Campania "Iubeste Sportul!"

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 66 total)
  • Author

@Giani wrote:

@black@white1916 wrote:

Si mai ales daca nu trebuie sa dea bani…. nu se opune….

Unde mai pui ca mai pot veni si bani….

Se vede cat de mult mergi la meciuri si mai ales cat de mult timp pierzi dupa meci in “groapa leilor”, la Nicu. Evident ca aceasta campanie este platita de clubul de fotbal, unde Siman baga bani. Ideea este ca Siman nu s-a opus ca banii pe care ii baga in club sa fie folositi si in acest sens, asa ca… mai vorbim, maine la Brasov, daca ai timp si chef sa vii.

Era la mintea cocosului ! Dar atunci cand am pus intrebarea nu aveam destule informatii despre campanie, si deci, nu eram nici macar “cocos”.

Am mai raspuns si lui Ovidiu, azi pe forum, nu pot veni la meci maine……..MI-E JENA SA REITEREZ MOTIVUL :D

Si ca sa fie clara treaba :
    DARE DE SEAMA
    Rata de prezenta la meciurile de acasa : 90%
    Rata de prezenta la meciurile in deplasare: 2% (sunt familist asa ca….)
    Rata de prezenta la Nicu:
    – 90% anii trecuti cand veneam la meci cu RATB-ul
    – 5% recent de cand vin cu auto personal la meci (Don’t drink &drive!)

Rata de adevar in ce zici : 95%

HAI SPORTUL !

adi
    Member

In principiu eu sunt favorabil campaniei demarate de club care iese astfel dintr-o lunga perioada de inactivitate vizavi de suporteri si public.
    Citind in diagonala materialele de pe site, am remarcat un lucru la care sincer nu ma asteptam: stadionul va purta numele sponsorului unic. Ideea asta mi se pare nepotrivita. Eu nu vreau sa vin la stadionul Vasile Siman, stadionul Omniasig, stadionul Durex, stadionul McDonald’s sau mai stiu eu ce sponsor; eu vreau sa vin la stadionul Regie. Avand in vedere ca Politehnica este proprietara bazei din Regie, cum a acceptat Dna Rector acest favor acordat sponsorului ?
    http://www.fcsportulstudentesc.ro/files/SS.pdf (pagina 7/7)

MI se pare interesanta campania insa nu cred ca ea are obiectivul de a promova imaginea clubului Sportul Studentesc , ci mai mult a Academiei de copii si juniori a clubului. Imi aduca aminte de o campanie a celor de la Atletico Madrid geniala la revenirea lor din divizia a doua spaniola.

franz_kafka
    Member

Adi,
    Consumismul e la putere in toata lumea! Orice are pret pentru societatea actuala, inclusiv traditia, mai ales daca se poate scoate bani din asa ceva! In cel mai fericit caz, va fi ceva de genul: REGIE INTERZIS MINORILOR sau la ce vom face publicitate!

07Ex
    Keymaster

@adi wrote:

stadionul va purta numele sponsorului unic. Ideea asta mi se pare nepotrivita.

In America de Nord este la moda ca arenele sportive sa poarte numele sponsorilor asa ca, desi nu imi place, nu ma mira faptul ca si la noi va fi adoptat acelas sistem.

adi
    Member

Da, dar acolo cluburile respective sunt proprietarele stadioanelor ? Aici AS FC Sportul Studentesc nu are drept de proprietate asupra stadionului Regie, dar propune redenumirea acestuia dupa numele sponsorului. Asta nu mi se pare in regula.

@97SiR wrote:

In America de Nord este la moda ca arenele sportive sa poarte numele sponsorilor asa ca, desi nu imi place, nu ma mira faptul ca si la noi va fi adoptat acelas sistem.

Stati intai sa vina un sponsor baban, sa ne vedem noi in LIGA I, si vedem noi cum se va numi stadionul !

Credeti ca vine “THE BIG SPONSOR” ?

Giani
    Member

scuze black&white ca m-am inflamat, discutia cu directorul executiv al clubului a avut loc dupa meciul cu Dunarea, pe la orele 15-16, si a explicat clar ca doreste in primul rand promovarea BRANDULUI Sportul Studentesc, mizand in acest sens pe propria pepiniera. Practic vrea sa continue promovarea imaginii de “gasca nebuna” dar intro forma mult mai bine organizata si as spune un pic “agresiva”. Idee deloc rea. Aceasta politica de marketing este conceputa in perspectiva, nicidecum pentru un anumit moment.

@adi
    : chestia asta cu numele stadionului trebuie neaparat atacata.

