27.11.2005 Sportul Studentesc – Rapid Bucuresti 1-0(0-0)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 27.11.2005 Sportul Studentesc – Rapid Bucuresti 1-0(0-0)

Viewing 12 posts - 16 through 27 (of 27 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Dupa cum spuneam: aldamasul cu Steaua si Dinamo, ca sa nu fim deranjati prea tare cu restul…

Dragos Chiva
    Member

Dragi colegi de bucurii&suferinta
    As dori sa va povestesc un incident la care am asistat in timp ce ma indreptam spre casa cu metroul, dupa partida Sportul-Rapid:
    Metroul a ajuns de la Grozavesti in statie la Eroilor unde a stat foarte mult.Toata lumea este obisnuita cu asta fiindca, intotdeauna metroul de pe tronsonul I il asteapta pe cel din Militari, pentru a pleca mai plin mai departe.De data asta insa, pe langa sederea obisnuita, calatorii au avut parte si de o scena la care va doresc sa nu asistati vreodata, daramite sa fiti implicati.”Suporterii” rapidisti, nu stiu cum au facut ca au gasit intr-unul din vagoane UN SINGUR OM ce purta la gat fularul ce apartine suporterilor dinamovisti.Tipul asta ori era in metrou inca de la statia Grozavesti si deci nu avea nici in clin nici in maneca cu meciul de pe Cotroceni, ori s-a urcat la Eroilor si chiar daca fusese la meci, era limpede ca nu avea nimic de a face cu galeria lui Dinamo.S-au năpustit asupra lui un grup de 4-5 golani si l-au lovit pana l-au dat jos.Cazut jos la pamant , omul facea unele gesturi palide de a se mai apara de loviturile ce veneau din toate directiile.NU L-AU LASAT IN PACE SI L-AU LOVIT PANA N-A MAI MISCAT DE LOC, in special suturi in figura aplicate din picioare.
    Va rog sa va ganditi bine pe viitor cand mai spuneti ca galeria Sportului este “infratita” oarecum cu cea a Rapidului, fiindca trebuie sa primiti in cont si astfel de gesturi.Rusine mare pentru o galerie “europeana”(?!?)

dragos
    Member

Lazar nu are nimic grav…a preferat sa fie inlocuit, ca sa nu aiba probleme, daca ar fi continuat.

orice echipa daca nu are un dram de noroc (sansa) nu poate obtine nimic.
    noi am jucat ca o echipa MARE, iar NOROCUL a fost de partea celor MARI…..
    FELICIT ECHIPA pentru ambitia si daruirea oferite in acest duel !!!

rapidul a avut ocazii mari (una fiind chiar dupa ce am marcat, insa edy a parat mingea pe care scria GOOLL), au avut si un 11m, insa si noi am avut un 11m la mazilu…….in mitanul secund, cand am vazut ce iures este la poarta noastra, ma gandeam, ca daca luam gol, vom lua mai multe apoi…..
    dar, cum ocaziile se razbuna, am profitat de gafa lor si…..ION MAZILUU !!!

trebuia sa spargem gheata………

PS: a inregistrat cineva meciul, caci as vrea sa-l vad si la tv ???

07Ex
    Keymaster

Lupte de gladiatori

Agresivitate, spectacol, concentrare, mobilizare la maxim au fost caracteristicile unui meci extrem de tensionat din care a ieşit învingătoare echipa lui Dan Petrescu.

