29.04.2006 Dinamo Bucuresti – Sportul Studentesc 4-5 (0-3)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 29.04.2006 Dinamo Bucuresti – Sportul Studentesc 4-5 (0-3)

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 108 total)
  • Author
    adi
    Member

Am luat aseara de pe reteaua metropolitana un rezumat de circa 8 minute al meciului de sambata.
    Rezumatul a fost editat de dinamomania.net si prezinta inclusiv 8 faze la care arbitrul ar fi defavorizat cainii (“8-0 pentru augustus” …); nu stiu daca au fost si greseli contra noastra, pentru ca nu au aparut in material.
    Concluzia mea: mare trebuie sa le fie frustrarea cateilor.
    PS: studentii au fost denumiti “porcii negri” …

cameliu
    Member

@adi wrote:

Am luat aseara de pe reteaua metropolitana un rezumat de circa 8 minute al meciului de sambata.
    Rezumatul a fost editat de dinamomania.net si prezinta inclusiv 8 faze la care arbitrul ar fi defavorizat cainii (“8-0 pentru augustus” …); nu stiu daca au fost si greseli contra noastra, pentru ca nu au aparut in material.

Am vazut si eu rezumatul.
    Singura eroare de arbitraj a fost hentul lui Mazilu. Asta e nescuzabil! Insa Mazilu a mai fugit vreo 30m cu ei in spate… si a intepat-o cu clasa in poarta! A mai fost un offside nesemnalizat la noi din care n-a iesit nimic. Restul sunt inventii canine…

O faza semnificativa e penaltyul cerut la Petre. Varga intra prin alunecare, nu atinge nici mingea nici pe Petre! Mingea isi continua neperturbata traiectoria spre aut. Petre daca era fotbalist ar fi jucat mingea aia, Varga fiind la pamant… insa prefera sa se arunce spre stinga peste Varga, ne-avind nici cea mai mica intentie de a juca mingea. A fost simulare in toata regula!!!

sorin
    Member
    sorin wrote:
    Borcea-show: “Cel mai mare jaf! Arbitrul ne-a furat 3 puncte!”

Directorul executiv al “cîinilor”, Cristi Borcea, s-a dezlănţuit la final împotriva brigăzii conduse de Augustus Constantin: “A fost cel mai mare jaf pe care l-am văzut în fotbal! O manieră incredibilă, ne-au fost furate 3 puncte! După plecarea lui Crăciunescu am spus că arbitrajul se va prăbuşi. Iată dovada! Aşteptăm suspendarea lui Augustus şi, dacă la CCA, comisie condusă de tatăl lui, nu se va lua nici o măsură, eu personal voi decapita arbitrajul din România! Dacă Augustus va mai fi trimis la vreun meci al lui Dinamo, o să fac revoluţie!”.

Un uituc: Cristian Borcea
    Radu Paraschivescu

Caraghioşii sînt de obicei oameni simpatici. Domnul Borcea reprezintă excepţia de la regulă

“A fost cel mai mare jaf de cînd sînt eu în fotbal, de unsprezece ani.” Zicerea obidită a lui Cristian Borcea ascunde drama unui om pîndit prematur de primejdia amneziei. A unui bărbat care, privat de un reper esenţial, se vede pus în situaţii ingrate. Beteşugul lui Borcea – boală, disfuncţie, handicap sau cum i-o mai fi spunînd – nu are nevoie de intervenţie medicală şi nu se vindecă prin lecitină. Diabolizîndu-l pe Augustus Constantin şi propunînd-o pe Dinamo ca victimă a cabalei urzite de arbitri, Cristian Borcea nu face decît să-şi continue seria de gesturi şi vorbe ridicole. În fond, distanţa dintre dansul din buric la tribuna oficială şi furia punitivă nu e atît de mare. Cristian Borcea îşi permite să fie şi Shakira, şi Al Zarqhawi. Cînd îi vine bine, se ondulează şerpeşte, azvîrle cu bani în lăutari şi leagănă ambiţii europene. Cînd lucrurile nu mai merg cum trebuie, caută vinovaţi în curţile altora, se încinge cu spada şi promite justiţie pe eşafod.

Febra islamicoidă şi uituceala lui Cristian Borcea maschează prost nişte frustrări mai vechi. Toată lumea observă că Dinamo culege în fine furtuna care trebuia să vină după atîta semănat de vînt. Un Consiliu de administraţie unde acţionarii îşi caută jugulara din priviri şi schimbă antrenorii cînd echipa conduce în clasament înseamnă aşternerea premisei pentru eşec. De aici pînă la conspiraţii şi formule de genul “Dinamo este vînată de arbitri” e însă cale lungă. În vacarmul stîrnit de Cristian Borcea, continuat de Gigi Neţoiu şi amplificat de Florian Buşcă (“O să ajungem să boicotăm campionatul”), a fost nevoie de hazul de necaz al preşedintelui Nicolae Badea pentru ca trenul obsesiilor dinamoviste să nu deraieze. “Dinamo e perfect plasată între Spitalul de Urgenţă şi Circul de Stat”, a conchis domnul Badea, iscălind cea mai precisă caracterizare a echipei peste care prezidează.

