Cazul Maxim!

Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 282 total)
  • Author
    Radu Dobrin
    Member

Se pare ca incep sa se “imbuce” lucrurile…zarurile sint aruncate…indiferent cind si cit plateste cine si cui….problema, se pare, e ca siman a fost “tzepuit” de patruped….si-a dat seama tirziu si, colac peste pupaza, a mai avut si “tupeul” sa critice haznaua comunala in care se balaceste fotbalul nostru. De aici, pasii sint mici. Nu numai ca sintem retrogradati (cine stie pe unde), dar trebuie sa admita (prin a da banii) ca a gresit. Cind el, probabil, are dreptate. Frustrant.

Daca chiar asa stau lucrurile, sincer sa fiu, nici eu nu as plati. Undeva trebuie cineva sa zica “gata!”. Contra cost. Toate au un pret, si noi, se pare, vom plati. Personal, nu am nici o problema cu treaba asta. Bineinteles, in ideea ca lucrurile stau chiar asa. Daca nu, nici nu stiu ce sa mai zic.

Anonymous
    Member

Citesc , imi scuip in san , iar citesc…m-am udat de tot (pe piept)!
    Azi am cheltuit o gramada de timp citind presa , toate scrierile voastre…
    E undeva la limita imaginabilului , acolo unde lucrurile incep sa capete o aura de povesti ale bunicii ; le crezi pina te faci mai mare , apoi iti dai seama ca prea-s cu ochi si cu sprancene si intr-un final admiti ca ceva-ceva o fi fost la originea povestii doar ca trecerea timpului si perpetuarea pe cale orala au facut modificari pe ici pe colo , prin punctele esentiale.
    Fara sa stiu prea multe , desi am incercat sa ma informez , eu nu mai cred ca e la mijloc altceva decat un deranj pe care Siman i l-a facut lu’ mitica si ca sursa relelor care ne calca acum este numai si numai afirmatia “pe astia ii retrogradez!”…
    Toate speculatiile cu privire la bani sint frumoase , au o baza logica dar se impiedica in faptul ca sursa de bani a lui Siman e chiar echipa Sportul Studentesc si ca era la indemana lui sa bage mana in seif si sa se achite :
    nu cumpara Becali (desi zice ca ar fi cumparat) probabil ca se gasea cineva care sa dea un ban in avans si sa ia dezlegari de jucatori de la Sportul (care nu-s chiar de colea : tineri-tineri , jucati pe la loturi nationale, etc , etc)
    In concluzie cred totusi ca nu lipsa banilor e principala problema !
    Problema este acest mitica care (intentionata cacofonia. De ce oare ?!?) domneste exact in spiritul pe care nu reusim sa-l indepartam din viata noastra (fericiti cei plecati pe alte meleaguri , e tot ce le doresc , ba ma pregatesc sa le si impun copiilor mei) : acea constiinta a faptului ca nimeni n-are ce sa-ti faca atata timp cat esti in tabara in care trebuie , placerea de a abuza lipita peste ignoranta crasa ( voi credeti ca are habar de faptul ca documentul ala de novatie il libereaza pe Siman de datoria catre steaua?) , nerusinarea de a recunoaste ca ai facut magarii – si ce daca ?! – (vezi caseta care il arata marturisind manarii pentru care orice om simtit s-ar fi dus la manastire dupa ce au fost date in vileag) si ma opresc aici , probabil ca cei mai multi dintre voi au avut de-a face in viata cu astfel de specimene si a simtit lacrimi de furie cand s-a vazut calcat in picioare stiind ca n-are cum riposta…
    Ceea ce nadajduiesc este ca , de data asta , lu’ miti s-ar putea sa i se infunde pentru ca deasupra lui si-a federatiei sta un organism care s-ar putea sa aiba vo’ reactie ciudata.
    In rest , numai de bine , sper sa n-ajungem chiar in C dar si daca se-ntimpla… nu de-aici va veni sfarsitul Sportului !
    Ba chiar am credinta ca s-ar putea sa renasca un club mai puternic dintr-o astfel de tevatura… Dar asta-i o poveste pentru dupa ce om cadea. Pana mai sint sperante (si eu chiar cred ca siman se va plange la uefa) sa-l mai rabdam si pe miti…

Ultras
    Member

Daca are bani de ce nu-i daca. Singurul motiv plauzibil este ca nu vrea

nicu
    Member

Nu cred ca pe cei de la Steaua ii doare de problemele financiare.
    Sa nu uitam ca ei sunt sustinatorul numarul unu al lui Dragomir.
    Crede-ti ca o sa ia impotriva Stelei aceleasi masuri pe care le-a luat impotriva Sportului?
    Eventual o sa se spuna ca Steaua are de luat bani de la Sportul, de aia nu-i penalizeaza.
    Iar eventual ca sa arate ca sunt super corecti ii suspenda de la ultimul meci, cel cu fosta echipa a lui mee mee Stoica, pe care stelistii oricum vor sa-l piarda. Si atunci chiar ca nu mai poate nimeni sa zica nimic.

ultrasro
    Member

Mitica l-a prins la inghesuiala pe Siman

Sportul risca sa ajunga direct in Divizia C!

