CM 2014

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 67 total)
  • Author
    dragos
    Member

nationala lu’ “Il grande” Piti a jucat miercuri un amical impotriva Slovaciei, insa bruma de spectatori (cca 6.000) a avut parte de o mare surpriza dpdv organizatoric: toaletele erau INCHISE !!! RUSINOS, PENIBIL, SCANDALOS !!!

explicatia a fost HALUCINANTA: punctele de comercializare a sucurilor/sandwishurilor sunt inchise……asadar, la ce bun sa functioneze toaletele ??!!!!!

la acest meci au fost prezenti parinti cu copii….ce poti sa le spui copiilor cand acestia au nevoie la toaleta ???

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/update-exista-o-explicatie-frf-lamureste-uluiala-din-sectorul-vip-la-meciul-cu-slovacia-406085.html

Federaţia Română de Fotbal se laudă că e singurul organizator care la meciurile jucate pe Arena Naţională le oferă celor care-şi cumpără bilete în zona VIP a stadionului şi servicii de catering.

Ca de fiecare dată, FRF a scos la vînzare şi pentru meciul de ieri seară bilete care aveau incluse în preţul biletului produse de catering sau hospitality aşa cum apare pe siteul oficial al Federaţiei. Preţurile pentru un bilet în zona VIP la meciul contra Slovaciei au fost de 250 de lei în zonele mediane ale tribunei I, dar şi 400 de lei, în zona centrală!

Numai că odată ajunşi la stadion fanii au avut parte de o surpriză din partea organizatorilor! Pe lîngă faptul că acestora nu li se permite accesul cu sticle de plastic în interiorul arenei pe motivul “aveţi tot ce vreţi în interior”, situaţia nu a fost deloc aşa.

Unul dintre reporterii Gazetei a asistat la un dialog incredibil între un spectator care-şi achiziţionase un bilet de 400 de lei şi-un reprezentat al firmei de catering de la Arena Naţională. Discuţia a avut loc cu aproape 40 de minute de startul partidei!

Spectator: – Bună seara, o sticlă de apă plată se poate?
    Responsabil: – Se poate, dar nu mai avem!
    Spectator: – Nu mai aveţi? Păi nici n-a venit lumea la stadion…
    Responsabil: – Nu mai avem deloc. Poate la pauză…
    Spectator: – Dar suc aveţi?
    Responsabil: – Cola!
    Spectator: – Da, vă rog!
    (Responsabilul deschide o sticlă de Cola la 2 litri, care era ţinută într-o chiuvetă cu cîteva cuburi de gheaţă şi îi pune spectatorului într-un pahar de carton, destinat cafelei)
    Spectator: – Am cerut suc, nu cafea!
    Responsabil: – E suc, nu avem pahare mai mari!
    Spectator: – Apă nu aveţi, acum nu aveţi pahare? De ce am dat 400 de lei pentru un bilet VIP cu catering inclus?
    Responsabil: – Păi la pauză o să aducem nişte saleuri!
    Spectator: – Saleuri şi cola în pahar de cafea?!

Discuţia se încheie, spectatorul dezamăgit îşi încearcă norocul la un alt punct unde se comercializau gratuit produse răcoritoare şi alcool.

Spectator: – La colegul dumneavoastră nu am găsit apă, poate am şansă aici!
    Responsabil: – Apă n-am primit. Avem doar bere de la sponsor.
    Spectator: – Vreau o bere!
    Responsabil: – Avem doar brună. E lansată de curînd. Vă dau?
    Spectator: – Da. Ce să fac acum?
    (Responsabilul deschide frigiderul şi îi dă fanului echipei naţionale o cutie de bere)
    Spectator: – Sînt 30 de grade afară, berea asta are cu 10 mai mult. Aţi ţinut-o la soare? Rece nu aveţi deloc?
    Responsabil: – Nu, nu. Acum le-am primit. Sînt de la sponsorul echipei naţionale, v-am zis. Dacă vreţi aşteptaţi la pauză că ne aduce şi gheaţă!

Spectatorul refuză cutia de bere, după ce n-a avut noroc cu o sticlă de apă şi a beneficiat de un pahar de cola într-unul de cafea! Acesta şi-a încercat norocul şi la pauză, pentru a prinde o sticlă de apă, dar n-a avut şansă nici de această dată. Pentru că cei care beneficiau de acces general pe stadion, reprezentanţii partenerilor FRF, îşi ocupaseră locul la mese, cu sticle de apă plată sau minerală în faţă şi platouri cu saleuri şi miniprăjituri.

Atunci a fost momentul cînd fanul echipei naţionale care a plătit 400 de lei pe-un bilet care beneficia şi de catering a decis să plece acasă!

Unul dintre cititorii GSP.ro are o explicaţie pentru ce s-a întîmplat aseară, pe stadion. “Nu ati inteles… in bilet nu era inclus catering… ci … CATERINCA”, a postat user-ul alexmarin.

sircos
    Member

toata tara asta este o caterinca …

http://www.romaniansoccer.ro/stiri/40463/piturca-chiar-daca-nu-am-obtinut-victoria-a-fost-un-test-util.htm
    ma bucur ca (si) acest meci de pregatire “a fost un test util” ! pacat ca nimeni dintre cei responsabili nu o sa traga nicio concluzie utila.

