29.10.2005 Poli Iasi – Sportul Studentesc 1-0 (0-0)

Home Forums Archive Sezon 2005-2006 Season – Divizia A 29.10.2005 Poli Iasi – Sportul Studentesc 1-0 (0-0)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 30 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Golul din tranşee
    Ovidiu Minea (Iaşi)

Moldovenii au cîştigat la limită o partidă în care cele două formaţii s-au luptat cu încrîncenare mai mult la mijlocul terenului

Cum Poli cîştigase doar 4 puncte în 5 meciuri jucate acasă, iar Sportul nu pierduse în deplasare, parcă îl înţelegi pe Ionuţ Popa, care le-a spus apropiaţilor, înainte de meci, că şi egalul i-ar conveni.

În această idee a şi început meciul. I-a pus pe Bernard şi Ilie să-i urmărească şi la duşuri pe Mazilu şi Bălan şi l-a plasat pe Mitruc “tampon” între linia defensivă şi cea mediană. Pentru a nu fi sufocat, Popa le-a cerut volanţilor Onofraş şi Rednic să avanseze pînă pe aceeaşi linie cu Bîlbă ori de cîte ori Poli ataca. Petrescu a replicat cu păstrarea fundaşilor laterali lîngă extremele gazdelor şi creşterea gradului de mobilitate a liniei mediene: Ferfelea şi Lazăr asigurau spatele, pentru urcările lui Bălan şi Varga lîngă Nae, în sprijinul lui Mazilu. Tacticile puse pe tapet au dus la apariţia unui joc în care ocaziile – traduse doar prin şuturi din afara careurilor! – s-au putut număra pe degetele unei singure mîini, coordonata dominantă fiind lupta de la mijlocul terenului, ce părea mai aspră ca în tranşee.

Mai realişti, “dorindu-şi mai mult victoria”, cum sună prăfuita expresie uzitată încă în fotbalul nostru, ieşenii s-au impus pe merit, reuşita lui Rednic, care a marcat în minutul 70 în urma unei centrări a lui Onofraş, consfinţind un rezultat logic pînă şi în opinia lui Dan Petrescu.

Ieşenii au ieşit din cantonament!
    Deşi după remiza cu Bistriţa a spus că îi va ţine în cantonament pînă la finele turului, Ionuţ Popa şi-a premiat elevii cu 3 zile libere după succesul de ieri. “Merită!” a spus antrenorul, care va propune conducerii şi deblocarea primelor. Popa nu a scăpat prilejul de a se lua iarăşi de Sebastian Bodu şi a declarat pentru Ştirile Sportive ale Antenei 1: “Dacă nu era fotbalul şi Gigi Becali, Bodu era la fel de cunoscut ca antrenorul secund al naţionalei Costa Rica”.

Şi-a acuzat jucătorii!
    La finalul partidei, Dan Petrescu a fost foarte virulent la adresa elevilor săi. “Pînă acum le-am luat apărarea şi am luat vina eşecurilor asupra mea. Pe Oaie trebuia să-l schimb după 5minute, nu după 15, iar Stăncioiu e la al optulea gol parabil luat din 10!” a spus antrenorul Sportului, care a completat: “E chestie de mentalitate. Se cred mari jucători, însă acest statut îl ai după vreo 50 de meciuri la naţională”.

POLI IAŞI – SPORTUL 1-0

Marcator
    Rednic (70)

Poli Iaşi
    4-5-1

1. Brăneţ

2. Ad. Toma
    15. Bernard
    3. Onuţît7 (cpt.)
    4. Bordeanu

11. Onofraş
    (10. Bogdanovici – min. 78 )
    24. Tincu
    5. Mitruc
    16. Ad. Ilie
    20. D. Rednic
    (19. Ciubăncan – min. 90+1)

9. Bîlbă
    (7. M. Păcurar – min. 64)

Antrenor Ionuţ Popa

Sportul
    4-4-1-1

33. Stăncioiu

7. St. Stancu
    2. Raţiu
    6. Secăreanu
    13. L. Rusu

10. T. Bălan
    5. Lazăr
    14. Ferfelea
    20. Varga
    (18. Curelea – min. 72)

22. Nae
    (17. Oae – min 61)
    (4. V. Nicola – min. 77)

9. Mazilu (cpt.)
    Antrenor Dan Petrescu

Rezerve:
    Poli Iaşi: 22. Pleşca, 6. Raponi, 21. Beceru, 27. Vrăjitoarea

Sportul: 1. S. Popescu, 8. Cruceru, 23. Maxim, 24. Patriche

Cartonaşe
    GALBEN: Bîlbă (17) / Lazăr (67)
    Arbitru I. Serea (Focşani) 6
    Asistenţi N. Megheşan (Tîrnăveni) 7 şi D. Mudura (Oradea) 7

Spectatori: 4000

30 octombrie 21005

Zibling
    Member

As mai avea si eu cate ceva de adaugat:

“Afara cu Nae ” care a mancat cu nonshalantza 5-6 okazii de poarta in prima repriza, iar in cea de a doua repriza s-a stins ca de obicei, de parca i-ar fi lipsit un motor.

