Bani in sport

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous Bani in sport

Viewing 15 posts - 181 through 195 (of 216 total)
  • Author
    adi
    Member

http://www.businessmagazin.ro/analize/comert/croitorul-echipei-dinamo-mizeaza-pe-uniformele-angajatilor-4607994

Croitorul echipei Dinamo mizeaza pe uniformele angajatilor

Ideea a venit intr-o discutie amicala cu directorul de marketing al clubului de fotbal Dinamo, Mircea Copaci. Oficialul Dinamo era interesat ca echipa de fotbal sa aiba o imagine unitara, asemeni cu exigentele marilor cluburi internationale. La nivel international, parteneriatele cluburilor de fotbal cu designeri celebri sunt deja o chestiune obisnuita: jucatorii AC Milan sunt imbracati de Dolce & Gabbana, echipa AS ROMA poarta costume facute de Carlo Pignatelli, FC Barcelona lucreaza cu Sacoor Brothers, iar jucatorii de la Chelsea prefera tinute Giorgio Armani.

Astfel a venit prima comanda de imbracaminte din partea Clubului Sportiv Dinamo, in 2006 (cam in aceeasi perioada si Bigotti avea un contract similar cu echipa de fotbal concurenta, Steaua). “Prima iesire oficiala a echipei cu tinutele facute de noi a fost la un meci in Anglia, cu echipa Everton, iar Dinamo a castigat atunci cu 5 la 1”, isi aminteste oficialul Dinasty. In urmatorii doi ani au mai fost comenzi, dar mai mici, pentru ca interesul major al celor de la Dinasty era orientat catre reteaua de magazine. In ultimul an insa, retailul nu a mai generat la fel de mult ca in trecut – nemafiind nici crestere -, asa ca Gabriel Muraru si-a amintit de nisa aproape deloc exploatata in Romania.

adi
    Member

http://standard.money.ro/articol_102313/topul_campionatelor_de_fotbal_din_europa_dup___banii_incasati_de_la_uefa_in_2008_2009.html

Topul campionatelor de fotbal din Europa dupã banii încasaţi de la UEFA în 2008-2009

Sezonul UEFA abia încheiat a adus cluburilor de fotbal europene participante la competiţiile Champions League şi Cupa UEFA aproximativ 645 milioane de euro, bani acordaţi de UEFA, în funcţie de evoluţia echipelor în grupe, şi din drepturile de televizare, la care se adaugă şi fondurile de solidaritate primite de fiecare campionat naţional, conform publicaţiei editate de forul european în fotbal, UEFA Direct.

Pe primul loc în clasamentul campionatelor cu cei mai mulţi bani primiţi de la UEFA în sezonul 2008/2009 se află englezii, cu 124,3 milioane de euro încasaţi, urmaţi de italieni, cu peste 95 milioane de euro şi spanioli, cu puţin peste 90 milioane de euro. Cele trei campionate au trimis, cumulat, 23 de cluburi în Prima Ligă Europeană şi în Cupa UEFA. Topul campionatelor cu cele mai mari sume încasate de la UEFA nu constituie, neapărat, o surpriză, în condiţiile în care acestea au fost declarate cele mai puternice campionate de fotbal din toată Europa, conform studiului Deloitte, publicat în urmă cu câteva săptămâni, studiu care a luat în calcul sumele raportate de cluburi în sezonul 2007/2008. Potrivit acestuia, campionatul englez este cel mai profitabil, cu venituri de peste 1,4 miliarde euro, în timp ce Seria A din Italia a înregistrat încasări de 972 milioane de euro, iar campionatul spaniol a ajuns, după sezonul 2007/2008, la circa 900 milioane de euro.
    Următoarele campionate din clasament sunt cel german, francez şi portughez, acestea primind de la UEFA 69,3 milioane de euro, 60 milioane de euro şi, respectiv 27 milioane de euro. Germania a avut şapte echipe participante, două în Champions League şi cinci în Cupa UEFA, Franţa opt echipe şi Portugalia patru. România se află pe locul 11 în topul celor 24 de campionate care au trimis echipe în competiţiile UEFA, aceasta încasând, în sezonul trecut, 14,8 milioane de euro de la UEFA. Cele două echipe de fotbal care au jucat în Champions League, Steaua Bucureşti şi CFR Cluj, au primit 6,8 milioane de euro, respectiv 7,6 milioane de euro. Restul de 400.000 de euro provin din fondurile de solidaritate acordate de UEFA cluburilor eliminate din competiţii încă din etapele de calificare.