In cazul in care formatia din Regie nu va plati cei 150.000 de dolari pe care-i datoreaza Stelei, “alb-negrii” nu vor fi programati nici pentru meciul cu elevii lui Piturca * La a doua absenta consecutiva din campionat, Sportul ar putea fi retrogradat direct in cel de-al treilea esalon

Cum nu cu mult timp in urma Vasile Siman se declara public unul dintre contestatarii lui Dumitru Dragomir, acum presedintele LPF nu rateaza ocazia de a-si plati politele cu varf si indesat. Astfel, Sportul Studentesc trebuie sa achite datoria de 150.000 de dolari catre FC Steaua pana cel tarziu vineri, la ora 12.00, in caz contrar urmand ca partida cu formatia “ros-albastra”, contand pentru etapa a XXIX-a a Diviziei A, sa nu fie programata. “I-am trimis o adresa lui Siman sa achite banii pana maine, insa si vineri daca plateste e foarte bine, suntem oameni si trebuie sa intelegem. Daca insa nici pana vineri la ora 12.00 nu primim dispozitia de plata cu stampila bancii, atunci meciul Sportului cu Steaua nu va fi programat, iar gruparea studenteasca va pierde cu 0-3”, a spus Dragomir. Bomba insa de abia acum vine, pentru ca boss-ul LPF i-a atras atentia lui Vasile Siman ca, in cazul in care echipa Sportul nu va fi programata la etapa de doua ori consecutiv, va fi retrogradata direct in Divizia C. In mod normal, Sportul ar fi trebuit ca sambata trecuta sa evolueze pe teren propriu contra lui FCM Bacau, dar intalnirea a fost anulata din acelasi motiv. “I-am spus lui Siman sa nu se joace cu legile, pentru ca FRF nu este dispusa sa mai faca vreo concesie si nici LPF sa incalce regulamentele”, a precizat conducatorul LPF. Dragomir a afirmat ca nu il intereseaza intelegerea pe care Vasile Siman a facut-o cu presedintele de onoare al FC Steaua, Viorel Paunescu. “Nu ne intereseaza hartii de amanare, contracte de novatiune in care se arunca de la unul la altul, bani care nu exista, ci dispozitia de plata sau chitanta cu care s-a achitat suma de 150.000 de dolari catre FC Steaua, nu catre Viorel Paunescu. Vreau o chitanta corecta, nu de mana sau fara inregistrarea banilor in contabilitate, pentru ca nu intru in astfel de jocuri”, a mai comentat Dragomir.

“Paunescu nu mai reprezinta Steaua”

Presedintele LPF a precizat ca Viorel Paunescu nu poate reprezenta clubul Steaua in relatia cu LPF. “Paunescu este persoana particulara, fizica, nu juridica, iar LPF nu are legatura pe linie sportiva cu persoane fizice, deci ce face Siman cu Paunescu nu ne intereseaza. Siman i-a dat lui Paunescu dezlegarea pentru jucatorul Mazilu si am inteles ca, in cazul in care patronul Sportului nu achita banii pana vineri, Paunescu ii va da aceasta dezlegare lui Gigi Becali. Sau, cine stie, poate i-o da lui Ioan Becali ori Dinel Staicu, eu stiu, cui o da mai mult. Viorel Paunescu este presedinte de onoare la Steaua, dar nu stiu daca mai are drept de semnatura. In relatia cu LPF acest drept il au Gigi Becali si Mihai Stoica”, a zis Mitica. Dragomir a sustinut ca nu are nimic cu patronul gruparii Sportul Studentesc si ca nu vrea decat sa respecte statutele si regulamentele in vigoare. “Siman este un conducator tanar, vrea sa faca lucruri bune, dar am senzatia ca, fie este prost sfatuit sa nu dea banii, fie chiar nu are de unde sa-i dea. Am discutat astazi (n.r. ieri) cu el si i-am spus: “Daca nu platesti, nimeni nu o sa te ajute cu nimic. LPF a pus in aplicare hotararea Comitetului Executiv al FRF, iar FRF trebuie sa stie ca litigiul s-a stins prin achitarea datoriei”. Siman imi este simpatic, l-am sfatuit chiar ce trebuie sa faca, nu ma deranjeaza cu nimic, dar sunt dator sa-i spun adevarul”, a mentionat presedintele Ligii. Acesta a mai adaugat ca este aproape imposibil ca meciul formatiei studentesti cu FCM Bacau sa fie reprogramat. Prezent la sediul LPF, patronul gruparii Sportul Studentesc, Vasile Siman, a refuzat sa faca vreo declaratie.

