31.03.2007 Sportul Studentesc – Gloria Buzau 2-3(1-0)

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B 31.03.2007 Sportul Studentesc – Gloria Buzau 2-3(1-0)

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 135 total)
  • Author
    franz_kafka
    Member

@Zibling wrote:

Citesc cu tristete faptul ca pe acest forum intra useri ca SilviuS si AndreiR (care si mie imi suna a fi acelasi user, dar asta numai Cazimir ne poate confirma prin IP-uri)

Eu n-am vrut sa fiu malitios cu AndreiR/SilviuS (si sunt dispus sa ma scuz daca am deranjat sau am gresit in presupuneri), dar nu vreau sa se creada ca pe forumul SS hotul se poate inatlni, oricand are chef…, cu primavara (daca tot e vorba ca afara sunt niste zile superbe)!
    Exista incontestabil nu doar o asemanare in alegerea numelui de user, ci, in textele celor doi utilizatori, se gasesc anumite cuvinte si expresii care se repeta (gen multam), dar mai ales exista o identitate clara atat referitor la forma de exprimare scrisa, cat si in logica privind constructia frazei.
    + AndreiR apare pe forumul SS exact in momentul in care dispare SilviuS

Oricum, ca exprimare, SilviuS/AndreiR este peste Coco, daca vi-l mai amintiti!

cameliu
    Member

@Zibling wrote:

Citesc cu tristete faptul ca pe acest forum intra useri ca SilviuS si AndreiR (care si mie imi suna a fi acelasi user, dar asta numai Cazimir ne poate confirma prin IP-uri) si reusesc sa provoace comentarii rar auzite pe aici.

@franz_kafka wrote:

Exista incontestabil nu doar o asemanare in alegerea numelui de user, ci, in textele celor doi utilizatori, se gasesc anumite cuvinte si expresii care se repeta (gen multam), dar mai ales exista o identitate clara atat referitor la forma de exprimare scrisa, cat si in logica privind constructia frazei.
    + AndreiR apare pe forumul SS exact in momentul in care dispare SilviuS

Oricum, ca exprimare, SilviuS/AndreiR este peste Coco, daca vi-l mai amintiti!

Nu-s aceeasi persoana! Unul are vreo 6 postari altul vreo 8, insa de la adrese diferite!

franz_kafka
    Member

Inseamna ca atunci trebuie sa-mi prezint scuzele de rigoare!

ultrasro
    Member

“Oli, Ola, Buzaul intra-n “A”!”
    1 Aprilie 2007
    Daniel Contescu

In Liga a II-a, Gloria Buzau a trecut ieri, in Regie, de Sportul Studentesc, dupa un meci cu rasturnari de scor spectaculoase, incheiat cu un scandal de proportii.

Meci nebun si scandal-monstru, ieri, in Regie. Derby-ul etapei a 22-a din Liga a II-a (Seria I), dintre Sportul Studentesc si Gloria Buzau, s-a incheiat cu victoria oaspetilor, scor 3-2, goluri marcate de Romica Bunica (59), Ion Viorel (75) si Claudiu Ionescu (90·3), respectiv Razvan Patriche (16) si Andrei Stanga (84).

Partida a avut o desfasurare halucinanta: gazdele au condus cu 1-0, dar, buzoienii, dirijati de pe margine de doi antrenori principali (cumnatii Ion Viorel si Ilie Stan), au revenit si au marcat golul victoriei in minutul trei de prelungire, declansand fiesta in tabara „ros-albastrilor”.

„Oli, ola, Buzaul intra-n „A”!”, au scandat „ultrasii” buzoieni la sfarsitul jocului. Dupa victoria din Regie, Gloria si-a pastrat prima pozitie in clasament, cu 40 de puncte.

„Vioara” e poreclit „Stradivarius”

Fanii buzoieni au venit in Capitala cu 15 automobile personale si doua autocare. „Au ramas acasa oameni cat sa incapa in trei autocare”, s-a laudat antrenorul-jucator Ion Viorel. Dupa terminarea jocului, galeria „ros-albastrilor” a dezvelit un banner pe care scria: „Dupa 20 de ani asteptare, vrem o noua promovare!”.

