Campania "Iubeste Sportul!"

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 66 total)
  • Author
    Giani
    Member

Da, Vasile Siman are legatura cu aceasta campanie, fie si pentru ca a acceptat sa o plateasca. Este pana la urma o problema de branding, in Europa, dupa Ajax Amsterdam, Sportul este al doilea club la numarul de juniori promovati in prima liga. Este un efect de imagine care merita speculat, iar Cristian Gheorghe o face din plin (si bine face). Si faptul ca Sportul Studentesc se poate lauda cu aceasta performanta se datoreaza si etern injuratului (as spune in mod nemeritat) Vasile Siman. Dar exista o conditie: pentru ca initiativa directorului executiv sa dea roade, este necesar ca echipa sa promoveze in vara asta, iar sezonul viitor sa nu se faca de ras. Dar aici depinde numai de Varga, Oae, Balan, Curelea, Ratiu, Stanca, Irimia, Ciobi (el klingoniano), Mandinga, Ferfelea, Ghinga etc.

@97SiR wrote:

@assur wrote:

Observ ca subiectul propus initial este trecut in plan secund de discutiile despre Vasile Siman. Aici ar fi trebuit sa ne dam cu parerea, in principal, despre campania “Iubeste Sportul!”. Cred ca sint o multime de topic-uri in acest forum dedicate patronului echipei. O putem face si aici, dar ar fi de preferat ca invocarea lui Vasile Siman sa aiba o legatura evidenta cu subiectul propus.

assur, imi place cum gandesti. Tine-o tot asa si daca vrei te fac moderator pe forum.

Inteleg necesitatea unei rigurozitati in ceea ce priveste locul in care postezi, dar uneori discutia se aprinde, asa, de la sine, intr-un topic oarecare, si este caraghios, sa o sugrumi…….. doar pentru … rigurozitate…

De multe ori oscilez, si evit sa raspund unor “chestii”, doar din “frica” de a nu posta in subiect “gresit”.

Parerea mea ! :D

07Ex
    Keymaster

@black@white1916 wrote:

Inteleg necesitatea unei rigurozitati in ceea ce priveste locul in care postezi, dar uneori discutia se aprinde, asa, de la sine, intr-un topic oarecare, si este caraghios, sa o sugrumi…….. doar pentru … rigurozitate…

De multe ori oscilez, si evit sa raspund unor “chestii”, doar din “frica” de a nu posta in subiect “gresit”.

Parerea mea ! :D

black@white1916, nu-ti fie “frica” deoarece nu m-am suparat pe nimeni. Chiar apreciez cand aveti cate o discutie mai apriga pe forum. Vorbesc serios. :)

assur
    Member

@black&white1916: mortala chestia cu frica. Am incercat sa fac o recomandare, n-am impus nimic.

@giani
    : evident ca Siman are legatura cu aceasta campanie, prin faptul ca este patronul clubului si, deci, imaginea sa va fi afectata (in bine sau in rau) de succesul initiativei. Numai ca, din cite stiu, n-a bagat bani in acest proiect.

Acum, ca sa revenim la subiect, haideti sa ne dam cu parerea despre cele trei coordonate care definesc campania de rebranduire a clubului, asa cum sint ele prezentate in Manualul de identitate.

VIZIUNE: crearea celui mai puternic centru de crestere a a tinerelor talente din lume
    MISIUNE: cresterea de tineri fotbalisti pentru inalta performanta sportiva
    VALORI: magie, sete de fotbal, seriozitate

Ce spuneti? Personal, proiectul mi se pare extrem de ambitios, continind chiar si o mica doza de “SF”, sa zicem. Asta din cauza “Viziunii”, care-si propune sa transforme clubul in number 1 la nivel mondial in ceea ce priveste capacitatea de crestere a jucatorilor. Cu cine ne batem: Ajax, Arsenal, West Ham United etc, adica cu grupari cu baze materiale si financiare infinit mai bune. Cred ca acest proiect ar fi trebuit sa contina si un dead-line, ceva de genul “Uitati, oameni buni, vrem sa indeplinim aceste obiective in x ani”. In lipsa acestuia, cei responsabili cu ducerea planului la bun sfirsit vor putea spune si peste doua decenii ca “lucrurile sin in grafic”, indiferent de care ar fi stadiul real al proiectului. In ceea ce priveste misiunea, sint curios sa va ce s-ar intimpla in situatia in care clubul ar fi preluat de un investitor gen Marian Iancu sau Gigi Becali, care vor imediat performanta. Ce se va alege de “Misiune”? Un investitor puternic financiar va avea rabdare sa creasca tinerii fotbalisti sau va prefera sa transfere jucatori deja consacrati? Despre “Valori” n-am nimic de zis: sint normale, dorite de orice suporter. Deocamdata atit.

ultrasro
    Member

Pana in 2016 sa castige o cupa sau un campionat. Nu este un obiectiv SF ci unul destul de tangibil!