ultrasro
    Member

Maine se decide daca Sportul joaca
    “Cazul Sportul Studentesc” nu este inca inchis. Vasile Siman preda memorii peste memorii la diferite foruri, inclusiv la Liga si FR Fotbal prin care incearca sa demonstreze ca nu are datorii fata de Steaua, mai mult chiar ca litigiul s-a stins in timpul stabilit de Comitetul Executiv al FRF si, in consecinta, cere reprogramarea partidei cu FCM Bacau. Lucrurile sunt neclare pentru cei de la Sportul Studentesc, antrenorii si jucatorii isi vad de program, iar daca-i intrebi daca vor participa sambata la partida cu Steaua nu sunt in masura sa dea un raspuns, declarand ca de toata aceasta poveste se ocupa in exclusivitate Vasile Siman. Patronul din Regie a fost vazut si ieri la Liga, se pare ca a depus un nou memoriu, a trecut putin si pe la federatie, se spune ca s-ar fi intalnit si cu cei de la Steaua si ca ar fi ajuns cu ei la un acord ca sa se joace partida de maine de campionat. De la Liga am aflat insa ca o decizie definitiva se va lua azi, cand Vasile Siman trebuie sa aduca dovezi credibile ca a achitat suma datorata clubului Steaua. Daca Siman nu detine asemenea acte, partida nu va fi programata, ca si in cazul celei cu FCM Bacau si rezultatul va fi omologat cu scorul de 3-0 in favoarea stelistilor.

ultrasro
    Member

Sportul Studentesc va primi permisiunea de a juca meciul de campionat cu Steaua programat simbata, in etapa a 29-a din Divizia A la fotbal. Vasile Siman, patronul gruparii din Regie, a mers ieri din nou la sediul LPF, unde s-a intilnit cu presedintele Dumitru Dragomir si cu secretarul general Vali Alexandru. Desi n-a dovedit nici de data aceasta ca a achitat datoria de 150.000 de dolari pe care o are fata de AFC Steaua, Siman i-a convins pe oficialii ligii sa-i programeze echipa la ultimele doua etape. “Siman nu si-a achitat datoria, dar Viorel Paunescu e dispus sa ne trimita un fax prin care sa confirme stingerea litigiului”, ne-a declarat ieri Vali Alexandru, secretarul general al LPF. Acesta a precizat ca “nu mai intra in calcul reprogramarea meciului Sportul-FCM Bacau. Siman a comis o gafa impardonabila cind a prezentat un document antedatat”. Fara cele trei puncte din meciul cu moldovenii, Sportul este condamnata la retrogradare directa pentru ca sansele de a prinde macar un loc de baraj sint doar teoretice.

ultrasro
    Member

Dragomir vrea sa trimita Sportul Studentesc direct in C
    * Daca Vasile Siman, patronul studentilor, nu plateste Stelei pana vineri datoria de 150.000 de dolari, echipa sa va pierde cu 3-0 si meciul cu Steaua. “Corleone” * precizat ca, in cazul in care echipa nu va fi programata la doua meciuri, va retrograda in cel de-al treilea esalon fotbalistic

