30.05.2010 Steaua II Bucuresti – Sportul Studentesc 0-1(0-1)

Home Forums Archive Sezon 2009-2010 Season – Liga II 30.05.2010 Steaua II Bucuresti – Sportul Studentesc 0-1(0-1)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 35 total)
  • Author
    dragos
    Member

indiferent de celelalte rezultate, noi trebuie sa luam 3 puncte.
    steaua tre’ invinsa ;)

cameliu
    Member

Dupa egalul de la Giurgiu, promovarea depinde doar de noi!
    O avem in mana! Sper sa nu-i dam cu piciorul…

laucantona
    Member

1-0 pt noi la pauza a inscris Curelea

laucantona
    Member

sper sa luam cele 3 puncte dar dupa cum am jucat repriza a doua pana in min 75…dezastru…nu asa arata o echipa de liga 1.

cameliu
    Member

Repriza a-2-a am jucat penibil.
    Cred ca Steaua a avut posesie peste 70%.
    Am trecut jumatea de vreo 3 ori!

Trageri de timp ca la Stejaru…

Se vede crisparea! De ce nu am jucat ca in R1? Cu pase, devieri, suturi, ocazii?

Sper sa batem Buzaul, si sa faca Chiajna egal la Petrolul, s apromovam simbata viitoare.
    Daca nu e jale! Ca la Giurgiu de ce frica o sa ne fie daca va fi decisiv, aia o sa ne bata fara sa vrea…

o-le-le o-la-la mai avem putiiin si intram in A ! 😡

07Ex
    Keymaster

Bine ca am trecut si de hopul asta ca tare imi era frica sa nu ne incurce Steaua II.

cameliu
    Member

http://www.liga2.ro:

STEAUA II – SPORTUL STUDENŢESC 0-1 18:34 DEŞI ÎNCĂ MATEMATIC NU SUNT ÎN LIGA I, GOLUL LUI CURELEA ÎI FACE PE ”STUDENŢI” FAVORIŢI PENTRU LOCUL 2
    Un gol cât o promovare!

“Studenţii” aveau nevoie de o victorie în meciul de astăzi cu Steaua II pentru a profita de pasul greşit făcut de Petrolul. Curelea a marcat elegant şi i-a oferit echipei şansa de a avea prima opţine pentru cel de-al doilea loc promovabil. După o primă repriză în care au dominat, au marcat şi şi-au creat alte numeroase ocazii, partea a doua a jocului a fost total opusă. Steliştii au fost de această dată în prim-plan, însă deşi ocazii au fost nu au avut în faţă două vârfuri ca ale oaspeţilor pentru a îi perfora poarta lui Viciu.

Sportul a început partida din Ghencea în jumătatea adversă. Cu Ferfelea şi Curelea precum argintul viu, atacanţii oaspeţilor le-au pus de multe ori probleme defensivei “roş-albaştrilor”. Căpitanul avea să producă şi primele emoţii la poarta lui Lungu, încă din minutul opt, însă ridică prea mult piciorul în duel cu goalkeeperul Stelei şi arbitrul dictează joc periculos şi lovitură liberă. La numai câteva minute, celălalt atacant al Sportului îşi trece primul numele pe lista ratărilor. Nae centrează de pe partea stângă şi Ferfelea trimite în plasa laterală din careul mic. Jocul se animă şi după ce “gemenii golului” mai pun de două ori în pericol buturile lui Cezar, Steaua are şi ea prima ocazie de a marca. Mai întâi, Ferfelea se distrează cu fundaşii “roş-albaştrilor” şi îi centrează perfect lui Curelea, care trimite cu capul în braţele portarului, apoi acelaşi omniprezent, Curelea, îl depăşeşte pe Stegaru, rămâne singur cu Lungu, însă este deposedat de acesta în momentul şutului. De partea cealaltă, Năstăsie profită de o nesiguranţă în defensiva Sportului, intră în careu şi îi pasează lui Rusu, însă atacantul trage inadmisibil de prost, deşi nu era nemarcat de nimeni la opt metri, iar mingea trece paralel cu linia porţii şi Lung respinge.

Momentul mult aşteptat de cei 25 de suporteri înfocaţi prezenţi pe terenul cinci al complexului Ghencea vine odată cu minutul 36. “Alb-negrii” reuşesc deschiderea scorului şi lucrurile începeau să se liniştească pentru echipa lui Selymes. Ferfelea îi pasează în diagonală lui Curelea şi căpitanul ridică mingea peste piciorul lui Lungu, loveşte bara colţului lung şi intră în plasa porţii. Drumul mingii spre gol îl lasă indiferent pe Curelea care după ce vede mingea în plasa porţii are o reacţie foarte calmă, deşi golul, practic, îi aducea şi mai aproape de Liga I.

