Calaii!

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 91 total)
  • Author
    dragos
    Member

declaratia lu’ bodu privind datoriile stelei, care vor fi platite de catre contribuabili mi se pare O PROSTIE CAT CHELIA LUI DE MARE !!!!

mare porc, mare caracter !!!

cameliu
    Member

La Mititica Dragomirica i-au daramat terasa ilegal construita in Herastrau. Saracutzu!

Hai sa-i plingem de mila, ca a fost la 2 retrogradari aparatorul cauzelor Sportului… si cel mai bun sfatuitor a lui Sile!

Cit despre lupulescu ati vazut cum a vindut biletele la constanta pt meciul cu bulgaria…

Cu baietzii astia nu cred ca topicul asta se va inchide vreodata…

FIFA a suspendat fotbalul portughez din toate competiţiile

Publicaţia Expresso scrie că FIFA a decis suspendarea echipei naţionale a Portugaliei din toate competiţiile şi a cluburilor participante în cupele europene, ca urmare a scandalului legat de cazul Gil Vicente, dar că a amânat punerea în aplicare a sancţiunii pentru data de 14 septembrie.

Potrivit publicaţiei portugheze, decizia luată ca urmare a cazului “Mateus”, i-a fost comunicată preşedintelui Federaţiei Portugheze de Fotbal (FPF), Gilberto Madail, în timpul reuniunii pe care acesta a avut-o, joi, cu responsabili ai FIFA.

Cazul “Mateus” a apărut după ce gruparea Gil Vicente a fost retrogradată în liga a doua, pentru că l-a folosit în sezonul trecut pe jucătorul angolez Mateus Galiano da Costa, deşi contractul acestuia nu fusese omologat. Decizia FPF a fost luată în urma sesizării făcute de gruparea Belenenses Lisabona, care a beneficiat de pe urma acestei hotărâri, luând locul formaţiei Gil Vicente în primul eşalon al campionatului portughez.

Clubul Gil Vicente a contestat, însă, decizia forului portughez, apelând la justiţia civilă, ceea ce contravine regulamentelor FIFA şi ale federaţiilor afiliate la forul mondial, potrivit cărora deciziile sportive nu ar trebui să fie contestate la un tribunal ordinar.

Publicaţia Expresso menţionează că FIFA i-a acordat un termen de două săptămâni preşedintelui Gilberto Madail pentru a rezolva această situaţie, în caz contrar decizia suspendării fotbalului portughez din toate competiţiile internaţionale urmând să intre în vigoare.

Echipele portugheze vizate de această decizie sunt Benfica Lisabona, FC Porto şi Sporting Lisabona, care sunt calificate în Liga Campionilor, precum şi National Madeira, adversara Rapidului în turul I al Cupei UEFA şi formaţiile Vitoria Setubal şi Sporting Braga, de asemenea, participante în Cupa UEFA. Locul formaţiilor participante în Liga Campionilor ar putea fi luat de Chievo, Osasuna, respectiv Ajax Amsterdam, echipă la care sunt legitimaţi jucătorii români Nicolae Mitea şi George Ogăraru.

Expresso scrie că FIFA va trimite, luni, federaţiei portugheze o scrisoare în care vor fi descrişi termenii ultimatumului: fie Gil Vicente renunţă la acţiunea în justiţie, fie, în caz contrar, vor fi aplicate sancţiunile. Această scrisoare va servi oficialilor portughezi să ceară clasificarea acestui caz ca fiind “de interes public”, pentru ca astfel să fie suspendate toate deciziile juridice luate de tribunalul ordinar în acest proces.

În ediţia de sâmbătă, cotidianul portughez Correio da Manha anunţă că preşedintele Gilberto Madail a avut deja o întâlnire cu secretarul de stat pe probleme de sport, Laurentino Dias, şi cu preşedintele Ligii Portugheze de Fotbal, Valentim Loureiro, în cadrul căreia s-a decis clasificarea cazului clubului Gil Vicente ca fiind de “interes public”.

“A fost o întâlnire productivă, care a venit într-un moment dificil şi important, după reuniunea mea cu responsabilii FIFA. FPF a decis să declare “interesul public” pentru a garanta normalizarea situaţiei fotbalului portughez. Nu a fost posibil să rezolvăm cazul în altă manieră. Trebuie să luăm în calcul interesul fotbalului naţional”, a declarat Gilberto Madail.

Madail a adăugat că, prin această decizie, este garantată participarea echipelor Benfica, FC Porto şi Sporting în Liga Campionilor, confirmând încă o dată retrogradarea echipei Gil Vicente în liga a doua.

