Calaii!

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 91 total)
  • Author
    franz_kafka
    Member

Nu stiu daca ati vazut declaratia lui V. Duru despre posibilitatea SS de a chema in judecata FRF pe baza deciziei favorabile a TAS, care pare sa respecte legislatia fotbalistica, dar nu are nicio legatura cu morala si logica…
    Adica, SS poate sa castige la TAS, dar nu poate, ulterior, sa cheme in judecata FRF pt daune, pt ca va fi dezafiliat clubul…
    De aceea, poate ar trebui sa se solicite TAS, ca sa recomande UEFA sa permita SS pt a da in judecata FRF…
    Asa ar fi logic, pt ca FRF se situeaza mai presus de lege, intrucat nu poate fi sanctionat de nicio institutie, ceea ce incalca prevederile constitutionale…

franz_kafka
    Member

As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva, in legatura cu o chestiune foarte stranie.
    In ultima perioada de timp, cand ma uit la TV si vad tot soiul de oficiali din conducerea FRF si LPF dandu-si cu parerea despre cazul SS, mi se pare ca acesti jalnici indivizi, oricat s-ar stradui, nu reusesc sa vorbeasca… De fapt, nu sunt in stare sa scoata macar un singur cuvant inteligibil, ci mai degraba, hamaie, latra, schiauna sau, indraznesc sa spun, chiar am senzatia ca urla pur si simplu… Ma uit pe fereastra si nu vad luna pe cer, si nici macar noapte nu-i afara…, asa ca uimit nu-mi ramane decat sa constat ca aceste sarmane fapturi se apuca sa urle in plina amiaza in fata camerelor TV.
    As vrea sa cred ca doar mi se pare, dar n-am reusit sa ma conving, privind in continuare la aceste fiinte primitive…

Giani
    Member

Frantz, tu ai putea sa te exprimi coerent dupa ce iei o decizie grava pentru care nu ai justificare? Eu nu.

franz_kafka
    Member

Draga Giani,
    Ca sa citez titlul cartii unui sinistru calau (VI Lenin), pt. ca ne raportam la un astfel de topic: Ce-i de facut? (un citat pomenit, mai demult intr-o emisiune, si de Vasile Siman, care, parca, e istoric de profesie).
    Intreb, pt. ca nu mai inteleg absolut nimic, desi recunosc ca nu pare a fi nimic de inteles. Astept raspuns, daca e posibil.

roland
    Member

@franz_kafka wrote:

Nu stiu daca ati vazut declaratia lui V. Duru despre posibilitatea SS de a chema in judecata FRF pe baza deciziei favorabile a TAS, care pare sa respecte legislatia fotbalistica, dar nu are nicio legatura cu morala si logica…
    Adica, SS poate sa castige la TAS, dar nu poate, ulterior, sa cheme in judecata FRF pt daune, pt ca va fi dezafiliat clubul…
    De aceea, poate ar trebui sa se solicite TAS, ca sa recomande UEFA sa permita SS pt a da in judecata FRF…
    Asa ar fi logic, pt ca FRF se situeaza mai presus de lege, intrucat nu poate fi sanctionat de nicio institutie, ceea ce incalca prevederile constitutionale…

Dreptate doar pentru dulai nu si pentru catei!
    E clar ca le e teama si e clar ca din pacate nu stiu ce putem recupera, pentru ca echipa preconizata la inceputul campionatului se va dizolva vor pleca 3-7 jucatori si chiar daca nu vor pleca altul era suflul la momentul asta altul va fi dupa un sezon in B. Siman n-a anticipat si il costa, noi chibitam, suntem “abused by FRF”, dar jucam in B la Giurgiu, o echipa -Sportul care avea o perspectiva frumoasa in Liga 1…
    E foarte rau si dezamagitor si ca sa zic asa …hopeless! :(

mihada
    Member

Cind ma uit la TV la meciurile din campionatul intern, parca as fi beat. Parca ar fi campionatul altei tari. Nu pot sa cred ca in loc de Dinamo/SS, se joaca Dinamo/Pandurii. Imi vine sa/mi fac un tricou cu Siman, patronul vitreg al SS. Sau Killer SS, ca sa fiu in concordanta cu topicul. Si iar imi veti spune ca aia mari ne/au “faultat” ca sa ne ia jucatorii. Dar, pina la urma, daca nu/ti faci gard, nici nu te astepta ca altii sa/ti pazeasca gainile.

