Cazul Maxim!

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 282 total)
  • Author
    ion
    Member

am fost de dimineata la liga cu Ovidiu,George,Florin si Giani.S-a discutat cu Dragomir ,el a spus ca daca se inteleg intre ei (partile implicate) se poate ajunge la reprogramarea meciului.Au venit la liga Paunescu,Siman,Becali si la ora 13 45 cind eu am plecat inca discutau.Restul o sa comunice Ovidiu in timp util.Oricum o sansa exista ramine sa avem valoare sa batem apoi pe teren.

dragos
    Member

avem alaturi de noi majoritatea jurnalistilor, insa ceea ce conteaza este decizia de azi a frf, chiar si unii antrenori (care nu au probleme cu retrogradarea) ne sustin…..insa……?????????

dragos
    Member

multumim pentru info.
    DOAMNE AJUTA-I!!!!!!!!!

Anonymous
    Member

La ora 14:05 am parasit “terenul de lupta” si discutiile nu se incheiasera. Au ramas pe pozitii Ovidiu, Florin si George. Informatii complete vom avea dupa-amiaza. La intalnirea cu Dragomir au participat si reprezentantii a doua posturi de televiziune: Realitatea si Prima.

Giani
    Member

Lucrurile sunt mult mai complicate. Azi am participat la pichetarea Ligii, care s-a transformat intr-o discutie in termeni civilizati cu Dragomir si Valentin Alexandru. Ideea este foarte clara, actul semnat pe 25.04 este foarte valabil, foarte semnat la timp (lucru confirmat “pe sest” si de unii reprezentanti ai presei), dar exemplarul lui Siman a fosr retinut de Paunescu drept garantie pana la lichidarea intr-o forma sau alta a litigiului. Ca acea chitanta sau ce-o fi ea e dubioasa rau de tot sau ca alte acte nu sunt in regula… de acord. Dar contractul respectiv e foarte valabil, am citit exemplarul trimis Ligii. Documentul nu era nici nedatat, cum afirma Becali, fiind tehnoredactat pe computer, nu era nici datat dupa semnare (se vedea clar, si credeti-ma ca ma pricep sa fac colaje “invizibile” pentru un ochi de incepator, dar foarte vizibile pentru un ochi exersat). Cei doi nu erau fraieri totusi sa-si taie creanga de asub picioare prin recunoasterea adevarului. Daca Becali si Paunescu au semnat un act antedatat cu trei saptamani, e problema lor. Asta inseamna ca nu stiu sa isi impuna punctul de vedere. In privinta contractului de novatiune, Siman a avut dreptate.

Tavi
    Member

Daca tot se pune problema moralitatii va intreb daca este moral sa penalizezi o echipa (jucatori+suporteri) sau sa penalizezi conducerea clubului (penalitati de intarziere) pentru drepturi neachitate … in conditiile in care lpf nu da primul exemplu sa achite datoriile fata de cluburi ?!?!?!

de ce trebuie sa se dea o sanctiune sportiva (neprogramarea meciului cu consecinta in pierderea acestuia) importiva unui act ce tine mai mult de contabilitate decat de sport?

Oare aceasta decizie nu contravine cumva Legii Sportului? Are cineva mai multe detalii pe aceasta tema?

Adica ma pedepsesti pentru bani … bine daca nu patesc pana la … penalizare 10% pe luna da’ lasa oamenii sa joace …

decizia Ligii ar trebui atacata in justitie …. 😯

Giani
    Member

Cezare, m-ai lamurit. Trebuia sa fii suporter pe la Dinamo. Auzi: “ce daca facea blat?”. Era o jale imensa: nu de blaturi avem nevoie. Daca aflu de un singur blat facut de Sportul, fii sigur ca il voi contesta pe Siman mai vehement decat o faci tu acum. Onoarea este mai presus de toate, dar vad ca esti bolnav de putere si din cauza celor care gandesc ca tine, prea multi din pacate in tara asta putreda de coruptie, suntem la un pas de Lumea a IIIa, desi in trei ani de zile ar trebui sa batem la portile UE. De ce compari situatia cu ceea ce fuck americanii? de ce nu compari cu corectitudinea germanilor sau a elvetienilor. Si, in plan sportiv, chiar si a latinilor (francezi, italieni etc.).

Mergem spre UE sau spre SUA? Indiferent de situatie, inclin sa cred ca viitorul nostru este in Europa, dar nu ne lasa oamenii care gandesc precum Cezar. Si ce daca facea blat? Trebuia sa ne facem de ras, la spartul targului, si sa devenim iar piaza rea pe care o injurau cei din presa in ’98. Era mai bine atunci cu “echipa ferderatiei” sau acum, cand tot capitalul de simpatie este adus de corectitudinea jocului in teren (pe ansamblu, nu poti baga mana in foc ca in unele meciuri, un jucator sau doi nu au tradat echipa). Nu suntem niste afaceristi tenebrosi, care vor sa castige bani cu orice pret, ci un club de fotbal, care pe langa bani, infrastructura, jucatori, rezultate etc. mai are nevoie si de un capital de simpatie. Iar capitalul nostru de simpatie se datoreaza tocmai atitudinii antiblat.

