29.09.2012 Unirea Slobozia – Sportul Studentesc 0-3(0-1)

Home Forums Archive Sezon 2012-2013 Season – Liga II 29.09.2012 Unirea Slobozia – Sportul Studentesc 0-3(0-1)

Viewing 9 posts - 16 through 24 (of 24 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Vali Lazăr a făcut spectacol la Slobozia! Sportul Studențesc a învins Unirea cu 3-0

Înaintea confruntării cu Sportul Studențesc, contând pentru etapa a cincea a ligii secunde, Marin Dună, antrenorul Unirii Slobozia, s-a arătat mult prea optimist, declarând că nici el și nici jucătorii ialomițeni nu se tem de Gașca Nebună și speră să obțină prima victorie din campionat.

Speranțele tehnicianului au fost justificate doar parțial în prima repriză, în care elevii săi au pus ceva probleme și și-au creat trei situații favorabile, totuși insuficiente pentru a conta pe tabelă. Mai mult, Sportul Studențesc a deschis scorul la jumătatea reprizei, Vali Lazăr reluând simplu din mijlocul careului de 16 metri. Cu câteva minute înainte de pauză, studenții au avut ocazia de a se desprinde, însă Nistor a șutat puternic peste transversală.

Repriza secundă a aparținut în totalitate trupei lui Virgil Andronache, gazdele neavând suficiente resurse fizice pentru a ține pasul, iar Sportul Studențesc a început să se joace cu ocaziile. Până la urmă, Gașca Nebună și-a concretizat dominarea și pe tabelă, marcând două goluri prin Ionuț Șerban și Leonard Dobre, ambii fiind serviți de Valentin Lazăr.

Sportul Studențesc are punctaj maxim după cinci etape și s-a detașat în fruntea Seriei 1, la două puncte de CS Otopeni, ilfovenii pierzând ieri două puncte la Târgoviște, pe terenul Chindiei.

Sportul Studențesc: Ormenișan – Cioranu, Lung, Patriche, Beța – Ghinga, I. Șerban – Nistor, Novac, V. Lazăr – L. Dobre
    Antrenor: Virgil Andronache

07Ex
    Keymaster

Nu ma asteptam sa castigam chiar la scor la Slobozia, dar imi pare bine ca am castigat si ca suntem lideri. Avand in vedere actuala situatie de la club, nu stiu insa daca asta e motiv de bucurie sau nu. La urma urmei, daca terminam pe 1 si promovam, ce facem la anu’ in Liga1? Retrogradam iarasi?

dragos
    Member

este un rezultat bun, dupa esecul din cupa :ymapplause:

ngm
    Member

Vasile Şiman, patronul Sportului, a rămas la fel de calm la fluierul final, ca şi în timpul partidei: “A fost un meci controlat de la început până la sfârşit de către Sportul Studenţesc. Prin urmare, victoria este pe deplin meritată. Este prematur să ne considerăm promovaţi, dar am arătat că suntem o echipă care contează în economia rezultatelor din liga a 2-a. Virgil Andronache este şi va rămâne pentru multă vreme antrenorul nostru”.

liga2.ro

sircos
    Member

@ngm wrote:

Virgil Andronache este şi va rămâne pentru multă vreme antrenorul nostru”.

asta inseamna si ca SS va exista multa vreme de acum inainte ? #:-s

cameliu
    Member

tot articolul de pe liga2.ro:

UNIREA SLOBOZIA – SPORTUL 0-3 30.09.12 VALENTIN LAZĂR A FOST OMUL MECIULUI CU UN GOL ŞI DOUĂ ASSIST-URI
    Sportul zburdă nestingherit spre Liga 1!

Unirea Slobozia spera într-o nouă minune înaintea jocului cu Sportul. Elevii lui Dună au reuşit să ţină în şah “mânjii” lui Şiman pentru 23 de minute. A fost suficientă o nesincronizare în apărarea slobozeană şi noua perlă a Regiei, Valentin Lazăr, a deschis scorul. A urmat o cavalcadă de ocazii la poarta lui Ormenişan. Şuturile lui Gheorghiu (26), L. Mihai (27, 37) şi reluarea din 6 m a lui Mihalcea (28) rămân fără ecou pe tabelă.

