CM 2014

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 67 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Voi ziceti ca 4-1 este un scor rusinos? Ce sa ma zicem atunci de Canada, care ieri, la San Pedro Sula, a pierdut cu 8-1 cu Honduras, un meci contand pentru preliminariile CM 2014. Golurile pot fi vizionate aici.

sircos
    Member

@07Ex wrote:

Voi ziceti ca 4-1 este un scor rusinos? Ce sa ma zicem atunci de Canada, care ieri, la San Pedro Sula, a pierdut cu 8-1 cu Honduras, un meci contand pentru preliminariile CM 2014. Golurile pot fi vizionate aici.

cu doi ex-romani in teren: costly (vaslui) si hirschfeld (cfr)
    http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Competitii/Fotbal+International/+Honduras-+Canada+8-1++++Fost+atacant+la+FC+Vaslui++Costly+i-a+dat+trei+goluri+lui+Hirschfeld++care+a+aparat+la+CFR

dragos
    Member

da’ ce spuneti de Gemarnia – Suedia ??
    in min 56 era 4-0 pt nemti si s-a incheiat 4-4 8-} 8-} 8-} 8-} 8-} 8-} 8-}
    cred, ca nemtii au facut stop cardiac :p

Zibling
    Member

Superb golul de 3-0 (parca era primul gol al lui Costly) al celor de la Honduras. Nu cred ca am vazut vreodata atat de umilita nationala mare a Canadei. Wow!

07Ex
    Keymaster

@sircos wrote:

cu doi ex-romani in teren: costly (vaslui) si hirschfeld (cfr)

In echipa Canadei au mai fost alti 2 “romani”, dar amandoi au stat pe banca la meciul respectiv. Este vorba de Milan Borjan (FC Vaslui) si Tosaint Ricketts (Poli Timisoara).

@Zibling wrote:

Superb golul de 3-0 (parca era primul gol al lui Costly) al celor de la Honduras. Nu cred ca am vazut vreodata atat de umilita nationala mare a Canadei. Wow!

Noroc cu golul de onoare al Canadei, altfel 0-8 ar fi fost un record negativ care ar fi fost egalat. In ’93 Canada a pierdut in fata Mexicului cu 8-0 in preliminariile mondialului din ’94.

sircos
    Member

romania – belgia 2-1, meci amical, ultimul meci din 2012.

“M-a bucurat foarte mult selecţionarea lui Maxim, dar mai ales a lui Nistor, care a venit de jos, fără să facă juniorat, era paznic la hotel şi în trei ani a ajuns să îmbrace tricoul naţionalei, a spus Petre Grigoraş pentru Dolce Sport.

http://www.dolce-sport.ro/fotbal/echipa-nationala/-n-trei-ani-a-ajuns-de-la-paznic-de-hotel-la-na-ional-ce-a-spus-grigora-despre-evolu-iile-lui-maxim-i-nistor-16699/

.

07Ex
    Keymaster

Am vazut pozele pe care le-ai pus si pe Facebook. Marfa!

dragos
    Member

am urmarit aseara PLICTISITOAREA partida Ungaria – Romania…..la noi se “presteaza” un fotbal din anii ’90, unde, dl Goe, Mamita, Motanul descaltat si Mutulica sunt eroi de desene animate, nu de echipa nationala.

n-am jucat nimic, insa, rezultatul este bun !!

Piti ramane un antrenor expirat si neinspirat !!

Stancu – febletea lu’ Piti a fost SUBLIN, dar, a lipsit cu desavarsire.
    ocazia ratata de el ne arata ca, in liga secunda din Turcia se joaca fotbal mic :D

Torje – slab
    Mutu – lent si impiedicat
    dl Goe – mereu depasit de adversar

socanta a fost declaratia lui Chipciu, care a fost intrebat de Piti inainte de a intra pe teren: Pe ce post vrei sa joci ???

alooooo, Piti, aici nu suntem la barbut sau la ruleta, ca sa mizezi pe 7 sau pe rosu….aici se antreneaza, se doreste o tactica, o schema de joc….dar, cred, ca iti cerem prea mult =)) =))

sper sa fie demis asap !!!

dragos
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/lectia-de-paprika-culisele-remizei-incurajatoare-de-la-budapesta-394260.html

Episodul Budapesta merită o analiză serioasă: rigiditatea lui Piţurcă, lipsa de idei în ofensivă şi greşelile personale conturează portretul unei echipe vlăguite.