Ma bucur ca am fost printre cei 3 din peluza oaspetilor de la Iasi pe care si presa i-a sesizat. Ce daka suntem putzini, totusi suntem mai mult de 0 (zero)… la un club atat de sarac, totusi unii fac eforturi sa-l iubeasca… si inca eforturile nu sunt suficient de mari. M-a bucurat faptul ca o parte a galeriei iesene a scandat numele echipei “Sportul”, iar noi le-am raspuns calduros cu un “Poli Iasi”. Peste vreo 10 minute, parca nu mi s-a mai parut atat de frig, chiar daka Ovidiu-ultras cica ar fi racit dupa aceasta peripetie. In plus, ma bucur ca am reusit sa-l facem pe Vlad (ieseanul de 18 ani care a stat cu mine si Ovidiu-ultras) in peluza, deoarece s-a ales cu cateva poze si cu autografele a 12 jukatori si a celor 2 antrenori ai Sportului, dintre cei care puteau sa-si foloseasca mana dreapta (evident, Balan si ratiu nu intrau in aceasta categoria, cu toata bunavointa lor).

In ceea ce priveste meciul, noi ne-am vazut doar in primele 15 minute ale meciului si in ultimele 10-15 minute ale meciului, iar golul incasat aiurea (in 2 timpi) de Stancioiu ma face sa cred ca un 0-0 ar fi fost totusi meritat de Sportul, chiar daca jocul baietilor a lasat de dorit. Se putea, insa nu a fost sa fie… ceva la mijloc si pe partea dreapta a atacului iesenilor a mers bine in 3-4 randuri si au reusit sa fie mai periculosi ca noi. Sa mai zic de Nae care putea dubla numarul atacurilor noastre si sa-i faca sa creada pe spectatorii meciului ca meciul este mai echilibrat ?!?! Daka asa ar fi fost, nu prea cred ca se mai gaseau guri sa spuna ca “Poli a meritat victoria”, insa asta este efectul acestui 4-4-1-1 jukat de Sportul. Nae nu si-a gasit efectiv locul in teren. Sunt de acord cu afirmatia lui Dan Petrescu ca o buna parte din goluri pot fi puse in carca lui Edi Stancioiu, insa nu pot fi de acord cu declaratia antrenorului nostru ca “numai dupa 50 de meciuri de echipa nationala” te poti numi fotbalist. No way !!! Eu ii consider, de exemplu, pe Costin Lazar si pe Dacian Varga peste multi dintre jukatorii din Divizia A care joaca pe posturi similare.

Ah, si inca ceva, care cred ca am uitat sa spun: “Afara cu Nae !”

07Ex
    Keymaster

Ovidiule, imi pare rau sa aud ca ai racit dupa deplasarea la Iasi. :(
    Inteleg insa ca ati facut si niste poze. Cand le vei pune online sa le vedem si noi?

ultrasro
    Member
    ovidiu
    Member

Pacat. Mare pacat de aceasta infringere.
    Dar daca voi ziceti ca echipa nu a prea jucat atunci nu este o asa mare surpriza.
    In ce-l priveste pe Stancioiu nu prea inteleg de ce atatea acuze. Era bine daca dadeam noi 1-2 goluri si atunci nu mai era nimeni de acuzat. Nici Stancioiu, nici Nae, nici Oae. Adevarul e (adevarul meu) ca nu prea l-am vazut pe Stancioiu niciodata un mare portar, uneori scoate mingi de te miri de ce e in stare, apoi urmeaza o serie de gafe monumentale de albesti.
    Nu prea inteleg cum e cu cele 50 meciuri la echipa nationala. Oare cati jucatori din divizia A au aceste meciuri? Si la ce i-ar ajuta?
    Oricum de Dan Petrescu nu ma mai mir. Cred ca in curand va incepe sa-si faca bagajele (Andone e in pericol, Craciunescu probabil va fi schimbat) asa ca este foarte ieftin pentru el, la ora actuala, sa faca tot felul de afirmatii. Poate partial mai are si dreptate dar oricum punctul meu de vedere este ca unii jucatori ar trebui sprijiniti nu terminati.
    Despre Nae cred ca nu si-a gasit locul in echipa pentru ca nu prea stie pe ce post joaca. Nici atacant, nici extrema, nici mijlocas. Poate pe undeva pe la mijloc (din cele trei).
    Oare de ce nu se foloseste clasicul 4-4-2.
    Dupa cum am vazut eu in meciurile de pe la tembelizor nici Nae, nici Varga nu prea joaca langa Mazilu.
    Sambata asa am fost de suparat pentru pierderea acestui meci ca nici nu am deschis net-ul.
    Sa fi cazut echipa intr-o pasa asa proasta. Ar fi mare pacat.
    Vin meciuri grele. Sa speram intr-o mobilizare