Ion Viorel a confirmat interesul enorm creat in jurul echipei: „Orasul fierbe! E anul Gloriei. Nu putem rata promovarea”. Pentru victoria din Regie, fiecare fotbalist buzoian va incasa cate 2.000 de lei.

Condusi cu 1-0 din minutul 17, buzoienii au revenit puternic in joc dupa intrarea pe teren, in minutul 29, a antrenorului-jucator Ion Viorel. „Hai „Stradivarius”, intra tu si rezolva meciul!”, i-au strigat lui „Vioara” buzoienii veniti in Capitala. Atacantul Romeo Bunica a fost si el alintat de fanii buzoieni, care ii spun „Buni-gol”.

Ion Viorel a fost omul partidei, marcand un gol si creand faza la ultima reusita a oaspetilor. Gigi Multescu, antrenorul din Regie, il banuieste pe omologul sau buzoian ca foloseste metode necurate pentru a se pastra in forma.

„Sa vina sa ma controleze! N-am nimic impotriva. Chiar am nevoie de un doctor, fiindca n-am somn noaptea! Imi vine sa alerg si-n somn! Sunt plin de energie. Chiar ca mi-ar trebui un control”, i-a raspuns atacantul-zvarluga al Gloriei. Pe 2 noiembrie, Viorel va implini 40 de ani!

Ilie Stan a dat cu piciorul

Scandalul s-a declansat dupa ultimul fluier al arbitrului de centru Sebastian Coltescu. Un suporter al „studentilor” a venit la gardul despartitor si i-a strigat antrenorului Ilie Stan: „Cati bani i-ati dat lui Coltescu?”.

Fostul tunar al Stelei n-a stat pe ganduri si, extrem de nervos, i-a aplicat suporterului un picior in gura! Impactul dintre bocancul antrenorului si chipul fanului a fost atenuat de plasa gardului!

Dupa antrenor, si un jucator al Gloriei a sarit sa-l bata pe suporterul incomod. Si Salih Jaber, atacantul Gloriei, a intrat in gura bucurestenilor. „O sa mori ca Saddam!”, i-a „urat” un spectator. Irakianul a raspuns cu un scuipat bine tintit.

Maseurul Bobocel a lesinat

Meciul a facut o victima. Aflat pe banca de rezerve a Gloriei, maseurului Bobocel i s-a facut rau, din cauza emotiilor, in prelungirile partidei. Omul a fost dus de urgenta la vestiare, unde a fost stropit pe fata cu apa plata si a mancat o lamaie.

Acuzatii

Gigi Multescu a luat foc: „Aveti blaturi cu federatia!”

Studentii” s-au napustit dupa meci asupra arbitrului de centru Sebastian Coltescu si au sarit la gatul buzoienilor. „Fluierasului” i s-a reprosat ca n-a oprit jocut in timp ce un jucator de la Sportul Studentesc se afla prabusit pe gazon, oaspetii marcand la respectiva faza. La randul lor, buzoienii au fost acuzati de lipsa de fair-play si de aranjamente cu federatia.

Gigi Multescu, poreclit „Oaia”, si-a varsat naduful: „Nu se poate juca impotriva unui asemenea arbitraj. Jucatorii de la Sportul sunt frustrati, ca sa nu zic alt cuvant care incepe cu f! Buzoienii au facut 20.000 de faulturi.

O rusine! Golul egalizator s-a marcat dupa ce Varga a primit un cot in gura. Arbitrul trebuia sa fluiere si sa acorde cartonas rosu. Nici in Divizia C nu intalnesti un asemenea arbitraj! Am cazut in pasa unui arbitraj tendentios. Coltescu a fost o deceptie”.

In drum spre vestiare, Multescu s-a luat si de Dan Tulpan, fost deputat si fost membru in Comitetul Executiv al FRF, in prezent sef la Gloria. „Lasa ca stiu eu ce blaturi aveti voi cu federatia! Ati venit sa ne faceti!”, i-a strigat Multescu lui Tulpan, acesta din urma fiind bun prieten cu Mircea Sandu.

Prezent la meci, Catalin Multescu, fiul tehnicianului de la Sportul si portar la echipa Ceahlaul Piatra-Neamt, s-a apropiat amenintator de Ion Viorel: „Bai, piticule, de ce dracu’ sa te ia n-ai dat mingea afara? Il omori pe tata de inima!”.