etc.

adi
    Member

Steaua, Dinamo si CFR, obligate sa plateasca 10 mil € pentru salarii!

http://www.sport.ro/liga-1/steaua-dinamo-si-cfr-obligate-sa-plateasca-10-mil-euro-pentru-salarii.html

Ministerul de Finante si ANAF pot ingropa definitiv fotbalul romanesc prin noile reglementari care i-ar obliga pe patroni sa plateasca milioane de euro la stat!

Acuzati de evaziune fiscala ani de-a randul, oamenii din fotbalul romanesc s-au trezit peste noapte cu o lege care i-ar putea obliga sa puna lacatul la stadion.

Dumitru Dragomir a iesit nervos de la Adunarea Ligii I de pe 5 iulie, acuzand ANAF ca vrea sa distruga sportul romanesc. Daca legea cea noua va fi adoptata, vorbele lui Mitica se pot adeveri.

Dragomir spune ca echipele de fotbal vor trebui sa plateasca de acum incolo 68% TVA catre stat si nu 16% ca pana acum. La un simplu calcul, echipele de top din Romania ar ajunge sa dea nu mai putin de 4 milioane de euro impozit doar pentru salarii, anunta ziarul Adevarul, care face topul salariilor echipelor din Liga.

Dinamo
    Salarii nete: 6 mil euro
    Cu taxe 16%: 6,96 mil euro
    Cu taxe 68%: 10.08 mil. Euro

Steaua

CFR Cluj

Poli Timisoara
    Salarii nete: 4,8 mil euro
    Cu taxe 16%: 5,568 mil euro
    Cu taxe 68%: 8,064 mil euro

Rapid
    Salarii nete: 4,5 mil euro
    Cu taxe 16%: 5,22 mil euro
    Cu taxe 68%: 7,56 mil euro

Mitica Dragomir e gata sa duca razboiul cu Ministerul de Finante si ANAF la UEFA si FIFA: “ANAF incalca grav legea si abuzeaza de faptul ca platim foarte multi bani pentru a ne jupui si mai mult. In plina criza, ei vor sa se imbogateasca pe spinarea noastra! Daca nu primim niciun raspuns din partea autoritatilor, vom amana campionatul chiar si pana la primavara. Vom informa si UEFA, si FIFA!”, a spus Dragomir.

De asemenea, Dragomir contesta si TVA-ul pe care echipele trebuie sa il plateasca la transferurile in strainatate. “Un fotbalist care pleaca afara e considerat marfa de ANAF. Cu toate astea, nicio alta marfa nu are aplicat TVA la iesirea din tara! Nu exista o asa impozitare in toata lumea!”, a mai spus presedintele LPF.

Agentia Nationala de Administrare Fiscala(ANAF) a emis, marti, un comunicat, in care precizeaza ca veniturile obtinute de persoanele cu care cluburile de fotbal au incheiat conventii civile, respectiv sportivii si personalul tehnic si administrativ, sunt de natura salariala si ar fi trebuit sa fie impozitate ca atare. Potrivit ANAF, conventiile cu sportivii arata ca acestia nu deruleaza o activitate intamplatoare, conjuncturala, care sa poata fi considerata independenta, o conditie pentru incheierea unui parteneriat de acest fel.

adi
    Member

http://www.realitatea.net/mitica-dragomir–se-alege-praful-de-fotbal–anaf-recalculeaza-impozitele-din-ultimii-cinci-ani_562102.html

Mitică Dragomir: “Se alege praful de fotbal, ANAF recalculează impozitele din ultimii cinci ani”

Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal susţine în continuare că noul sezon al Ligii 1 va fi amânat dacă societăţile care administrează cluburile nu vor putea să-i plătească pe fotablişti pe baza convenţiilor civile.

