A.S.S.S.B. – Asociatia Suporterilor Sportul Studentesc

Home Forums Sportul Studentesc Sportul Studentesc – Forumul suporterilor / Fan Zone A.S.S.S.B. – Asociatia Suporterilor Sportul Studentesc

Viewing 15 posts - 541 through 555 (of 649 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

@adi wrote:

1. Serverul. Unde gazduim siteul ? Cazimir, am putea sa apelam la bine pentru ajutor ?
    2. Relatia cu http://www.sportulstudentesc.com. Nu vreau ca aceste siteuri sa se concureze, ci sa se completeze. Nu vreau sa apara informatii identice in ambele situri, de genul cronica ultimului meci. Va exista obligatoriu un link catre acest site. De asemenea, nu va exista forum acolo, ci eventual un guestbook.
    3. Continutul. In primul rand, o introducere de cateva paragrafe, care sa contina si pasaje din actele constitutive (obiective, drepturile si obligatiile membrilor etc). In al doilea rand, informatii despre modalitatea de adeziune, despre cotizatie, legitimatie, conturile bancare. In al treilea rand, o sectiune despre activitatile curente ale ASSSB (deplasari organizate, noi produse promotionale, intlaniri cu jucatorii sau cu mass-media etc); poate va ganditi si cum sa facem un newsletter periodic catre simpatizanti. In al patrulea rand, un magazin virtual cu diverse produse promotionale; pentru inceput, avem bratari, calendare si sper fulare in curand.
    4. Administrare. Cine se ofera aici ?
    5. Modalitatea de realizare (html, java) si grafica.
    6. Generarea de trafic, dupa lansare.

Adi, in privinta gazduirii site-ului ASSSB, pot sa-ti spun sigur ca poate fi gazduit pe acelas server pe care este site-ul principal si forumul.

Sunt de acord ca site-ul ASSSB si http://www.sportulstudentesc.com sa nu aibe acelas continut. Nu vad dece am duplica munca pe doua site-uri.

Despre punctul #3 nu pot sa adaug prea multe deoarece voi sunteti cei care va pricepeti la partea legala a asociatiei.

La administrare pot sa va ajut fara nici o problema, iar in privinta design-ului putem discuta. Eu acum nu prea am timp sa ma ocup de design (dupa cum vedeti nici de site nu prea m-am mai ocupat), dar daca pot sa va ajut cu ceva, va voi ajuta.

Zibling
    Member

Ce nu inteleg eu… la o echipa atat de mica, o galerie si mai mica, forumisti putini… chiar avem nevoie de 3 locatii virtuale pt a putea comunica ??? Adica si forumul gazduit de Cazimir, si grupul de pe Yahoo! si noul portal al asociatiei.

Giani
    Member

@Zibling wrote:

Ce nu inteleg eu… la o echipa atat de mica, o galerie si mai mica, forumisti putini… chiar avem nevoie de 3 locatii virtuale pt a putea comunica ??? Adica si forumul gazduit de Cazimir, si grupul de pe Yahoo! si noul portal al asociatiei.

Grupul Yahoo este o chestiune provizorie, in vederea diseminarii acelor informatii care nu pot fi incluse pe site. Astfel, daca siteul va fi conceput de o asemenea maniera incat sa poata gazdui materialele foto si video, precum si documentele asociatiei (intro sectiune restrictionata, pe baza de membership, ca sa nu trezim ca ne apar pozele prin cine stie ce dubiosenie de site), voi inchide grupul fara nicio problema, ma costa doar un click.

Ce as propune pentru punctul 3, continutul siteului: o sectiune publica, cu un design atractiv, in care sa fie prezentate ultimele stiri privind actiunile galeriei. De asemenea, aceasta sectiune sa dispuna si de un “guestbook”. Apoi o sectiune privata “silver”, in care utilizatorii inregistrati sa poata vizualiza materialele foto si video apartinand asociatiei. Pentru a preveni piratarea, se impune ca toate aceste materiale sa fie marcate ca apartinand ASSSB. Si, in fine, pentru documentele asociatiei, un membership “gold”, care sa beneficieze de drepturile membrilor neinregistrati si ale celor “silver”, si in plus sa aiba acces la aceste documente. Se impune conditionarea calitatii de mebru “gold” de posesia legitimatiei de membru ASSSB (de exemplu, la inregistrare sa ofere datele personale existente in baza de date a asociatiei si numarul de legitimatie, ex. Apostol Dumitru-Giani, **.**.1971, adresa, MF 0000x), date care sa parvina strict administratorului de site. In ce priveste forumul, un link catre http://www.sportulstudentesc.com/forum ar trebui sa fie suficient, pentru a nu interfera cu activitatea lui Cazimir.

Tot pentru evitarea acestor interferente, ar fi de dorit o departajare clara a continutului celor doua siteuri: cel curent sa fie dedicat clubului, ca si in momentul de fata, iar cel al asociatiei sa cuprinda numai si numai informatii privind activitatea suporterilor. Daca siteul asssb.ro va cuprinde si acele materiale gazduite momentan de grupul yahoo, voi proceda imediat la inchiderea acestuia, pentru a nu imprastia activitatea noatra pe trei siteuri; si doua sunt prea multe avand in vedere numarul nostru.