Înainte de a ameninţa arbitrajul cu decapitarea, Cristian Borcea trebuie să caute în trecutul apropiat – iar la nevoie, chiar în cei unsprezece ani de care vorbeşte fără să-şi dea seama că se expune. Bunăoară, ţine minte domnul Borcea cum a răsucit Marian Salomir meciul Farul-Dinamo acum cîteva etape? Dar de arbitrajele lui Colţescu (Dinamo-CFR Cluj) şi Corpodean (Gloria-Dinamo) ce are a spune? Mai mult, a uitat Cristian Borcea de semifinala de Cupă închinată de Serea lui Dinamo prin măcelărirea lui FC Naţional? Şi ar mai fi exemple. Ce ne facem, de pildă, cu “fanta de lumină” brevetată tot după un arbitraj slugarnic al lui Corpodean, de data asta împotriva lui Poli la Timişoara? Apropo de Timişoara, îi spune ceva domnului Borcea numele Sorin Burloiu? Şi-atunci, e frumos e să-i ameninţi cu scurtarea de cap tocmai pe cei care ţi-au netezit calea?

2 mai 2006

dragos
    Member

SUPER GASCA NEBUNA !!!
    pe vremuri se spunea ca SPORTUL este NASU’ lui dinamo, iar acest lucru s-a adeverit sambata seara……..TERIFIANT MECI PENTRU CARDIACI !!!

NEBUNI, dar FRUMOSI, adica SPORTUL STUDENTESC !!!!!!

am fost la meci impreuna cu frate-miu si am stat la tribuna a-2-a, alaturi de cristiR si cainele…..nu pot sa va descriu prin ce stare treci, atunci cand esti bucuros si cei din jurul tau te-ar “manca” !!!

SPORTUL este alaturi de foresta, echipa care a marcat 5 boabe in “groapa” (chiar daca am mai castigat odata cu 5-0)!!!

am razbunat acel 5-6 din regie, unde noi am contestat arbitrajul, insa nimeni nu ne-a bagat in seama….borcica vezi-ti de buteliile tale si lasa ciocu’ mic, caci este NUL la fotbal !!!!

DOAMNE, TINE-I TOT ASA SI PE MULTESCU SANATOS !!!

in ultimele zile toata lumea (presa scrisa, tv) este cu ochii pe noi, dar MERITAM !!!

am luat ziarele de sport de duminica si luni, pe care le voi pastra ca amintire.

deasemenea, vom avea mai multi suporteri la meciurile de-acasa….
    caci pe forum deja se vede….

PS: vreau si eu meciul inregistrat indiferent de format (vhs, digital)

Giani
    Member

@adi wrote:

Ma rog, ramane de vazut comparatia lui Churchill: “Dintre toate animalele iubesc porcii. Cainii se uita la noi de jos iar pisicile de sus, numai cu porcii suntem egali”. Ei sunt caini, noi porci, avantaj noi :D.

Tavi
    Member

eu am auzit ca porcii au orgasm jumatate de ora in timp ce cainii pot ramane si o zi intreaga in “penis captivus” 😆 😆 😆

Zibling
    Member

Legat de jegul ala de filmulet cu “9-0 pt Augustus” recunosc doar un 2,3-0 adica hentul lui Mazilu, faultul asupra lui Fl.Petre (care putea fi acordat sau nu, la fel cum a fost si faza cu hentul lui Ratiu, adica un arbitru normal ori le dadea pe ambele, ori le refuza pe ambele) si un ofsaid nesemnalizat din care noi oricum nu am dat gol. Deci, de aici si pana la a-l scoate tzap ispasitor pe Augustus pt incompetentza jucatorilor lui Dinamo e distantza imensa.

In ceea ce priveste “porcii negri”, valeu… nu-mi amintesc ca in afara de derby-urile de promovare din Divizia B, vreo galerie adversa sa fi fost atat de inversunata impotriva nostra. Se vede clar ca granzii Diviziei A ne-au prins frica. Deci, dragi studenti bucuresteni, tot inainte !!! Incepe o noua era !!!

In plus, de comentariile lui Borcea sunt satul. El chiar nu mai detine fraiele asupra propriilor jucatori si crede ca poate influenta componenta corpului de arbitri… 😆 Doamne, asta e prost, fudul si cu gura sparta.

Giani
    Member

Zibling, stai calm, de porcea nu merita sa ne facem probleme, asta nu isi poate controla propriul creier…

lucian
    Member

“porcii negrii” – parerea mea e ca faceau referire la arbitrii, nu la noi!!!

Giani
    Member

@lucian wrote:

“porcii negrii” – parerea mea e ca faceau referire la arbitrii, nu la noi!!!