Situatia divizionarei A de fotbal Sportul Studentesc, care are de platit o datorie de 150.000 de dolari catre Steaua pentru transferul lui Maxim, este, pe zi ce trece, tot mai grea. Dupa ce nu a fost lasata sa joace in etapa precedenta cu FCM Bacau, iar sansele ca acest meci sa mai fie reprogramat sunt aproape nule, echipa patronului Vasile Siman se vede pusa in situatia de a nu juca nici in partida cu Steaua si, implicit, sa ia drumul Diviziei C. “I-am trimis o adresa lui Vasile Siman sa achite banii pana maine (azi – n.r.), insa si vineri poate sa plateasca pentru ca suntem oameni si trebuie sa intelegem”, a declarat ieri Dumitru Dragomir, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, care a amenintat apoi: “Insa daca nici pana vineri la ora 12 nu primim dispozitia de plata cu stampila bancii atunci meciul Sportului cu Steaua nu va fi programat, iar gruparea studenteasca va pierde, 0-3”. Dupa ce a jonglat cu datoriile cluburilor catre jucatori sau catre alte cluburi, ori de cate ori a vrut si cum a vrut, provocand chiar o greva a fotbalistilor, Dumitru Dragomir a devenit brusc un aparator al legilor pe care le aplica pana la sange in cazul studentilor, cei mai saraci fotbalisti din Divizia A. “Nu ne intereseaza hartii de amanare”, spune Dragomir, “sau contracte de novatiune in care se arunca de la unul la altul bani care nu exista, ci dispozitia de plata sau chitanta cu care s-a achitat suma de 150.000 de dolari catre Steaua, nu catre Viorel Paunescu. Vreau chitanta corecta, nu de mana, sau fara inregistrarea banilor in contabilitate, pentru ca nu intru in astfel de jocuri”. Acuzat din toate partile ca, de fapt si de fapt, el poarta un razboi personal cu cei de la Sportul Studentesc, una dintre gruparile care s-au pronuntat in favoarea schimbarii lui din fruntea Ligii, Dumitru Dragomir a tinut sa fie foarte clar: “Siman este un conducator foarte tanar, vrea sa faca lucruri bune, dar am senzatia, fie ca este prost sfatuit, sa nu dea banii, fie nu-i are. Am discutat astazi (ieri – n.r.) cu el si i-am zis: <>. Siman imi este simpatic, l-am sfatuit chiar ce trebuie sa faca, nu ma deranjeaza cu nimic, dar sunt dator sa-i spun adevarul”. Dumitru Dragomir i-a mai spus lui Siman ca situatia echipei sale este foarte grava pentru ca, potrivit regulamentului, daca Sportul Studentesc nu va fi programata in doua meciuri, in actuala editie de campionat, echipa va fi retrogradata direct in Divizia C.

ultrasro
    Member

Avertisment Sportul Studentesc are termen pana maine sa achite datoria catre Steaua, altfel nu va fi programata in meciul cu Steaua

Studentii, cu un picior in „C”

Sportul Studentesc risca, in cazul in care nu dovedeste achitarea datoriei fata de gruparea din Bulevardul Ghencea, sa retrogradeze direct in Divizia C. Desi parea ca lucrurile intrasera pe un fagas firesc, in urma intelegerii dintre patronul “studentilor” Vasile Siman si Viorel Paunescu, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, sustine cu totul altceva. “Nu ne intereseaza hartii de amanare, contracte de novatiune in care se arunca de la unul la altul bani care nu exista, ci dispozitia de plata sau chitanta cu care s-a achitat suma de 150.000 de dolari catre FC Steaua, nu catre Viorel Paunescu. Vreau chitanta corecta, nu de mana, sau fara inregistrarea banilor in contabilitate, pentru ca nu intru in astfel de jocuri. I-am trimis o adresa lui Vasile Siman sa achite banii pana maine (n.r. – astazi), insa si vineri daca plateste e foarte bine, suntem oameni si trebuie sa intelegem. Insa daca nici pana vineri la ora 12.00 nu primim dispozitia de plata cu stampila bancii, atunci meciul Sportului – Steaua nu va fi programat, iar gruparea studenteasca va pierde cu 0-3”, a declarat Dragomir. De asemenea, presedintele LPF a sustinut incompatibilitatea dintre liga si persoanele fizice. “Paunescu este persoana fizica, nu juridica, iar LPF nu are legatura pe linie sportiva cu persoane fizice, deci ce face Siman cu Paunescu nu ne intereseaza. Viorel Paunescu este presedinte de onoare la Steaua, nu stiu daca mai are drept de semnatura, insa in relatia cu LPF acest drept il au Gigi Becali si Mihai Stoica”, a adaugat Dragomir.
    Finalmente, conform regulamentului, in cazul in care Sportul Studentesc nu va dovedi plata datoriei si, implicit, nu va fi reprogramata in meciul cu Steaua, formatia din “Regie” va fi retrogradata direct in cel de-al treilea esalon fotbalistic.

Anonymous
    Member

Am ajuns sa cred ca totul este un plan bine pus la punct de Siman. Altfel nu se explica situatia asta. Sa fim seriosi 150 mii de dolari nu cred ca sunt o mare suma pentru un “finantator”. Probail ca retrogadarea in divizia C este un pretext onorabil de a vinde toata echipa in bloc. Probabil ca apoi se va retrage. A incercat sa faca ceva, si-a dat seama ca nu este chiar asa usor sa obtii rezultate fara sa investesti in continuare asa ca este hotarat sa-si scoata banii cu orice pret. Pentru el este doar o alta afacere nereusita de care va scapa in curand. Cum spuneam si acum vreo doua luni, probabil ca retrogradarea va conduce la dizolvarea echipei. Daca atunci insa aveam sperante ca nu va fi asa, acum sunt convins 100% si nu sunt pesimist de fel.

