29.11.2008 Progresul Bucuresti – Sportul Studentesc 2-1(1-1)

Home Forums Archive Sezon 2008-2009 Season – Liga II 29.11.2008 Progresul Bucuresti – Sportul Studentesc 2-1(1-1)

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 49 total)
  • Author
    Giani
    Member

Bataie de joc marca “vedetele” Varga si Curelea. Mai bine il baga in teren pe Dobre in locul lui Curelea decat sa il fi bagat pe Mandinga in locul cui l-o fi bagat. Pustiul avea o scuza: varsta.

cameliu
    Member

Un meci care mi-a lasat un gust extrem de amar! Dupa meciul asta doar 2 posibilitatzi sunt… ambele super nasoale:

1. Am pierdut deliberat!
    2. Suntem de-a dreptul catastrofali de slabi!

Au fost 3 momente cel putin pentru mine clare in repriza 2 in care Varga efectiv nu a vrut mai mult de la fazele respective…

Giani
    Member

Si Curelea trimite mingea in balarii cu poarta goala. Varga vrea sa dribleze si copii de mingi, fundasii gresesc ca in curtea scolii… ce sa mai comentam? Este clar ca NU se doreste nimic la Sportul. Sper ca informatia postata de bogdyany pe un alt topic, cum ca se urmareste retrogradarea sau chiar desfiintarea echipei, sa nu fie reala.

Dupa nesimtirea de azi ma felicit ca am luat metroul spre gara ca sa mai lucrez, in loc sa il iau spre Eroilor ca sa merg la meci. Oricum as fi ajuns la repriza a doua. Cand ai doua ocazii cu poarta goala si dai mingea dupa iepurii din boscheti, nu mai este neputinta, ci prostie sau rea-vointa. Doi jucatori care invingeau pe Dinamo sau CFR Cluj cu doar doi ani in urma nu pot trimite in poarta goala, in schimb niste strainezi de mana a 15a ne dau goluri mai mult decat penibile. Chiar daca este vinovat pentru golul 2, nu il acuz pe Samoila. Pentru ca NU ar fi trebuit sa ajunga in acea situatie, de a cauta o respingere in afara suprafetei de pedeapsa. Cred ca ar trebui facut altceva, cu sau fara retrogradare in liga 3: transferul tuturor vedetelor de carton si promovarea juniorilor. Macar copiii aia vor sa se afirme.

cameliu
    Member

@Giani wrote:

Sper ca informatia postata de bogdyany pe un alt topic, cum ca se urmareste retrogradarea sau chiar desfiintarea echipei, sa nu fie reala.

Pai ce mai trebuie “urmarit”… Daca vrea Sile zice am inchis pravalia si gata! Nu mai trebuie urmarit nimic…

Giani
    Member

@cameliu wrote:

Pai ce mai trebuie “urmarit”… Daca vrea Sile zice am inchis pravalia si gata! Nu mai trebuie urmarit nimic…

Si noi ce pazim? Reinscriem echipa in liga a patra, baza apartine oricum universitatii de arhitectura, deci am avea unde sa jucam, si intre timp cautam si un potential finantator. Imi vine greu a crede ca profesorul Mac Popescu nu ne-ar ajuta.

adi
    Member

Un meci penibil, in care n-am scapat de ce mi-era teama: Progresul ne-a nasit din nou.
    Nu cred ca se mira nimeni daca am fi batut la scor.
    Asa, “fotbalistii” de la Sportul ne-au urat Sarbatori Nefericite. Sa le fie rusine.

Radu Dobrin
    Member

Aacesti nesimtiti ar terbui pusi pe (cel mult) ajutor social. Ce am vazut azi intrece orice limita. E prima data cind am inchis televizorul in timpul meciului (dupa a 2:a situatie de 2 singuri cu portarul). Singura consolare e ca nesimitii au trebuit sa stea in ploaie 90min. Eu unul sint gata cu ei.

