28.11.2009 Gloria Buzau – Sportul Studentesc 0-2(0-1)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 28.11.2009 Gloria Buzau – Sportul Studentesc 0-2(0-1)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 46 total)
  • Author
    cameliu
    Member

@Constantin Secareanu wrote:

pe ce data este prima etapa din returul ligii a2a ?

Depinde de zapada.

si cum zapada nu prea e….pe la sfarsitul lui februarie ar trebui sa incepem

Scorul putea fi chiar 3-4 la 0 in favoarea noastra daca Costin Curelea ar fi profitat de cele 2 ocazii singur cu portarul pe care le-a avut,in una dintre ele nimerind bara din dreapta portarului.Si Ferfelea a avut spre sfarsitul jocului o sansa mare de gol,insa sutul sau a fost parat foarte bine de portarul buzoienilor.Desigur,Buzau a fost destul de periculoasa dupa eliminarea stupida,dar meritata a lui Postalache,mai ales din fazele fixe,insa victoria noastra nu poate fi contestata de nimeni.
    De asemenea am vazut la T.V mica noastra galeria formata din 5 oameni in peluza stadionului.Ovidiu si compania chiar au ocupat fondul sonor al meciului,suporterii gazdelor fiind destul de tacuti pe parcursul intregului meci.In retur sper sa pot sa fac si eu mai multe deplasari pentru a sustine echipa,pentru ca intr-adevar anul acesta chiar avem mari sanse sa promovam si trebuie sa fim alaturi de baieti.

CINSTE LOR,CINSTE LOR,CINSTE LOR STUDENTILOR!!! :ymapplause: :ymapplause: :ymhug: :ymhug:

cameliu
    Member

http://www.ligab.ro

Cronică / “Neajutoraţii”

de mihai.baltag |

Cu jucători neplătiţi de luni de zile, Gloria Buzău s-a dovedit neputincioasă în faţa Sportului, deşi a evoluat mai bine de jumătate de oră în superioritate numerică. Omul meciului a fost Ferfelea (foto), marcatorul ambelor goluri.

Tristeţea şi resemnarea şi-au dat mâna în Crâng şi pare că nimeni şi nimic nu mai poate salva o echipă ce pare pe acest final de sezon ca un bolnav ţinut artificial în viaţă. Din coma profundă în care a intrat, Gloria Buzău mai poate fi salvată doar printr-un miracol. Un investitor generos care să readucă zâmbetul pe chipurile crispate ale jucătorilor, antrenorilor, suporterilor.
    Sportul a găsit terenul perfect pentru a da lovitura, în ciuda startului bun de meci al buzoienilor, concretizat prin șutul lui A. Toma (16), respins cu dificultate de Viciu. Studenții și-au arătat pentru prima dată colții la lovitura liberă executată de Farmache (27), care a zburat puțin peste transversală. Gloria putea deschide scorul de două ori într-un interval de un minut (31), la luftul lui Viciu, în urma unei pase neglijente a lui Farmache și la șutul lui A. Toma, din 12 metri, respins de portar. Gloria s-a stins aproape instantaneu ca o lumânare și Sportul a pus stăpânire pe joc. În penultimul minut, stoperii Gloriei au privit neputincioși cum Ferfelea râde de ei și trimite din plonjon, cu capul, pe lângă un Leu care a reacționat și el târziu.
    După pauză, Sportul își desăvârșește opera din prima repriză. Curelea, coșmarul fundașilor buzoieni în meciul de sâmbătă, pierde pe drum doi adversari, șutează din unghi la colțul lung, dar mingea lovește bara laterală. Era minutul 50 și Gloria părea sufocată. Gestul incredibil al lui Postolache, care l-a călcat pe Marincău și a fost trimis la cabine de Tudor după doar patru minute de la intrarea pe teren, ar fi putut readuce echilibrul. Din contră. Oaspeții au fost și mai periculoși și după ce Curelea a ratat de puțin ținta (62), Ferfelea dublează avantajul Sportului, cu un șut superb din marginea careului, aproape de vinclu, după pasa perfectă a lui Curelea. Gloria e demnă de milă, absolut nimic nu mai reușește în jocul elevilor lui Nicolae Anton, ba, mai mult de atât, suporterii încep să-și piardă răbdarea și să amendeze greșelile favoriților. Pe acest fond de tensiuni, oaspeții trec pe lângă majorarea scorului: Irimia, șut de la 14 metri, parat de Leu (72), Curelea, scăpat singur cu portarul buzoian nu-și potrivește pașii (75) și Ferfelea, șut respins de Leu (90+3).

