Barclays Premier League

Home Forums General Football Fotbal Extern / World Football Barclays Premier League

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • Author
    Zibling
    Member

Nici eu nu cred ca vor castiga cei de la Spurs campionatul asta de Premier League, insa au un lot sanatos. Este foarte posibil ca atat ei cat si Manchester City sa dea coate si sa-si faca loc in Top4. Acolo intre primele 4 ii mai vad pe Arsenal si una din Chelsea si Man Utd.

Acum, ca sa vedeti cat de strans si de echilibrat e campionatul englez: cateva dintre ciudatenii – sezonul asta Arsenal a castigat cu rezervele in Cupa Carling impotriva lui Tottenham si impotriva lui Newcastle (in deplasare in ambele cazuri), dar a pierdut in campionat acasa impotriva ambelor echipe. Pai, cu cele 6p., acum erau lideri detasati tunarii, cu tot cu meciul mai putin jucat de Man Utd.

07Ex
    Keymaster

Eu sincer nu-i vad pe Chelsea intre primele 4 echipe la sfarsitul actualului sezon. Poate doar daca vor schimba ceva radical la echipa, deoarece cu lotul actual si cu antrenorul pe care-l au nu prea-i vad bine.

Cat despre Manchester City, nu inteleg dece joaca atat de prost, avand in vedere lotul valoros pe care-l au. Am vazut insa ca Mancini cica ar avea 6 jucatori pe care ar vrea sa-i vanda in iarna. Sa vedem daca va putea sau nu. Oricum, banii nu cred sa fie o problema la Manchester City, asa ca parca-i vad dand afara 6 jucatori si aducand naiba stie pe cine in locul lor.

Zibling
    Member

Manchester City au avut ghinion teribil in vreo 3 meciuri din ce am vazut eu. De exemplu, in meciul jucat acasa la City, cu Arsenal, in primele minute ale meciului au si luat cartonas rosu, iar de aici pana la a lua bataie cu 3-0 de la tunari nu a mai fost decat un pas.

adi
    Member

un articol din financial times despre fotbalul britanic actual. pentru romania, este science fiction pur, pentru cel putin o generatie de acum inainte, pana vor disparea, natural sau penal, “oamenii de fotbal”.

http://www.ft.com/cms/s/2/9471db52-97bb-11e0-9c37-00144feab49a.html?ftcamp=traffic/email/content/monthnl//memmkt#axzz1S51dRSqn

A football revolution

By Simon Kuper

Published: June 17 2011 17:01 | Last updated: June 17 2011 17:01

Every tiny aspect of a football match can now be recorded and scrutinised. FT Weekend Magazine commissioned artist Giles Revell to create a series of images of the recent Champions League Final between Barcelona and Manchester United, using exclusive data extracted from the game by the analysis company Prozone.

Fleig gave me the sort of professional presentation you’d expect from a “quant” in an investment bank. Lately, to his excitement, City had acquired stats on every player in the Premier League. Imagine, said Fleig, that you were thinking of signing an attacking midfielder. You wanted someone with a pass completion rate of 80 per cent, who had played a good number of games. Fleig typed the two criteria into his laptop. Portraits of the handful of men in the Premier League who met them flashed up on a screen. A couple were obvious: Arsenal’s Cesc Fàbregas and Liverpool’s Steven Gerrard. You didn’t need data to know they were good. But beside them was a more surprising face: Newcastle’s Kevin Nolan. The numbers wouldn’t immediately spur you to sign him. But they might prompt you to take a closer look.

In recent years, after many false starts, the number-crunchers at big English clubs have begun to unearth the player stats that truly matter. For instance, said Fleig, “The top four teams consistently have a higher percentage of pass completion in the final third of the pitch. Since the recruitment of Carlos Tévez, David Silva, Adam Johnson and Yaya Touré to our football team, in the last six months alone, our ability to keep the ball in the final third has grown by 7.7 per cent.”

http://doarsport.info/2011/08/12/incepe-balul-in-premier-league/
    un articol scris de mine…sper sa va placa si sa va dati cu parerea in privinta viitoarei campioane si a viitoarelor deceptii :D o seara buna

adi
    Member

in ultimii 15 ani, intre 5-12 antrenori /sezon au fost schimbati sau au demisionat in premier league. la noi, nu cred ca trec 10 etape pana depasim.
    http://www.economist.com/blogs/dailychart/2011/08/english-football&fsrc=nwl

sircos
    Member

Ministerul britanic a anuntat ca va face publice toate documentele legate de dezastrul de la Hillsborough, in care si-au pierdut viata 96 de fani ai gruparii Liverpool….
    http://www.ziare.com/fotbal/stiri-fotbal/dupa-22-de-ani-anglia-face-lumina-in-cazul-dezastrului-de-la-hillsborough-1127843

Zibling
    Member

A se retine aspectul asta:

In urma acestui dezastru, englezii au luat decizia ca toate stadioanele britanice sa aiba locuri pe scaune, toate numerotate, iar gardurile despartitoare au fost eliminate.

Romania – TREZESTE-TE !!!

07Ex
    Keymaster

Ce meci marfa intre Manchester United si Tottehnam. Dupa 23 de ani Tottenham castiga la Old Trafford. Scor final 3-2!!! :D

dragos
    Member

@07Ex wrote:

Ce meci marfa intre Manchester United si Tottehnam. Dupa 23 de ani Tottenham castiga la Old Trafford. Scor final 3-2!!! :D

eu am vazut pana la 0-2 !
    chiar meci tare, daca s-a terminat 2-3

07Ex
    Keymaster

Pana la 0-2 a fost destul de plictisitor, dar dupa pauza s-au dat 3 goluri in mai putin de 3 minute.

Zibling
    Member

@07Ex wrote:

Pana la 0-2 a fost destul de plictisitor, dar dupa pauza s-au dat 3 goluri in mai putin de 3 minute.

Si mie mi s-a parut un meci f.dinamic. Un meci peste media calitatii din Premier League.

sircos
    Member

la noi, o etapa de liga I tine 4 zile – de vineri, pana luni.
    la englezi, asta seara se joaca 12 meciuri League Championship + 10 League One + 11 League Two + 12 Conference National … toate aceste meciuri au inceput la aceeasi ora ! si, atentie, in acest timp se joaca meciuri de UCL :ymcowboy:

Zibling
    Member

@sircos wrote:

la noi, o etapa de liga I tine 4 zile – de vineri, pana luni.
    la englezi, asta seara se joaca 12 meciuri League Championship + 10 League One + 11 League Two + 12 Conference National … toate aceste meciuri au inceput la aceeasi ora ! si, atentie, in acest timp se joaca meciuri de UCL :ymcowboy:

Da, nenea, stim, dar la ei exista zeci de televiziuni care si-au impartit in mod onorabil drepturile.

Pe cand la noi, stii si tu ce a fost! :(

sircos
    Member

Arsenal – Newcastle 1-0 … 1-1 … pauza … 2-1 … 2-2 … 3-2 … 3-3 … 4-3 … 5-3 … 6-3 … 7-3 … LOL

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.