Jos palaria pentru galerie care a trebuit sa asiste pe viu la aceasta mascarada. (Bine macar ca e acoperis in cotroceni). Eu unul zic sa nu va mai pierdeti vremea…

Zibling
    Member

Doar 3 lucruri am de spus despre acest meci de trista amintire (cum altfel, doar am jucat iar in Cotroceni):

– atacantii nostri si-au batut joc de fazele usoare la finalizare, si vorba aceea am avut foarte multe ocazii (cred ca vreo 7) si se putea da gol din absolut toate; asta in conditiile in care gazdele nu stiu daca l-au probat pe Samoila cu suturi de mai mult de 2 ori; tot Ferfelea era cat pe ce sa ne aduca azi macar 1 p. 😡

– (golul 2) – singurul portar de la noi care vorbeste cu fundasii si ii aseaza in teren este Niculescu; din statura si reflexele lui Samoila, si din viziunea lui Niculescu ar iesit un portar bun pt Sportul Studentesc; asa – ne multumim cu doua jumatati insuficiente, oricare ar sta in poarta; (golul 1) – mare prostie din partea lui Patriche si atat… ne-am furat singuri caciula: raport ocazii 7-2 pt noi, scor 1-2;

– mi-a fost dat sa vad o faza foarte urata: la golul de 2-1 pt gazde, antrenorul Marius Sumudica (fost jucator atat la Sportul, dar si la Rapid) de bucurie ne-a aratat “m**e” prin gestul ala cu cu organele genitale aruncate in fata si cu mainile fluturate pe langa corp; iar noi, galeria Sportului, care ne gandisem ca la finalul meciului sa-i strigam numele indiferent de rezultat, doar pt ca a fost jucator la noi in trecut. 😥

dragos
    Member

A FOST ASA CUM am anticipat !!!!
    de altfel, la fiecare meci cu “bancarii” (sau Poghesu’) se intampla 3 lucruri definitorii:
    1. vreme ploioasa
    2. primim 2 goluri
    3. “NASII” nostri castiga INTOTDEAUNA

m-as fi incumetat sa merg la acest meci, insa vazand, “galeata” de afara, am zis PAS !!
    oricum, nu-mi pare rau deloc….nu ma asteptam la minuni in meciul contra “nasilor” nostri, ci doar SA NU NE FACEM DE RAS !!!
    din pacate, azi NE-AM FACUT !!!
    am primit 2 goluri de tot rasul (marca Sportul Std) 😆 , insa se intampla si la case mai mari, (dar ce folos !!)…..
    INDOLENTA, NESIMTIREA si LIPSA DE CONCENTRARE (si in aparare, dar mai lase in atac) au fost elementele care, azi,
    NE-AU TRADAT….pacat, pacat.
    NU VOM REUSI sa fim o ECHIPA in adevaratul sens al cuvantului….. 🙄 🙄
    bine ca, a fost ultima etapa – probabil, pentru unii jucatori acesta a fost ultimul meci in tricoul alb-negru.

din pacate, gestul lui sumudica denota rigola 😈 (marca rapid), care i-a ramas in sange….mi-as fi dorit sa-i fi ramas in sange FAIR-PLAY-ul si decenta specifice spiritului studentesc.

dragos
    Member

@Radu Dobrin wrote:

Eu unul zic sa nu va mai pierdeti vremea…

iti sustin ideea…..eu, dealtfel, o “aplic” demult.

Radu Dobrin
    Member

@Zibling wrote:

– mi-a fost dat sa vad o faza foarte urata: la golul de 2-1 pt gazde, antrenorul Marius Sumudica (fost jucator atat la Sportul, dar si la Rapid) de bucurie ne-a aratat “m**e” prin gestul ala cu cu organele genitale aruncate in fata si cu mainile fluturate pe langa corp; iar noi, galeria Sportului, care ne gandisem ca la finalul meciului sa-i strigam numele indiferent de rezultat, doar pt ca a fost jucator la noi in trecut. 😥

asta e ciudat..bine, Sumudica nu a fost niciodata vreun “politicos” sau mare etlon de moralitate, dar ma gindeam ca i-o fi zis careva ceva de dulce pina la pina la golul respectiv.. (ca dupa gol am vazut ca a avut grija Ultras 😆 😆 )