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) intenţionează să oblige cluburile să plătească retroactiv, pe ultimii cinci ani, în regim de contract de muncă şi nu pe baza unor convenţii civile. Măsura ar avea efecte devastatoare pentru fotbalul românesc, a declarat, în exclusivitate pentru Realitatea.net, preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir. “Domnule, aşa este, ANAF vrea să recalculeze impozitele pe salarii plătite de cluburi în ultimii cinci ani. În aceste condiţii, vă zic eu că se alege praful de tot fotbalul din România. În Liga I, două treimi din cluburi intră automat în faliment, dar luaţi în calcul echipele din eşaloanele inferioare, unde nu vin bani din drepturile Tv. Am fost la negocieri cu cei de la ANAF, dar nu s-a ajuns la nici un compromis. Alţii am văzut că sunt de părere că nu se poate amâna campionatul, eu cred că nu avem încotro. Vom vedea”, a mai spus Dragomir.
    Luni seară, la Telesport, Ionuţ Lupescu declarase şi el că “dacă într-adevăr nu vor mai putea face convenţii civile, unele cluburi vor intra chiar în incapacitate de plată”.

“Pretenţia de a recalcula impozitele datorate statului în ultimii 5 ani în regim de contract de muncă va avea efecte devastatoare asupra cluburilor, care şi-au făcut deja bugetele”, a declarat, la Realitatea FM, şi Marius Stan, preşedintele clubului Oţelul Galaţi, una dintre grupările cu probleme financiare din Liga I. Stan spune că angajarea fotbaliştilor cu carte de muncă intră în contradicţie cu regulamentele sportive dar şi cu procedurile uzuale pe piaţa transferurilor.

Oficialul gălăţean susţine însă că nu se pune problema ca debutul campionatului să fie amânat deoarece există contracte cu televiziunile în vederea transmisiei meciurilor. Şi preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Mircea Sandu, a declarat că “avem un program încărcat şi nu cred că se poate amâna campionatul, sunt sigur că lucrurile se vor rezolva”.

Reamintim că ANAF a precizat că sportivii profesionişti nu pot fi angajaţi pe convenţii civile, care se încheie, potrivit legii, doar pentru activităţi ocazionale şi nu pentru cele dependente. Legea 69/2000, a educaţiei fizice şi sportului permite, în urma unei modificări din 2005, ca structurile sportive să încheie contracte individuale de muncă sau convenţii civile cu sportivii profesionişti, şi nu doar contracte de muncă pe perioada determinată, cum prevedea vechea formă a legislaţiei, valabilă până la 31 decembrie 2005.

ANAF consideră, însă, în urma analizei conţinutului convenţiilor civile încheiate de cluburi cu sportivii profesionişti şi personalul tehnic şi administrativ, că “activitatea desfăşurată de aceştia nu este una efectuată întâmplător, conjunctural, şi nu îndeplineşte criteriile stabilite de prevederile legale în vigoare pentru a fi considerată o activitate independentă, ci dimpotrivă, are caracterul unei activităţi dependente”. Diferenţa de încadrare are efecte mari în ceea ce priveşte nivelul de impozitare, în condiţiile în care, dacă fotbaliştii ar fi angajaţi pe contracte de muncă, cluburile ar trebui să plătească, pe lângă salarii, şi contribuţii sociale şi impozit pe venit. Liga I este programată să înceapă pe 1 august.

adi
    Member

http://www.money.ro/sport/fotbalul-mondial-a-avut-o-cifra-de-afaceri-de-15-miliarde-de-euro-in-2008.html

Fotbalul mondial a avut o cifră de afaceri de 15 miliarde de euro în 2008

În plină criză financiară, fotbalul a reuşit să administreze sume de 15 miliarde de euro. Un studiu al firmei de audit Deloitte a dat recent publicităţii faptul că cea mai mare parte a acestor bani provin de la UEFA. Puterea financiară a cluburilor de pe bătrânul continent a crescut cu 175 la sută în ultimii trei ani, ajungând la venituri de aproximativ 2 miliarde euro.