dragos
    Member

@mihada wrote:

Cind ma uit la TV la meciurile din campionatul intern, parca as fi beat. Parca ar fi campionatul altei tari. Nu pot sa cred ca in loc de Dinamo/SS, se joaca Dinamo/Pandurii. Imi vine sa/mi fac un tricou cu Siman, patronul vitreg al SS. Sau Killer SS, ca sa fiu in concordanta cu topicul. Si iar imi veti spune ca aia mari ne/au “faultat” ca sa ne ia jucatorii. Dar, pina la urma, daca nu/ti faci gard, nici nu te astepta ca altii sa/ti pazeasca gainile.

ai dreptate.
    am vazut cateva meciuri din “A” si imi vine sa rad de cum joaca dinamo, rapid, fc arges etc.

asa este, sile este PRIMUL uzurpator al echipei !!!
    care este !!!

franz_kafka
    Member

Un calau este, in conditiile actuale, si G. Sichitiu!
    Dar ce putem pretinde unui individ plamadit din aluatul SDR-ului si facut in cuptorul fotbalului romanesc! O simpla prajitura fara gust, inghitita nu de pofta si, mai ales, nici macar ca desert!
    Isi aminteste careva declaratia lui R. Lucescu, potrivit careia nu-l intereseaza soarta grea a SS din prezent! Si, totusi, acest individ a mancat la SS o paine buna, desi nemeritata, pt ca a fost portar doar datorita prieteniei dintre I. Andone, antrenorul din vremurile respective ale clubului, si taica-su, celebrul M. Lucescu! Asta a spus-o chiar I. Andone!
    Nu tb sa fim dezamagiti, intrucat pt astfel de specimene, marca SDR, a trada reprezinta un mod de a fi si a intelege lumea in care traiesc!

mihada
    Member

@franz_kafka wrote:

Isi aminteste careva declaratia lui R. Lucescu, potrivit careia nu-l intereseaza soarta grea a SS din prezent! Si, totusi, acest individ a mancat la SS o paine buna, desi nemeritata, pt ca a fost portar doar datorita prieteniei dintre I. Andone, antrenorul din vremurile respective ale clubului, si taica-su, celebrul M. Lucescu!
    Nu tb sa fim dezamagiti, intrucat …

Sa nu fiu dezamagit? R Lucescu a mai scazut putin in ochii mei; putin mai mult, de fapt. Sa spui ca nu te intereseaza soarta grea a SS inseamna sa nu te gindesti la bietii fotbalisti (in primul rind). Aveau si ei sperantele lor, sa iasa in evidenta, sa prinda contracte bune. Ei sunt cei mai afectati. Nu vorbim despre ultima echipa din clasament, care, ghinion, a retrogradat. Vorbim despre echipa de pe locul 4, care, totusi, are o oarecare valoare (lucrurile sunt relative). Iar un fost fotbalist, ca RL, ar fi trebuit sa judece mult mai profund situatia.

lucian
    Member

depinde in mod sigur si contextul si tonul in care a zis-o. pentru ca de multe ori am vazut cum le da peste nas ziaristilor sa-l lase in pace cu intrebarile lor.

cameliu
    Member

Afacerea “Radioul”
    16 August 2006
    Dorin Focseneanu

Drepturile de transmisie radiofonica a meciurilor echipei nationale de fotbal apartin unui post care nu emite.