Zibling
    Member

Urata de tot povestea din articolul despre beneficiile unui bilet la meci pe Arena Nationala.

Concluzia este una si buna = fraier este cel care da banii respectivi pe bilet si nu cel care cere suma respectiva pt un astfel de bilet.

Cam asta este valabil in Romania in multe domenii. Mda! :ymsick:

dragos
    Member

pe 06.09 Antena 1, ora 21.00 Romania – Ungaria

pe 10.09 Antena 1, ora 21.00 Romania – Turcia

Hai ai nostri !!

Tavi
    Member

@dragos wrote:

Hai ai nostri !!

La ce selectie a facut nea pitzi …mda .. hai Romania!
    Mizez pe faptul ca, asa nashparliu cum e el, are pitzi asta un noroc de parca ar fi facut in scaldatoare cand era mic :ymblushing:

dragos
    Member

@Tavi wrote:

@dragos wrote:

Hai ai nostri !!

La ce selectie a facut nea pitzi …mda .. hai Romania!
    Mizez pe faptul ca, asa nashparliu cum e el, are pitzi asta un noroc de parca ar fi facut in scaldatoare cand era mic :ymblushing:

in privinta nationalei, parca, nu mai am optimismul/entuziasmul de odinioara…….am vazut atatea turneee finale ratate, caci mi s-a cam acrit….iar Pitzi este “un grande allenatore” :D :D

razvanR
    Member

La meciul Romania-Slovacia am stat in Tribuna a II-a si toate toaletele erau deschise erau curate era hartie igienica si apa si sapun lichid si tot ce trebuie. Erau toalete si pentru barbati si pentru femei. Pe parcursul meciului am fost de 2 ori la toaleta asa ca va rog sa ma credeti ca presa a mancat rahat!

razvanR
    Member

La meciul Romania – Ungaria am stat in tribuna langa Adrian Oprisan (balaurul) care era impreuna cu niste prieteni unguri foarte civilizati. I-am mai vazut in tribuna pe Imilian Serbanica, Paul Cazan, Constantin Pana, Tom Cristea, Mircea Sandu, Adalbert Kassai iar pe gazon pe Cristi Gheorghe (!) care avea un rol in organizarea partidei, pe Florin Alboiu cu aparatul sau su bineinteles pe Gigel Bucur!

Pe peretii stadionului erau si poze de la meciurile echipei Sportul Studentesc unde apareau Mircea Sandu, Gheorghe Hagi sau Gino Iorgulescu.

dragos
    Member

a fost un rezultat f bun !! Felicitari !!
    toate golurile au fost frumoase. :ymapplause: :ymapplause:

ps: ultrasii maghiari meritau batuti si pusi sa plateasca pt toate pagubele provocate.
    partea nasoala este ca, multi cetateni nevinovati au fost implicati in aceste altercatii de strada….

dragos
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/poza-zilei-dupa-romania-ungaria-victoras-cine-da-cu-parul-408047.html

Fotoreporterul GSP a prins unul dintre cele mai interesante momente din Centrul Vechi, acolo unde Jandarmeria era depăşită de fanii unguri. Ca să fim europeni, nu putem vorbi despre inadecvarea prim-ministrului Victor Ponta la realitatea de pe teren. Nu pe terenul de pe Naţional Arena, ci din teatrul de luptă în care a fost transformat Centrul Vechi al Bucureştiului

dragos
    Member

http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/foto-jandarmeria-explica-de-ce-maghiarii-nu-au-fost-condusi-direct-in-fan-zone-am-facut-cum-au-vrut-ei-o-408025.html

Georgian Enache, purtătorul de cuvînt al instituţiei, spune că Jandarmeria dorea să-i ducă pe suporteri direct în zona amenajată de la stadion: aceştia s-au împotrivit şi au preferat terasele din oraş, iar “conform legii, nu puteau fi obligaţi să meargă în altă parte”.

Ciocnirea dintre România şi Ungaria a fost mult mai evidentă în stradă. Dacă meciul din teren a fost cîştigat clar de gazde, 3-0, confruntarea din Centrul Vechi s-a lăsat cu urmări de ambele tabere.

Atît suporterii maghiari, cît şi cîţiva oameni de ordine au fost răniţi în confruntări, iar scaunele şi mesele teraselor din mijlocul Capitalei au fost distruse. Jandarmeria a comunicat ieri bilanţul luptelor, însă Gazeta le-a pus cîteva întrebări suplimentare reprezentanţilor instituţiei.

1. De ce în Centrul Vechi?
    Purtătorul de cuvînt al Jandarmeriei, Georgian Enache, a răspuns celor trei întrebări. Prima: de ce fanii au fost duşi în Centrul Vechi şi nu în fan-zone-ul amenajat lîngă stadion?

