CONMEBOL Copa Libertadores & Sudamericana

Home Forums General Football Fotbal Extern / World Football CONMEBOL Copa Libertadores & Sudamericana

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Meciul de ieri dintre Boca Juniors (ARG) si Pumas (MEX) jucat pe stadionul “La Bombonera” din Buenos Aires a fost de departe cel mai frumos meci pe care l-am vizionat vreodata pe viu. Nici nu se compara cu meciurile pe care le-am vazut in Romania sau chiar si cu cele vazute in afara tarii. Nici macar nu se compara cu cel pe care l-am vazut la CM din SUA din ’94.

Meciul propriu zis a fost spectaculos (1-1) scor final si 4-3 dupa lovituri de la 11m, dar publicul a fost ce m-a impresionat cel mai mult. Stadionul plin pana la refuz, toata lumea imbracata in culorile clubului (galben-albastru) si fara exagerare toata lumea a cantat pe tot parcursul meciului. La final focuri de artificii cca. 15-20 de minute, iar lumea a continuat sa cante in continuare 20-25 de minute dupa terminarea meciului. Fantastic!!! Asa ceva eu nu am mai vazut NICIODATA.

Blue Eyes
    Member

meciurile din america de sud mi se par oribile…..nu le suport….
    da mai frumos decat calificarea romaniei din 94 nu exista nika pe lumea asta…pana acum cel putin….

07Ex
    Keymaster

Nu stiu daca in Romania se dau meciurile din Copa Libertadores, dar aici in Argentina suntem in focurile cupei Libertadores.

Ieri am vizionat un meci foarte frumos, America (MEX) – Santos (BRA) 0-0. Trebuie sa recunosc ca stadionul Azteca din Mexico City este unul dintre cele mai frumoase pe care le-am vazut (la TV).

Tot ieri, si tot la TV, am urmarit meciul Deportivo Montevideo (URU) – Gremio (BRA) 2-0, meci transmis in direct de pe stadionul Centenario din Montevideo.

07Ex
    Keymaster

Nu stiu daca la voi se dau meciuri din America de Sud din Copa Sudamericana, dar fiind in Brazilia cateva saptamani, am avut posibilitatea sa ma uit la cateva meciuri super faine.

Vasco, echipa cu care tin eu din Brazilia, a jucat 4 meciuri in Copa Sudamericana cat timp am fost eu acolo. In saisprezecimi a jucat cu Aurora din Bolivia, pierzand in deplasare cu 3-1 si pe urma castigand acasa cu 8-3. Am pus un link cu rezumatul meciului mai jos. Trebuie sa vedeti cum s-a inscris primul gol. @-)

http://www.youtube.com/watch?v=YVB2aAamXJA

In optimi, Vasco a jucat cu Universitario din Peru, pierzand in deplasare cu 2-0, si, jucand ca si in prima mansa din 16-zecimi cu echipa a II-a. Eu unul nu am crezut ca se vor califica, mai ales ca dupa pauza la Rio, scorul era 2-1 pentru Universitario. Nu stiu insa cum a reusit Vasco sa revina de la 1-2 si sa bata cu 5-2, dar sincer nu am mai vazut asa ceva in viata mea. Rezumatul meciului mai jos.

dragos
    Member

@07Ex wrote:

Nu stiu daca la voi se dau meciuri din America de Sud din Copa Sudamericana, dar fiind in Brazilia cateva saptamani, am avut posibilitatea sa ma uit la cateva meciuri super faine.

Vasco, echipa cu care tin eu din Brazilia, a jucat 4 meciuri in Copa Sudamericana cat timp am fost eu acolo. In saisprezecimi a jucat cu Aurora din Bolivia, pierzand in deplasare cu 3-1 si pe urma castigand acasa cu 8-3. Am pus un link cu rezumatul meciului mai jos. Trebuie sa vedeti cum s-a inscris primul gol. @-)

http://www.youtube.com/watch?v=YVB2aAamXJA

In optimi, Vasco a jucat cu Universitario din Peru, pierzand in deplasare cu 2-0, si, jucand ca si in prima mansa din 16-zecimi cu echipa a II-a. Eu unul nu am crezut ca se vor califica, mai ales ca dupa pauza la Rio, scorul era 2-1 pentru Universitario. Nu stiu insa cum a reusit Vasco sa revina de la 1-2 si sa bata cu 5-2, dar sincer nu am mai vazut asa ceva in viata mea. Rezumatul meciului mai jos.

http://www.youtube.com/watch?v=Jrf7AJeTO-U

ce atmosfera, ce faze, ce goluri (unele de portar), altele de GENERIC !!!
    acolo fotbalul este religie.

Zibling
    Member

Superb primul gol al returului dintre Vasco si Aurora.

Sezonul asta, daca Penarol n-a prins loc de Copa Sudamericana, voi tine cu Vasco da Gama.

Iar apoi, la Copa Libertafores 2012, voi tine din nou cu Penarol.

Duminica – undeva dimineata la ora Romaniei va fi marele derby al Uruguayului – Nacional-Penarol pe care sper sa-l vad pe undeva pe internet. Pacat insa ca cei de la Penarol si-au vandut 2/3 din echipa cu care au ajuns in Finala Copei Libertadores din vara acestui an 😮

07Ex
    Keymaster

Serios? Au vandut 2/3 din echipa? Eu nu prea ma uit la fotbalul din Uruguay, dar de fiecare data cand o echipa din Uruguay joaca in cupele Americii de Sud, de atatea ori joaca bine.

