30.09.2006 Delta Tulcea – Sportul Studentesc 2-0(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 30.09.2006 Delta Tulcea – Sportul Studentesc 2-0(1-0)

Viewing 4 posts - 46 through 49 (of 49 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

Fotbal Liga a II-a.
    Delta Tulcea – Sportul Stundentesc 2-0 (1-0).

Luni, 02 Octombrie 2006

Dupa victoria cu Sportul Stundentesc, Delta a urcat pe locul doi in clasament, pozitie ce asigura promovarea in Liga I
    Image la oaspeti, Gheorghe Multescu, revenit la echipa dupa scurtul episod FC Vaslui, a debutat cu o infrangere desi a fost adus sa promoveze echipa studentilor
    dupa senzationalul gol inscris de L. Stefan in debutul meciului, tulcenii au asteptat 75 minute golul izbavitor a lui Nanu care le-a redus la zero sperantele oaspetilor de a castiga la Tulcea
    Sambata, pe stadionul “Delta”, circa cinci mii de spectatori au fost in tribune pentru a urmari echipa care in sezonul trecut a fost la un pas sa castige titlul de campioana a Romaniei si care, printr-o conjunctura stiuta de toti amatorii de fotbal a fost retrogradata in esalonul doi si in seria Deltei Tulcea. Readus la echipa cu doua zile inaintea jocului de la Tulcea, Gheorghe Multescu, antrenorul din sezonul trecut al echipei bucurestene avea sa redebuteze la meciului cu Delta cu gandul de a readuce Sportul in graficul promovarii jucatori ca Stanca, Ciupe, Patriche, Ratiu, Ferfelea, Oae, Curelea sau Varga, care anul trecut se bateau la titlu nici nu se gandeau ca nu vor castiga la Tulcea toate cele trei puncte, insa numai dupa patru minute s-au vazut condusi cu 1-0 dupa reusita de senzatie a fundasului tulcean L. Stefan care bate loviturile libere de la peste douazeci de metri numai la vinclu.
    Asa a facut-o si in meciul cu Forex, si la Campina cu FCM, iar sambata cu Sportul l-a executat pe Stanca de la circa 25 de metri cu un sut imparabil.
    Dupa gol, Sportul Studentesc a aratat pana la pauza ca nu isi merita locul actual din clasament, a dominat clar jocul si i-a hartuit pe tulceni, in special pe falcul stang unde Varga si Dedu au facut legea. Minute in sir echipa tulceana a aratat precum un pugilist in corzi insa a rezistat fara sa primeasca nici un gol. Mai mult, in ultimul minut al reprizei, centrarea lui L. Stefan de la coltul terenului, in careu, s-a scurs putin pe langa poarta si pe langa cei trei tulceni care au sarit la cap sa devieze mingea in poarta.
    Dupa reluare, in primele cinci minute, Nanu s-a aflat de doua ori in careul lui Stanca insa prima data a faultat in atac iar a doua oara a sutat slab la poarta.
    Chiar daca si in repriza secunda au avut o posesie mai buna si au fost cei care au controlat jocul, oaspetii au avut doar o singura ocazie prin Postolache, poate si pentru ca tulceni s-au aparat exact iar in careu impecabil.
    Intrarea lui N. Cretu in locul lui Caju, accidentat dupa o ciocnire cu solidul portar al oaspetilor, Stanca, a mai inviorat jocul tulcenilor, “decarul” Deltei fiind la originea fazei de gol.
    Tot de pe partea lui N. Cretu a plecat si pasa la Nanu din munitul 79, care marcat de doi fundasi oaspeti a avut forta sa trimita pe sub Stanca mingea in plasa.
    A fost golul izbavitor, golul care le-a redus la zero oaspetilor orice speranta ca mai pot pleca de la Tulcea cu unul sau trei puncte.
    Delta Tulcea: Olteanu – Grigorov, Lucan, Mocanu, Nita, L. Stefan – Caju (53 N. Cretu), D. Petre (86 Coconasu), V. Cretu – Nanu, Ciobanu (84 Pantelie). Antrenor: Constantin Gache.
    Sportul Stundentesc: Stanca – Ciupe (65 Pauna), Patriche, Ratiu, Dedu – Nicola, Postolache, Ferfelea (62 Oae), Gh. Costin (46 Farcasanu), Varga – Curelea. Antrenor: Gheorghe Multescu.
    Filmul meciului:
    min. 4: 1-0 pentru Delta. Liviu Stefan a executat o lovitura libera de la circa 25 de metri, central, direct la vinclu, in dreapta lui Stanca, ramas fara reactie.
    Min. 10: sut de la marginea careului Dedu, respins greu de Olteanu la Varga care de la circa zece metri lateral stanga a sutat paralele cu poarta.
    Min. 21: sut Grigorov, din alergare, de la marginea careului putin pe langa poarta.
    Min. 14: iesire gresita la ofsaid a tulcenilor de care profita Varga, “scarita” acestuia din careu nimerind transversala.
    Min. 26: centrarea in careul mic trimisa de Nanu la Caju este prinsa de Stanca, in cadere accidentandu-l pe Caju
    Min. 43 patrundere in careu Caju, un dribling in plus si scapa mingea in afara terenului
    Min. 45: centrare in careu de la coltul careului L. Stefan iar minea se scurge pe langa bara
    Min. 46: Nanu faulteaza in atac in careul mic intr-un duel aerian cu un fundas oaspete
    Min. 49: Nanu patrunde in careu talonat de Ratiu insa nu are forta in sutul trimis pe poarta si Stanca prinde
    Min. 55: Varaga lasa o minge pentru Postolache in careu care in momentul sutului este blocat de Lucan
    Min. 72: patrundere pe drepta in careu a lui N. Cretu, pasa inapoi la Ciobanu care de la 10-12 metri trage peste poarta
    Min. 79: 2-0 pentru Delta. Pasa pe culoar la Nanu care patrunde in careu talonat de doi fundasu oaspeti si inscrie pe sub Stanca.