Gloria Buzău – Sportul Studenţesc 0-2 / Casetă tehnică

Sportul s-a impus în deplasarea de la Buzău, scor 2-0, printr-o dublă a lui Ferfelea. După această partidă, Sportul se află pe poziţia a doua la 5 puncte de liderul Brănesti. Gloria Buzău se află pe locul 14 cu 15 puncte.

Stadion Gloria Spectatori: 1500

Gloria Buzău – Sportul Studenţesc 0-2

A marcat: Ferfelea (44, 68)

Leu – Mîndrean, C. Marin, Marincău, Lorincz – D. Popa, Luis Dias (68 T. Stan), M. Lazăr (56 Mocanu), A. Toma – Priescu, R. Radu

Antrenor: Nicolae Anton

Viciu – Ciupe, Patriche (90 Secăreanu), Ghinga, Farmache – C. Gheorghe (55 Postolache), Irimia, Lungu, Cheţan (80 Cazan) – Ferfelea, Curelea

Antrenor: Tibor Selymes

Eliminat: Postolache (58) – roşu “direct”

Arbitru: A. Tudor (Bucureşti) 7. Asistenţi: C. Nica (Ploieşti) 7, A. Oniţă (Constanţa) 7

Golurile:

0-1 – Ferfelea (44) – a reluat cu capul din plonjon, de la 10 metri

0-2 – Ferfelea (68) – şut plasat de la 20 de metri, aproape de vinclu

Reporter: Mihai Baltag

Nicolae Anton: “Jucătorii mei nu mai pot ține ritmul cu adversarii”

Antrenorul Gloriei Buzău, Nicolae Anton, a recunoscut după meciul cu Sportul că echipa sa nu mai contează în meciuri după minutul 50 și cade fizic

Antrenorul Gloriei Buzău, Nicolae Anton, a recunoscut la finalul meciului cu Sportul, că echipa sa a plătit încă o dată tribut căderii fizice și nu a mai putut fi prezentă în joc pentru a da o replică pe măsură.
    “Este firească această curbă descendentă din ultimele etape, pentru că jucătorii au ajuns la un grad de oboseală atât de ridicat, încât nu mai pot ține ritmul cu adversarii. A fost o dezamăgire pentru mine, dar vreau să le mulțumesc băieților pentru că au făcut tot ce le-a stat în putință. Am întâlnit însă o echipă solidă, bine organizată, extrem de omogenă. Sunt efectele lipsei de pregătire din vară, când ne-am adunat doar cu câteva zile înainte de start. Dacă am fi avut parte de o pregătire centralizată bună, cu vreo 10 meciuri de verificare, echipa sa-r fi exprimat altfel în aceste ultime etape. Adevărata valoare s-a văzut până la meciul de la Stejaru, apoi a urmat regresul. Eu dau scris că ne vom salva fără probleme de la retrogradare, însă pentru asta avem nevoie de liniște, de o pregătire bună în pauza de iarnă, dar și de completarea lotului cu 2-3 jucători”, a declarat Nicolae Anton.
    Antrenorul Gloriei a mai spus că, după părerea sa, Sportul Studențesc va promova la finalul campionatului în Liga I. “Îmi rup carnetul de antrenor în fața voastră, dacă nu se va întâmpla așa”, a întărit Anton.

Autor: Mihai Baltag

Selymes: “Dorim să devenim o echipă omogenă”

de daniel.djamo

Tibor Selymeş, antrenorul Sportului, se declară mulţumit de jocul “studenţilor” din deplasarea de la Buzău (0-2), scor care îi menţine în topul seriei B1, la 5 puncte distanţă de liderul Brăneşti.

“A făcut un meci frumos, am avut o posesie clară şi multe ocazii. Erau foarte importante aceste 3 puncte din deplasare. Sunt mulţumit de prestaţia jucătorilor. Sper să avem acelaşi joc şi în partidele ce urmează să le disputăm. Mai sunt 18 etape pînă la finalul campionatului şi ne gîndim deja la promovare. Următoarele meciuri se vor dovedi a fi cruciale.

