28.10.2007 Sportul Studentesc-FCM Bacau 2-1(0-1)

Home Forums Archive Sezon 2007-2008 Season – Liga II 28.10.2007 Sportul Studentesc-FCM Bacau 2-1(0-1)

• This topic has 41 replies, 17 voices, and was last updated 15 years ago by 07Ex.
Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 42 total)
  • Author
    Napoleon9
    Member

A avut loc vreo schimbare de jucator (in echipa noastra) in prima repriza?

cameliu
    Member

@Napoleon9 wrote:

A avut loc vreo schimbare de jucator (in echipa noastra) in prima repriza?

A iesit Balan si-a intrat Nicola.

cameliu
    Member

Si Curelea egaleaza…

cameliu
    Member

si gooooooooooooooooolllllllll
    2-1!!!!!!!!!!1

Zibling
    Member

Victorie cu 2-1? Wow. Vreau si eu detalii de la cei care au fost pe stadion, ca eu am fost rupt de oboseala si nu am putut ajunge pe stadion.

Radu Dobrin
    Member

primul meci (dintre cele pe care eu le-am vazut) in care se poate spune ca am jucat cit de cit ceva. Cel putin dupa ce a iesit Balan. Oae omul meciului dupa parerea mea. O copie a lui Kuki de acum 20 de ani, care a arat partea dreapta a terenului timp 90 de minute. Apararea nu a mai scirtiit din toate incheieturile, asa cum ne-a obisnuit. E drept ca in repriza a 2:a nici nu a prea avut de lucru. Am si avut un pic de sansa ca nu am mai luat un gol la 0-1, la fel si la golurile date de noi. In schimb, puteam sa mai dam cel putin unu pe final cind curelea a ratat sigur cu portarul perpendicular pe poarta.

Una peste alta, scor meritat. Bravo Kuki!

dragos
    Member

in prima repriza nu am avut NICIO OCAZIE, insa am luat un gol superb (dupa o faza snur a oaspetilor).
    in mitanul secund, am iesit mai hotarati de la cabine si am avut ocazii de gol.
    golul egalizator (curelea) a fost, de asemenea, superb…..oaspetii in
    “secondo tempo” NU au avut nicio ocazie importanta de gol.
    meritat scor si un plus (pentru noi) in repriza secunda.

pacat, ca brasovul “a ucis” (meritat, dealtfel) aceasta serie !!!!!!!!

