31.03.2007 Sportul Studentesc – Gloria Buzau 2-3(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 31.03.2007 Sportul Studentesc – Gloria Buzau 2-3(1-0)

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 135 total)
  • Author
    franz_kafka
    Member

Asa o liniste pe forum nu cred ca am mai pomenit!

assur
    Member

M-am imbolnavit de nervi la meci! Am jucat slab si ne-am facut-o cu mina noastra. Nu inteleg de ce ne-am retras dupa 1-0. Sa nu-mi spuna nimeni ca presiunea Gloriei ne-a obligat! Daca am ajuns sa fim dominati acasa e nasol si nu reprezinta un argument pentru promovare. Daca Gigi Multescu a impus aceasta tactica (vezi, Doamne, ne retragem putin si ii prindem pe contraatac), a gresit grav. Nu m-a multumit nimeni de la noi, in schimb am citiva evidentiati negativ:
    IRIMIA – am inteles de ce nu s-a impus la Kiev. A respins ca disperatul, fara sa se uite unde. Sper, totusi, ca-si va reveni.
    VARGA – Prea fitzos si nervos. La 1-0 pt noi ii ardea de glume, s-a facut ca trage spre banca oaspetilor, pentru ca apoi sa-si ia la tinta propria banca. A stat prea mult lipit de tusha. Cind a intrat in centru a creat citeva actiuni periculoase.
    TIBI BALAN – apatic, neimplicat total, citeodata de-a dreptul egoist.

PS 1 – Am stat la oficiala si nervii mei au avut serios de suferit din cauza numarului mare de suporteri ai moldovenilor! E incredibil, sintem chiar peste tot in deplasare???
    PS 2 – Din fericire, mai sint 12 etape de jucat si lupta la virf e strinsa. Sanse exista inca, dar trebuie sa ne trezim si sa fim mai hotariti.

ultrasro
    Member

Culmea este ca azi chiar am jucat un fotbal frumos si de angajament dar contraatacurile buzoienilor ne-au prins de 3 ori nepregatiti. Iar Viorel Ion si Iovita chiar au avut viteza nu gluma scapand pe contraatac in doua randuri cu o sansa incredibila.

Daca la 2-2 in minutul 88 cand era calare pe ei mingea intra in gol la sutul lui Stanga era 3-2 pentru noi si nu mai erau discutii. Oricum jocul s-a stricat in minutul 54 in urma unei imense gafe a arbitrului Coltescu care a jocul sa continue in momentul cand Varga primise un croseu in figura de la un buzoian pe care el il scuipase evident inainte. Desi tusierul ii facea semne disperate sa opreasca jocul, Coltescu in loc sa fluiere le-a solicitat doar verbal buzoienilor sa dea mingea afara in conditiile in care era si un jucator buzoian cazut pe teren.

Eu zic ca vom promova, Gloria Buzau azi a batut aproape incredibil dupa aspectul general al jocului. La pauza a fost schimbat Secareanu datorita unei accidentari iar apararea noastra a fost destul de subtire in repriza secunda!

Zibling
    Member

A fost un joc dinamic si placut spectatorilor… la cei neutri ma refer, ca pt mine ca suporter a fost dramatic. La finalul meciului imi venea sa plang. Cred ca arbitrul a prelungit meciul cu vreo 8 minute peste timpul regulamentar, deoarece dupa golul de 3-2 pt Gloria Buza, noi ne-am mai chinuit vreeo 5-6 minute sa egalam :(

Una peste alta, am avut (ca si la Brazi) vreo 15 cornere, dar n-am stiut ce sa facem cu ele, de 3 ori s-a sutat in bara, jucatorii nostri au fost faultati fara a se lua masuri grave, iar ai buzoienilor la cele mai mici contacte cadeau ca fulgerati si se vaitau groaznic (tehnica implementata de Ion Viorel).

In rest, ce sa mai zic… le-am lasat de prea multe ori posesia, ei nu greseau pasele, au avut 2 contra-atacuri fulger (la golurile 1 si 3). Buzoienii ar fi meritat un egal, dar 3-2 pt ei este putin spus inechitabil. Asta este, Bunica, Ion Viorel si inca 2 jucatori de pe banda lor dreapta aveau superglue pe ghete, ca le era imposibil sa le iei mingea. Iovita… hm, profesionist ca si Farcasanu – no comment.