Revenit cu doar doua zile in urma la carma unei echipe pe care a dus-o in sezonul trecut pe pozitia a IV-a in Liga I, antrenorul Gheorghe Multescu ne-a declarat dupa meci: “Am ramas uimit de forta de joc a tulcenilor. Am fost aici, mai precis la Babadag cu ocazia nefericita a decesului fostului meu coleg de echipa de la Dinamo, Nelu Stanescu.
    Am revenit ca antrenor acum si nu sunt suparat, doar nefericit de infrangere. Campionatul este lung si am certitudinea ca echipa pe care am preluat-o din mers va reveni chiar in acest sezon acolo unde ii este locul”. Pentru declaratia sa dar si pentru aprecierea calitatilor profesionale, la sfarsit de partida, circa 200 de suporteri tulceni l-au asteptat si aplaudat la iesirea din stadion scandandu-i numele si urandu-i succes la promovare.

cameliu
    Member

@ultrasro wrote:

Am auzit ca FC Arges umbla dupa Multescu sa-l aduca antrenor la ei 😯

Munteanu la FC Argeş
    Deşi tocmai a demisionat de la CFR Cluj, Dorinel Munteanu este mai mult ca sigur tehnicianul lui FC Argeş. Acesta îl înlocuieşte pe italianul Giannini.

sa vedem acum daca nu-l vrea chefereu pe multescu…

Giani
    Member

Nope, Paszkanyi il vrea pe Ilie Dumitrescu, deja tratativele sunt avansate. Iar Multescu cred ca s-a lecuit de echipe pline de bani si lipsite de pretentii.

cameliu
    Member

@Giani wrote:

Nope, Paszkanyi il vrea pe Ilie Dumitrescu, deja tratativele sunt avansate. Iar Multescu cred ca s-a lecuit de echipe pline de bani si lipsite de pretentii.

Deja Bergodi e antrenor de vreo 2 zile acolo…

Viewing 4 posts - 46 through 49 (of 49 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.