28.05.2005 Gloria Bistrita – Sportul Studentesc

Home Forums Archive Sezon 2004-2005 Season – Divizia A 28.05.2005 Gloria Bistrita – Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 54 total)
  • Author

In conditiile in care Poli o fura si un egal cu rapidul ne ajuta. avem golaveraj mai bun.

am citit acum pe gsp.ro ca Hagi a renuntat la Galata. E clar…Steaua nu ni+l ia pe Dan. Dar poate+l ia alta echipa…prea a mers uns Sportul in ultimul timp. Sper totusi sa nu+l solicite nimeni si sa continune cu noi.

Hai Sportul! Hai ca se poate!

07Ex
    Keymaster

Gigel Bucur l-a umilit pe nea Jean

Sportul a arătat şi ieri la Bistriţa de ce i se spune “gaşca nebună”. După o primă repriză în care “studenţii” au părut veniţi în excursie pe tărîmul lui Dracula, în partea a doua bucureştenii au măturat pe jos cu echipa lui Jean Pădureanu. Prima repriză a fost slabă, ocaziile de gol putînd fi numărate pe degetele de la o singură mînă. Doar Frăsinescu (6) şi Coroian (25, 34, ultima oară la o “indirectă” din careu) au ieşit la rampă, în timp ce o acţiune a lui Bucur, stopată de acelaşi Frăsinescu, a anunţat furia de după pauză a oaspeţilor (32). Certaţi de Dan Petrescu din cauza apatiei afişate în primul mitan, jucătorii Sportului s-au dezlănţuit la reluare. Golgeterul Gigel Bucur (foto) şi “căpitanul” Mazilu s-au distrat cu fundaşii din faţa lui Cîmpeanu, marcînd de cinci ori ca la antrenament. Spre disperarea veteranului dintre buturile Gloriei, care, la 0-4, le-a strigat apărătorilor săi că sînt degeaba pe teren. Norocul bistriţenilor că meciul a avut doar 90 de minute, altfel scorul ar fi putut lua proporţii nebănuite nici înaintea şi nici la pauza meciului.

07Ex
    Keymaster

Inca nu-mi vine sa cred ca am castigat cu 5-0, si inca in deplasare … si unde, tocmai la Bistrita. 😯

Ultima data cand Sportul a dat 5 goluri intr-un meci oficial in divizia A a fost pe 07-05-2003 cu Dinamo acasa (scor 5-6).
    Ultima oara cand Sportul a dat 5 goluri si a castigat a fost pe 17-06-1992 cu Otelul Galati, tot acasa (scor 5-2).
    Ultimul meci castigat de Sportul la 5 goluri diferenta a fost pe 19-06-1988 cu ASA Tirgu Mures in Regie (scor 6-1). In acel an ASA retrograda cu doar 6p.
    Ultima victorie in deplasare la 5 goluri diferenta este una memorabila. 31-05-1886 cu Dinamo in groapa (scor 5-0).

Azi am scris inca o pagina de istorie la Bistrita. :D

Blue Eyes
    Member

Sper sa batem Rapidul !!!
    Trebuie sa batem Rapidul !!!
    Vreau sa vad o victorie cu Rapid !!! 8) 😮

Ultras
    Member

@97SiR wrote:

Inca nu-mi vine sa cred ca am castigat cu 5-0, si inca in deplasare … si unde, tocmai la Bistrita. 😯

Ultima data cand Sportul a dat 5 goluri intr-un meci oficial in divizia A a fost pe 07-05-2003 cu Dinamo acasa (scor 5-6).
    Ultima oara cand Sportul a dat 5 goluri si a castigat a fost pe 17-06-1992 cu Otelul Galati, tot acasa (scor 5-2).
    Ultimul meci castigat de Sportul la 5 goluri diferenta a fost pe 19-06-1988 cu ASA Tirgu Mures in Regie (scor 6-1). In acel an ASA retrograda cu doar 6p.
    Ultima victorie in deplasare la 5 goluri diferenta este una memorabila. 31-05-1886 cu Dinamo in groapa (scor 5-0).