Determinarea şi ambiţia se citesc de la început în ochii lui Marius Constantin şi ai celorlalţi rapidişti. Intervenţiile vişiniilor sunt la limita regulamentului, “studenţii” sunt luaţi cu fulgi cu tot, din orice contact sar scântei, dar arbitrul Deaconu lasă jocul liber, fără să umble la cartonaşe.
    Spiritele se încing din ce în ce mai tare. Cruceru şi Lazăr bagă şi ei “materiale”, toţi jucătorii având ca obiectiv să iasă învingători şi vii din duelurile unu la unu şi să-şi calce în picioare adversarii. Preocuparea spre construcţie e redusă, aşa că prima ocazie apare în minutul 20, când Tibi Bălan şutează de la 18 metri, mingea ducându-se pe lângă poartă.
    Luptele de gladiatori continuă. Mazilu şi Constantin se iau parcă la trântă în mijlocul arenei. Fanii par şi ei incitaţi şi vor să vadă sânge şi chiar vor vedea, Marius Constantin alegându-se cu nasul spart în repriza a doua după un astfel de duel spartan. Sportul putea puncta la finalul primei părţi, când atât Bălan, cât şi Raţiu ratează din situaţii foarte bune. Dar cea mai mare oportunitate îi aparţine lui Burdujan, după o gafă a lui Stăncioiu, rapidistul trimiţând în transversala porţii părăsite de goalkeeper-ul din Regie.
    După pauză, Rapidul se preocupă mai mult de joc şi, datorită acestui fapt, apar şi marile ocazii de a înscrie: Bădoi (69), Burdujan (70) şi Niculae (72) nu pot înscrie de la câţiva metri de buturile lui Stăncioiu. Giuleştenii cer penalty la intervenţia portarului gazdelor asupra lui Buga, dar Deaconu judecă altfel (73).
    Singurul gol al meciului se înscrie în minutul 81. Cruceru trimite spre Mazilu, Constantin şi Perjă se jenează reciproc, atacantul Sportului preia şi se duce vâjâind spre poartă, iar de la 14 metri îl lobează pe Daniel Coman: 1-0. Leii răniţi din echipa lui Răzvan Lucescu îşi adună toate energiile şi se aruncă cu o ultimă forţare spre careul gazdelor. Ratează Niculae, în minutul 83, iar apoi timpul se scurge implacabil spre o victorie a celor mai mici, dar mai realişti. Rapidiştii ies cu capetele plecate, ştiind că războiul pentru cucerirea titlului e ca şi pierdut.

“Sunt foarte bucuros de această reuşită, dar mi-am făcut doar datoria. Am învins şi pentru că adversarii noştri au acuzat oboseala.”
    Ionuţ Mazilu, atacant Sportul

“Sunt extrem de supărat pentru simplul motiv că toate echipele mici pe care le întâlnim îşi dau viaţa cu noi, în vreme ce cu alţii stau capră.”
    Ionuţ Rada, fundaş Rapid (Florin Caramavrov)

dragos
    Member

@Dragos Chiva wrote:

Dragi colegi de bucurii&suferinta
    As dori sa va povestesc un incident la care am asistat in timp ce ma indreptam spre casa cu metroul, dupa partida Sportul-Rapid:
    Metroul a ajuns de la Grozavesti in statie la Eroilor unde a stat foarte mult.Toata lumea este obisnuita cu asta fiindca, intotdeauna metroul de pe tronsonul I il asteapta pe cel din Militari, pentru a pleca mai plin mai departe.De data asta insa, pe langa sederea obisnuita, calatorii au avut parte si de o scena la care va doresc sa nu asistati vreodata, daramite sa fiti implicati.”Suporterii” rapidisti, nu stiu cum au facut ca au gasit intr-unul din vagoane UN SINGUR OM ce purta la gat fularul ce apartine suporterilor dinamovisti.Tipul asta ori era in metrou inca de la statia Grozavesti si deci nu avea nici in clin nici in maneca cu meciul de pe Cotroceni, ori s-a urcat la Eroilor si chiar daca fusese la meci, era limpede ca nu avea nimic de a face cu galeria lui Dinamo.S-au năpustit asupra lui un grup de 4-5 golani si l-au lovit pana l-au dat jos.Cazut jos la pamant , omul facea unele gesturi palide de a se mai apara de loviturile ce veneau din toate directiile.NU L-AU LASAT IN PACE SI L-AU LOVIT PANA N-A MAI MISCAT DE LOC, in special suturi in figura aplicate din picioare.
    Va rog sa va ganditi bine pe viitor cand mai spuneti ca galeria Sportului este “infratita” oarecum cu cea a Rapidului, fiindca trebuie sa primiti in cont si astfel de gesturi.Rusine mare pentru o galerie “europeana”(?!?)

apropos, de acest incident: cand am plecat de la stadion am vrut sa claxonez tot timpul, insa am vazut ca trebuia sa trec printre suporterii giulesteni si ma gandeam ca nebunii imi sparg geamurile masinii (mai ales ca viteza mea de rulare era 5-10 km/h)…..asa ca am claxonat doar cand am prins viteza (pe langa carrefour)……asta este !!! te pui cu nebunii ???