Zibling
    Member

@07Ex wrote:

Serios? Au vandut 2/3 din echipa? Eu nu prea ma uit la fotbalul din Uruguay, dar de fiecare data cand o echipa din Uruguay joaca in cupele Americii de Sud, de atatea ori joaca bine.

Si colac peste pupaza, ieri s-a jucat derby-ul secular al Uruguayului – Nacional-Penarol. Eu cam banuiam cursul jocului, cu Penarol ramasa doar cu 3-4 jucatori de valoare dupa sezonul anterior cand au vandut ce aveau mai bun. Spre surprinderea mea, au cam dominat meciul, au avut 1-0, dar n-au rezistat fiind egalati rapid. Un penalty in min.92 (hent in careu) a decis ca cele 3p. sa fie ale inamicului Nacional, cu penalty-ul fiind transformat de mosulica Alvaro Recoba (revenit in campionatul local dupa 12 ani de campionate europene).

Insa, meciul asta merita ascultat chiar si la radio – galeria lui Penarol a cantat tot meciul, au facut o atmosfera fantastica incat simteai ca esti la un concert al unei trupe de fanfara latino-americana. Au fost fantastici!

sircos
    Member

@Zibling wrote:

meciul asta merita ascultat chiar si la radio – galeria lui Penarol a cantat tot meciul, au facut o atmosfera fantastica incat simteai ca esti la un concert al unei trupe de fanfara latino-americana. Au fost fantastici!

mai frumos ca la meciurile SS ? :ymcowboy:

Zibling
    Member

@sircos wrote:

@Zibling wrote:

meciul asta merita ascultat chiar si la radio – galeria lui Penarol a cantat tot meciul, au facut o atmosfera fantastica incat simteai ca esti la un concert al unei trupe de fanfara latino-americana. Au fost fantastici!

mai frumos ca la meciurile SS ? :ymcowboy:

Noi strigam din cand in cand si suntem cca 10-20 oameni. Ei canta tot meciul si sunt cca 30.000. Vezi vreo diferenta? O:-)

@Zibling wrote:

Insa, meciul asta merita ascultat chiar si la radio – galeria lui Penarol a cantat tot meciul, au facut o atmosfera fantastica incat simteai ca esti la un concert al unei trupe de fanfara latino-americana. Au fost fantastici!

Inteleg ca galeria oaspetilor a fost mai galagioasa decat a gazdelor?Chiar se poate intampla asta si la casa mai mari?Nu de alta,dar in “Regie” e nevoie doar de vreo 5 suporteri ai oaspetilor,care sa scandeze cat de cat constant pentru a ne domina sonor :p .

07Ex
    Keymaster

@Zibling wrote:

Si colac peste pupaza, ieri s-a jucat derby-ul secular al Uruguayului – Nacional-Penarol. Eu cam banuiam cursul jocului, cu Penarol ramasa doar cu 3-4 jucatori de valoare dupa sezonul anterior cand au vandut ce aveau mai bun. Spre surprinderea mea, au cam dominat meciul, au avut 1-0, dar n-au rezistat fiind egalati rapid. Un penalty in min.92 (hent in careu) a decis ca cele 3p. sa fie ale inamicului Nacional, cu penalty-ul fiind transformat de mosulica Alvaro Recoba (revenit in campionatul local dupa 12 ani de campionate europene).

Am vazut aici un rezumat al meciului. http://www.youtube.com/watch?v=FCLesQYvhjk

Si … pentru cei interesati pun un link si cu rezumatul meciului de peste weekend pe care Vasco l-a castigat acasa cu 2-0. http://www.youtube.com/watch?v=xJ75G-xBp0A

Vasco a cazut in semifinala cupei sudamericana cu Universidad de Chile, cu care vor avea meci miercuri 23.11 la Santiago.

Zibling
    Member

Ce rezumat partinitor de la meciul Nacional-Penarol :-s

Exact golul lui Penarol nu a fost prins in rezumat.

Si… pt CristiAce – nu, nu doar galeria lui Penarol s-a auzit la acest meci, ci ambele galerii, dar na… crezi ca eu le disting complet? Aud cand se canta ceva de “Penarol, Penarol” si de “Viva los auri-negros” dar atat! Cu siguranta, s-a auzit si galeria lui Nacional la acest meci.

Insa, interesant este ca meciurile derby intre cele 2 mari echipe din Uruguay se joaca pe marele stadion al tarii – Centenario Montevideo (care este si stadionul echipei nationale, dar si stadionul oficial al lui Penarol), de aceea Nacional nu se poate simti echipa gazda in aceste meciuri.

@07Ex wrote:

Am vazut aici un rezumat al meciului. http://www.youtube.com/watch?v=FCLesQYvhjk
    .

Antrenorul celor de la National arata ca si cum e actor de telenovele…are asa o infatisare de Jose Armando :)).Oricum,pare destul de tanar,poate chiar mai mic ca etate decat Lucescu Jr.De asemenea,nu stiu,poate mi se pare mie,dar cred ca in America de Sud se marcheaza cele mai spectaculoase goluri din lume,parca fiecare meci are cate o torpila de la 30 de metri sau o actiune in care un jucator dribleaza 4 adversari inainte de a o baga in ate,pur si simplu o placere de a le privi.

07Ex
    Keymaster

Vasco a pierdut meciul retur a semifinalei cu U Chile 0-2 la Santiago, si nu s-a calificat in finala. :(

Finala cupei Sudamericana se joaca in sistem tur-retur, iar anul asta in finala sunt U Chile si LDU Quito. Pentru U Chile este prima finala continentala in timp ce LDU Quito a jucat o finala in 2009 cand a si castigat-o contra lui Flamengo.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.