Azi am scris inca o pagina de istorie la Bistrita. :D

Trebuia sa mentionezi si faptul ca asta este cea de-a doua victorie din istorie la Bistrita, dupa cea din 16 noiembrie 1996…

cameliu
    Member

Mesagerul de Bistrita:

Gloria – Sportul 0-5 (0-0)
    Prin cenuşa diviziei
    • “gaşca nebună” ne-a umilit în faţa a doar 300 de spectatori, marcând de 5 ori în poarta lui Câmpeanu
    O imagine dezolantă ne-au oferit sâmbătă după-amiază tribunele stadionului din parcul municipal, când doar cu câteva minute înainte de debutul “Gigel – show” în acestea se prăjeau la soare cel mult 300 de spectatori. Păcat că nu au avut şi o piscină!
    Cu o brigadă de arbitre la cârmă, partida dintre bistriţeni şi oamenii “Bursucului” părea a fi o întâlnire amicală, dar care s-a trasformat într-un adevărat masacru.
    După un debut de partidă destul de diluat în scurte miuţe încinse când la o poartă, când la cealaltă, elevii lui Cârstea îşi amintesc că joacă acasă şi par să-şi intre în pâine. Primul care “vrea” este Frăsinescu, chiar în minutul 6, când reia peste poarta lui Stăncioiu o minge venită de la un corner executat de Sănmărtean. Partida curge liniştită până în minutul 24, atunci când Negrean trece şi el pe lângă golul aşteptat de toată lumea. Gazdele vor încerca să forţeze nota, dar vor rămâne doar cu intenţia, deşi golul a plutit în aer atât la lovitura liberă indirectă din 8 metri, executată scurt de Iftodi şi reluată de Coroian în zid, cât şi la şutul puternic a lui Costin, reţinut însă de Stăncioiu. Fluierul “Domnişoarei Cristina” avea să pună punct unei prime reprize jucate pe o haltă de steril.
    Bucur über alles!
    Cele două echipe ies de la vestiare aşa cum au plecat, adică fără vreo schimbare în loturi şi nimic nu prevestea ploaia torenţială de goluri care avea să se abată asupra porţii lui Câmpeanu. Balul este deschis în minutul 51 de către Bucur, care interpretează magistral o partitură executată de Stancu, primul reluând din 6 metri un balon pe lângă un Câmpeanu lăsat fără replică. La 0-1, Gigel Bucur avea să se dezlănţuie, iar în minutul 68, după ce face “varză” toată defensiva Gloriei, acelaşi Bucur înscrie pentru 0-2. Fix două minute mai târziu Oae centrează de pe dreapta şi căpitanul Mazilu reia în plasa din 6 metri, ridicând scorul la 0-3. “Antrenamentul” Sportului Studenţesc va continua, cei doi atacanţi ai “Bursucului”, Gigel Bucur şi Mazilu mai marcând fiecare câte un gol, primul în minutul 74, iar cel de-al doilea în 90+3, tabela de marcaj arătând la finalul meciului scorul de 0-5, studenţii plecând de la Bistriţa cu toate examenele luate cu notă maximă.
    Fără nici un fel de scuze, Gloria Bistriţa aproape că încheie acest sezon fotbalistic cu o usturătoare înfrângere, cu un “11” aproape blazat şi plecat să-şi cumpere îngheţată. Urmează ultima “staţie”, cea de la Iaşi, partidă programată pe data de 11 iunie. Vom trăi şi vom vedea!

Moment de reculegere
    Înainte de debutul partidei, cele două echipe, împreună cu arbitrele şi puţinii bistriţeni veniţi la meci, au ţinut un moment de reculegere în memoria fostului mijlocaş al Minerului Mătăsari (Div.C), Alin Paicu. Mijlocaşul Alin Paicu, fotbalistul în vârstă de 32 de ani şi-a dat ultima suflare în drumul către spitalul din Târgu Jiu. La o fază banală de joc, Alin a lovit mingea cu capul, şi a căzut secerat pe gazon. Intervenţia de urgenţă a efectivului medical prezent la meci a devenit inutilă, inima fotbalistului refuzând să mai bată.
    Din primele informaţii se pare că jucătorul a suferit un stop cardiac.