Înaintea fluierului final a primei reprize, Curelea mai are încă odată prilejul de a marca, însă lovitura cu capul este reţinută cu emoţii de goalkeeper, pe linia porţii, după ce acesta alunecă şi era pe punctul de a intra cu minge cu tot în poartă.

Cea de-a doua repriză este total opusă primeia. Steaua II preia controlul jocului şi reuşeşte de câteva ori să pună în pericol poarta lui Viciu. Sportul este incapabilă să mai ajungă la poarta lui Lungu, ba mai mult, nu mai reuşeşte să lege două pase şi pierde aproximativ orice duel cu jucătorii Stelei. Năstăsie îl pune primul la încercare pe Viciu cu un şut direct din lovitură liberă de la 30 de metri. Portarul Sportului respinge în corner in extremis mingea ce s-ar fi oprit în vinclu. Vătăjelu preferă să tragă după ce a rămas singur cu Viciu, Simion fiind singur în partea stângă, iar mingea este respinsă de reflexul salvator al portarului ce respinge cu piciorul. Simion produce teamă în sufletele suporterilor după ce trimite din lovitură liberă la o palmă de bară, iar Chihaia pune capăt recitalul steliştilor din cea de-a doua repriză cu o ratare incredibilă în ultimul minut de joc. Lungu este deposedat în momentul degajării, mingea sare înspre marginea careului de unde Chihaia trage spre poarta goală, însă Lungu revine şi reţine.

În urma victorie chinuite din Ghencea, Sportul se îndepărtează de Petrolul la două puncte şi mai are un singur pas pentru a ajunge în Liga I. Meciurile contra Gloriei Buzău, echipă matematic retrogradată, şi Dunării Giurgiu, satelitul Astrei, par două hopuri uşor de trecut pentru trupa lui Selymes. De partea cealaltă, Steaua II dezamăgeşte în acest final de sezon şi se îndreaptă spre un loc paisprezece, după ce la un momet dat ajunsese pe cinci.

Steaua II – Sportul Studenţesc 0-1
    Curelea (36)

Steaua II: C. Lungu (cpt.) – Muzac, Stegaru, Al. Iacob, Lupu – Bâtfoi (70 M. Albu), Al. Lazăr, Bejan (53 Toşca), Năstăsie – Vl. Rusu (40 Vătăjelu), V. Simion
    Antrenor: Leonard Strizu

Sportul: Viciu – R. Ciupe (A. Lungu), Patrichi, D.Lung, Cazan – C. Gheorghe (88 Chihaia), V. Nicola (70 Cheţan), Cr. Irimia, M. Nae – Curelea (cpt.), Ferfelea
    Antrenor: Tibor Selymes

Articol şi foto de Marius Anghel

SPORTUL STUDENŢESC 19:45 TEHNICIANUL VREA SĂ PROMOVEZE MATEMATIC ŞI ABIA ATUNCI VA DA DRUMUL LA PETRECERE
    Selymes nu se bucură

Deşi prin victoria de astăzi în faţa Stelei II, 0-1, s-au îndepărtat de Petrolul şi au făcut un mare pas spre Liga I, antrenorul Sportului nu vrea să se bucure până când echipa sa nu va reuşi şi matematic să promoveze. Selymes crede că meciurile contra Gloriei Buzău, echipă retrogradată, şi Dunărea Giurgiu, echipă fără niciun obiectiv, vor fi foarte grele pentru Curelea & co.

“Am făcut un pas foarte important prin această victorie, însă nu suntem matematic promovaţi şi nu vreau să ne bucurăm de acum. Mergem uşor-uşor spre Liga 1. Mai avem două meciuri foarte grele şi trebuie să le tratăm cu mare atenţie. Am făcut o figură frumoasă în acest campionat, şi eu şi jucătorii.”, a spus după termnarea partidei Tibor Selymes.

Selymes spune că odată ce vor promova, “gemenii golului” nu vor părăsi echipa. “Odată cu promovarea, o să-i păstrăm pe Curelea şi Ferfelea şi vom mai aduce încă patru jucători pentru a avea un lot competitiv.”, a încheiat tehnicianul Sportului Studenţesc.

Prin victoria la limită de astăzi, Sportul Studenţesc acumulează 65 de puncte, cu două mai multe decât Petrolul Ploieşti, principala candidată pentru cel de-al doilea loc promovabil. “Gaşca nebună” mai are de disputat în ultimele două etape două meciuri contra unor adversari uşori şi va putea sărbători accederea în Liga I, la Giurgiu.