“Ei au avut libertatea de a decide. Dorinţa noastră a fost de a-i duce în fan-zone, însă opinia lor a fost contrară. Le-am comunicat din timp unde vrem să îi conducem pînă la meci, dar s-au împotrivit. Nu doar că era ilegal să forţăm deplasarea lor, însă ar fi creat şi o tensiune suplimentară”

2. De ce alcool?
    În timp ce în zona din jurul stadionului comercializarea alcoolului era interzisă, acest lucru a fost permis în perimetrul în care au ajuns fanii maghiari, adică Centrul Istoric. Enache explică:

“Şi aici mergem pe lege. Există doar o anumită zonă în care se poate limita comercializarea băuturilor spirtoase, un perimetru bine delimitat. În Centru erau şi alţi oameni, nu le puteam bloca accesul! Noi ştiam că se vor aduna acolo şi, pur şi simplu, am securizat respectiva zonă”.

3. Au fost aceiaşi fani şi la gară, şi în Centru?
    A treia şi ultima întrebare: dacă suporterii maghiari au creat prăpăd la Gară, nu era o decizie normală ca aceştia să fie păziţi cu stricteţe într-o zonă bine delimitată şi nu lăsaţi în oraş?

“Nu am analizat acest aspect. Nu ştim dacă fanii de la Gară şi cei din oraş erau aceiaşi. Noi i-am considerat un tot, o unitate, nu i-am despărţit în grupuri”

Un jandarm spitalizat
    Jandarmeria a prezentat un bilanţ al confruntării cu suporterii maghiari. Doi oameni de ordine au fost răniţi: unul a suferit o fractură la nivelul maxilarului şi a fost spitalizat! Tot în comunicatul remis de instituţia subordonată MAI, se arată că bătaia din centrul Capitalei ar fi fost declanşată de fanii maghiari deranjaţi de camerele de luat vederi ale posturilor de televiziune.

Premierul îi laudă pe Jandarmi!
    Victor Ponta, prim-ministrul României, a ţinut să îi felicite pe reprezentanţii Jandarmeriei, deşi opinia publică a fost de părere că forţele de ordine au fost depăşite de evenimente: “Prim-ministrul României, Victor Ponta, adresează un mesaj de felicitare Poliţiei şi Jandarmeriei Române pentru modul în care cele două instituţii au asigurat liniştea şi ordinea publică la meciul de fotbal dintre România şi Ungaria. Forţele de ordine au demonstrat că pot acţiona cu fermitate şi profesionalistm. Au demonstrat ieri că România este cu adevărat un stat european!”.

Geantă plină de petarde!
    Nu doar fanii au încercat să introducă în Arena Naţională materiale pirotehnice. Conform surselor din cadrul BGS, o jurnalistă a pătruns, prin zona destinată presei, cu o geantă plină de petarde! Aceasta a fost oprită la intrarea în stadion.

“Era foarte uşor să îi ducem pe suporterii maghiari în fan-zone, însă nu era în bază legală. De aceea au fost şi foarte nervoşi cînd i-am îmbarcat în autobuzele RATB” (Georgian Enache, purtător de cuvînt Jandarmeria Bucureşti)

CIFRELE LUPTELOR DIN CAPITALĂ
    – 62 de persoane au fost conduse la sediile poliţiei
    – 50 este numărul fanilor cărora le-au fost întocmite acte de constatare: printre infracţiuni, deţinere de droguri sau distrugere
    – 16 suporteri au fost interzişi, timp de un an, de pe stadioane
    – 7 fani au fost prinşi introducînd materiale pirotehnice în Arena Naţională
    – 7.300 de lei este totalul sancţiunilor acordate vineri aseară de Jandarmerie

dragos
    Member

maine trebuie sa parjolim holdele, sa otravim fantanile – sa-i zdrobim pe ieniceri :D

PS: tot Vineri s-au inregistrat 3 rezultate neverosimile in preliminarii:

Elvetia – Islanda 4-4, dupa ce in min 3 era 0-1, iar apoi, au fost egalati si condusi cu 4-1 !!!
    oaspetii au egalat in prelungiri

Georgia – Franta 0-0

Cehia – Armenia 1-2

dragos
    Member

Piti tu ce antrenezi ?? ai vreo idee de joc, tactica etc ???
    Turcia ne-a dat aseara o lectie de fotbal sau….ne-a transmis un mesaj simplu: “daca iti doresti cu adevarat sa prinzi un baraj, joaca ca mine”.
    mi s-a acrit de “impotenta” nationalei……
    cu ungurii ne-a iesit pt ca aia n-au jucat nimic, nimic, nimic….si de aceea noi ne-am vazut mai bine, altminteri…..

cred, ca turcii vor merge la baraj….ungurii n-au fata.

dragos
    Member

Dupa un meci slab rau, dupa o campanie oscilanta si cu MULT AJUTOR din partea olandezilor, am ajuns la baraj ;)

sircos
    Member

pe care avem sanse (cat de cat reale) sa-l castigam :ymparty:

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 67 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.