VIVA SPORTUL STUDENTESC

ion
    Member

In ciuda parerilor voastre mai mult decit parintesti visavis de rezultatul cu Iasul mie mi s-a parut penibil si rusinos…daca cititi echipa Iasului si apoi incercati sa o reproduceti din memorie nu cred ca veti reusi mai mult de 3-4 jucatori sa tineti minte…E nepalcut ca la echipa s-a instalat aceasta atmosfera de STOP MOTOARE .Aerul nationalei se pare ca nu ne face bine ,acum avem prea multe nuci barosane in echipa care orgolioase nu mai joaca decit pentru eu-ul propriu!!! Meciul a fost pierdut de Dan Petrescu in primul rind deoarece nu este posibil sa joci 70 de minute la egal(desi poti pe valoare sa joci la victorie) iar in ultimile minute sa ataci in izmene ca la Marasesti…Degeaba se tot plinge Petrescu si isi da aere de victima …mai bine ar antrena si nu s-ar mai baga in tot felul de jocuri oricum murdare.Si daca nu ii mai place la Sportu si in general in Romania e liber ,e democratie sa plece acolo unde exista un teritoriu care il va satisface mai bine …Vorba romaneasca :i s-a urit cu binele Danezului!!!!Treaba lui dar se pare ca si lui i s-a cam suit la cap !!!! Sint suparat ca echipa a ratat valul care ducea la bine pentru toata suflarea sportista si nu stiu daca vom mai vedea campionatul asta alt val.Daca jucam la ciupeala asa meritam …Ce noroc pe capul acestor jucatori ca soarta a tinut cu ei si-au ajuns sa fie fotbalisti ,ce lipsa de maturitate sa dai cu piciorul la asa sansa in loc sa -l folosesti la lovit mingea.si inca o vorba :Simane iarta-ma ca te-am hulit
    !Ai avut dreptate sa-i platesti cu paltoane si mobile …esti un supermanager si abia acum se dovedeste flerul tau cu virf si indesat!!!!

dragos
    Member

Ovidiule, frumoase poze….mai ales cea cu gara – grajduri.
    sper sa-ti revii pana la meciul cu bacaul, cu o tuica fiarta si aspirina saracului….. LA MULTI ANI, Razvane !!!
    Lasa ca si eu am avut parte de un meci pierdut chiar de ziua mea !!!!

revenind la meci pot spune, ca NE-AM INTRAT IN NORMAL !!!
    sunt suparat pe pierderea meciului (asa cum sunteti si voi), iar atitudinea noastra este identica cu ceea ce ne ofera echipa !!!
    joaca bine si castiga, toti ii laudam si ii felicitam, in timp ce daca joaca prost si pierd, toti ii blamam……..asa este legea sportului !!!
    visam prea mult si avem senzatia ca prin simpla prezenta pe teren, se poate castiga meciul !!!
    de ce nu joaca Cruceru ???????
    nu este normal sa abordam un meci in acest mod, pentru ca, sa nu uitam ca si la meciul din primavara (cel din regie 1-1), aceeasi atitudine am avut-o: la 1-0 am inchis jocul de parca aveam 3,4-0……..aici, insa am mizat pe 0-0 si poate cu noroc sa marcam…….daca vrei sa iei 3 pct. tre’ sa joci altfel (clujul a marcat in secunda 55 in meciul de la bacau) !!!!!
    ATATA PUTEM SI SUNT DECEPTIONAT !!!!
    in timp ce alte echipe de-abia acum isi revin, noi de-acum incepem sa decadem……….probabil, meciul cu bacaul il vom castiga, dar sa nu imbatam cu apa rece de izvor………
    atitudinea danezului spune multe: “schimbam obiectivul – salvarea de la retrogradare !!!!!”
    pai, pana acum, ce faceam ???? ne pregateam de liga campionilor ????
    dupa spusele antrenorului, edy ar trebui inlocuit sau antrenat mai temeinic.