Oficialul portughez a adăugat că, prin luarea acestei măsuri, va fi evitată o intervenţie din partea FIFA. “Ca urmare a declarării «interesului public», vor fi revizuite toate aspectele problemei la nivelul organelor judiciare ale federaţiei şi Ligii. Sunt convins că săptămâna viitoare, o mare parte din probleme va fi rezolvată”, a explicat oficialul FPF.

Potrivit Correio da Manha, cazul nu va fi însă rezolvat chiar atât de uşor, ţinând cont de faptul că preşedintele clubului Gil Vicente, Antonio Fiuza, s-a arătat hotărât să meargă “până la capăt, pentru adevăr, dreptate şi justiţie”. Fiuza crede că este vorba despre “o problemă administrativă” şi a acuzat federaţia portugheză că a organizat “o ambuscadă” împotriba clubului Gil Vicente.

Antonio Fiuza a menţionat că o decizie finală în acest sens va fi luată în cadrul Adunării Generale a acţionarilor.

Probabil ca asta ar fi trebuit sa faca si Siman daca era baiat destept si acum nu mai jucam pe maidanele diviziei B. E o forma de santaj dar pusi in fata faptului implinit cred ca neneorocitii din federatie si lpf ar fi dat inapoi.

Giani
    Member

In cazul de fata, lui Siman nu ii mai ramane decat sa atace ferefe in contencios administrativ, decizia mafiei din filiala sederista fiind de natura administrativa, nicidecum civila. Si sa NU renunte la actioune cu nici un chip, astfel incat caricaturile alea de echipe, stapani de fapt in fotblatul rromanesc, alaturi de caricaturile care le promoveaza in stil mafiot interesele, sa dispara definitiv si irevocabil de pe orice scena externa. Si fotblatul rromanesc sa ramana ceea ce a fost si in timpul impuscatului: o ciorba de potroace putrezite, gustata cu placere numai de cei ce profita de ea. Daca are sange in @#$!, Siman ar trebui sa provoace excluderea tuturor oligofrenilor astora. Apoi este liber sa se refugieze in Ucraina cea natala, sigur nu vor avea curaj sa il caute acolo.

cameliu
    Member

Un topic ETERN in actualitate:

PRICEPUTII au mai dat o lovitura (ii asteptam saptaminal cu o REUSITA!):

Am pierdut oraganizarea finalei UEFA din 2009!

România a pierdut duelul pentru găzduirea finalei Cupei UEFA din 2009. Cu prilejul întâlnirii de la Ljubljana a Comitetului Executiv al forului continental, s-au stabilit cele doua stadioane unde se vor juca finalele Cupei UEFA din 2008 si 2009: “City of Manchester” din Manchester si, respectiv, “Sukru Saracoglu” din Istanbul.

cameliu
    Member

Din ciclul MARI REALIZARI sub egida ferefista am uitat:

Extraordinarele rezultate obtinute la concursurile de promovare in arbitraj de fii, cumnatii, verii etc unor fosti

(relativ) recenta “calificare” a nationalei U21
    (foarte) recenta “calificare” U17 in turneul de la mogosoaia

pe tun stau: “calificarile” U19 si a nationalei mari (se va mai incerca ceva kastrati intre timp…)

pentru deosebitele realizari ale ferefeului uefa a decis acordarea organizarii campionatului european 2007 “Spritul & Gratarul” nashului, lupului si prunului

Giani
    Member

Eu le propun sa deschida un SRL, sa vanda mici si bere, dar sa se lase dracului de fotbal, ca sunt nuli si neaveniti.

07Ex
    Keymaster

@Giani wrote:

Eu le propun sa deschida un SRL, sa vanda mici si bere, dar sa se lase dracului de fotbal, ca sunt nuli si neaveniti.

Pai Giani, daca sunt nuli si neaveniti sunt tocmai buni pentru ferefe. 😆

Giani
    Member

@97SiR wrote:

@Giani wrote:

Pai Giani, daca sunt nuli si neaveniti sunt tocmai buni pentru ferefe. 😆

In Romanica da, intr-o tara civilizata evident ca nu au ce sa caute in posturi decizionale.

franz_kafka
    Member

Nu fiti rautaciosi cu Mircea Sandu…, a realizat in viata ceva deosebit ca jucator (apropo de redifuzarea unui serial american de comedie pe un post tv romanesc): a marcat 4 goluri intr-un singur meci pt echipa de fotbal a liceului… Nu stiu de ce va mai mirati atat de performantele sale de presedinte al frf, caci vorba poetului: La trecutu-ti mare, mare viitor!
    Iar, daca stau si ma gandesc la carierele stralucite ale tuturor celor din conducerea frf (cei mai iubiti fii ai fotbalului romanesc), afirmatia e vabila si pt numitii I. Lupescu, D. Prodan sau F. Prunea…
    Un personaj din serialul respectiv are o logica de fier care se potriveste cu gandirea profunda a conducerii frf (inclusiv lpf): daca vaca face mu, atunci mu-ul face vaca!