“Il Luce”
    a venit acasă!
    Unul din cele mai mari talente pe care le-a dat vreodată Bistriţa, Lucian Sănmărtean, care acum joacă la Panathinaikos Atena, a fost prezent sâmbătă în tribunele stadionului municipal de unde a supervizat evoluţia fratelui său, Dinu, şi a foştilor colegi de echipă.

GLORIA 0-5 SPORTUL
    Marcatori:G. Bucur (51, 68, 74)
    Mazilu (70, 90+3)
    GLORIA
    Antrenor Constantin Cârstea
    1. Câmpeanu, 26. Frăsinescu, 5. V. Popa, 3. A. Rus, 2. Mândrean, 6. Costin, 10. Iftodi(23. Pelecaci – min. 68), 16. Arbănaş(15. Sălăgean – min. 57),25. D. Sănmărtean, 7. Coroian (cpt.)-(19. Pereş – min. 84), 9. Negrean
    SPORTUL
    Antrenor Dan Petrescu
    33. Stăncioiu, 21. S. Rădoi, 2. Raţiu(4. Nicola – min. 71), 6. Secăreanu, 13. L. Rusu, 17. Oae
    (19. A. Stângă – min. 86), 7. St. Stancu, 14. Ferfelea
    23. Maxim (11. Varga – min. 83), 9. Mazilu (cpt.)
    20. G. Bucur
    Rezerve
    Gloria: 22. Albuţ, 21. Nalaţi, 27. Chibulcutean, 29. Şomodean;
    Sportul: 1. Stanca, 15. Patrichi, 16. Turcu, 18. Curelea
    Cartonaşe: Alin Rus (galben, min.13)
    Arbitru Cristina Ionescu din Vulcan, ajutată de Irina Mârţ şi Petruţa Iugulescu
    Alin CORDOŞ

lucian
    Member

n-am reusit sa vad rezumatul meciului. Aseara am stat special in fata TVului pana pe la 1, dar degeaba, nici pe Antena 1 nici pe National TV n-am vazut nimic.
    Nici pe gsp.ro nu le-au postat inca. Aveti cumva posibilitatea sa ma ajutati cu el?

Si inca o sugestie, in cazul in care nu se pot posta pe site aceste rezumate, am putea face o lista a persoanelor interesate sa aiba o asemenea arhiva (cu adesele lor de email) si printr-un simplu email sa primeasca aceste rezumate dupa fiecare etapa?
    Multumesc

Ultras
    Member

Nu cred ca a filmat nimeni meciul… Asa ca din pacate nu vom vedea secvente cu macelul de la Bistrita.

cameliu
    Member

Eu am toate golurile din acest campionat de pe diviziaa.com. Bineinteles fara meciul de la Bistrita.

Chiar nu exista secvente video de la acest meci???

cameliu
    Member

Cronica din noul cotidian de sport SportTotal:

http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=5968

dragos
    Member

din pacate in nici o emisiune de sport (min.91 si recursul etapei) nu a fost prezentat niciun rezumat al meciului…..este RUSINOS pentru posturile TV!
    in emisiunile de sport s-au prezentat imagini decat de la dinamo, steaua, rapid, apulum, bacau, galati, timisoara.

m-am bucurat ENORM pentru rezultat dar si pentru Gigel !!!

Prin acest rezultat, am dat o palma BLATURILOR, HOTIILOR DIN FOTBAL,
    padurenilor, campenilor din acest fotbal corupt !!!!!
    HUO GLORIA !!!! si cand te gandesti ca ei joaca in intertoto……..
    GATA, TREBUIE SA RETROGRADATI LA ANU’, CACI NU MAI ESTE LOC PENTRU VOI !!!!!
    BUREBISTA LASA-NE, LASA-NE !!!!
    iti vei aduce aminte de aceste 5 goluri……..

nu am mai castigat demult timp la bistrita, iar in acest HAL nu am facut-o niciodata !!!
    comentatorul radio a spus ca cel de-al 5-lea gol marcat de mazilu a fost ca in curtea scolii sau ca la gradinita……deci, l-a facut pe campeanu de 2 lei grei…….mazilu mi-a confirmat faptul, ca portarul “burebista” a fost invins “ca la gradinita”…. FELICITARI BAIETI !!!

ovidiu
    Member

@dragos wrote:

din pacate in nici o emisiune de sport (min.91 si recursul etapei) nu a fost prezentat niciun rezumat al meciului…..este RUSINOS pentru posturile TV!
    in emisiunile de sport s-au prezentat imagini decat de la dinamo, steaua, rapid, apulum, bacau, galati, timisoara.

m-am bucurat ENORM pentru rezultat dar si pentru Gigel !!!