Celebra firmă de audit Deloitte a publicat recent un studiu conform căruia, pe piaţa europeană de fotbal profesionist au fost rulate 14,6 miliarde de euro în sezonul 2007-2008. Cifrele acestui raport arată o creştere aproximativ un miliard pe an pe intervalul ultimilor trei ani fiscali. Această excelentă rată de evoluţie este văzută de specialişti drept rezultatul direct al puterii economice în plină expansiune a fotbalului, în special al celui european.

În 2008, UEFA a fost entitatea cu cele mai mari venituri din fotbal, înregistrând în total o cifră de afaceri de 5,9 miliarde de euro. Suma reprezintă o îmbunătăţire cu 175% a veniturilor sale din ultimii trei ani. Această performanţă financiară contribuie cu 41% la suma totală a veniturilor fotbalului mondial

adi
    Member

http://www.financiarul.com/articol_29915/toti-fotbalistii-din-liga-lui-mitica-valoreaza-308-milioane-de-euro.html

Toti fotbalistii din „Liga lui Mitica“ valoreaza 308 milioane de euro

Agentia germana Transfermarkt, care face statistici financiare despre cele mai importante campionate ale lumii, estimeaza valoarea de piata a jucatorilor celor 18 echipe din Liga I la 308,8 milioane de euro. Calculul s-a facut prin adunarea valorii de piata a fiecaruia dintre fotbalistii clubu­rilor. Sumele sunt estimative, pentru ca nimeni nu garanteaza ca suma din dreptul fiecarui jucator poate fi incasata sigur in cazul in care se va incerca un transfer maine. Agentia germana este considerata insa cea mai completa sursa de analize de marketing din fotbal.

Spre comparatie, campionatul Ucrainei este evaluat la 460 de mili­oane de euro, campionatul Belgiei – la 400 de milioane, campionatul Poloniei – la 180 de milioane, iar campio­natul Ungariei – la 69 de milioane. Pe primele doua locuri se afla campio­natul Angliei – peste 3 miliarde de euro – si al Spaniei -aproape 2,7 mi­liarde de euro. Valoarea jucatorilor din campionatul Romaniei este inferioara valorii jucatorilor lui FC Liverpool – cotati la 327 de milioane de euro.

Nu apare si SSB in lista.

adi
    Member

Unirea Urziceni – ghinionul unei campioane

Unirea Urziceni, noua revelatie din fotbal, isi traieste momentele de varf: debuteaza in Champions League. Numai ca, oricata performanta ar face echipa lui Dan Petrescu, ghinionul cu care ea pleaca la drum – datoriile si lipsa de cash a finantatorului sau – atarna ca un bolovan de gatul managerilor sai.

http://moneyexpress.money.ro/articol_19082_183/cover_story__unirea_urziceni_____ghinionul_unei_campioane.html

o stire in completare:

http://www.zf.ro/zf-24/becali-l-a-imprumutat-pe-proprietarul-unirea-urziceni-dumitru-bucsaru-cu-4-milioane-de-euro-4905016/

George Becali l-a imprumutat, saptamana trecuta, pe Dumitru Bucsaru, proprietarul echipei de fotbal Unirea Urziceni, cu 4 milioane de euro, suma care va trebui restituita pana pe 25 decembrie 2009, informeaza Mediafax.

“Becali George il imprumuta cu suma de 4 milioane de euro pe Bucsaru Dumitru, suma ce urmeaza sa fie acordata cu titlu de imprumut pana la data de 25 decembrie 2009. Bucsaru Dumitru declara ca a primit in data de 9 septembrie 2009 suma de 4 milioane de euro”, potrivit informatiilor de la Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare.