Zibling
    Member

Ultras, n-a avut nici o vina. A fost doar in primul rand de scaune si deci cel mai aproape de gestul lui M.Sumudica. Ca doar nu ai uitat?… Ultras e fire pasnica. 8)

mkg
    Member

Pacat ca nu ne-am dorit mai mult!
    Inca odata se adevereste ca daca Varga si Curelea nu joaca nimic suntem in deriva .
    Suntem previzibili in atac fiindca jucam partea stanga a atacului invariabil.Ne stiu toti si ne asteapta mereu acolo.Daca talentul lui Varga poate acoperi acest handicap cateodata ,Curelea nu le baga in ate mereu asa ca eu cred ca de aici lipsa asta de goluri in atacul nostru.
    Si mai este o parere a mea despre Curelea:Am senzatia ca baiatul asta fructifica mai bine centrarile venite din dreapta atacului nostru decat cele din stanga.El ataca mai mereu coltul scurt si din cauza asta isi inchide unghiul din stanga.
    Voi fi mai atent la el in retur si daca se adevereste banuiala mea atunci Curelea are o problema grava pentru un atacant central.
    Eu sper sa ma insel insa fiindca imi place pustiul asta .
    De data asta nu imi pare rau ca am pierdut.Intr-adevar cu echipa asta daca am ajunge in prima liga ne-am face de ras! Sa mai crestem putin in valoare si dupa ce vom arata ca santem stapanii seriei in B sa ne incumetam acolo unde ne este locul cu adevarat

cameliu
    Member

Pe http://www.liga2.ro este si un rezumat:

S-au bătut singuri!

Derby-ul ultimei etape a pus faţă în faţă în Cotroceni două echipe cu stări de spirit şi situaţii în clasament total diferite. În ciuda problemelor de ordin financiar existente la club, elevii lui Marius Şumudică au reuşit, cu largul concurs al fundaşilor Sportului Studenţesc, să obțină toate cele trei puncte.

Deşi partida a debutat sub aspectul dominării gazdelor, ocaziile mari au aparţinut oaspeţilor. Însă, în minutul 8, în urma unui meleu în careul “studenţilor”, Patriche a încercat să degajeze balonul, care după ce l-a lovit pe Paulinho, a plutit în plasă peste ghinionistul Samoilă. După ce au reuşit să egaleze prin Ferfelea (26), elevii lui Adrian Falub au ratat desprinderea în două rânduri prin Varga, respectiv Curelea.

După pauză, tehnicianul Progresului s-a dovedit a fi foarte inspirat, introducându-l în luptă pe portughezul Nuno Gomes, care pe fondul unei noi greşeli în defensiva celor de la Sportul, a reuşit să marcheze golul victoriei pentru „bancari” în minutul 55.

“ Băieţii au jucat pentru mine azi şi le mulţumesc pentru acest lucru. Cine vrea să ne părăsească este liber să plece”

Marius Şumudică, antrenor Progresul

„Banii au fost în vestiar încă dinaintea meciului, băieţii fiind motivaţi suplimentar la acest meci”

Marian Dodu, patron Progresul

“Am luat două goluri prosteşti. Sunt unii jucători care au avut numai figuri deşi nu era cazul”

Dacian Varga, atacant Sportul

Articol scris de Bogdan Dragomirescu şi Gabriela Grigore

Zibling
    Member

@mkg wrote:

Si mai este o parere a mea despre Curelea: …
    Eu sper sa ma insel insa fiindca imi place pustiul asta .

Curelea nu mai este demult un pusti, ci este chiar unul dintre “mosii” nostri, alaturi de Secareanu si Kiki Irimia. Insa, toti 3 sunt plafonati si nu dau deloc exemple bune restului echipei.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 49 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.