Prin acest rezultat, am dat o palma BLATURILOR, HOTIILOR DIN FOTBAL,
    padurenilor, campenilor din acest fotbal corupt !!!!!
    HUO GLORIA !!!! si cand te gandesti ca ei joaca in intertoto……..
    GATA, TREBUIE SA RETROGRADATI LA ANU’, CACI NU MAI ESTE LOC PENTRU VOI !!!!!
    BUREBISTA LASA-NE, LASA-NE !!!!
    iti vei aduce aminte de aceste 5 goluri……..

nu am mai castigat demult timp la bistrita, iar in acest HAL nu am facut-o niciodata !!!
    comentatorul radio a spus ca cel de-al 5-lea gol marcat de mazilu a fost ca in curtea scolii sau ca la gradinita……deci, l-a facut pe campeanu de 2 lei grei…….mazilu mi-a confirmat faptul, ca portarul “burebista” a fost invins “ca la gradinita”…. FELICITARI BAIETI !!!

Subscriu la cele de mai sus.
    Pacat ca baietii nu au continuat meciurile bune cum au inceput la Alba (a se vedea meciul cu Dinamo, Argesul, Iasiul).
    Dar, totusi, au demonstrat ca au placerea de a juca. Si a castiga. Ca sunt pata de culoare a acestui campionat. Ca se poate juca fotbal chiar daca nu sunt ajutati de nimeni, ba chiar incurcati si din interior (de Siman care plateste cum plateste).
    Nu am ascultat decat prima repriza, dar cand am vazut scorul final am ramas cu gura cascata.
    Sunt de acord ca Liga are pretentiile ei (chiar impuse de UEFA) pe care le vom sau nu le vom indeplini, dar fotbalul jucat de Sportul Studentesc cred ca este deosebit de oricare echipa din divizia A si echipa va putea face fata si pe viitor in aceasta divizie prin jocul prestat.
    Acest meci a demonstrat ca jucatorii din intreg lotul, antrenorii si toti cei din jurul lor vor o afirmare. Totul este sa realizeze ca aceasta trebuie facuta pe termen lung nu doar intr-un meci cu o echipa care nu prea are nimic de pierdut sau de castigat deoarece locul in divizia A il are pe viata.
    Bravo baieti si la mai multe de genul acesta.
    Sper sa nu dezamagiti in ultimul joc cu rapidul si Gigel sa fie noul golgeter al diviziei.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

dragos
    Member

@Ultras wrote:

Trebuia sa mentionezi si faptul ca asta este cea de-a doua victorie din istorie la Bistrita, dupa cea din 16 noiembrie 1996…

in ’96 cu cat am castigat????

oricum, s-a confirmat, ca atunci cand ne arbitreaza femei, CASTIGAM !!!
    putin respect pentru sexul frumos !!!!

Ultras
    Member

cu 1-0

Gloria nu a primit niciodata pana acum 5 goluri la Bistrita. Cele mai multe goluri le-a primit in meciurile: Gloria – Ceahlaul 5-4 si Gloria – National 2-4

dragos
    Member

@Ultras wrote:

cu 1-0

Gloria nu a primit niciodata pana acum 5 goluri la Bistrita. Cele mai multe goluri le-a primit in meciurile: Gloria – Ceahlaul 5-4 si Gloria – National 2-4

merci de info.
    corect in ceea ce priveste nr.de goluri primite de bistrita “acasa”..

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 54 total)
  • The topic ‘28.05.2005 Gloria Bistrita – Sportul Studentesc’ is closed to new replies.