ashone
    Member

ma inscriu si eu in rindurile celor care spun ca am avut supernoroc la meciul asta…dupa cum stiti eu nu speram la nimic de la meci dar cind am vazut ce sanse rateaza aia…am inceput sa ma uit la tv…eram departe de bucuresti…cind am vazut ce face edi in poarta l-am injurat pe dan petrescu pentru declaratiile lui la adresa lui edi,mie mi se pare un portar de reflex si nu sint multi ca el…apoi a venit golul lui ionut si ratarile rapidistilor si am zis ca Dumnezeu e acasa…apoi s-a vazut caracterul tiganilor in declaratiile la adresa noastra,in loc sa-si analizeze jocul lor.recunosc ca mi-au facut o mare bucurie baietii…un moral bun pentru la bistrita!!

dragos
    Member

@ashone wrote:

…am zis ca Dumnezeu e acasa…

asa este: Dumnezeu a fost student !!!!!!

asa cum rapidul a castigat meciul cu sahtior (in ultimele minute si cu noroc), tot asa s-a intamplat si sambata !!!!!!!

bine ca edy si-a revenit dupa gafa din finalul primei reprize, caci altfel era rauuu de noi……

dragos
    Member

Dane, nu pleca!
    Cătălin Tolontan

Sportul a învins ieri pe Rapid prin golul lui Mazilu, o adevărată declaraţie de fidelitate făcută antrenorului său

Cu mîna ştreaşină ca să se apere de soare. Aşa au început cele două echipe meciul de ieri. La final, doar Petrescu se mai uita în sus.

A fost un joc tipic pentru Sportul-cel-arţăgos. “Cu Steaua sînteţi preşuri, cu noi alergaţi ca nişte nebuni!”, le-au reproşat din tribune suporterii rapidişti. “Numai cu atitudine puteam cîştiga în faţa unui Rapid mai bun ca noi”, a explicat Petrescu la conferinţă.

Terenul a aparţinut Rapidului, ocaziile s-au împărţit, iar de marcat au marcat gazdele. În prima repriză, “studenţii” s-au remarcat prin cele trei voleuri ale lui Tibi Bălan, două ameninţătoare pentru poarta lui Coman şi ultimul periculos pentru galeria rapidistă de la tribuna a doua, care scanda măscări împotriva unui anume bursuc.

În repriza a doua giuleştenii au atacat mai mult, au reclamat un penalty la Buga, au ratat, dar n-au putut să depăşească un adversar compact. Lazăr, de pildă, îşi poate face o firmă de recuperare, la cîte baloane scoate din picioarele adversarilor.

În plină maree rapidistă, Rada şi Perjă se marchează unul pe celălalt şi Mazilu scapă singur, finalizînd în minutul 82 cu o scăriţă pe care Sportul urcă, iar Rapidul coboară în clasament. “Rezultat total nedrept”, spune Răzvan după meci, moment în care tabela de la Doneţk îi bate politicos obrazul. Acesta e fotbalul!

“Nu înţeleg de ce mă înjură suporterii rapidişti. Nu am vorbit niciodată de rău Rapidul! Sînt antrenor profesionist şi-mi fac treaba. Azi sînt la Sportul, poate că mîine o să ajung la o echipă europeană, cu care am ceva contacte”
    Dan Petrescu

Rada acuză Sportul
    “E greu cu echipe care cu noi îşi dau viaţa, dar cu alţii stau capră”, a declarat Ionuţ Rada după meci, sugerînd că elevii lui Dan Petrescu au lăsat-o moale în meciurile cu Dinamo şi Steaua. / Radu Oprişan

“Batem pe Feyenoord şi pe Şahtior, dar nu sîntem în stare să cîştigăm cu Bistriţa şi Sportul”
    George Copos

“Dacă ne-a furat arbitrul? Să fi înscris noi din ocaziile pe care le-am avut, să nu fi luat acel gol penibil şi nu mai avea ce să ne facă arbitrul”
    Marius Măldărăşanu

ovidiu
    Member

Meci destul de incrancenat. Oricum am vazut la baieti o dorinta de a realiza ceva in acest joc. Fata de meciul cu steaua – unde am vazut finalul primei reprize si repriza a doua – unde credeam ca jucatorii nostrii au “imbatranit” subit, parca se apropiau de 40 de ani aici s-au daruit si au reusit sa si invinga. Oricum vad gauri mari si o destula lejeritate in aparare (poveste veche). Nu prea stim sa construim si parca nu mai este jocul frumos cu care ne delecta echipa. Oricum bine ca am castigat.
    Tibi si Costin in mare forma, Stancioiu cred ca daca ar trata unele faze mai serios si nu si-ar mai da atatea aere ar fi un foarte un portar. Pacat de Curelea ca incearca multe driblinguri si nu-i prea ies. Poate ar trebui sa-l sprijine mai mult pe Mazilu (gol de mare clasa in acest meci, e adevarta pe o greseala a apararii adverse).
    Declaratii date de rapidisti la suparare dar, poate exista si un gram de adevar in ele (dupa meciul cu steaua mi-a venit sa intru in pamant, eram negru de furie si nu s-a mai putut nimeni intelege cu mine, meciul cu Dinamo nu l-am vazut asa ca …).
    Nu stiu incotro sa ma indrept: echipa sa faca joc frumos fie pierd, fie castiga, sa aibe multe ratari, sau sa joace pragmatic si sa invinga.
    Oricum un bun moral pentru jocul de la B-lat-istrita. Greu va fi deoarece cooperativa va functiona, tata jean fiind mare si tare pe la frf.

