Calaii!

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 91 total)
  • Author
    Giani
    Member

Sa nu uitam ca domnul Rusu era la postul care ne insulfa in urma cu doua decenii ideea de libertate. Intr-un peisaj anost, in care to ce vedeai sau auzeai era “cel mai iubit fiu al popoului” (o litera uitata in mod deliberat), Europa Libera ne arata ca exista in lumea asta mult mai multe lucruri decat plenarele pline de obedienti si vizitele de lucru printre cetateni deja obositi in urma noptilor pierdute pentru a cumpara o nenorocita de paine. In acea perioada exista o grupare de cetateni privilegiati, erau toti ofiteri la militzie si armata. Privilegiile acestei categorii s-au stins cand demersul mediatic al Europei Libere a avut succes, in 1990. Un general de militzie precum Angelo Lupescu s-a trezist brusc marginalizat, nu ii mi veneau caporalii cu haleala la usa, si inca pe gratis. Capitanul de militie ionut lupescu, fiul generalului, nu a mai avut privilegiile pe care miza in vechiul regim, a trebuit chiar sa puna oasele la bataie pentru un ban. Si tovarasul capitan nu era un mare talent, astfel incat a frecat menta si banca de rezerve prin Germania si Belgia. Nu va mirati, atitudinea acestui caine latos fatza de respectabilul domn Rusu este fireasca, ultima razbunare impotriva celor ce au spoliat un fotbalist submediocru de niste nemeritate privilegii.

dragos
    Member

cel mai mare CALAU, ramane SIMAN !!!!

Giani
    Member

@dragos wrote:

cel mai mare CALAU, ramane SIMAN !!!!

Sunt convins ca Siman nu este curat, nici nu este cetatean comunitar, ar trebui judecat, condamnat si expluzat.

cameliu
    Member

Iata ce felm de om este unul din calaii nostri nr 1 numitul PULEA.
    Sa-i uram racoare placuta! Si pe cati mai multi ani!

Nu m-ar mira sa aflam ca retrogradarea nostra a costat 2 vagoane de carbuni negri…

Detalii incredibile din stenograme: Prunea a primit 12.000 de dolari de la Penescu!

Scandalul coruptiei din arbitraj instrumentat de DNA Pitesti a luat o intorsatura extrem de ciudata. Florin Prunea a fost chemat la audieri, iar apoi pus sub acuzare pentru trafic de influenta si luare de mita.

Prunea a luat 12.000 de dolari de la Penescu!
    Conform stenogramelor publicate in Curierul Zilei, oficialul FRF este acuzat ca a primit 12.000 de dolari de la Cornel Penescu. Banii veneau in schimbul unui favor pe care Prunea trebuia sa i-l faca lui Penescu. Acesta din urma cerea o reducere a unei amenzi primite de FC Arges.

dragos
    Member

eu sunt convins ca, TOT FRF-ul este compromis…..toti cei de acolo au probleme “cu onestitatea”, insa probele ce ii pot incrimina pe unii dintre ei nu vor aparea niciodata.
    asta e, traim in romanica.

MarcAntoniu
    Member

CREDE cineva CA, EStze posibil, INAINTE SA MAI TREACA ZECI DE ANI :-w , sa aflam povestzea X( rETROgRAdarii SPORTULUI in vAriAntA D ?

sircos
    Member

@MarcAntoniu wrote:

CREDE cineva CA, EStze posibil, INAINTE SA MAI TREACA ZECI DE ANI :-w , sa aflam povestzea X( rETROgRAdarii SPORTULUI in vAriAntA D ?

oftopic – la ce iti foloseste un asa stil de scriere ? pe mine ma doare capul cand trebuie sa citesc asa ceva #-o
    estze = esţe ?
    povestzea = povesţea ? … chiar nu pricep

MarcAntoniu
    Member

@sircos wrote:

@MarcAntoniu wrote:

oftopic – la ce iti foloseste un asa stil de scriere ? pe mine ma doare capul cand trebuie sa citesc asa ceva #-o
    estze = esţe ?

” Toate pânzele sus” ;)

ovidiu
    Member

Mitica Dragomir recunoaste – in sfarsit – ca retrogradarea Sportului a fost o nedreptate (cel putin asa interpretez eu din context) :-? .

Mitică renunţă la finala Ligii pentru licenţa Craiovei!
    Articol publicat in Liga 1 | 26.05.2009 | 12:40
    Preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a organizat astăzi o întâlnire cu patronul Craiovei, Adrian Mititelu, şi cu preşedintele Comisiei de Licenţiere a FRF, Viorel Duru, pentru a se documenta în privinţa dosarului echipei din Bănie. După întâlnire, Dragomir a declarat că nu va mai merge la Roma mâine, ci va rămâne în Bucureşti, unde se judecă apelul Ştiinţei.

“Am văzut şi eu actele Craiovei. Sunt beton! Nu trebuie să se facă încă o nouă nedreptate. Aveam bilete pentru finala de mâine de la Roma, mergeam acolo cu un avion particular, dar rămân aici până când acest caz se va rezolva. Craiova trebuie să rămână în Liga I”, a spus Dragomir.