În a doua parte, studenţii dau tonul la ocazii, dar Nistor îl evidenţiază pe portarul Sloboziei, Leo Dobre (47). În replică, Mihalcea ratează de puţin spaţiul porţii la o centrare a lui Roşu (53). Ionuţ Şerban iese apoi la rampă cu o ratare din poziţie ideală (65) si cu golul desprinderii din pasa neobositului Lazăr (70). Tot Lazăr pasează şi pentru golul 3, al lui Dobre, iar Sportul ia cu fulgi cu tot cele 3 puncte. De partea cealaltă, conducerea Unirii ridică deja din sprâncene. Pe antrenorul Dună îl aşteaptă zile grele, Unirea urmând a avea două meciuri de foc cu Otopeni si Tulcea.

La finele partidei, antrenorul Unirii Slobozia, Marin Dună ne-a declarat: “Diferenţa de scor a fost cam mare în opinia mea pentru că şi noi am avut ocazii. Sportul este cea mai bună echipă din serie. Noi trebuie să muncim mai mult şi să mergem mai departe. Pentru înfrângere suntem de vină toţi începând cu mine şi terminând cu ultima rezrevă. Păcătuim la omogenitate pentru că şi astăzi au fost în teren 6 jucători noi faţă de echipa care a promovat. Încă mai avem de lucru la relaţiile de joc. Sper ca până la finalul turului să scoatem puncte suficiente şi, cu pregătire bună , cu încă 2-3 jucători, să reglăm situaţia”

Vasile Şiman, patronul Sportului, a rămas la fel de calm la fluierul final, ca şi în timpul partidei: “A fost un meci controlat de la început până la sfârşit de către Sportul Studenţesc. Prin urmare, victoria este pe deplin meritată. Este prematur să ne considerăm promovaţi, dar am arătat că suntem o echipă care contează în economia rezultatelor din liga a 2-a. Virgil Andronache este şi va rămâne pentru multă vreme antrenorul nostru”.

UNIREA SLOBOZIA – SPORTUL STUDENŢESC 0-3 V. Lazăr ’23, I. Şerban ’70, L. Dobre ’82

Leonida Dobre – C. Roşu, Lörincz, R. Soare (cpt.), C. Toma – S. Gheorghiu, Macare, L. Mihai (Ivaşcă ’65), A. Luca (Patrianca ’55) – V. Gheorghe (D. Gheorghe ’46), Mihalcea
    Antrenor: Marin Dună

Ormenişan – Beţa, Lung, Patriche (cpt.), Cioranu – Ghinga – I. Şerban (R. Popa ’86), D. Novac, A. Nistor, V. Lazăr (Mareş ’89) – Leonard Dobre (B. Barbu ’82)
    Antrenor: Virgil Andronache

Articol şi foto de Ionuţ VĂGĂONESCU

razvanR
    Member

Trebuie sa avem mare grija in continuare. Pana acum am jucat, totusi, cu 5 din ultimile 6 clasate. E edevarat ca aceste 5 echipe daca nu ar fi jucat si cu noi si cu echipele de pe locurile 2 si 3, ar fi fost mai sus in clasament.

Faptul ca am castigat lejer aceste meciuri imi da sperante ca vom castiga cat mai multe meciuri, pe toate daca se poate, si vom promova matematic cu multe etape inainte de finalul sezonului.

dragos
    Member

@razvanR wrote:

Trebuie sa avem mare grija in continuare. Pana acum am jucat, totusi, cu 5 din ultimile 6 clasate. E edevarat ca aceste 5 echipe daca nu ar fi jucat si cu noi si cu echipele de pe locurile 2 si 3, ar fi fost mai sus in clasament.

Faptul ca am castigat lejer aceste meciuri imi da sperante ca vom castiga cat mai multe meciuri, pe toate daca se poate, si vom promova matematic cu multe etape inainte de finalul sezonului.

meciurile adevarate, o repet, incept dupa meciul cu Braila….pana acum am jucat numai cu echipe de liga a-3-a (promovate), cu exceptia Farului.

webmaster
    Keymaster

Subiectul a fost arhivat.

Viewing 9 posts - 16 through 24 (of 24 total)
  • The forum ‘Sezon 2012-2013 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.