Dar sa vorbim si de bine, ca nu a murit nimeni:
    – e la noi, Tibi Balan, Marian Dedu, Marius Oae si Andrei Stanga sunt singurii care pot fi considerati la plusuri;
    – am dat si noi gol din faza fixa (ura… bravo pt Tibi Balan cu centrarea perfecta);
    – Andrei Stanga ne-a onorat cu prezenta dupa meci in barul lui Nicu, si surpriza… este unul din acei jucatori care nu doar zambesc cand faci poze cu ei, ci se si poate vorbi cu ei; un alt intelectual de care sunt mandru ca imbraca culorile Sportului.

ultrasro
    Member

Ai dreptate Andrei, Andrei este un baiat de nota 10, cinste familiei lui!!!!

AndreiR
    Member

Va salut!

De la inceput vreau sa va spun ca sunt un suporter al Gloriei. Astazi am fost la meci.. si ce meci! Au fost multe ocazii de o parte si de alta (cu un mic plus de partea “studentilor”). Bucurestenii au inceput meciul in forta, au reusit sa deschida scorul, dupa care s-au retras, fortati putin si de avansarea/presiunea jucatorilor buzoieni. Dupa intrarea lui Ion Viorel, Gloria a inceput sa fie mai periculoasa, ratand vreo 2 ocazii bunicele in prima repriza.
    La pauza in formatia buzoiana s-a mai facut o schimbare cu profil ofensiv: a iesit fundasul Ciortea si a intrat atacantul Jaber.
    In primele 14 minute din mitanul secund, Gloria a continuat atacurile in cautarea egalarii. In acest timp, cei de la Sportul s-au apropiat in cateva randuri periculos de poarta aparata de Barbu, insa fara rezultat pe tabela de marcaj. In minutul 60 a venit golul lui Bunica, buzoienii profitand de neatentia bucurestenilor.
    Apoi cei de la Sportul s-au aruncat in atac, insa Gloria a lovit din nou pe contraatac prin neobositul “Vioara”.
    Studentii cresc presiunea si dupa ce lovesc de vreo 2 ori barele portii lui Barbu, restabilesc egalitatea cu doar 6 minute inainte de final.
    Scorul final a fost stabilit de Claudiu Ionescu, dupa un nou contraatac – ‘arma’ preferata a buzoienilor. (Multescu ar fi trebuit sa stie ca jocul Gloriei se bazeaza pe contraatacurile purtate de Viorel, Ionescu, Jaber si Bunica…)

ultrasro, erai deranjat de ceea ce s-a scris pe siteul Gloriei si de faptul ca silvius v-a facut “nesimtiti”, insa este frumos sa-i injuri asa, din senin, pe jucatorii buzoieni doar pentru ca au indraznit sa castige la voi acasa?
    ce v-a facut Jaber? De ce acel smecher cu bluza verde si cu sapca l-a injurat? Si de ce n-a avut curaj sa vina sa ‘discute’ fata in fata cu Bunica, atunci cand a fost provocat? sa-i transmiti (sau poate ca urmareste acest forum) ca a avut mare noroc ca Salih a fost tinut de ceilalti jucatori…
    Mi-a lasat un gust amar reactia voastra de la finalul meciului…

franz_kafka
    Member

Salih? Jaber? Ben Laden?
    Fratilor, cu cine a jucat, astazi, SS?
    Nu cred ca are rost sa va rog sa-mi descriti si cateva dintre particularitatile rasiale ale acestor jucatori, pt ca mi-am data seama… Se pare ca meciul tb sa fi fost o cruciada!

ultrasro
    Member

Nu aveam nimic cu victoria voastra daca nu se petrecea faza incredibila de la golul egalarii in care Varga era lovit cu cotul in fata iar Coltescu v-a lasat sa marcati gol desi faza fusese semnalizata cu fanuinul de catre tusier iar jumatate din jucatorii Sportului se oprisera vazandu-l pe Coltescu ducand fluierul la gura. Dar tembelul s-a razgandit si voi ati profitat cu nesimtire!