Drepturile de transmisie radiofonica pentru partidele nationalei tricolore de fotbal, meciurile Diviziei B, Cupa si Supercupa Romaniei apartin unui post-fantoma care nu emite si despre care nu se stie mai nimic concret!

Radio Romania, postul national, care transmisese aceste meciuri decenii in sir, pierduse acest drept in detrimentul Total Sport FM asta-iarna.

La vremea respectiva, Ionut Lupescu, directorul general al FRF, cel care incredintase contractul fara a organiza licitatie, daduse asigurari ca Total Sport FM “se va dezvolta si la finalul lunii martie va avea acoperire nationala”.

N-a fost decat un bluf, pentru ca, intre timp, postul care trebuia sa difuzeze meciurile nu numai ca nu s-a dezvoltat, dar a disparut complet!

Total Sport FM si-a incetat activitatea la inceputul verii si, pentru a-si mai recupera din pierderi, a acceptat sa transfere “pachetul” de evenimente fotbalistice catre Radiodifuziune, adica exact institutia eliminata de Lupescu din cursa in ianuarie! Noua conducere de la Total Sport FM sustine acum ca postul va renaste ca pasarea Phoenix.

FRF a cedat, la jumatatea lunii ianuarie, drepturile de transmisie radiofonica catre Total Sport FM. Alianta dintre FRF si Total Sport FM a reprezentat o lovitura de gratie pentru Radio Romania Actualitati, care emitea in eter de 70 de ani aceste evenimente sportive.

A promite e lucru nobil

Spre deosebire de Radio Romania, postul privat avea o acoperire minuscula – dupa unele surse, de circa 6-7.000 de ascultatori – si o audienta pe masura.

Conform datelor oficiale, Total Sport FM acoperea aproximativ 15 la suta din populatia tarii, adica Bucurestiul si imprejurimile. In consecinta, microbistii au fost privati de celebrele transmisii de mare audienta in provincie sambata dimineata, cand postul national difuza meciurile din esalonul secund.

Contractul cu Total Sport FM a fost negociat si semnat din partea federatiei de Ionut Lupescu. “Kaiserul” a fost acuzat de conducerea Radiodifuziunii de partizanat cu postul privat, unde se zvonea ca detine si actiuni. Contractul a fost rentabil pentru FRF la capitolul financiar, dar catastrofal pentru microbisti si pentru fenomenul fotbalistic.

Consiliul National al Audiovizualului a ridicat acum cateva luni licenta Total Sport FM din cauza datoriilor acumulate. Desi postul practic nu exista, FRF n-a rupt intelegerea, alimentand si mai mult speculatiile.

Mai mult, Lupescu este convins ca parteneriatul va continua. “Total Sport FM va emite din nou! Am discutat cu Vlad Soare, noul patron al postului, care m-a asigurat ca microbistii nu vor avea probleme in a receptiona evenimentele fotbalistice.

Ei si-au platit toate datoriile catre federatie”, ne-a declarat ieri directorul general al FRF. Discursul nu se deosebeste insa cu nimic de cel din ianuarie, cand Lupescu promitea, de asemenea, marea cu sarea.

La anul si la multi ani

Gabriel Safta, noul redactor-sef la Total Sport FM, ne-a declarat ieri: “Vlad Soare a platit federatiei o datorie de 30.000 de euro si o alta de 20.000 de euro catre stat”. Liviu Wolf, administratorul postului, recunoaste insa ca statia nu poate emite decat de anul viitor!

“Nu ne convenea sa renuntam la contractul cu FRF. Am decis sa dam drepturile noastre catre postul national. Vom aduce echipament, vom lua licenta si apoi vom vedea pe ce picior stam.

Meciurile nationalei si celelalte competitii vor fi transmise de Radio Romania si in 2007. Este un compromis. Noi vom intra pe piata cu o noutate. Nu vom renunta la meciurile nationalei.