Stii ce SMS-uri postau timisorenii aseara, la min. 91? Iti citez unul: “Dobos, ia-ti miticii si fa blaturi la Bragadiru!”. Si au facut un singur meci dubios: cel de sambata, cu Craiova. Faci pariu ca in ultima etapa, la Timisoara vor veni numai 2-3000 de spectatori? Sau daca vor avea tribunele pline, vor fi aspru apostrofati pentru meciul de sambata?

Tavi
    Member

daca nu se poate fara blaturi mai bine ma apuc de spritzuri … pentru ce avem nevoie de blaturi??? ce glorie potzi avea cu blaturi?!

… shi ce puii mei mi-i dai exemplu pe imbecilii aia de americani drogati si perversi? … aia ataca pe oricine oriunde ca asha vrea p… lor … ala popor de blatishti … shi shmenari (oxo … pentru baietzii din Suedia)

UE la blatishti … (cu m) 😆

ion
    Member

Am vorbit cu Ovidiu acum 1 minut.La iesirea lui Paunescu si a lui Siman s-a spus ca datoria nu mai exista si s-a facut cerere catre federatie pentru reprogarmarea meciului.Sper s-auzim de bine…

Giani
    Member

Excelent! Banuiam, din tonul discutiilor si din reractia lui Gigi Becali, ca se doreste o solutionare eleganta a litigiului. Ca intentionat sau din greseala s-au involburat in halul asta apele, este partea a doua. Dar nu mi se pare corect sa ni se refuze sansa de a juca in teren. Iar Bacaul sa tina ciocul mic: puteau sa ia in calcul posibilitatea reprogramarii si sa se pregateasca pentru meci, nu sa faca mofturi.

cameliu
    Member

Ca s-a stins datoria, asta asteptam! Insa depinde cind au stabilit ca s-a stins datoria!
    Nu cred ca FRF v-a reprograma meciul!? In fine chestia asta nu ar trebui facuta de LPF!???
    Asteptam mai multe detalii de la Ovidiu!

ultrasro
    Member

Paunescu a declarat ca nu mai exista nici un diferend dar clauzele stingerii datoriei sunt confidentiale!!!!

cameliu
    Member

OK, sunt confidentiale!
    Dar data stingerii litigiului!? Oficial cind a acceptat liga ca data?
    Si cind are loc CEx?

Astazi de la ora 11 suporterii Sportului Studentesc au pichetat sediul LPF. Suporterii au discutat timp de mai bine de o ora cu Mitica Dragomir si Valetin Alexandru. Concluzia care s-a putut trage dupa aceea a fost ca singurul for care mai poate programa meciul dintre Sportul si FCM Bacau este FRF-ul.
    Tot astazi dimineata presedintele Sportului, Vasile Siman, a trimis un memoriu atat Ligii cat si la Fedaratie.
    De la ora 12.15 pana la ora 13.00 au sosit pe rand la Liga Valentin Paunescu, Gigi Becali si Vasile Siman. In urma discutiilor care au durat mai bine de doua primul care a iesit a fost Paunescu care a precizat ca litigiul dintre cele doua cluburi este inchis incepand cu data de 16 mai. Dupa o jumatatea de ora si-a facut apararitia si presedintele studentilor, care a precizat ca metoda in care s-a inceheiat litigiul este confidentiala si a negat orice transfer a jucatorului Ionut Mazilu in Ghencea. Siman a mai precizat printre altele ca daca atat federatia cat si liga nu vor indrepta nedreptatea facuta Sportului va merge mai departe si anume: in instanta civila, la Tribunalul Sportiv, la UEFA si la FIFA. Intrebat de presa daca meciurile din ultima ale Otelului si Timisoarei au fost blat Siman a raspuns in modul caracteristic “nu ma intereseaza ce este la alt club”
    In alta ordine de idei Asocitia Suporterilor Sportul Studentesc a inceput sa prinda contur si respect din partea tuturor celor cu care am discutat astazi. Prezenti la fata locului au fost: Ovidiu, Florin, Ion, Giani si cu mine.

Radu Dobrin
    Member

faptul ca ASSS s-a facut “auzita” este, pina acum, singurul lucru bun care a iesit din tot circul asta. Bravo tuturor celor care “au pus osul” acolo (ovidiu, giani, george, razvan, ion, florin, etc…scuze celor omisi!)! Spuneti-mi daca aveti nevoie la modul oficial de nume…semnaturi…etc.

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 282 total)
  • The topic ‘Cazul Maxim!’ is closed to new replies.