avea oferte. Depinde si de el unde îsi doreste sa ajunga, la Steaua sau la Rapid”. Atacantul a precizat ca înca nu este pregatit fizic sa joace un meci întreg. (Catalin Anton)

Viewing 10 posts - 16 through 25 (of 25 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.