cameliu
    Member

Din masurile “bine” gandite si perfect “regulamentare” ale “luminoasei” conduceri ferefiste iata inca una descrisa intr-un editorial de Ioanitoaia:

O măsură absurdă

Prin Comitetul de Urgenţă, FRF a luat o măsură aberantă pe 5 octombrie, cînd a adăugat în ROAF, completînd Articolul 20, un paragraf conform căruia “jucătorii în vîrstă de pînă la 15 ani legitimaţi la cluburi care percep taxe sau contribuţii pentru instruirea lor pot solicita încetarea legitimării la aceste cluburi şi legitimarea la alte cluburi. Cluburile care percep astfel de taxe sau contribuţii nu au dreptul la compensaţii de formare pentru jucătorii respectivi”. Prima observaţie constă în aceea că, avînd ca obiect activitatea curentă, care necesită intervenţii rapide, Comitetul de Urgenţă nu era abilitat să modifice regulamentul şi nici să impună respectarea noii prevederi, cum a procedat, fără ca ea să fi fost validată de Comitetul Executiv. Întrucît CEX nu s-a întrunit niciodată de la 5 octombrie pînă azi, rezultă că aplicarea imediată a hotărîrii în discuţie constituie un abuz. Şi mai grav e faptul că decizia Comitetului de Urgenţă descurajează iniţiativa particulară, deoarece cluburile ce încasează taxe sau contribuţii (pentru a plăti din ele închirierea terenurilor, salariile antrenorilor, ale medicilor şi ale masorilor, apa, lumina etc.) sînt în majoritatea lor private, dar şi că aceasta intră în contradicţie cu legile FIFA. Care stipulează obligativitatea acordării indemnizaţiilor de formare. Întreaga tevatură s-a stîrnit după ce Marcel Pigulea, şeful şcolii “Pro Luceafărul” din Bucureşti, a refuzat să cedeze 2 puşti din lotul naţional de 14 ani, pe Gaia şi pe Crişan, unei echipe fruntaşe din Liga I. În momentul respectiv, membrii Comitetului de Urgenţă şi-au umflat muşchii şi, prin asta, i-au servit o lecţie celui care, deşi sfătuit de secretarul general Adalbert Kassai s-o lase moale, n-a înţeles de vorbă bună.

Considerînd că, pe lîngă “Pro Luceafărul”, vor ieşi în pierdere, riscînd chiar să tragă obloanele, şi şcolile deschise în provincie de Dobrin, de Costaş, de Giuchici sau de Viorel Moldovan, problema nu-i decît în aparenţă minoră. Dacă viitorul începe azi, atunci el trebuie sprijinit, nu periclitat prin iniţiative menite să-i demobilizeze pe descoperitorii de talente. Să le facă şi mai grea o viaţă oricum grea. Tocmai de aceea, îi revine Comitetului Executiv misiunea de a nu-şi însuşi o măsură care nu serveşte dezvoltării fotbalului nostru. Dimpotrivă, o încetineşte, ba o şi frînează.

cameliu
    Member

Din nou despre p**a:

Marcel Popescu il desfiinteaza pe Florin Prunea: “Ii lipseste pusca din mana”
    2006-10-25 12:33:00

După ce li s-a interzis în ultimele patru luni să semneze cu vreo echipă, Shroj şi Abiodun au anunţat ieri că au ajuns la capătul puterilor şi că şi-au pierdut respectul pentru conducătorii fotbalului. Marcel Popescu (foto), a venit cu dezvăluiri incendiare, acuzîndu-l direct pe Florin Prunea de situaţia celor doi. „Este momentul să se spună lucrurilor pe nume pentru că sunt de o gravitate excepţională. Cei doi arbitri care judecă acest caz la Curtea de Arbitraj fac parte din AFAN. Deci practic, AFAN-ul şi-a trimis avocaţii împotriva juucătorilor săi. Este vorba de domnul Jurcă şi domnul Zaharescu. Fac o legătură directă şi spun că se încearcă subordonarea FRF de către AFAN. Am fost ameninţaţi, insultaţi de Florin Prunea, al cărui limbaj a fost unul demn de un şofer de camion cu cai. Ameninţările şi injuriile aduse au fost materializate. Vreau să vă dezvălui ce mi-a spus domnul Prunea în biroul său într-o discuţie privată. A recunoscut fără nici un fel de rezervă în faţa avocatului că jucătorii au dreptate 100%. Dar a mai făcut o afirmaţie foarte gravă. A spus că jucătorii nu vor fi niciodată liberi atîta timp cît vor alege Timişoara. Eu am fost atenţionat să nu îi îndrum spre Timişoara pentru că jucătorii vor avea foarte mult de suferit”, a dezvaluit impresarul.