Universităţii Craiova nu i s-a acordat licenţa de club profesionist pe 15 mai, de către comisia abilitată a FRF, astăzi urmând ca o altă comise să judece apelul făcut ieri de olteni.

ultrasro
    Member

@MarcAntoniu wrote:

@sircos wrote:

@MarcAntoniu wrote:

estze = esţe ?

” Toate pânzele sus” ;)

Esti fan Radu Tudoran deci ;)

07Ex
    Keymaster

“Duru e mizerabilul Federaţiei! A retrogradat Sportul, frumuseţea fotbalului românesc”

Giovani Becali a declanşat un atac la adresa lui Viorel Duru, directorul Direcţiei de Licenţiere din cadrul FRF. Fostul impresar, a cărui licenţă a fost ridicată chiar de Duru, l-a acuzat pe oficialul FRF că este un simplu pion, care a făcut jocurile anumitor centre de interese.

“Sunteţi un om corupt domnule Duru, mizerabilul federaţie, coruptul federaţiei! Datorită incapabilităţii lui avem probleme la UEFA. Eşti un nemernic, ai retrogradat Sportul, frumuseşea campionatului de acum 4 ani. Poate nu a fost în regulă, dar azi sunt alte cinci echipe la fel, iar tu nu a salvat Sportul, că ai avut ordine. Acest domn Duru a venit doar să joace rolul unui dur, a jucat cum i s-a dictat, şi, în loc să devină “durul” federaţiei, a devenit omul comisiilor federaţiei”, l-a atacat Giovani Becali pe Duru, la gsptv.

Fostul impresar a dat exemplu situaţia din sezonul 2005-2006, când Sportul, aflată într-o situaţie asemănătoare cu aceea a unor cluburi de acum, a fost trimisă în liga secundă. “Nu e posibil să-i dai licenţă lui Jiul, să o retrogradezi pe Sportul, care era pe 4, şi să-i aduci pe Pandurii, care erau în B”, a spus Giovani Becali.

adi
    Member

gb avea interese la sportul, fiind impresarul catorva jucatori. ma inseala memoria ?

cameliu
    Member

gsp.ro

ANCHETA DNA
    Prunea este ÎNVINUIT oficial în dosarul “mită pentru arbitri”. Vezi reacţii!
    20.06.2009 – 18:49

Florin Prunea, directorul departamentului de relaţii internaţionale din cadrul FRF, este învinuit oficial în acelaşi dosar ca şi Cornel Penescu. Oficialul Federaţiei a fost audiat zilele trecute la DNA Piteşti iar acum s-au formulat acuzaţii oficiale împotriva sa. Cornel Penescu este convins că FC Argeş nu va fi retrogradată

Realitatea TV a intrat în posesia unui document oficial – ordonanţa prin care procurorul îşi expune şi argumentează cazul. Prunea este învinuit că ar fi primit 10.000 de dolari din partea lui Cornel Penescu şi alţi 2.000 de euro din partea lui Cristian Mincă pentru a-i convinge pe membrii comisiei de disciplină să reducă o pedeapsă dictată împotriva lui Penescu.

cameliu
    Member

Acum o sa se minince incet unii pe altii Pulea, Pulescu, Sandu si Duru… nu conteaza ordinea:
    evz.ro:

Federaţia s-a lepădat de Florin Prunea

Octavian Cojocaru

Întrunit ieri, Comitetul de Urgenţă al FRF l-a suspendat din funcţie pe directorul Departamentului de relaţii internaţionale.

Florin Prunea a fost îndepărtat din FRF, unde ocupa funcţia de director al Departamentului de relaţii internaţionale. Decizia a fost luată în şedinţa de ieri a Comitetului de Urgenţă, fiind motivată de faptul că fostul portar al „Generaţiei de Aur” a fost învinuit oficial pentru trafic de influenţă în formă continuată în dosarul
    de corupţie deschis de DNA Piteşti.

În timp ce Dumitru Dragomir, preşedinte la LPF şi vice la FRF, a susţinut teoria că Prunea fost eliberat din funcţie, federalii Ionuţ Lupescu şi Mircea Sandu au abordat alt discurs, mai ponderat, susţinând la unison că Prunea a fost doar suspendat, nu dat afară. Oricum ar fi, Prunea „sărbătoreşte” într-un mod deloc plăcut cei 15 ani trecuţi de la aventura României la Campionatul Mondial din SUA 1994, când tricolorii au terminat pe poziţia a cincea.

„Corleone” îl încolţeşte

Dragomir încearcă să „strângă laţul” în jurul celui mai mare inamic al său din lumea fotbalului. „Comitetul de Urgenţă a decis eliberarea din funcţie a lui Florin Prunea. Mai multe nu pot să spun, mai bine vorbiţi cu cei de la federaţie. Nu pot să spun că mă bucur. Comitetul de Urgenţă a pus în aplicare hotărârea luată de Comitetul Executiv pe 22 iunie”, a declarat Mitică Dragomir.