Dumitru Bucsaru a garantat imprumutul cu 40% din partile sociale pe care le detine la societatea Comaico SRL.

adi
    Member

Mi-e rusine cand citesc un asemenea articol, dar nu e singurul si nici ultimul :

http://www.gandul.info/news/romania-the-land-of-choice-campioanele-europene-platite-cu-400-lei-pe-luna-4916298

România, the land of choice – Campioanele europene, „plătite“ cu 400 lei pe lună

Imi aduc aminte acum alte 2 exemple de care am auzit anul asta:
    1. Camelia Potec s-a retras pentru ca nu are unde sa se antreneze aici
    2. Avem un saritor de la trambulina, sportiv care s-a clasat in primii zece la ultimul campionat european, cred. Acum urmeaza socul: stiti cum se antreneaza ? Probabil ca va ganditi ca sare de la trambulina intr-un bazin din Romania ? Gresit, sare de la inaltime pe niste saltele, pentru atenuarea socului, pentru ca nu exista bazin cu trambulina …. Ca sa nu mai spun ca ii trebuie slip special la competitii, slip pe care il primeste de la alte federatii … motivul e usor de banuit.

adi
    Member
    adi
    Member

cateva extrase din:
    http://www.liga2.ro/liga-4/progresul-echipa-care-nu-vrea-sa-moara-5067269

-Domnule Tohăneanu, de unde şi până unde aţi ajuns patron la Progresul?
    -Ei, patron! Deocamdată nu este decât o formaţie de Divizia D. Ce-o fi mai încolo, vom vedea… Cert este că a fost o ambiţie personală să nu las echipa asta să dispară, să moară. Eu sunt prieten cu Costi Iacov (n.r. – fost patron al “bancarilor”) şi, mergând la meciurile lor, m-am ataşat de băieţi, de echipă. Dar şi după ce a cedat Iacov echipa am mers la stadion. Anul trecut, la ultimul meci din tur, cu Sportul Studenţesc, fostul patron, Dodu, mi-a zis că el pune lacătul pe club, că nu mai are bani. Am adus eu bani de acasă, vreo 10.000 de euro, şi le-am achitat băieţilor restanţele financiare.

-Care sunt planurile de viitor?
    -Eu vreau să urcăm iar unde am fost. La anul, dacă treaba merge bine, poate cumpărăm un loc în “C”. Nu ştiu… Să vedem şi în funcţie de bani, de cine mai vine lângă mine să investească, pentru că singur n-am cum să merg foarte departe.
    -Cât vă costă acum ca să ţineţi echipa?
    -Acum, 3.000-4.000 de euro lunar, bani în care intră salariile antrenorilor, baremurile arbitrilor, închirierea terenurilor.

Antrenorii de la copii, neplătiţi un an!

Pe lângă grupele de jucători născuți în 1991 şi 1992, care evoluează atât în campionatul de seniori al Municipiului Bucureşti, cât şi în cel de juniori republicani, AS FC Progresul mai are în componență și grupe de puști cu vârste până în 7 ani!

Până la 14 ani, micuţii trebuie să apeleze la părinţi pentru a-şi cumpăra echipament şi mingi. În plus, li se percepe o taxă lunară de 50 de lei. La cei mai mici, antrenor este fostul internaţional Bruno Grigore, de la Sportul Studenţesc. El a dezvăluit – confirmat şi de ceilalţi – că “până în vara asta, un an nu am văzut niciun ban, noi, antrenorii de la copii şi juniori! Când mergeam la vechiul patron, ne spunea că n-are de unde să ne dea, ce să facă? După ce-a venit Tohăneanu şi am luat primii bani, când m-am dus acasă cu 13 milioane şi i-am pus soţiei în mână, să moară de inimă! Credea că i-am furat de undeva, săraca, dacă eu de un an nu mai adusesem un leu acasă!”.