Marcel Popescu este contrariat de comportamentul oficialului FRF, mai ales ca fostul portar al nationalei i-a avut pe cei doi colegi la echipa bancara. “Ce este şi mai interesant este că şi ei au fost colegi de echipă la FC Naţional. Nu pot să nu mă gîndesc ce s-a întîmplat cu ultimii lideri AFAN. Primul a provocat o mineriadă în anul 1991, cel de-al doilea a omorît un om pentru că a îndrăznit să facă o baie într-un lac. Singura diferenţă între aceştia şi Prunea este că oficialul FRF nu are o puşcă în mînă”, a mai spus Marcel Popescu, amenintand cu noi dezvaluiri daca situatia celor doi jucatori pe care ii impresariaza va trena.

franz_kafka
    Member

Marcel Popescu, sau cum l-o fi chemand pe acest domn, ar fi trebuit sa protesteze in momentul retrogradarii injuste a SS de catre cea mai iubita familie a fotbalului romanesc, si poate odiosul si sinistra sa sotie (formula consacrata, numai ca in cazul lui Prunea F. si Lupescu I., nu stiu exact care-i partea pasiva si care-i activa) n-ar mai fi indraznit sa se creada academicieni, doctori docenti sau “honoris causa” in materie de fotbal… Insa acestui domn nu i s-a auzit glasul, asemenea multor altora…
    Asa ca toti cei, care au considerat ca nu e cazul sa se oboseasca a protesta impotriva injustitiei savarsite lui SS si au preferat sa taca din comoditate ori complicitate, nu au dreptul moral sa se planga impotriva abuzurilor comise de numitii Prunea F. si Lupescu I…
    Marcel Popescu pare si naiv dintr-un anumit punct de vedere, in sensul ca daca numitii Prunea F si Lupescu I si-au permis sa compromita destinul fotbalistic a tuturor jucatorilor unui club (SS), in nici un caz, nu cred ca ii mustra cumva constiinta doar pentru soarta a doi jucatori (si straini).

Giani
    Member

Am citit si eu articolul postat de Cameliu, la faza cu juniorii mici. Se pare ca capetele luminate de la ferefe sunt interesate numai de prosperitatea unor anumite cluburi, nicidecum de viitorul fotbalului romanesc. Cat timp scolile private au dreptul de a intra in faliment, iar cluburile cu scoli puternice sunt retrogradate abuziv, vom avea un viitor foarte promitator. Dar niste nulitati de jucatori nu ar fi avut in ruptul capului materia cenusie de a deveni buni manageri, ci doar niste potai ce reactioneaza instinctiv, precum “cobaiul” lui Pavlov, la aprinsul luminii (respectiv la lovelele prietenilor).

franz_kafka
    Member

Cameliu a scris: Din nou despre p**a (un studiu foarte interesant)
    Draga Cameliu,
    Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui prin p**a, referindu-te, probabil, la celebrul portar international, care a castigat Liga Campionilor, Cupa UEFA, Cupa Mondiala, Campionatul European si nu mai stiu cate nenumarate trofee, numitul Prunea F!
    Ma gandesc ca, vorba cronicarului, ai avut in vedere scarbavnicul madular, care, daca nu ma inseala memoria (oricum, mai bine sa ma insele memoria, decat prietena) pe vremuri se reteza siluitorilor de fecioare!
    Vai! Dar cum e posibila o asemenea impietate, sa gandesti necurat despre un astfel de om care radiaza de atata cinste! Doar invidia acestui popor fata de faptele sale eroice l-a impiedicat sa fie votat asa cum era normal: cel mai mare dintre romanii din toate vremurile care au fost, sunt si vor fi pe aceste meleaguri greu incercate de istorie!
    Eu cred ca puteai sa-i zici Bula, pt ca am impresia ca numele acestui personaj deosebit de popular pe mioriticile plaiuri, care se regaseste din plin la nivelul conducerii frf si lpf, deriva tot din cuvantul p**a (in conformitate cu ideologia comunista, se poate spune ca Bula are origini foarte sanatoase)!
    Nu-i exclus, peste cativa ani, daca ne continuam preocuparile pe aceasta directie de cercetare, sa fim in stare sa publicam si un tratat despre p**a!

Cu deosebit respect,
    Franz Kafka

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 91 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.