ashone
    Member

se vede cu ochiu liber ca e un amatorism total pe saitu ala, compuneri d-alea faceam in clasa a 9-a. naumovici cistigator al multor premii internationale e singurul lucru bun din toate astea. omu ala care a scris alea pe sait nu are nici cea mai mica legatura cu ce inseamna sportul studentesc – istorie, traditie, suporteri. eu unul nu voi marsa la campania asta. mai ales ca ceasul i s-a oprit la dan petrescu, cind locul 4 e al lui multescu. in istoric nu au loc decit coras si hagi, restul erau umplutura…nu sint circotas dar am pretentii pentru clubul asta, pentru ca nu e un club oarecare. daca tot zicem brand hai sa-l si facem.

assur
    Member

@ultrasro
    Clubul poate avea multe obiective, dar eu vorbeam despre tintele campaniei “Iubeste Sportul!”. Normal ca echipa poate cistiga pina in 2016 un titlu sau o cupa, dar pentru asta e nevoie de mult mai mult decit dorinta (apropo, ceva nu poate fi “destul de tangibil”; pur si simplu este sau nu este). Conditii: pastrarea jucatorilor de valoare; motivarea lor; neimplicarea in jocurile de culise (vinzarea meciurilor). Sint citeva, cele esentiale in opinia mea. Eventualul meu scepticism este alimentat de faptul ca SS n-a fost in stare sa cistige un trofeu intern vreme de 91 de ani, indiferent de epoca si de tendintele din lumea fotbalului autohton. Ba n-am fost lasati, ba ni s-au luat jucatorii, ba n-am avut bani, ba am trintit meciuri. Concluzie: cu toate astea, sper sa ai dreptate si sa cistigam si noi ceva, cel mai tirziu in 2016.

@ashone

Cred ca esti mult prea critic, chiar daca argumentele invocate de tine sint valabile. N-am sustinut ca initiativa este perfecta, dar multi dintre noi au cazut de acord ca reprezinta un (bun) inceput. Personal, sint curios sa-ti citesc sugestiile, propunerile pentru o (veritabila) branduire. Te bagi?

Zibling
    Member

Pt ashu – sa stii ca noul director de la Sportul Studentesc are doar cunostinte de marketing si nu de istoria clubului Sportul Studentesc. A doua se invata mai greu ca prima, dar are timp sa o invete, mai ales daca ceea ce face aici face din placere, nu ca un simplu job din care curge salariul. Asta e si pararea mea – ca in sport, arta sau show-biz, daca nu te implici si emotional, nu iese treaba prea bine.

ashone
    Member

pai sa intrebe nene ca nu-i ia nimeni gitu. mai avem si noi pe acasa poze vechi , reviste vechi, sa facem o istorie ca lumea cum e pe satiurile de afara. am dat poza originala la ovidiu cu echipa din 77? am dat. de ce nu e pe sait? sa mergem la tvr sa facem cerere sa platim daca e cazul sa ne dea imagini vechi cu sportul ca ele exista sa le transforme sa le puna pe sait. si asa mai departe. ma bag da sa fie ceva serios si sa iasa bine, altfel nu.

07Ex
    Keymaster

ashone, daca ai poze vechi de genul asta, trimite-mi-le ca sa le pun aici pe site.

ashone
    Member

dupa paste o sa scanez si o sa-ti trimit.

Zibling
    Member

Ashule, dar de ce sa te duci la TVR, cand tu lucrezi la fostii lor colegi – la RadioDifuziune ? Nu mai exista nici o relatie intre cele doua institutii sa faci rost de “materiale” oldies ???

Ia vezi, hai ca esti cel mai in masura sa afli. Istoria clubului tot a noastra este, si mai trebuie promovata din cand in cand. Nu vezi cat de putini stiu detaliilea astea. Prietenii mei, de exemplu, au holbat niste ochi cand au auzit ca Sportul e cel mai vechi club din Romania: “nu, domnule, sunt altele si mai vechi” sau “nu stiam asta, i-auzi de intereant” si altele.

assur
    Member

Daca oficialii clubului au lansat o campanie de rebranduire (ceea ce presupune si o reimprospatare) a imaginii SS, ar trebui sa se ocupe mai grijuliu de site-ul oficial, sa-l actualizeze mai des. La doua zile dupa meciul cu Gloria, una dintre cele doua stiri de pe site ma (si ne) anunta ca “FC Brasov a cistigat un punct”. Tin sa-l informez pe cel responsabil cu site-ul oficial ca, intre timp, Sportul a pierdut cel putin un punct simbata, contra buzoienilor.

Giani
    Member

Avantajul domnului Cristian Gheorghe este ca nu se pricepe la fotbal, ci doar la marketing, management sau ce o fi studiat prin ASE. Si ca orice manager serios, se leaga de simboluri, ori primul nostru simbol este istoria de 91 de ani. Fiti siguri ca este interesat sa o cunoasca, pentru ca prin asta isi poate face meseria. Daca vreti, este ca un “tehnocrat” devenit ministru, care isi cunoaste meseria dar in materie de politica i se rupe. Ori din punctul meu de vedere acesti “tehnocrati” sunt cei mai buni, pentru ca nu se lasa influentati decat de profesia pe care o cunosc, motiv pentru care isi fac datoria cel mai bine.

Zibling
    Member

Ce faci, Giani, vrei sa te pui bine cu domn’ director ? 😯

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 66 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.