Jaber Salih este un irakian care a jucat la Craiova!

Oricum sunteti penibili, in prima liga nu puteti sa aveti bafta de azi meci de meci, iar Ion Viorel nu va putea juca 100 de ani ca sa va duca in spate ca azi!

PS: Si noua ne-a lasat un gust amar modul in care jucatorii din Buzau inteleg noitiunea de fair play, asa le-o fi zis Ion Viorel cred: coate in gura si intrari criminale pe tibile adversarilor urmate incredibil de zvarcoliri pe teren de parca ei fusesera cei loviti!

franz_kafka
    Member

Oricum, sa-i uram bine venit lui AndreiR pe forumul nostru!

PS: atat timp cat are un limbaj civilizat!

ultrasro
    Member

Eu cred ca Jaber a avut noroc la faza respectiva deoarece daca se atingea de Cucu (cel cu bluza verde) avea sigur soarta lui Sadam Husein, si se lasa si de fotbal.

AndreiR
    Member

in fine… este parerea ta…
    referitor la golul Gloriei.. se intampla si la case mai mari (vezi golul lui Mutu pt Fiorentina, vezi faza lui Robben in Olanda-Romania si cate si mai cate…)

ultrasro
    Member

Este o scuza suficient de decenta lipsa fair-play-ul si la case mai mari? Poate candva unul din cei care azi si-au aratat micimea va ajunge sa moara pe teren pentru ca altcineva nu va permite accesul medicului pe teren la timp!

Radu Dobrin
    Member

@AndreiR wrote:

in fine… este parerea ta…
    referitor la golul Gloriei.. se intampla si la case mai mari (vezi golul lui Mutu pt Fiorentina, vezi faza lui Robben in Olanda-Romania si cate si mai cate…)

Bine ai venit printre noi AndreiR!
    Si felictari pentru puncte! Din cite imi dau seama, citind printre rinduri, sint convins ca le-ati luat pe merit. Bravo inca o data!

Cit despre ai nosttrii ca brazii, ce sa zic in afara de… RUSINE! Parca ne-am intors la perioada cenusie de pe vremea lui Ando…(tocmai cind incepuse sa ne creasca firele de par inapoi… 😆 )

AndreiR
    Member

e, hai sa nu exageram ca nu murea nimeni.. daca era accidentat grav trebuia ca arbitrul sa opreasca jocul, asa… daca jucatorul Sportului simula si Gloria irosea o buna oportunitate de a marca intr-un moment in care avea mare nevoie de gol..?
    ma rog.. probabil esti subiectiv (poate ca si eu sunt..)
    nu cred ca ar trebui sa se dea vina pe arbitraj sau pe mai stiu eu ce dupa acest joc..
    Daca jucatorii Sportului erau buni ar fi trebuit sa bage mingea in poarta, nu sa iroseasca cu seninatate ocaziile avute.
    Au ratat, au fost taxati de jocul pe contraatac al buzoienilor.. probabil un rezultat de egalitate ar fi fost mai aproape de adevar, insa ceea ce ramane este scorul. Gloria a castigat si se mentine pe primul loc, iar noi continuam sa speram la o promovare pe care o asteptam de multi-multi ani..

Multam Radu

ultrasro
    Member

Cand dai cu pumnul in fata se da cartonas rosu, poate nu ai aflat inca. Dupa gol Coltescu a intors decizia ca la Ploiesti si i-a dat galben si lui Varga si fundasului care il lovise. Iar Varga a iesit de pe teren cu fata tumefiata de lovitura primita, a fost si vina lui pentru simulase trimiterea catre buzoian a unei expectoratii de efort.

Pentru Radu: Sportul Studentesc a jucat frumos azi si in multe momente chiar bine dar interventiile lui Coltescu in joc, atent preparate, au reusit sa ne puna de cateva ori in situtia de a pierde mingi importante in locuri periculoase pentru propria poarta.

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 135 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.