Adrian Viciu 14.01.1991

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Adrian Viciu 14.01.1991

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Viciu bate la porţile naţionalei

Sportul Studenţesc s-a prezentat în primele meciuri oficiale ale sezonului cu un nou portar, totodată juniorul din teren al echipei. La 18 ani, Adrian Viciu arată o mare stăpânire de sine, intervenţiile sale dând încredere apărării alb-negrilor. Chiar dacă a primit şapte goluri în cinci meciuri, cu greu i se poate imputa vreunul. Despre ultimul meci disputat sâmbătă, în care a avut noi intervenţii de excepţie, Viciu spune că în repriza secundă echipa sa s-a lăsat prea mult dominată:

“În prima repriză meciul a fost echilibrat. În cea de-a doua am avut o diferenţă mare de scor şi mai mult ne-am apărat. Ne-am lăsat cam mult dominaţi, dar în final a fost bine”, a declarat tânărul goalkeeper la finalul partidei cu FC Snagov.

Întrebat ce obiectiv personal şi-a fixat, Viciu nu a ezitat să îşi dezvăluie visul de a îmbrăca tricoul naţionalei României:

“Trebuie să o ţin tot aşa, să muncesc în continuare şi vom vedea mai încolo. Numai prin muncă pot să ajung unde îmi doresc. Orice jucător îşi propune să ajungă la lot. E un vis, fie naţionala de tineret, fie naţionala mare, pentru care trebuie să muncesc, să fiu serios şi dacă voi avea evoluţii bune, să dea Domnul!”, a spus portarul “Găştii Nebune”.

Viciu a avut o contribuţie importantă la calificarea Sportului Studenţesc în faza a V-a din Cupa României. Acesta a apărat în partida cu Victoria Brăneşti trei penalty-uri, primul în prelungiri şi, apoi, două lovituri de departajare. Miercuri, alb-negrii vor juca pe teren propriu, în Cupă, cu Dinamo II, de la ora 16.30. (Florin Alboiu)

dragos
    Member

daca continua evolutiile bune, va juca la tineret.
    SPOR !!!

Adrian Viciu a fost cu mine pentru un semestru coleg de clasa la Scoala Nr.24 din Bucuresti.A venit din Targu Mures la vremea aceea la noi in clasa a VII-a sau a VI-a pentru ca fusese luat de Dinamo la timpul respectiv,iar stadionul era doar la vreo 200 de metri de scoala.De asemenea era si nepotul dirigintei noastre.Din pacate l-a transferat in alta clasa,deoarece nu putea sa faca fata la antrenamente si la pretentiile profesorilor nostri,deoarece B-ul era cunoscuta ca cea mai buna clasa dintre toate,iar profesorii erau foarte exigenti cu noi :( .Clasa unde a plecat era constituita numai din juniori a lui Dinamo,acestia invatand in mare parte toti in Scoala 24.Ma bucur ca a reusit sa ajunga atat de departe si sper sa nu se opreasca doar aici.Ar fi frumos ca in viitor sa-l vedem aparand pentru nationala Romaniei :) .

Zibling
    Member

Ce chestie… ce mica e lumea. Adica eu joc fotbal in sala, iarna, in locul in care a jucat in liceu si Adi Viciu :p

@Zibling wrote:

Ce chestie… ce mica e lumea. Adica eu joc fotbal in sala, iarna, in locul in care a jucat in liceu si Adi Viciu :p

Nu cred ca Viciu a prins liceul in Bucuresti,deoarece el la 15 ani deja evolua la echipa secunda a lui Cadiz in liga a II-a spaniola.