Mai avem de făcut vreo 2 sau 3 transferuri, pentru a ne acoperi anumite poziţii. Dorim să dăm dovadă în continuare de omogenitate, să avem în continuare un joc închegat. Nu am pierdut niciun meci de 8 etape – am avut 6 victorii şi 2 egaluri. Momentan suntem pe locul doi şi aşteptăm răbdători perioada de iarnă.”

Autor: Daniel Djamo

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

GLORIA BUZĂU 17:06 NICOLAE ANTON NU IA MĂSURI ÎMPOTRIVA REZULTATELOR PROASTE
    “Băieţii mei ar trebui pupaţi”

Deşi echipa sa a pierdut pe teren propriu complicându-şi situaţia în clasament şi mai mult, antrenorul Gloriei Buzău, Nicolae Anton consideră că jucătorii trebuie felicitati. Asta pentru faptul că în ciuda handicapului cu care au plecat la drum au reuşit să adune 15 puncte. Dealtfel, tehnicianul buzoian se declară extrem de mulţumit de elevii săi ţinând să adauge că suporterii trebuie să se bucure că au echipă în liga secundă după incertitudinile din vară.

,,Această curbă descendentă este firească deoarece nu am făcut stagiul de pregătire centralizată. Ştiam că aşa se va întâmpla pentru că nu am venit de la aprozar în fotbal. Am o grămadă de ani în acest domeniu şi pretenţia că mă pricep. Sigur că toate înfrângerile sunt dureroase. Şi când te înţeapă o albină este dureros. Cei de la Sportul au fost mai pragmatici în joc având şi jucători de valoare precum Ferfelea şi Curelea, care după cum s-a văzut au reuşit să facă diferenţa. După părerea mea, echipa din Regie va promova, iar dacă nu se va întâmpla aşa eu îmi rup licenţa de antrenor şi diploma de professor în faţa ziariştilor. Referitor la jucătorii mei ar trebui să-i pupăm pentru punctele adunate, nici vorbă de măsuri. Acestea sunt luate de croitor şi tâmplar”, susţine Anton.

Articol scris de Adrian Soare

ashone
    Member

:D unde o fi ma buzoianul ala de ne explica noua ce echipa are buzaul si ca rup totul in prima divizie? :o) nu mai vine sa mai scrie pe aici?

Zibling
    Member

Sa-i spuna cineva lui Tibor Selymes ca la Sportuyl Studentesc nu se fac transferuri de incoming ! Auzi la el, ce tupeu, sa zica ca vrea 2-3 transferuri in iarna pt a-si asigura promovarea!!! :ymdevil:

07Ex
    Keymaster

Ferfelea vrea în prima ligă

Autorul unei ,,duble” și implicit eroul meciului din Crâng, jucătorul Sportului Studențesc, Viorel Ferfelea spune că echipa sa a jucat foarte bine, iar victoria este una meritată pe deplin. Mijlocașul grupării din Regie își dorește să evolueze în prima ligă, fie cu ,,gașca nebună, fie la o echipă de top. După jocul de la Buzău, fotbalistul sus amintit a fost felicitat pentru prestația excelentă inclusiv de antrenorul gazdelor Nicolae Anton.

O victorie importantă pentru voi. Vă așteptați la o replică mai bună a buzoienilor?
    După acel semieșec cu Steaua II, ne-am pregătit intens mai ales că întâlneam o adversară incomodă și s-a văzut că nu degeaba am făcut-o, deoarece am reușit să câștigăm toate cele trei puncte puse în joc. Nu au fost gazdele așa slabe, deoarece Gloria are o echipă bună, dar noi chiar am făcut un meci perfect așa că datorită acestui lucru am învins.

Cum te simți având în vedere că ai fost eroul acestei partide?
    Nu este important că am marcat eu cele două goluri, ci faptul că am bătut, iar echipa noastră se menține acolo sus în primele locuri. Noi jucăm fiecare meci cu gândul să obținem victoria și normal că tragem la promovare.

Ai înscris destule goluri în acest tur și câteva echipe din prima liga sunt cu ochii pe tine.
    Da. Eu nu m-am gândit însă la asta, ci să joc bine la Sportul și să facem cât mai multe puncte, iar dacă la vară iese un transfer nu pot decât să mă bucur. Sigur că orice fotbalist își dorește să evolueze la o formație de top.