Buzoianul a pus capul in pamant si a raspuns cu voce joasa: „Lasa, ca vom invata si noi ce e ala fair-play! Acum avem „foame” sa promovam!”.

ashone
    Member

@AndreiR wrote:

Oameni buni, sunteti pur si simplu penibili. Va meritati soarta. Am crezut ca pe acest forum se poate discuta civilizat cu niste oameni normali, insa se pare ca m-am inselat.
    Va las (de data asta definitiv).. poate mai intru prin august sa va povestesc cum se mai joaca prin Liga I.
    Aa.. si inca ceva: Oli, Ola, Buzau’ intra-n “A”!!! 😆

o sa sarbatoriti ZIUA RECOLTEI mai devreme dragi tarani din buzau !!! pentru voi asta e promovarea de fapt. o sa va adunati in centru, o sa tocmeasca conisiliul local lautari, o sa faceti hore, sirbe si o sa mincati gratis mititei si cirnati din bugetul local !!! exact cum a facut seche la bacau si vezi unde sint acu seche si bacau. discutiile civilizate le purtam cu oameni civilizati nu cu moldoveni de teapa buzaului. de cind te-ai nascut tu nu ai vazut niciodata buzu pe locul 1 d-aia nu stii sa te bucuri.

Zibling
    Member

@ultrasro wrote:

Prezent la meci, Catalin Multescu, fiul tehnicianului de la Sportul si portar la echipa Ceahlaul Piatra-Neamt, s-a apropiat amenintator de Ion Viorel: �Bai, piticule, de ce dracu� sa te ia n-ai dat mingea afara? Il omori pe tata de inima!�.

Buzoianul a pus capul in pamant si a raspuns cu voce joasa: �Lasa, ca vom invata si noi ce e ala fair-play! Acum avem �foame� sa promovam!�.

💡 Raspunsul lui Ion Viorel imi intareste spusele. Fotbal amestecat cu “teatru” nu mai este fotbal. Pacat… Gloria Buzau are trupa, dar pe langa arma contra-atacului, mai foloseste si altele nepermise de etica sportiva. Rusinica!!!!!

franz_kafka
    Member

Tot citesc pe forum despre cat de antipatici va sunt moldovenii (este a nu stiu cata oara)! Desi nu inteleg de ce tot amestecati lucrurile, caci in cazul Buzaului si Brailei, nici geografic si nici istoric aceste orase nu au facut vreodata parte din provincia pe care o detestati… Dar e posibil ca astfel de lucruri sa va para neinsemnate, insa poate nu ar trebui sa uitati ca moldovean e unul dintre cei mai cunoscuti suporteri SS, ca sa nu spun cel mai de seama (nu e vorba de mine): Sorin!

PS: doar Alexandru Arsinel il mai poate concura, dar care e nascut tot in
    Moldova

In ce ma priveste, daca apreciati ca originile mele nu sunt sanatoase si chiar sunt vreun element dusmanos, care trebuie infierat cu manie proletara…, ma pot retrage, doar spuneti-mi!

07Ex
    Keymaster

Rog pe cine are caseta meciului s-o posteze aici pe forum. Multumesc anticipat.

ultrasro
    Member

Chestia cu moldovenii e un stereotip care se mai foloseste atunci cand cineva devine stresant 😯 si nu stii cum sa-l expediezi … evident ca Buzaul la 90 km de Bucuresti nu poate fi in Moldova.

Si nu cred ca cineva are vreun cui impotriva moldovenilor … e vorba doar de niste simboluri perverse din fotbal: Sechelariu si Gheorghe Stefan 🙄

Zibling
    Member

Exact, ultrasro a spus-o cum nu se putea mai bine.

Apropos, prietenul meu din Buzau a spus ca a auzit de atatea ori apelativul de “moldovean” la adresa buzoienilor, incat nu-l mai deranjeaza, ba chiar il distreaza copios si a putut trece peste acest detaliu.