07Ex
    Keymaster

@Zibling wrote:

Zibling, la asta chiar nu m-am gandit, dar ai dreptate. Am citit si postul lui Giani de mai sus si m-am gandit ca daca vreti, putem sa facem un subforum separat pentru ASSSB chiar aici pe forum. Diferenta ar fi ca acel subforum nu ar fi vizibil decat membrilor ASSSB, deci nu ar fi public. In plus pot pune o obtiune pentru a adauga poze direct pe forum, dar ca si mesajele de pe acel subforum, si pozele ar putea fi private.

Cei care sunteti moderatori aici pe forum, probabil ca ati vazut ca avem un subforum pentru moderatori care nu este vizibil pentru ceilalti useri. M-am gandit ca putem face ceva similar pentru asociatie. Ce parere aveti?

Spawn09
    Member

buna idee :) mai ales cea cu pozele

Giani
    Member

Da, e o idee si cu sectiunea privata a forumului. Merita incercat.

franz_kafka
    Member

Cam te doare cand citesti ca SS echipa mica + galerie mai mica + forum si mai mic + nimic care sa fie sau macar sa para mare… Dar, sa fim realisti si sa consideram o astfel de constatare indreptatita, increzandu-ne in calitate, si nu in cantitate (daca nu cumva nu facem decat sa ne amagim)!

Giani
    Member

Ma rog, asta in conditiile in care te referi doar la cantitate. Citeam in evz de azi sau de ieri: 11 agentii de publicitate au clasificat cele mai bune si cele mai proaste clipurti publicitare. In ziar erau mentionate primele trei clipuri din punct de vedere al calitatii. Toate cele trei se adresau unui public restrans “urban, de clasa medie, de formatie intelectuala si cu vederi progresiste”. Mai mult, toate cele trei clipuri sunt difuzate dupa ora 22, pentru ca promoveaza o bautura distilata. “Adevaratilor domni din Romania, numai respect”.

@Giani wrote:

“Adevaratilor domni din Romania, numai respect”.

Buna reclama ! Si mi-a fost utila in mod concret!
    Aflat intr-un supermarket, am convins-o pe nevasta sa punem in cos respectiva “bautura alcoolica”, zicandu-i ca “simt ca fac parte din targetul reclamei”, asa ca …. am baut-o !

Imi place sa fac parte din galeria Sportului datorita CALITATII UMANE a “componentilor” sai …
    Cine vrea CANTITATE sa mearga in galeria Stelei….

Pentru “franz_kafka” -> nu cred ca ne amagim …In Regie CALITATEA se manifesta din plin, cel putin in zona suporterilor!

Giani
    Member

Si mie. “Vreau sa-mi spui, frumoasa Zaraza/Cine te-a iubit”.

adi
    Member

1. OSIM
    Am platit azi 1404 lei la OSIM, pentru inregistrarea marcii.
    In continuare, nu avem ce sa facem altceva decat sa asteptam raspunsul osim (peste sase luni), dupa care mai asteptam trei luni daca ne contesta cineva sigla, mai platim 180 lei si gata. In total procedura ne ia un an de zile si ne costa 1.920 lei, plus timpul si nervii mei. Am pus pe grupul de pe yahoo scanarea raspunsului de la OSIM.
    Sper sa ne recuperam investitia.

2. http://www.asssb.ro
    Subforumul mi se pare o idee buna, cel putin momentan.

franz_kafka
    Member

Cam aveti dreptate, deoarece, in ce ma priveste, recunosc ca sunt, intr-o oarecare masura, suporter SS, pt ca vreau sa fiu altfel, considerandu-ma mai degraba un individ decat parte a unei multimi. Nu-mi plac defel turmele, desi a pretinde asa ceva pe plaiurile mioritice risti sa te loveasca un cioban cu o bata pe sira spinarii, daca nu chiar in moalele capului (iar, pentru a-si demonstra loialitatea, o oaie sau un berbec sa te muste de picior ori chiar de…, intrucat cainele pretinde, ca de obicei, ca are maseaua umflata pentru a se putea eschiva)!

PS: odata si eu mi-am inmuiat buzele in licoarea de care vorbeati, si mi-am dat seama ca nu e doar alcoolizata, ci si foarte scumpa; de aceea, cred ca bautura ar trebui sa se aderseze totusi celor pe care ii contesta, cu masini luxoase si adolescente siliconate.

Giani
    Member

Este scumpa pentru ca in pret apar tot felul de taxe si “acizi” (accize adica). In orice caz, pentru mesajul publicitar merita sa bei mai putin, dar de calitate. In conditiile in care bauturile grecesti de acelasi tip nu sunt mai bune, dar in mod cert mult mai scumpe.

Zibling
    Member

Ia uite ce am spus eu si ce a iesit. Din cate am citit au iesit 2 chestii:

– un viitor subforum al celor 25 de membri sau cati om mai fi in prezent pe statele de cotizanti;

– o disutie privind calitatea si cantitatea, care nu era cu nimic in intentia mea… pe mine unul nu ma deranjeaza ca suntem putini. Ba deloc. Putini nu inseamna nici calitate cum unii ati precizat, ci omogenitate, ganduri si idei convergente – asta este ceea ce ne uneste pana una alta. Auzi la ei – calitate :P Si apoi ati dat-o in alcool 😈 😆

ultrasro
    Member

Prin distilare am obtinut calitate :))

Viewing 15 posts - 541 through 555 (of 649 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.