CAND ECHIPA ISI VA SCHIMBA ATITUDINEA, ATUNCI PUTEM VISA LA UN LOC 4-5 !!!!

Intelegeti-l si pe Dan Petrescu. e normal sa fie suparat. asa cum e normal sa fim sinoi suparati. asa cum v+am spus de multe ori, nu mai am rabdare, nu mai pot sa zic “lasa ca+i bine, important e ca jucam frumos”. fotbalul se joaca pe goluri!!!
    si nu mai dati vina pe lipsa de spectatori!!!! nu fiti penibili. si Nationalul s+a clasat pe locul 2, fara spectatori. nu e o conditie obligatorie pentru performanta, e doar o scuza a echipelor mari dupa ce iau bataie. ce, se schimba competentele brusc? nu mai stii fotbal cand nu ai suporterii lanaga tine???
    lasati+o jos.
    e penibil. cu atat mai mult cu cat tot jucatorii sunt cei care vad acest club ca fiind de cacat si pentru care nu merita sa joci. ei sunt primii care distrug imaginea acestei echipe, prin jocul prost.

asa e, am ratat o mare ocazie de a fi printre cei buni. ne reafundam in mediocritate si neputinta. dar cu fumuri.

drama e ca nu pot renunta sa o iubesc pe Sportul! nu ma pot leapada. pot, ca si voi, sa sufar si sa urlu intre patru pereti si sa sper, ca un mare naiv si bou, ca va fi bine odata, candva.

si si mai trist e ca+l acuzam doar pe Siman ca nu vrea performanta. vai, vai…

Haide Sportul! Ca vine odata si randul nostru!

Ultras
    Member

Problema e ca nici nu mai jucam frumos. Acum putin timp ne creeam foarte multe ocazii dar ratam mult. Acum nu mai ratam asa mult pentru ca nu mai reusim sa ne creem ocazii. Un motiv poate fi acela ca acum nimeni nu ne mai subestimeaza. Nici macar “granzii”. Aseara la realitatea Andone a recunoscut ca la meciul din etapa trecuta principala lui grija a fost sa nu ia gol… Trebuie sa ne obisnuim ca adversarii sa ne trateze cu atentie, deci va fi mult mai greu sa avem multe ocazii de a marca… iar noi nu prea ne descurcam cu echipele care se apara. O vina are si Dan Petrescu, dar sa nu uitam ca tot el are si meritul de a ne fi adus atat de aproape de podium. Chiar daca suntem pe locul 9, suntem la 3 puncte de locul 3. Sper sa mai castigam pana la finalul turului macar 6 puncte, dar va fi foarte greu in conditiile in care nu dam drumul la joc…

ultrasro
    Member

Cum am mai zis din minutul 20 Ratiu a jucat la Iasi cu incheietura mainii imobilizata cu o atela. Radiografia facuta in noaptea de sambata spre duminica a identificat o fractura destul de nasoala si in consecinta un ghips pentru 6-7 saptamani.
    Sezon terminat din pacate pentru Alin. In consecinta va fi titularizat sambata cu Bacaul un debutant: Patriche-Nichita Razvan. Sa speram ca va debuta cu noroc pentru noi.

cameliu
    Member

@ultrasro wrote:

http://site.neogen.ro/ss1916/images/img_574349.jpg

E un nou mod de a juca la offside?
    Sau jucau hora?

dragos
    Member

@cameliu wrote:

@ultrasro wrote:

http://site.neogen.ro/ss1916/images/img_574349.jpg

E un nou mod de a juca la offside?
    Sau jucau hora?

mda, pare un sistem BLOC de asteptare a executiei loviturii libere…….
    daca imaginea era insotita si de un sound (cel mai potrivit ar fi al trupei romania), atunci era OK…….

ultrasro
    Member

Am vazut faza asta in mai multe meciuri….

ashone
    Member

@ultrasro wrote:

Am vazut faza asta in mai multe meciuri….

da ai drepate, in meciurile cu Maria Dragomiroiu,Dolanescu,Irina Loghin(scuze, consiglieri),Liviu Vasilica……..si pa etno tv :D :D :D :D :D ce naiba ma cu greu ma abtin sa nu zic chestii ca nu e frumos…….da-o in ma-sa……batem bacau si gata……..ce schema ba baiete!!!!!!!!!! 😯 😯 😯 😯 😯

ashone
    Member

ASA SE IESE LA HOPTZAI ACU : UN PAS INAINTE SI DOI INAPOI?

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 30 total)
  • The topic ‘29.10.2005 Poli Iasi – Sportul Studentesc 1-0 (0-0)’ is closed to new replies.