Anonymous
    Member

Elena Popa
    22 Mai 2003

LPF nu avea dreptul sa sanctioneze clubul lui Siman pe linie sportiva intrucat datoria patronului este catre o persoana fizica, nu catre un club.
    Dumitru Dragomir a anuntat ieri ca va pastra interdictia Sportului Studentesc de a juca in campionat si in urmatorul meci, cel cu Steaua, daca pana vineri, ora 12.00, Vasile Siman nu va face dovada ca a stins datoria catre Viorel Paunescu.
    Vasile Siman nu este singurul datornic din fotbalul romanesc. Probabil pe asta s-a si bazat el, sperand sa se salveze prin vreun artificiu, asa cum au facut si altii. Ghinionul lui este insa ca i-a ramas dator tocmai unuia dintre cei mai apropiati prieteni ai lui Dumitru Dragomir, adica lui Viorel Paunescu. Initial, datoria a fost catre Steaua, dar Gigi Becali a facut o miscare desteapta: cand s-a despartit de Paunescu, i-a pasat-o acestuia, astfel ca stelistul si clubul lui nu mai au nici o legatura cu conflictul. Dragomir respinge insa intelegerea celor doi fosti parteneri pentru ca Paunescu nu are decat calitate de persoana fizica in litigiul cu Siman si din aceasta postura nu poate fi ajutat de liga. LPF nu are voie sa sanctioneze Sportul, caci regulamentul spune ca trebuie sa fie implicat clubul ca parte vatamata. De aceea, Dragomir face eforturi sa mentina Steaua in conflict.
    Astfel, dupa ce a ajutat sambata un prieten, Sechelariu, sa scape de retrogradare prin castigarea meciului cu Sportul prin neprezentare, „Corleone“ nu-l uita nici pe Paunescu. Intamplator, acesta este proprietarul hotelului Lido, acolo unde fiul presedintelui LPF isi va face nunta in aceasta vara. Asadar, ca sa-l ajute pe Paunescu, Dragomir a fost capabil de o ilegalitate, sanctionand Sportul pe linie sportiva, in ciuda faptului ca, fiind vorba despre o datorie catre o persoana fizica, LPF nu avea dreptul sa se implice

Anonymous
    Member

Si eu incep sa-mi imaginez scenarii gindite de Siman (care pot sa includa de la vanzarea intregii echipe pana la cumpararea unui loc) dar nu pot , totusi , sa-mi scot din cap parerea ca lucrurile sint mult mai simple : mitica a hotarit sa scape de Sportul si va scapa indiferent cate abuzuri va trebui sa faca ! Asta o sa fie si o lectie pentru alti amatori sa ridice glasul si ii va si satisface orgoliul de mare conducator.
    Atita ca intre timp noi va trebui sa ne orientam spre alte sporturi fiindca fotbalul se duce de rapa cu viteza luminii sub conducerea inteleapta bla-bla-bla…

Giani
    Member

Si eu vad tot asa lucrurile. Plus faptul ca Vasile Siman este un adversar temut al lui corleone. Mitica vrea sa scape de Sportul si de Siman, pentru a mai “dilua” grupul contestatar, in care adversarul cel mai temut ramane Copos. Din nefericire pentru mitica, Siman nu mai are practic nimic de pierdut, si din aceasta pozitie devine un adversar mai mult decat periculos.

Giani
    Member

Chiar aveti timp sa credeti ca Sportul este singura grupare din diviziablat cu datorii neonorate catre jucatori sau alte cluburi? De exemplu, citeam intr-un numar de saptamana asta al Gazetei cum ca FC Arges nu a mai platit salariile jucatorilor de cateva luni bune, mai multe decat la noi. Si pa astia nu-i intreaba nimeni de sanatate. Chiar e normal??? Se pare ca forurile noastre au mare grija de prieteni.

Tavi
    Member

dar la ce te ashteptai? … problema e intre persoane … daca sportul ar incapea pe mainile unor acoliti de-ai lu’ mitica(cat) ia sa vezi ce supercampioni am fi …

Viewing 15 posts - 241 through 255 (of 282 total)
  • The topic ‘Cazul Maxim!’ is closed to new replies.