Mai conteaza? Oricum, un singur paragraf dintr-un articol de pe Sport Total este edificatoare:
    “Cu atit mai mult de Sportul, o minunatie de echipa, desprinsa parca din fotbalul inceputului de secol. Dinamo nu reuseste sa inteleaga nimic din ce i se intimpla si lasa mereu senzatia ca asteapta ca opozantii sa se predea fara lupta, intr-o bolnava traditie a Gropii. Lasati singuri in iarba, Zicu, Moti, Niculescu sau Alexa, devin penibili in frustrarea lor inutila. Chiar si revenirea lor la 4-4 e o minciuna, amendata la timp si just de Varga.”

sorin
    Member

A vazut doar ‘studenti’

Directorul sportiv al lui Dinamo Kiev, Leonid Buriak, si seful departamentului de scouteri ai gruparii ucrainene, Ivan Ivanovici, care au venit la meciul Dinamo-Sportul (4-5) pentru a urmari evolutia unui jucator “ros-alb” care ar putea fi cedat in schimbul lui Irimia, dar si pe cea a lui Tiberiu Balan. Buriak a remarcat evolutiile mai multor jucatori de la Sportul, printre care Ionut Mazilu, Costin Curelea si Costin Lazar. De “caini”, nici vorba!

ovidiu
    Member

In sfarsit reusesc sa scriu si eu. In ultimile zile am avut destul de munca.
    Era sa patesc ceva mai mult decat dragu’ de Multescu. Glumesc bineinteles.
    La 4-4 am crezut ca nevasta-mi ramane doar cu fiul meu (care-i dinamovist) dar am renascut imediat datorita lui Dacian.
    Fiul meu (la 12 ani) avut puterea sa fie retinut la golul egalizator si sa recunoasca superioritatea si victoria, in final (pacat ca nu s-a facut 6-4).
    Vazand meciul la televizor am remarcat bucuria si placerea de a juca a jucatorilor nostrii, Dacian Varga, la scorul de 4-1, grabea un copil de mingi sa-i arunce cat mai repede migea pentru a putea relua atacul la poarta echipei dinamoviste. ASA CEVA … mai rar, sau poate chiar deloc, am vazut pe terenurile de fotbal. Baietii au atacat mult si cu folos. In schimb la dinamovisti am URAT placerea de a faulta si de a striga la jucatorii nostrii. Mi-au lasat un gust foarte amar.
    Dupa meci discutii la o bere cu diversi cunoscuti. “a, tii si tu cu Sportul ca e pe primul loc acum.”, dar cand le-am “recitat” echipa din perioada ’82-’84 au ramas muti. Toata lumea se intreba de ce tin tocmai cu Sportu’. Pen’ ca-sha vreau eu. He, he ce meciuri mai faceau si in acea perioada. Copil fiind, stateam la coada la ziare si ma bucuram tare mult cand auzeam microbistii vorbind frumos de echipa. Si vad un titlu in ziar: “SI PENTRU CA TOATE ACESTEA TREBUIAU SA POARTE UN NUME LI S-A SPUS SIMPLU: SPORTUL STUDENTESC
    Dar sa revin la meci. Pacat de erorile din aparare si de portar. Dar ce sa faci. Adevarul e ca mai mult prefer un meci de genul acesta decat un chinuitor 1-0 sau 0-1. Si mai ramane si placerea de a juca.
    Urmaresc si Barcelona de ani buni, dar ca anul acesta nu am vazut-o niciodata. Si acolo, bininteles datorita lui Ronaldinho, Eto’o s.a., placerea de a juca si-a spus demult cuvantul (chiar daca uneori sunt super-pragmatici frumusetea JOCULUI TE FACE SA NU SIMTI TRECEREA TIMPULUI).
    Nu am scris demult atat. Ma opresc aici. Incep sa deraiez de la subiect. Poate ca, totusi, comparatia cu Barca este cam fortata, dar baietii au placerea de a juca si de a castiga.
    M-as bucura sa avem parte de jocuri de acest gen, si, totodata, de victorii de cast gen. Totul e ca antrenorul sa scape cu bine.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

ovidiu
    Member

@semiantc wrote:

intr-o lume nebuna
    o gasca invinge
    si face Cainii sa urle la luna,
    E GASCA MAI BUNA

Ma bucur ca la vreo 11 km de mine mai exista suporter(i) ai Sportului Studentesc.
    Ce zici de o vedere si o cunoastere.
    Ma scuz ca scriu pe acest topic dar …
    Numarul meu de telefon: 0745 316579; e-mail ovidiurdn@yahoo.com.
    Eu m-as bucura.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

Vorbim…. mergem pe calitate mai slaba

@Ultras wrote:

L-am inregistrat si eu, dar m-am calicit. 👿 Am dat tunnerului sa inregistreze pe cea mai buna calitate si mi-a murit procesorul. Sunetul e defazat si imaginea in suturi. La inceptut e perfect, cam cat tin reclamele… 😳 Am tras repriza a II-a pe DVD sa verific daca nu se intampla o minune, dar degeaba…

Clar, trebuie sa trec pe dual…

dragos
    Member

din ciclul gura lumii bate campii, va relatez o faza: la finalul meciului in drumul spre iesirea din stadion, aud intrebarea unei femei adresata sotului ei: auzi, draga, echipa asta sportul studentesc din ce localitate este ????

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 108 total)
  • The topic ‘29.04.2006 Dinamo Bucuresti – Sportul Studentesc 4-5 (0-3)’ is closed to new replies.