Cum noi bucurestenii suntem “mitici”, “capitalisti” sau “locuitorii din Bucale”, fiecare din tara asta are apelativele sale. Prosti sunt cei care le-au inventat sau se supara din cauza lor. Restul trebuie sa zambeasca si sa treaca ma departe. Daca era altfel, aveam trofee de timisoreni d-aia de se cred “fruncea” prin sufragerie in loc de capete de animale vanate, dar eu nu pun botul la atzatzari d-astea ieftine. 8)

ultrasro
    Member

http://www.gsp.ro/index.php?a=77176&shift=1

Merită!
    Cătălin Popescu, Vlad Ciotoran

Buzoienii au arătat în meciul din Regie că nu sînt întîmplător pe locul 1, cîştigînd în ultima secundă trei puncte în faţa Sportului. Înaintea partidei de ieri, Gheorghe Mulţescu declara că este vital ca formaţia lui să învingă Gloria Buzău pentru a spera în continuare la promovare. Antrenorul Sportului a trimis pe teren o formaţie cu 5 jucători de profil ofensiv. Acest lucru s-a văzut încă de la început, cînd “studenţii” au asediat poarta oaspeţilor, dar Postolache (7), Curelea (11) şi Tibi Bălan (12) nu au reuşit să-l învingă pe portarul Mihai Barbu, aflat în mare formă. Inevitabil, “studenţii” au deschis scorul, cînd Patriche (17) a marcat în urma unei lovituri de cap, după un corner executat de Varga. Chiar şi la acest scor, cei care au atacat mai mult au fost tot elevii lui Mulţescu. Total nemulţumit, antrenorul-jucător Viorel Ion a intrat pe teren în minutul 30, dar, chiar şi aşa, pînă la pauză, echipa sa nu a avut nici o situaţie de gol.

La un sfert de oră de la reluare, după o eroare a arbitrului Sebastian Colţescu, Gloria a reuşit să egaleze, făcîndu-l pe Mulţescu să “explodeze” la marginea terenului. Sfîrşitul de meci a fost unul nebun. Mai întîi Buzăul a preluat conducerea (76) prin reuşita veteranului Viorel Ion, apoi Andrei Stîngă a egalat (84), pentru ca în minutele de prelungire, buzoienii să dea lovitura prin Claudiu Ionescu. Astfel, după o partidă peste nivelul Ligii a II-a, în care s-au înscris trei goluri pe contraatac, Gloria Buzău a reuşit să se menţină pe primul loc al seriei I.

Arbitraj slab
    “Centralul” partidei de ieri, Sebastian Colţescu, purtător al ecusonului FIFA, a avut o prestaţie slabă, care l-a făcut pe Gigi Mulţescu să răbufnească la final: “A fost un jaf total, un arbitraj de Liga a III-a. Le-a permis celor din Buzău să fragmenteze jocul şi nu i-a acordat cartonaş roşu lui Vlaicu”. Ce s-a întîmplat? Primul gol al buzoienilor a plecat de la o fază în care Vlaicu l-a lovit în figură pe Varga, Colţescu lăsînd jocul să continue. “Studenţii” s-au oprit, crezînd că oaspeţii vor trimite mingea afară, însă Bunică a marcat. Arbitrul craiovean, după ce s-a sfătuit cu asistentul, le-a acordat ambilor jucători cartonaş galben, însă a validat golul. “A fost comportament nesportiv, Varga s-a pus în faţa fundaşului, iar acesta l-a împins. Ăsta este motivul pentru care am acordat doar “, a explicat Colţescu.

“Buzoienii sînt nişte nesimţiţi şi cu atitudinea asta nu au ce căuta pe prima scenă a fotbalului românesc”
    Dacian Varga, Sportul Studenţesc

“Este anul Buzăului. După 20 de ani, Gloria are echipă de Liga I şi sînt sigur că vom promova”
    Viorel Ion, antrenor Gloria Buzău

1 aprilie 2007

adi
    Member

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=34069

Nebunie în Regie

SPORTUL STUDENTESC – GLORIA BUZAU 2-3

PALPITANT Buzoienii au învins într-un final de infarct dupa un meci cu rasturnari de scor, cu multe ratari si cu veteranul Viorel Ion jucând ca la prima tinerete

Pentru un spectator neutru, meciul de ieri, dintre Sportul si Gloria, a fost un spectacol excelent, cu tot tacâmul: goluri multe, ratari, rasturnari de scor.