Selecţionerul a rămas în vraja victoriei de la Istanbul, din octombrie: n-a contat forma steliştilor, nu s-a complicat cu improvizaţii. Faţă de echipa din 1-0 cu Turcia a operat două modificări, dintre care una forţată. Mutu şi-a făcut treaba pe jumătate, dar Ştefan Radu a intrat cu greşelile şi ezitările lui Raţ. Avem forţa să cîştigăm acasă cu Ungaria şi Turcia? Dar să nu ne facem de rîs la Amsterdam?

“Filmul” lui Goian
    La 32 de ani, stoperul de la Spezia a fost catastrofal: gol primit din marcajul său, alte erori de plasament la fazele fixe ale maghiarilor, intrare imprudentă care l-a forţat pe arbitru să acorde penalty pentru 2-2. Interesant e că stoperul a părut total deconectat de la miza acţiunii “naţionalei” încă din start: la antrenamentul oficial a întîrziat, enervîndu-l pe Piţurcă, la poza de grup dinaintea meciului a lipsit, ocupat să se dezechipeze!

În primele 20 de minute ale duelului cu Ungaria, Piţi a fost fără reacţie, neînţelegînd probabil de ce nu se leagă jocul nostru sau aşteptînd descătuşarea. L-a menajat pe “Goe”, chiar şi la conferinţa de presă, punînd totul pe seama “greşelilor omeneşti”, nu a relaxării.

Deziluzie în banda stîngă
    Chiricheş a părut mai sigur, Tamaş şi-a făcut treaba în defensivă şi a încercat să repete prestaţia convingătoare de la Istanbul, în postul de fundaş dreapta. Ce-i drept, nu i-au ieşit urcările ofensive şi lansările spre Torje, dar a adus calm defensivei şi nu a gafat pe cît a făcut-o Ştefan Radu.

Fotbalistul lui Lazio a fost în permanentă desincronizare cu colegii din apărare, dar şi cu închizătorii Bourceanu şi Pintilii, oscilanţi amîndoi. Cu aport ofensiv nesemnificativ, nu a îmbunătăţit cu nimic jocul “tricolorilor”, părînd să moştenească exact slăbiciunile lui Raţ.

Piţi şi încăpăţînarea
    Atît Piţurcă, dar mai ales secundul Neagoe au trăit cu Grozav “episodul Alibec” din cantonamentul spaniol al “naţionalei”. Nu i-a ieşit nimic lui Gicu, s-a zbătut haotic între linii şi a pierdut majoritatea baloanelor, stîrnind consternare: “Nu ştiam dacă e el pe teren sau altcineva în tricoul lui”, au mărturisit oameni de pe bancă.

Stancu a fost ambiţia lui Piţi: deşi venea după accidentarea la umăr, a fost preferat mult mai dinamicului Maxim, cu toate că “Motanul” joacă în flancul stîng doar la “naţională”! Apatic şi dezlînat în joc, atacantul lui Orduspor l-a scos din minţi pe selecţioner, şi totuşi nu el a fost primul schimbat, ci Torje! “A pierdut, timp de zece minute, toate baloanele posibile”, a motivat selecţionerul.

“Briliantul” devine ce trebuie
    Mutu începe să se contureze drept elementul de echilibru şi maturitate pe care îl visa Piţurcă încă de la începutul mandatului ca selecţioner. Nu convinge la capitolul fizic, nu-i mai ies toate artificiile din tinereţe, dar poate destabiliza în momente-cheie latenţa “tricolorilor”. În plus, faptul că la finalul partidei a strîns lîngă el jucătorii şi le-a ţinut un scurt speech arată altă faţă a comunicării la lot.

De ce n-a schimbat nimic Piţi pînă în minutul 65? Cine îl opreşte să înceapă cu Maxim, Chipciu şi Rusescu la Amsterdam? Pe primii doi e foarte posibil să-i vedem pe teren, deşi Tănase rămîne soluţia principală la titularizare în flancul stîng. Rusescu a fost introdus ca plus ofensiv, dar e greu de crezut că îl va înlocui pe Mutu cu Olanda.

46 la sută e procentul duelurilor pierdute de Dorin Goian

“Rezultatul n-a fost corect. Am fost mai buni. Am avut şanse mai mari de a marca, România a înscris două goluri norocoase” (Tamas Hajnal, mijlocaş Ungaria)

dragos
    Member

dupa ce “portocala mecanica” ne-a dat cu terenul in cap, marcandu-ne 8 goluri in 2 partide, Piti a declarat ca este bine si ca n-are ce sa-si reproseze…… :))
    probabil, asa este in poker…..o data castigi o mana, alta data o iei in mana =))

partea proasta este ca, nu demisioneaza X(

sircos
    Member

daca, doamne fereste, terminam grupa pe locul 2 si castigam si barajul, atunci ce vom face in brazilia cu stilul asta superb de a juca ?? #-o :-? 8-}

dragos
    Member

@sircos wrote:

daca, doamne fereste, terminam grupa pe locul 2 si castigam si barajul, atunci ce vom face in brazilia cu stilul asta superb de a juca ?? #-o :-? 8-}

eu zic altfel: probabil, ajungem la baraj, dar, nu ne calificam !!!!!