Sper ca nu supar pe nimeni cu randurile de mai sus.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

cameliu
    Member

@Ultras wrote:

Dupa cum spuneam: aldamasul cu Steaua si Dinamo, ca sa nu fim deranjati prea tare cu restul…

Era prea de tot sa fi batut si pe Steaua si pe Dinamo!
    Pur si simplu am fi fost acum pe primul loc! 😆 😆 😆

dragos
    Member

cand rapidistii au revenit de la cabine, noi i-am huiduit, iar marius c-tin ne-a injurat…..atunci am zis, ca voi fi in delir daca am putea marca si castiga.
    eee, asa a si fost !!!!

PS: revin cu intrebarea: are cineva meciul inregistrat ???
    il vreau si eu in orice format: cd, dvd, vhs etc.

din puctul meu de vedere imaginea noastră nu are ce căuta alături de cea a galeriei Rrapid, HotDog sau AuroleicărsGhencea…
    ţinând cont de toate aceste, Ovidiu am o mare rugăminte la tine… accesul la meciurile bucureştene din Regie să se facă la peluza noastră numai pe bază de legitimaţie…. vezi cum poţi rezolva problema asta.
    Când avem meci cu rapid dinamovistii sau rapadistii sunt prieteni cu noi… însă când este un meci direct de ce ne înjură? pentru că asta este nivelul intelectual al acestor galerii …. vorba cuiva “mulţi, dar proşti”. Oricum atitudinea suporterilor din Iasi faţă de suporterii noştrii prezenţi la meci este de lăudat.. şi merită să aibă parte de aceeaşi atitudine din partea noastră în meciul retur.

Si acum legat de meci … m-aş fi bucurat dacă echipa noastră în întregul ei ar fi jucat cu aceeaşi dăruire şi în meciul cu dinamo sau steaua… sincer decât să pronunţ cuvântul blat mai bine nu comentez meciul cu dinamo sau cu steaua.

Îmi cer scuze faţă de colegii de galerie ca nu am fost prezent la meci… dar fiind în doliu am preferat sa nu fiu prezent la meci, sigur m-aş fi manifestat şi aş fi folosit injurii la adresa arbitrilor.

Am văzut meciul la TV, comentariu mai bun decat la TVR, dar statistica lor lasă de dorit, cică ultimul meci caştigat de Sportul în Regie în faţa RRapid a fost în 1986 !!!!!!!!….. sincer memoria nu ma lasă(încă) …. ţin foarte bine minte, la primul transfer al lui Şumudica la RRapid… meci în Regie, Hizo antrenor la ei, 2-0 pentru Sportul… nu pot sa uit acel meci, Şumudica care ştia să paseze nu reuşea asa ceva… chiar după meci a fost singurul Rapidist care a ieşit vesel de pe teren.

Hai Universitarii… AVANTI BIANCO-NERII!……. HAI SPORTUL STUDENŢESC!

Şi ca o completare… imi este ruşine ca mi-a plăcut meseria de jurnalist… ruşine celor care angajează pe bază de pile tot felul de handicapaţi care nu stiu să fie obiectivi… am citit in libertatea ca RRapid a avut multe ocazii… însă nimic despre ceea ce a jucat Sportul… oare ai noştrii nu au jucat nimic???? Oare Bălan nu a şutat periculos spre poarta adversă….. oare Coman nu scos inextremis nici o minge de sub transversală…… suntem o ţară de……. (refuz să pronunţ)……. oare de ce m-am nascut în România????????…..

Viewing 12 posts - 16 through 27 (of 27 total)
  • The topic ‘27.11.2005 Sportul Studentesc – Rapid Bucuresti 1-0(0-0)’ is closed to new replies.