Zibling
    Member

@Adi & Giani: Lasati conducatorii clubului sa faca ce vor spre binele clubului. Sunt doar probleme de marketing minore. Daca cei care detin in proprietate complexul sportiv nu au nimic impotriva, nici noi nu trebuie sa avem. De exemplu, pe mine nu m-ar deranja sa merg la beraria “Petrom” si la WC-urile “Rompetrol” din cadrul stadionului “Lukoil” (fost Regie) la meciurile Sportului. 8)

Giani
    Member

Nu am nimik impotriva, dar imi vine greu a crede ca arena s-ar numi Allianz sau Toyota, cred ca nu s-ar putea numi nici macar Omniasig sau Logan :). Mai degraba poate am vedea arena Chio sau Mac Donalds :). Corect mi s-ar parea ca arena sa poarte numele unui sponsor care baga bani in arena, nu acela al sponsorului principal. In cazul in care sponsorul principal s-ar schimba de la o luna la alta, am ajunge sa mergem pe stadionul Chio fost Durex, fost Prigat, fost Adria, fost etc.

assur
    Member

@ franz-kafka

Nu sint Vasile Siman. :D Pe bune! Dar apreciez faptul ca nu s-a bagat sa interzica aceasta intiativa, stiindu-l destul de conservator si circumspect. Si cred ca, in ciuda tuturor defectelor si a zgirceniei proverbiale, e de preferat el decit alti investitori actuali din fotbalul nostru, care considera ca reprezinta “alfa si omega” pentru respectivele cluburi in orice domeniu, chit ca se pricep, chit ca nu. Nu-mi place Iancu de Timisoara, nu-mi plac clovnii aia de la Dinamo, de exemplu. Porumboiu pare ok.

Nu ma incinta deloc ideea cu denumirea stadionului in functie de sponsor, dar mari echipe au ajuns in situatia asta (Arsenal sau Bayern sint doar doua exemple). Asta e, money talks! Cita vreme clubul nu se transforma intr-un circ, e ok.

franz_kafka
    Member

Assur,
    si eu ma gandesc cateodata ca, intr-o anumita masura, se poate spune ca SS are noroc de Vasile Siman, deoarece, pe de o parte, are un patron, iar pe de alta parte, acesta este preferabil multor altora!

Giani
    Member

@franz_kafka wrote:

Assur,
    si eu ma gandesc cateodata ca, intr-o anumita masura, se poate spune ca SS are noroc de Vasile Siman, deoarece, pe de o parte, are un patron, iar pe de alta parte, acesta este preferabil multor altora!

Decat govanni fecali sau gigi copros, il prefer de 100 de ori pe Vasile Siman. Sa recunoastem ca, desi le platea jucatorilor primele in paltoane si celulare (alta gogorita lansata de presa), a fost singurul finantator de club care si-a trimis jucatorii la teatru. Ma rog, faptul ca jucatorii nu prea au savurat momentul este partea a doua, dar asta demotreaza ca, spre deosebire de alti smecheri pripasiti prin fotbal in nobilul scop al spalarii fondurilor ilegale, Siman este un tip care se respecta si le cere celor pe care ii conduce sa se respecte. Nu mi se pare nimic ilar in asta, dovada ca interpretii de opera cel mai bine platiti canta la Metropolitan (NY) sau in Chicago, adica tocmai acolo unde mafia italiana face legea (mai pe scurt, mafiotii italieni STIU sa se respecte, cei mioritici o plima pe mioritza la pasune).

assur
    Member

Observ ca subiectul propus initial este trecut in plan secund de discutiile despre Vasile Siman. Aici ar fi trebuit sa ne dam cu parerea, in principal, despre campania “Iubeste Sportul!”. Cred ca sint o multime de topic-uri in acest forum dedicate patronului echipei. O putem face si aici, dar ar fi de preferat ca invocarea lui Vasile Siman sa aiba o legatura evidenta cu subiectul propus.

07Ex
    Keymaster

@assur wrote:

Observ ca subiectul propus initial este trecut in plan secund de discutiile despre Vasile Siman. Aici ar fi trebuit sa ne dam cu parerea, in principal, despre campania “Iubeste Sportul!”. Cred ca sint o multime de topic-uri in acest forum dedicate patronului echipei. O putem face si aici, dar ar fi de preferat ca invocarea lui Vasile Siman sa aiba o legatura evidenta cu subiectul propus.

assur, imi place cum gandesti. Tine-o tot asa si daca vrei te fac moderator pe forum.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 66 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.