in cazul unui MIRACOL de calificare, plecam primii din Brazilia :))

dragos
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/vadim-atac-virulent-la-piti-si-sandu-fir-ati-ai-dracului-de-nenorociti-despre-piturca-un-tigan-barbugiu-prost-ca-noaptea-fara-creier-394676.html

Vadim, atac virulent la Piţi şi Sandu: “Fir-aţi ai dracului de nenorociţi!”.

Despre Piţurcă: “Un ţigan barbugiu, prost ca noaptea, fără creier”

După episoadele triste cu Ungaria şi Olanda, 2-2 şi 0-4, Victor Piţurcă e atacat din toate părţile. Corneliu Vadim Tudor îl desfiinţează pe actualul selecţioner într-un articol publicat de ziarul “Tricolorul”, dar îi ia la ţintă şi pe Mircea Sandu şi jucătorii naţionalei.

Iată cîteva fragmente:

“Am obosit de cînd tot scriu despre acest Piţurcă. Urît ca dracul, negru şi la faţă, şi la inimă, acest puradel nelegiuit al mahalalelor ţigăneşti a ajuns (şi încă se menţine) în prim-planul vieţii unei societăţi. Dintr-un ţigănuş cu muci la nas şi ciorditor, care avea drept cer deasupra capului doar coviltirul căruţei, boracul a progresat, urmînd Şcoala Barbutului”.

“Cît de nenorocit poţi să fii ca să-ţi petreci adolescenţa şi tinereţea scuipînd în palmă şi „bărbierind“ două pătrăţele de os, implorîndu-l pe diavol să-ţi dea ceva mai mult noroc decît un alt parlagiu?”

“În timp ce eu citeam Balzac şi Goethe, aschimodia din sălaşele ţigăneşti ale Olteniei zguduia zarurile cu o palmă şi se masturba cu alta, ca la zidul morţii, clădindu-şi viaţa pe cea mai primitivă roată a norocului”.

“Lipsa de caracter şi de valoare umană a acestui cocalar se vede în modul infect în care el se comportă cu propriul său copil, şi, implicit, cu mama acestuia”.

“Ne întrebăm: cum de a fost posibil ca o piază-rea, cu suflet de cariocă neagră, ca acest Piţurcă, să se menţină în funcţia de antrenor al Naţionalei de Fotbal, atîţia ani, deşi el e ciuca bătăilor, e prost ca noaptea şi de o încăpăţînare de măgar mort?”

Vadim Tudor îi atacă pe Mircea Sandu şi jucătorii naţionalei:

“Ţiganul Piţurcă! Şi acest jucător mediocru, de nota 6, Mircea Sandu! Ei s-au înfipt, cu ghiarele şi cu dinţii, în trupul fotbalului românesc şi nu se mai dau plecaţi. Fir-aţi ai dracului de nenorociţi! Aţi distrus şi singura bucurie care le mai rămăsese românilor!”

“Nu te poţi numi fotbalist cînd eşti în halul ăsta de paralitic. Un cărucior cu baterii pentru acest Stancu, să alerge la Jocurile Paralimpice, în locul lui Pistorius, că tot e ăsta închis”.

“Aşadar, recapitulez, ca să se priceapă mai bine: impostorul ăsta de Piţurcă, cu mecla lui de curcă (băga-i-aş în cur o ţurcă) nu-i bagă pe autorii celor două goluri din meciul cu Ungaria, Adrian Mutu şi Alex Chipciu, umilindu-i pe banca de rezerve, dar intră cu nişte zombi siniştri, Cristian Tănase şi Bogdan Stancu!”

Felicitari, ‘nea Vadim !!!

Zibling
    Member

Are rolul lui clar in societatea noastra, domnul Vadim Tudor.

Cat despre Piturca, nu-mi dau seama care mai este rolul lui? Orice selectioner, cand nu are contract de munca la vreo echipa nationala, isi mai “face mana” si antrenand cluburi de fotbal dintr-o tara sau alta. La Piturca nu e cazul… el a picat tot din nationala in nationala si are pretentii ca ceea ce face, face bine! (episodul U Craiova nu-mi vine sa-l pun in CV-ul lui Piturca, din motive morale lesne de inteles)

dragos
    Member

problema este, ca Piti este doar sectioner….el n-a fost niciodata antrenor :D

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 67 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.