ultrasro
    Member

Mureşeanul de la Real Madrid

Un puşti de 15 ani din Târgu Mureş este protagonistul unui transfer de senzaţie. Adrian Viciu, junior crescut la clubul ASA, a ajuns recent la Real Madrid, care îl deţine în co-proprietate cu formaţia Cadiz CF, componentă a Ligii a 2-a spaniole. El joacă acum la Cadiz, dar speră că în ediţia următoare de campionat va păşi pe Bernabeu.
    Adrian Viciu s-a născut la Târgu Mureş la data de 14 ianuarie 1991. Povestea carierei lui de fotbalist a început într-o seară de decembrie, în 1998, când a primit cadou de la tatăl său un tricou cu jucătorul brazilian BEBETO. Astfel a primit porecla de “BEBE”.
    La începutul anului 1999 a ajuns, îndrumat de părinţi, la clubul etalon al oraşului Târgu Mureş, ASA, sub comanda antrenorului Aurel Pâslaru. O vreme a evoluat ca jucător de câmp, dar apoi a preluat postul de portar. Meciurile jucate pe diferite posturi l-au ajutat să înveţe foarte bine jocul cu piciorul, extrem de necesar în fotbalul de astăzi oricărui portar.
    La clubul mureşean a evoluat pâna în anul 2003 februarie, când a fost transferat la Dinamo Bucureşti, în schimbul a 10 mingi de fotbal şi un rând de tricouri. De la clubul din Şoseaua Ştefan cel Mare, unde a fost antrenat de Cătălin Dănilescu, a trecut la Liberty Salonta.
    Vara acestui an a adus o mare veste pentru familia Viciu. Adrian a fost cumpărat de Real Madrid şi Cadiz CF, care deţin fiecare câte 50 la sută din procente. Adrian este impresariat de firma spaniolă Sport 5 Qiartzur S.L, prin Joseba Roteta.
    La 15 ani, Adrian nu putea avea pretenţia să joace la Real Madrid, însă a fost cooptat în lotul divizionarei B Cadiz CF. El are semnat un contract pe trei sezoane cu posibilitatea de prelungie pe 5 încă ani.
    Târgumureşeanul a plecat în Spania la începutul toamnei şi de atunci nu a mai venit pe acasă. El locuieşte în cantonamentul formaţiei spaniole, la Cadiz, unde nu prea mai are timp de altceva decât de fotbal.
    Adrian Viciu este component al echipei naţionale de fotbal U’15 a României, unde are deja trei meciuri internaţionale, şi aşteaptă preliminariile Campionatului European din 2007.
    Idolii lui Adrian sunt Buffon şi Casillias iar echipa favorită Steaua Bucureşti. După fiecare meci al echipei bucureştene sună acasă pentru a afla rezultatul partidelor.
    Acasă, familia lui Adrian urmăreşte cu sufletul la gură orice veste despre echipa din Cadiz. Părinţii şi sora lui nu l-au mai văzut din iulie şi mai au de aşteptat aproape două luni până la reîntâlnire, deoarece Adrian va veni acasă abia de Crăciun.

SIMON Zsolt
    Florin Marcel ŞANDOR

Data aparitiei: 2006-10-28

sircos
    Member

@ultrasro wrote:

Data aparitiei: 2006-10-28

si de atunci ?

cameliu
    Member

Un interviu, ceva date despre cariera si un film cu penaltyurile aparate la Botosani:

http://www.ygsp.ro/063/#/6

dragos
    Member

imi pare rau de situatia neplacuta prin care trece Ady, insa sper, sa-si gaseasca mai repede un nou contract/club/patron etc.
    dupa parerea mea, niciunul dintre jucatori nu merita sa sufere din cauza unui diletant/ignorant……

sircos
    Member
    sircos
    Member
    dragos
    Member

@sircos wrote:

deci pe 11 iulie era la botosani, azi (23 iulie) este la navodari …
    http://liga2.prosport.ro/seria-1/pregatiri-amicale/sageata-a-urcat-la-busteni-navodarenii-au-o-multime-de-jucatori-noi-in-lot-9873770

la inceperea sezonului, va juca la noi 8-} 8-}

dragos
    Member

Adi, se pare, ca apara la Sageata Navodari ;)

dragos
    Member

Adi este titular la ASA Tg Mures

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.