Despre acest aspect putem discuta doar peste doi ani”, ne-a declarat Wolf.Contractul dintre federatie si Total Sport FM are o valoare anuala de 60.000 de euro, plus o parte din banii obtinuti din minutele de publicitate.

dany33
    Member

Romania va fi amendata daca, dupa 1 ianuarie, meciurile nationalei vor fi transmise de posturi precum Total Sport FM. Cu mai putin de o luna inainte de debutul echipei nationale in preliminariile Campionatului European din 2008, problema drepturilor de difuzare radiofonica a meciurilor tricolorilor inca nu s-a clarificat.
    Postul privat Total Sport FM continua sa detina drepturile, desi nu mai emite de la inceputul verii, in timp ce partidele sint transmise de postul public. Situatia este posibila avind in vedere ca directorul general al Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Ionut Lupescu, nu doreste rezilierea contractului cu Total Sport, un post care momentan nu mai exista.

Potrivit unor surse autorizate, cele trei parti se afla in discutii, Radio Romania primind acordul Total Sport si al FRF pentru a transmite meciurile nationalei, inclusiv amicalul de aseara, contra Ciprului.

Starea actuala a lucrurilor se pare insa ca nu va dura mai mult de finalul anului, potrivit presedintelui Consiliului National al Audiovizualului, Ralu Filip.

‘Consiliul Concurentei a solicitat federatiei sa organizeze licitatie, insa domnul Lupescu este prost sfatuit de avocati. Face interpretari personale ale legii, dar nu mai are mult pentru ca la 1 ianuarie, daca vom intra in Uniunea Europeana, nu va mai putea sa acorde exclusivitati la prieteni. In cazul in care se vor transmite meciuri de posturi care nu indeplinesc cerintele europene, cum este cazul Total Sport FM, care acum nu mai emite deloc, Romania va fi amendata’, sustine Filip.

Conform spuselor lui Ralu Filip, ‘Federatia trebuia sa anuleze contractul si sa organizeze licitatie conform legii. Ar trebui sa sparga drepturile, sa se liciteze separat pentru meciurile nationalei, care intra in categoria evenimentelor de interes major, si separat pentru Cupa Romaniei si Liga a II-a’.

Ca si in momentul semnarii contractului pe doi ani cu Total Sport FM, in valoare de 60.000 de euro pe an, Ionut Lupescu pare absent de la rigorile legii, mergind pina in pinzele albe pe mina intelegerii parafate cu postul privat. ‘Total Sport FM este in reorganizare. Daca domnul Ralu Filip are ceva de spus sa vina la federatie sa discutam. Eu inteleg presiunea pe care vrea sa o puna. Si acum sase luni au fost aceleasi discutii, vad ca se revine’, ne-a declarat directorul general al FRF.

cameliu
    Member

cititi cu atentie articolul postat mai sus de dany33

E INCREDIBIL cum c…tzii din federatie interpreteaza legea cum vor ei, dau afaceri la prieteni, ne retrogradeaza dupa bunul plac! Astia conduc frf-u si tara!

mie mi s-a parut deosebita declaratia lui anafura, care zicea senin ca datoriile de 12 milioane ale stelei vor fi platite de contribuabili si ca pe viitor va fi foarte greu ca ei sa faca control si la alte cluburi.
    Extraordinar!
    Datoria Sportului de ce n-a putut fi platita de contribuabili?

cameliu
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

mie mi s-a parut deosebita declaratia lui anafura, care zicea senin ca datoriile de 12 milioane ale stelei vor fi platite de contribuabili si ca pe viitor va fi foarte greu ca ei sa faca control si la alte cluburi.
    Extraordinar!
    Datoria Sportului de ce n-a putut fi platita de contribuabili?

Ce intrebari pui si tu… Iarna nu-i ca vara… Sile nu e jiji… romania…

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 91 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.