Articol scris de Marius Anghel

dragos
    Member

o prima repriza buna-buna :ymapplause: si o repriza secunda DEZASTRUOASA !!! X(
    repriza secunda parca am revazut meciul de la stejaru….eu inteleg, ca NU trebuie sa mai repetam episodul Rm.Sarat, dar nici in halul asta nu poti juca (trageri de timp, incapacitatea de a lega 2-3 pase/actiuni, fara suturi la poarta etc.etc.)
    NU dragi studenti, NU ASA SE JOACA FOTBALUL, mai cu seama, daca vrei sa promovezi trebuie sa arati ca MERITI !!!
    altminteri, in liga 1 s-ar putea sa fie deranj mare……..
    o victorie CHINUITA si atat……..aaa, era sa uit: JOS PALARIA ‘nea ILIE !!! :ymparty: :ymparty: :ymparty:
    JOS PALARIA GIURGIUVENILOR !!!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

Selymes spune că odată ce vor promova, “gemenii golului” nu vor părăsi echipa. “Odată cu promovarea, o să-i păstrăm pe Curelea şi Ferfelea şi vom mai aduce încă patru jucători pentru a avea un lot competitiv.”, a încheiat tehnicianul Sportului Studenţesc.

Siman stie de chestia asta, sau asta e doar un vis a lui Selymes? Auzi, 4 jucatori!!! Eu nu-mi aduc aminte cand au venit 2 jucatori la echipa iar el viseaza la 4. Sa dea Dumnezeu!

Radu Dobrin
    Member

@07Ex wrote:

@cameliu wrote:

Siman stie de chestia asta, sau asta e doar un vis a lui Selymes? Auzi, 4 jucatori!!! Eu nu-mi aduc aminte cand au venit 2 jucatori la echipa iar el viseaza la 4. Sa dea Dumnezeu!

probabil vor fi “adusi” de la juniori :)

Tavi
    Member

@07Ex wrote:

@cameliu wrote:

2 i-am gasit :)
    varga si Balan care nu s-au adaptat la Rapid VII sau pe unde erau scriptic ;)
    inca unul e Viciu care dupa majorat devine senior …. si mai gasim … promovare sa fie ca juniori promovam la greu :ymdevil:

07Ex
    Keymaster

@Tavi wrote:

2 i-am gasit :)
    varga si Balan care nu s-au adaptat la Rapid VII sau pe unde erau scriptic ;)
    inca unul e Viciu care dupa majorat devine senior …. si mai gasim … promovare sa fie ca juniori promovam la greu :ymdevil:

Bine, eu nu m-am referit la Varga si Balan, care oricum erau ai nostri, sau Viciu care a jucat titular anul asta. Nici jucatorii care au venit inapoi la Sportul, precum Chihaia, Rusu, Irimia, etc. nu se pun. Eu m-am referit la 2 jucatori care au venit de la alte echipe in pauzele competitionale. In ultimii cativa ani eu imi aduc aminte doar de C. Gheorghe sa fi venit de undeva de la o alta echipa. In rest vin doar juniori care sunt promovati sau fost jucatori care nu au facut purici pe unde au plecat.

razvanR
    Member

Steaua Doi a jucat extrem de dur in prima repriza. Trebuiau sa ramana in 10 oameni din minutul 15 la faultul criminal asupra lui Ciupe. Tot in prima repriza, noi am jucat extrem de spectaculos si simplu si am avut 2-3 ocazii bune, putea sa fie 3-0 la pauza.

In repriza a doua Steaua Doi a facut un pressing criminal cu toata echipa cum n-am mai vazut vreodata, pressing 45 de minute, practic nu puteam sa iesim din terenul nostru, navaleau cate doi adversari pe jucatorul nostru care avea mingea! Cu atat mai mult victoria este extrem de pretioasa. Am avut o singura ocazie cand Chihaia nu a centrat bine in min.90 ca sa dam golul 2.

Daca Steaua Doi juca la fel cu Petrolul ii bateau mar. Meciul ala, probabil, l-au vandut: le-au facut cadou adversarilor cele 3 goluri si au dat si un penalty peste poarta ca sa nu le trice golaverajul.

Sper sa fim matematic promovati duminica. Nu cred ca Petrolul va castiga cu Concordia Chiajna!

Tavi
    Member

@07Ex wrote:

Eu m-am referit la 2 jucatori care au venit de la alte echipe in pauzele competitionale.

doar incercam sa fac Sire :) o paralela intre politica lui siman si proverbialul bun simt ardelenesc al lui Selymes
    clar ca buna ziua ca nu s-au intamplat niciodata doua achizitii de marca in acelasi sezon … pardon! Hagi si Coras in 1983-84 dar atunci nu era Sinam
    doar incercam sa fac misto :)

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 35 total)
  • The forum ‘Sezon 2009-2010 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.