Meciul a început bine pentru gazde, care au dominat în primele 15 minute si si-au trecut în cont o ratare semnata Tibi Balan, care nu a reusit sa-l înviga pe portarul Barbu de la marginea careului mare (‘13). Deschiderea scorului a venit firesc. Varga a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Patriche a reluat cu capul în poarta (‘16). Golul a fost ca un dus rece pentru oaspeti, care au împins jocul spre buturile lui Popescu, dar dominarea a fost sterila. Vazând ca planul de dinaintea meciului nu da roade, buzoienii au introdus “arma secreta”, pe antrenorul principal Viorel Ion. Acesta schimba din mers tactica, gazdele sunt tot mai presate, dar golul egalizator nu pica pâna la pauza.

Dupa odihna, presiunea oaspetilor avea sa dea roade, iar Bunica (‘59) egaleaza, la o faza la care Varga si Iovita au ramas la pamânt. Jocul s-a animat. “Studentii” au ratat revenirea în avantaj, Ghinga (‘71) tintindu-l cu capul pe Barbu de la 6 metri. Imediat, pe un contraatac, la care Viorel Ion a facut o cursa de 40 de metri, oaspetii au întors rezultatul (‘75). Multescu l-a aruncat în lupta pe masivul Andrei Stânga, iar acesta avea sa egaleze (‘84) cu un sut plasat de la 16 metri. Ultimele minute s-au jucat “cu garda jos”, fiecare dintre cele doua echipe putând da lovitura de gratie. Numai ca Zeita Fortuna a fost ieri de partea buzoienilor, care au punctat decisiv prin Claudiu Ionescu (‘90¡3). La final, buzoienii au jubilat alaturi de fani, iar “studentii” au fost niste monumente ale deznadejdii.

Gloria e o echipa de locul 12, nu de prima pozitie. La 1-0, unul de la Gloria m-a lovit cu cotul în gura, iar arbitrul nu a facut nimic. Asta nu e atitudine de Liga I!
    Dacian Varga, mijlocas Sportul

Acesta este anul Buzaului. Daca adversarii nostri cred ca i-am furat, înseamna ca nu mai stiu în ce fel se joaca fotbalul
    Viorel Ion, antrenor Gloria

adi
    Member

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=34074

INTERVIU / CLAUDIU IONESCU Atacantul a marcat golul de 3-2 si spune ca doar prahovenii mai pot depasi Gloria

Cum ti s-a parut Sportul?
    O echipa buna, dar lipsita de sansa. Au ratat destul de mult, iar în fotbal trebuie sa marchezi mereu un gol în plus fata de adversar pentru a câstiga.

ashone
    Member

@franz_kafka wrote:

Tot citesc pe forum despre cat de antipatici va sunt moldovenii (este a nu stiu cata oara)! Desi nu inteleg de ce tot amestecati lucrurile, caci in cazul Buzaului si Brailei, nici geografic si nici istoric aceste orase nu au facut vreodata parte din provincia pe care o detestati… Dar e posibil ca astfel de lucruri sa va para neinsemnate, insa poate nu ar trebui sa uitati ca moldovean e unul dintre cei mai cunoscuti suporteri SS, ca sa nu spun cel mai de seama (nu e vorba de mine): Sorin!

PS: doar Alexandru Arsinel il mai poate concura, dar care e nascut tot in
    Moldova

In ce ma priveste, daca apreciati ca originile mele nu sunt sanatoase si chiar sunt vreun element dusmanos, care trebuie infierat cu manie proletara…, ma pot retrage, doar spuneti-mi!

asta cu originile se purta in 47-48…am si eu prieteni foarte buni moldoveni. zi in continuare ca zici bine !!!

mihada
    Member

… nu atit din cauza meciului de ieri, dar mai ales pentru ca imi pierd speranta ca vom scapa de Liga a IIa. De cind a inceput returul, meciurile astea de la matineul de simbata ma prind numai la munca, in imposibilitatea de a urmari, macar pe net, cursul jocului. Cel putin simbata asta am avut numai socuri din evolutia scorului. La naiba!

Viewing 15 posts - 91 through 105 (of 135 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.