ionut.ro
    Member

Victorie importanta si pt clasament si pt moralul echipei Sportul Studentesc obtinuta in fata unui adversar valoros, care nu-si merita locul ocupat deocamdata in clasament. Se poate spune ca am avut noroc (sa fii condus in min.70 si totusi sa castigi) dar a fost si multa munca din partea jucatorilor. S-a simtit revenirea lui Curelea, s-a simtit in sens pozitiv si absenta lui Ciobotariu…
    Primele minute am urmarit reclamele de la tv, transmisia a inceput prin min 8 si dupa alte 8 min de transmisie in care nu ma lamurisem inca ce jucatori sunt pe teren Bacaul a finalizat prin juniorul Vraciu o actiune foarte frumoasa cu pase din prima – centrare in diagonala de pe stanga, recentrare in coltul careului de 16m, apoi vole cu exteriorul la vinclul coltului lung – imparabil pt Niculescu. Incet, incet Sportul pune stapinire teritoriala, dar cu mari dificultati la constructie, iar bacauanii stau la pinde pe contraatac. In min 27 alta lovitura pt noi (sau nu?): iese T.Balan schiopatind si intra Nicola. Lasind la o parte constructia Sportul incearca prin Nicola si Ferfelea suturile de la distanta – unele trec la mare distanta de poarta, totusi spre finalul r1 Ferfelea prinde un sut care musca pamintul – respins gresit de portar dar mingea prinde efect si ocoleste stalpul stang al portii, iesind in corner.
    In r2 Sportul a jucat cu o viteza in plus, oaspetii s-au cantonat in aparare si pe contraatac au ratat ocazia meciului – centrare sutata pe jos in 6m, Niculescu este depasit, dar jucatorul venit in viteza sa reia nu-si calculeaza bine pasii si mingea ii trece printre picioare. Odata cu trecerea timpului Sportul pune si mai mult stapinire pe joc, se inmultesc cornerele si centrarile pt Stanga si Curelea, dar ocaziile intirzie sa apara. Un sut pe jos de la 20m este deviat involuntar de Postolache, mingea il pacaleste pe portarul Ignatescu plecat pe celalat colt, dar mingea ocoleste din nou milimetric bara stanga. Bacaul incepe sa traga de timp. In min 70 M.Marian cerea rabdare de pe margine, iar eu fierbeam in fata televizorului… Si vine min. 71 cand C.Gheorghe centreaza de pe dreapta dupa un un-doi cu Oae, Stanga sare pe sub minge dar ia 2 adversari dupa el, iar Curelea aflat in spatele lui reuseste un vole de zile mari cu pamintul – mingea ducandu-se la vinclu – momentul psihologic al jocului. Bacaul refuza sa iasa la joc si da senzatia ca se multumeste cu 1-1, Sportul ataca cu mai multa incredere si dupa alte cateva centrari in careul oaspetilor la un corner Patriche urcat in atac reia cu capul la coltul lung – minge pe care portarul o atinge dar n-o poate devia suficient si este 2-1 pt Sportul. Este randul nostru sa tragem de timp, bacauanii ies la joc si au cateva faze fixe periculoase cu aglomerari de jucatori in careul nostru, dar ocaziile mari vin tot la poarta lor pe contraatac Curelea scapa singur cu fundasul lateral pe care il dribleaza elegant, intra in centru si suteaza la coltul scurt dar Ignatescu scoate incredibil in corner, Nicola are si el un sut bun din alergare de la peste 20m la mica distanta de poarta, Ferfelea executa periculos o lovitura libera aproape de vinclu – Sportul pare descatusata pe final dar tremura totusi la cornerele si loviturile libere ale oaspetilor executate la bataie in careu, din fericire apararea antiaeriana din careul nostru – inclusiv Stanga -respinge tot. La ultima faza portarul advers vine si el in careu – fara rezultat – iar pe degajarea lui Niculescu se fluiera finalul meciului.

ionut.ro
    Member

Se pare ca functioneaza reteta din partida cu Dunarea Giurgiu – trebuie sa fim condusi ca sa punem stapinire pe joc – in meciurile in care nu am primit gol am terminat 0-0.
    Am avut 5 capitani in ultimile 2 jocuri acasa: Ciobotariu, Varga, Secareanu, T.Balan, Curelea – nu stiu daca vreunul dintre ei a jucat 6 meciuri intregi in acest sezon pt Sportul. Ferfelea se lupta meci de meci, mai si marcheaza, dar nu primeste banderola… Oricum Curelea a onorat astazi banderola de capitan printr-o evolutie excelenta! In sfarsit o alegere potrivita (a lui T.Balan). Sansa lui M.Marian de a face performanta e de a-i aduce pe cei mentionati mai sus in forma fizica si psihica de joc – pt ca alte valori mari in echipa nu avem.
    Atunci cand jocul de constructie nu merge sansa noastra e sa jucam simplu pe margini, si sa aruncam la nimereala mingi inalte in careul advers – pt ca probabilistic unele vor fi reluate in poarta de Curelea sau Stanga.

ionut.ro
    Member

(vroiam sa spun ca T.Balan l-a ales pe Curelea sa-i dea lui banderola cand a iesit – bine ca n-a fost Ciobi pe teren…)

07Ex
    Keymaster

Acum am intrat si eu pe net si am vazut ca am castigat. Bravo baieti! Sper sa-i batem si pe Intergaz miercuri si sa mai urcam un pic in clasament.

Daca am fi pierdut meciul de azi am fi putut sa spunem adio promovarii.