adi
    Member

http://www.sfin.ro/articol_17496/fotbalul_pierde_la_masa_verde_meciul_cu_masurile_anti-criza.html

În România, absorbţia de către Finanţe a lichidităţilor din economie s-a transferat fidel pe gazonul Ligii lui Mitică: dacă în sezonul 2008-2009 (şi în perioada de vară, şi în cea de iarnă) cluburile româneşti cumpărau jucători în valoare de 61,5 milioane de euro şi vindeau de 50 de milioane, în această vară suma totală plătită pe transferuri a fost de 8 milioane, vânzările ridicându-se în schimb la 13 milioane. Cu alte cuvinte, în lipsă de cash, patronii români au decis să lichid(iz)eze activele cele mai de preţ pe care le deţineau: propriii jucători!

http://www.sfin.ro/articol_17211/fotbalul_se_joaca_pe_datorie.html

La jumătatea anului 2009, şapte din cele 18 cluburi de fotbal din Liga I (Rapid, Politehnica Iaşi, Dinamo, FC Timişoara, Sporting Club Vaslui, Unirea Alba Iulia şi Universitatea Craiova) figurează pe lista datornicilor la buget, cu restanţe de peste trei milioane de euro.

PS: pe lista la 30.09.2009 publicata ieri pe situl ANAF, figureaza si AS CF Sportul Studentesc, avand restante de peste 3 milioane euro.

Zibling
    Member

@adi wrote:

PS: pe lista la 30.09.2009 publicata ieri pe situl ANAF, figureaza si AS CF Sportul Studentesc, avand restante de peste 3 milioane euro.

Din cate am inteles eu, in aceasta Asociatie Sportiva nu mai este implicat Vasile Siman, iar clubul de fotbal nu apartine acesteia, ci unui S.A. acum. Gresesc eu cumva?

adi
    Member

Nu pot acum nici sa-ti confirm, nici sa-ti infirm, cine e in spatele entitatii respective. Daca ar fi fost companie, se poate consulta serviciul online Recom. Asa, doar un drum la judecatorie ar putea face lumina.

Revenind, iata inca un articol cu multe zerouri despre banii de la UEFA pentru echipele din Champions League
    http://www.financiarul.com/articol_35096/futbolul-si-marketpulul-se-joaca-precum-idolul-si-ion-anapoda.html

adi
    Member

http://www.zf.ro/zf-24/fc-bihor-primul-club-de-fotbal-intrat-in-insolventa-5084435/

Conducerea FC Bihor a anuntat, joi, intrarea in insolventa a clubului, avand la dispozitie trei ani pentru a-si plati datoriile, in caz contrar putand fi declarat falimentar, informeaza Mediafax.

Presedintele Ioan Lucian, administratorul delegat Sergiu Tot si contabilul Ramona Pavel au prezentat, joi, situatia juridica si cea financiara a FC Bihor, anuntand ca acest club a intrat in insolventa si ca are la dispozitie trei ani pentru a-si plati datoriile, in caz contrar urmand sa fie declarat falimentar.

“Din punct de vedere juridic, FC Bihor functioneaza pe baza legii insolventei, legea 85/2006. FC Bihor se afla acum in perioada supravegherii de catre un judecator sindic”, a anuntat administratorul clubului, Sergiu Tot.

El a explicat si pasii care vor urma – in prima faza, judecatorul sindic va stabili un tabel preliminar al creantelor, dupa care se vor judeca eventualele contestatii, atat ale creditorilor, cat si ale debitorului.

“In cele din urma se va stabili un tabel definitiv al creantelor, cel mai probabil in luna februarie a anului viitor, cand se vor cunoaste cu exactitate datoriile clubului”, a precizat Sergiu Tot.

adi
    Member

am trait s-o vad si pe asta: sechestru asigurator pe fotbalisti…
    http://www.tvr.ro/articol.php?id=73709&c=137

Viewing 15 posts - 181 through 195 (of 216 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.