„Nu am fost anunţat că am fost dat afară. Nu am primit nicio hârtie oficială şi nu vreau să comentez o decizie anunţată de o declaraţie a domnului Dragomir”, s-a apărat Prunea. A refuzat să demisioneze Cel puţin la nivel declarativ, Mircea Sandu a sărit în apărarea fostului său subordonat. „Pe 29 iunie, i-am trimis o adresă lui Prunea prin care iam solicitat desfacerea contractului de muncă de comun acord. Până azi (n.r. – ieri) nu ne-a dat niciun răspuns, aşa că va fi suspendat până când instanţa se va pronunţa.

Dacă îşi va dovedi nevinovăţia, el va reveni pe postul său, bineînţeles dacă postul va mai figura în organigrama federaţiei. I se vor plăti şi salariile din urmă, din perioada cât va fi suspendat. Nu pun pe nimeni în locul său, pentru că şi aşa nu e o funcţie foarte importantă la FRF”, a zis „Naşu”. Ionuţ Lupescu, directorul FRF, a atacat: „Prunea nu a fost eliberat din funcţie, ci doar suspendat. Dragomir a făcut o nouă informare greşită”.

CE SPUNE LEGEA

Riscă detenţia pe o perioadă de minimum doi ani

Florin Prunea a fost trimis în judecată de procurorii DNA Piteşti sub acuzaţia de trafic
    de influenţă în formă continuată, în „dosarul Penescu”. Pentru această faptă, el riscă între 2 şi 10 ani de puşcărie. Din rechizitoriul acestui caz a reieşit că Prunea a primit 14.000 de dolari
    pentru a-l scăpa pe patronul de la FC Argeş de o posibilă amendă-record de la comisiile federale şi că fostul goalkeeper lucra de zor la delegările cu „temă” ale arbitrilor care urmau să-i ajute pe piteşteni. Procurorii i-au dat mai multe interdicţii, printre care aceea de a nu se mai apropia de Casa Fotbalului şi de a nu părăsi ţara. La început, Prunea a intrat în concediu fără plată, dar acum nu mai scapă de presiunea lui „Corleone”.

REACŢIILE CUNOSCUŢILOR

Ţiţi Dumitriu: „Florin Prunea este un băiat culant”

Foştii colegi de la naţională şi prietenii lui Florin Prunea au făcut front comun pentru a-l apăra pe „eroul de la Cardiff”. Toţi au încercat să minimalizeze importanţa deciziei prin care Prunea a fost suspendat de la FRF. Constantin Iacov, fostul patron al echipei FC Naţional, crede că Prunea este doar un pion: „Normal era să fie suspendată şi conducerea Ligii, cu Dumitru Dragomir în frunte.

Prunea îmi rămâne prieten, chiar dacă acum are probleme cu legea”. Costi Iacov şi Florin Prunea sunt amici vechi. Ultimul şi-a căpătat şi porecla de „peştele de la FRF” după ce, la începutul anului 2007, a fost surprins de paparazzi împreună cu Iacov, ieşind dintr-un bloc alături de patru dame de companie. „Nu doresc să comentez nimic până nu văd un comunicat oficial despre demiterea lui Prunea. Declaraţiile date de anumite persoane nu mă interesează”, a mai spus Iacov. Aceeaşi reacţie a avut ieri şi Viorel Moldovan, fost coleg de generaţie cu Florin Prunea.

„Este liniştit. Poate ştie el ceva”

Dumitru Dumitriu, antrenorul secund al echipei naţionale la Cupa Mondială din 1994, nu-şi explică cum a intrat Prunea în această „combinaţie”. „Florin e băiat culant, are o familie aşezată, nu-l ştiu disperat după bani. Sunt surprins. Eu sper să nu fie găsit vinovat. Am vorbit recent cu el şi părea liniştit, poate ştie el ceva. Oricum, el nu putea să influenţeze arbitrajele, şi nici pe Mircea Sandu. N-avea aşa mare putere şi sunt convins cu nu se băga nici preşedintele în combinaţii din astea.

E distanţă mare între etajul trei, unde stă „Naşu’”, şi etajul unu, unde era comisia arbitrilor”, ne-a declarat Dumitru Dumitriu, care va reintra în rândul antrenorilor. Secretos nevoiemare, el a dat totuşi două indicii: „Este o echipă din străinătate, dar nu din Grecia, unde am mai fost”. În prezent, Dumitriu este consilier al omului de afaceri Marian Miluţ.

MarcAntoniu
    Member

Mi-as dori sa nu asteptam cativa zeci de ani ca, sa se dovedeasca in fine cine, cum si de ce au plimbat felinarele sa duca corabia Sportului la mal.
    Oricum, de platit pentru aceasta fapta, nu stiu daca are sa plateasca cineva vreodata, in afara de Sportul Studentesc care-si taraste speranta” de vreo trei ani pe nisipurile ligii a II-a. :(

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 91 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.