Ai vrea să calci și tu pe urmele foștilor tăi colegi, Varga și Bălan, care au ajuns la Unirea Urziceni?
    Ce jucător nu visează să joace în Champions League? Bineînțeles că aș dori să merg acolo, dar nu depinde numai de mine. Eu am mai lucrat sub comanda lui Dan Petrescu când era la Sportul și sunt obișnuit, așa că sper să am din nou această ocazie.

”Gloria a căzut fizic și noi am putut să ne facem jocul”

Antrenorul Sportului spune că și-a studiat bine adversarul înainte de confruntarea de la Buzău. Selymes crede că jocului bun la construcție și căderea fizică a Gloriei au făcut ca Victoria să le fie la îndemână.

,,Stiam că Gloria Buzău este o echipă bună și am studiat foarte bine jocul acesteia. Bine însă că buzoienii au căzut fizic și am putut să jucăm foarte bine. Am reușit să ne evidențiem la construcție și am ajuns de foarte multe ori la poartă. Oricum, Gloria nu arată ca o formație care se bate la retrogradare. În ceea ce ne privește, în funcție de transferurile pe care le vom face în iarnă, ne vom gândi și la promovare. Bine că am reușit să câștigăm acest meci. O victorie ce ne menține acolo în sus, iar asta ne dă speranțe pentru următoarea confruntare”, a declarat antrenorul Sportului, Tibor Selymes.(Adrian Soare)

07Ex
    Keymaster

”Studenții” au luat licența în Crâng cu notă mare

Duelul din Crâng care aducea față în față pe Gloria Buzău și Sportul Studențesc se anunța a fi unul extrem de interesant și prin prisma faptului că pe teren intrau două echipe cu obiective diferite.

Aflate în cădere liberă, gazdele se zbat să supraviețuiască, în timp ce ,,gașca nebună” încearcă să obțină ,,viza”de acces în spațiul Ligii lui Mitică. Veniți la Buzău deciși să recupereze punctele risipite cu o etapă în urmă în propriul fief cu Steluța, ,,studenții” au izbutit să treacă și chiar cu brio examenul de sâmbătă impunându-se cu scorul de 2-0. O victorie meritată al cărui artizan a fost Ferfelea, acesta trecându-și în cont o ,,dublă”.

Prima repriză a părut ceva mai echilibrată până aproape de final când bucureștenii au ,,dezghețat” tabela de marcaj. Până atunci fiecare combatantă își încercase norocul la poartă, însă fără rezultat. Buzoienii au dat tonul, șutul lui Toma (’16) fiind respins de Viciu după care oaspeții au replicat prin Farmache (’26), ingea expediată din lovitură liberă, de la aproximativ 30 de metri, ocolind cu puțin poarta. După câteva minute, la un contraatac Gloria trece pe lângă deschiderea scorului. Același Toma (’31) primește o pasă la marginea careului, face câțiva pași, însă din poziție ideală îl ia la țintă pe portar spre dezamăgirea spectatorilor și a băncii tehnice. Puțin mai târziu este rândul goalkeeperului buzoian să se remarce la șutul puternic al lui Chețan (’39) și se părea că mitanul întâi se va încheia fără gol. Nu a fost însă de accord cu acest lucru cel care avea să devină eroul meciului, adica Ferfelea. Când cele două echipe se pregăteau să ia drumul vestiarelor, ,,studenții” demonstrează ca și-au însușit foarte bine lecția contraatacului și reușesc să dea lovitura. Chețan centrează în careu, mingea ajunge la Ferfelea care nu iartă nimic și astfel Sportul pleacă la cabine în avantaj, în timp ce gazdele simțeau că încep să alunece și mai mult pe ,,tobogan”.

Pauza s-a dovedit a fi un șfetnic bun, însă nu pentru echipa din Crâng. Aceasta avea să tremure din nou serios când ,,gașca nebună”, decisă să își asigure victoria, forțează golul doi, însă bara se opune la șutul lui Curelea (’50) după ce apărarea adversă, aflată parcă sub efectul anesteziei, fusese făcută șah-mat.

Elevii lui Anton încep să spere câteva minute mai târziu când formația din Regie rămâne fără un om pe teren, noul intratul Postolache văzând roșu în fața ochilor pentru un fault dur asupra lui Marincău.