Oricum, felicitari lui Kuki pentru rezultat si pentru faptul ca a reusit, cu aceeasi echipa cu care Badescu nu a reusit sa faca nimic, sa nu piarda pana acum vreun meci.

cameliu
    Member

prosport:

SPORTUL – FCM BACAU 2-1 / VICTORIE CHINUITA
    Duminica, 28 Octombrie 2007

SUCCES Dupa ce a fost condusa la pauza, Sportul a revenit în partea secunda si a obtinut o victorie perfect meritata

Aflate la mijlocul clasamentului, Sportul Studentesc si FCM Bacau s-au întâlnit duminica în Regie. Din duelul celor doua foste prim-divizionare a rezultat un joc alert, cu multe faze de poarta, goluri spectaculoase si care s-a încheiat cu victoria gazdelor.

Prima parte a meciului a fost echilibrata. Sportul a fost cu ratarile, iar oaspetii cu golul. Dupa un început apasat, dar fara ocazii clare de gol ale Sportului, Bacaul ”a muscat” prima. In minutul 16, dupa o combinatie în trei, Catalin Vraciu a prins un exterior perfect din careul mare si a scuturat pentru prima data plasa portii lui Niculescu. ”Studentii” se trezesc ca din pumni, si, în tipetele disperate ale lui Mihail Marian, rateaza ocazie dupa ocazie la poarta bravului Ignatescu. Rând pe rând, Tiberiu Balan, Patriche si Secareanu irosesc sanse importante de a egala.

Repriza a doua începe cum s-a încheiat si prima: cu gazdele atacând în valuri. In minutul 50, Postolache deviaza un sut al lui A. Stânga, însa balonul loveste bara. Peste alte opt minute, bacauanii puteau sa-si mareasca diferenta pe tabela prin Tanasa, singur cu poarta goala, însa rateaza întâlnirea cu balonul dupa o centrare buna a lui Vraciu. Pâna la urma, eforturile gazdelor au fost rasplatite. In minutul 72, Curelea izbuteste o foarfeca spectaculoasa si readuce egalitatea. Dupa alte sase minute, Sportul preia conducerea. Ferfelea executa un corner cu efect, iar Patriche reia în forta în poarta: 2-1.

Pâna la final nu am înregistrat decât zbaterea bacauanilor, care nu au gasit însa drumul spre golul egalizator.

Mihai ANDRIES

Dragos Chiva
    Member

Inainte de a va spune ce parere am despre ce am vazut, as vrea sa stiti ca am ajuns la meci in minutul 25 din repriza a doua.Chiar daca am vazut atat de putin din meci vreau sa va spun ca nu regret.Am vazut doua goluri frumoase si doua ocazii imense- si aici as vrea sa adaug ceva la ce a spus ionut.ro si anume un sut al lui Nicola de la peste 25 de metri care a lovit coltul exterior al vinclului portii daca imi permiteti sa ma exprim asa. Daca unii dintre noi erau sceptici in privinta lui M.Marian- si anume ca el facand cariera ca fundas nu stie sa joace faza de atac- astazi au primit motive sa scape de acest scepticism. Subscriu la ideea ca Ferfelea a devenit un jucator indispensabil echipei, mi-a placut din nou Gheorghe si cred ca fundasul nostru stanga (Cazan daca nu ma insel) a jucat si astazi impecabil. Nu este nici un secret ca echipa graviteaza in jurul lui Curelea dar un alt lucru imbucurator este ca Nicola poate sa fie un inlocuitor de succes al lui Tibi.Va rog sa ma corectati daca am spus ceva cu care nu sunteti de acord.

rapid19pancu
    Member

bine ca acest albitru infect nu a gresit voit in favoarea FCM-ului cum a gresit in meciul Rapid-Gloria Buzau neacordand un penalty feroviarilor in min 85′ altfel nu albitra in liga 2 daca nu gresea el ceva 😆

ultrasro
    Member

Echipa a jucat foarte bine in repriza secunda si putea face scor, parerea mea :)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 42 total)
  • The forum ‘Sezon 2007-2008 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.