Gazdele nu au fost însă în stare să profite de situație, ci paradoxal s-au precipitat și mai mult, asta în timp ce ,,studenții” au trecut la cârma partidei finalizând o nouă acțiune ofensivă. Asta se întâmpla zece minute mai târziu când Curelea a întors câțiva adversari, ca pe niște pui la rotisor, servindu-l apoi cu o minge pe tavă pe Ferfelea, care rămas singur cu Leu l-a executat pe acesta cu un șut plasat în vinclul porții. Astfel, zarurile erau aruncate, buzoienii având câteva încercări timide de a reduce din handicap prin Radu, acesta trimițând niște ,,chifle ” spre peluză.

Oaspeții puteau câștiga cu scor de neprezentare, dar șutul lui Ferfelea nu și-a atins ținta. Aceasta a fost istoria unui meci în care Sportul a arătat că o echipă matură și pragmatică în joc și îndreptățită să spere la promovare, iar Gloria Buzău ca o mașină rămasă fără baterie. (Adrian Soare)

dragos
    Member

FERFELEA FOREVER !!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymparty: :ymparty: :ymparty: :ymparty: :ymapplause:
    a fost o partida agreabila jucata pe un timp ideal.

in prima repriza:
    – primul sut (pe poarta) al gazdelor a venit in min 30, insa a fost aparat de Viciu.
    – in min 29 – mingea trimisa “acasa” de Farmache a sarit dintr-un smoc de iarba si era sa asistam la un autogol (gen Banel Nicolita pe Bernabeu)… @-) :-ss
    – in min 39 am avut primul sut pe poarta, iar la cateva minute FERFEEEEELLEAAAAA deschide scorul. :) :ymhug:
    Gol frumos !!!
    repriza secunda a fost mult mai interesanta/animata.
    am avut ocazii, ratari – Doamne, cum poate Curelea sa rateze de 3x singur cu portarul ??? @-) @-) @-) 😮 😮 😮 😮 😮
    am ramas si cu un om mai putin si am crezut ca, vom ceda initiativa gazdelor, insa ai nostri m-au surprins placut :ymapplause: :ymapplause:
    am jucat la fel de bine/organizat si am marcat – Gol frumos !!!
    mi-a placut cum am jucat in aparare: sigur si eficient si cred, ca daca, am fi jucat inca 90 min (ei in 11 si noi in 10) tot NU ne-ar fi batut !!!
    Sportul s-a bucurat de simpatie din partea spectatorilor, in timp ce jucatorii-gazda au fost huiduiti…deh, sunt tineri si inca nu formeaza un grup unit; dar sunt de apreciat, pentru faptul, ca au revenit de la -8 puncte (penalizare) in clasament.
    cand a intrat in teren Secareanu a fost prezentat de crainicul stadionului, ca un ex-buzoian si lumea l-a aplaudat.
    oricum, am plecat de la stadion multumit, insa doar putin trist, intrucat mi-ar fi placut sa le dam 3 “boabe” asa cum ne-au dat ei, in Regie, in urma cu 2 sezoane.
    am inteles de la Ghinga ca, jucatorii gazda i-au felicitat pe ai nostrii si le-au apreciat valoarea. Fair Play !!
    se pare, ca la solicitarea gazdelor vom avea un amical cu ei in aceasta perioada de pregatiri !!!

PS: asadar, a fost o deplasare reusita, care ma face sa vin si Sambata la ultimul meci de-acasa din acest sezon. :ymapplause: :ymapplause:

Dragos, daca vii sambata la meci, as vrea sa te cunosc si sa iti strang mana , voi fi onorat :p , veti veni la tribuna 2 in galerie ?

ultrasro
    Member

Ne vedem in peluza cu Dunarea Giurgiu!

suna frumos peluza ..mai frumos decat tribuna 2 a ;;)

07Ex
    Keymaster

Pai dece nu postati fratilor in subiectul meciului cu Dunarea si nu in subiectul asta?

dragos
    Member

am stat la trib a-II-a alaturi de Vasile Nicola si inca un junior (nu-i cunosc numele, din pacate).
    l-am intrebat ce s-a intamplat la meciul cu steaua 2 si Vasile mi-a spus, ca starea terenului si oboseala unor jucatori si-au spus cuvantul.
    in ceea ce-l priveste pe Vasile, va reveni in retur, intrucat accidentarea suferita la Suceava inca nu-i da pace X(

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 46 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.