Costin Curelea 11.07.1984

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Costin Curelea 11.07.1984

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 66 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Culisele unei ‘afaceri’ din care Răzvan şi Rapid ar fi ieşit pe PLUS, dar Copos a pierdut! Cum s-a ‘sucit’ Şiman, deşi a fost la un pas să bată palma pentru Curelea

George Copos a discutat cu Vasile Şiman în timpul şi în pauza meciului dintre Rapid şi Sportul Studenţesc (2-0) despre cum ar putea ajunge Costin Curelea (27 de ani) la Rapid. Patronul din Regie a văzut meciul alături de şeful giuleştenilor la tribuna oficială din Giuleşti şi, chiar dacă la un moment dat nu ar fi refuzat, desfăşurarea jocului l-a pus pe gânduri.

Copos nu a glumit atunci când a spus că în iarnă îi va aduce lui Răzvan Lucescu un atacant care să rezolve problemele din ofensivă. Primul pe lista priorităţilor bossului rapidist este Costin Curelea, fotbalist pe care l-a văzut la lucru duminică seară, împotriva Rapidului. La fel ca la majoritatea jocurilor dintre alb-vişinii şi Sportul, Copos l-a invitat pe Vasile Şiman, finul său, să vadă meciul împreună, dar de data aceasta a folosit ocazia şi pentru a discuta despre “perla” Regiei. Cei doi au vorbit intens despre un împrumut al lui Curelea, apropiaţi ai acestora mărturisind că afacerea era la un moment dat pe drumul cel bun.

Arbitrajul l-a “sucit” pe Şiman

Dacă discuţiile preliminare îi puteau da motive de bucurie lui Copos, nu la fel se poate spune şi despre atitudinea de după meci a lui Vasile Şiman. Extrem de nemulţumit de arbitrajul lui Teo Crăciunescu, patronul a declarat scurt la sfârşitul partidei: “Rapid a fost mai bună decât noi la arbitraj”. A doua zi, lucrurile s-au înrăutăţit şi mai mult pentru rapidişti, Şiman gândindu-se chiar să întrerupă relaţiile de afaceri cu giuleştenii.

Nu ştiu dacă voi mai face afaceri cu domnul Copos, pentru că nu a reuşit să ne bată pe teren
    Vasile Şiman, patron Sportul Studenţesc

Tricoul vişiniu i-ar veni cel mai bine lui Curelea. Dar pentru transferul lui se pot înţelege doar Şiman şi Copos
    Constantin Zotta, preşedinte Rapid

Mi-ar plăcea să joc la Rapid, dar nu ştiu altceva. Nu ştiu ce discută domnul Şiman cu domnul Copos
    Costin Curelea, atacant Sportul

14 meciuri a jucat Costin Curelea în acest campionat pentru Sportul, reuşind să înscrie de trei ori

ovidiu
    Member

Din gsp:
    “Condiţia pusă de Curelea pentru un tranfer la Rapid: “Doar definitiv în Giuleşti”

Costin Curelea (27 de ani) recunoaşte în premieră că a fost aproape de un transfer în Giuleşti şi explică motivul pentru care a refuzat oferta rapidiştilor.

– Costin, cum e pînă la urmă, te-a dorit Rapid sau nu?
    – Da, este adevărat, chiar au fost discuţii, dar m-au vrut doar în anumite condiţii, împrumutat pînă în vară. Nu mai sînt chiar un puşti, să mă mut de la o echipă la alta la fiecare 6 luni.

– Te temi să nu devii noul Varga din acest punct de vedere?
    – Nu vreau să vorbesc despre Dacian, dar am observat foarte bine cum e să revii la Sportul, parcă nu mai ai chef de nimic la antrenamente. Te întorci de la o echipă de top la una care se bate pentru evitarea retrogradării sau care chiar joacă în “B”.

– În vară crezi că e posibil să ajungi definitiv la Rapid?
    – Cine nu şi-ar dori să joace la o echipă mare? Aş rămîne şi la Sportul dacă s-ar bate sus. Rapidul face parte dintre granzii Ligii 1, normal că aş fi onorat să joc acolo, să mă bat pentru trofee, nu doar pentru salvarea de la retrogradare.”

Respect Capitane. Chiar daca in ultima perioada nu prea ti-a mai iesit jocul. Ai dreptate. Daca Siman ar dori un pic de performanta altul ar fi si moralul echipei.
    Oricum intrebarea este: Jucatori POT sa realizeze sau macar sa incerce ceva performanta?
    Oricum RESPECT!

dragos
    Member

cu parere de rau, da’ Costin este intr-o MARE ECLIPSA de forma :D
    nu joaca nimic, nimic, nimic……sper sa-si dea seama ca, fara munca si seriozitate, va ramane un jucator anonim, de pluton….

07Ex
    Keymaster

“Îmi vine să plâng, să urlu! Mi-e greu să o iau de la capăt” Un nume pentru care se vor bate granzii: “Într-un fel sau altul voi pleca”

Fotbalistul echipei Sportul Studenţesc, Costin Curelea, a declarat miercuri sară, după meciul cu Rapid, scor 0-2, că este dureros că formaţia sa a retrogradat, deoarece el şi colegii săi au arătat un fotbal frumos şi nu ar fi meritat să ajungă în Liga a II-a.

“Este dureros că am retrogradat, am sperat până în ultima clipă, dar din păcate suntem retrogradaţi şi matematic. Îmi vine să plâng, să urlu, îmi pare rău, cred că am arătat un fotbal frumos şi consider că echipa asta nu merita să retrogradeze. Este adevărat însă că au fost multe decizii de arbitraj împotriva noastră, nu intenţionate, dar aşa cum am mai spus pentru un arbitru e mai uşor să greşească împotriva echipelor mici”, a spus Curelea.

Referitor la viitorul său, Curelea a spus că îi va fi greu să o ia de la capăt, la altă echipă. “Vom vedea ce va fi, dar un lucru e clar, îmi va fi greu să o iau de la capăt. O să ajung la un acord cu domnul Şiman să plec, într-un fel sau altul ne vom înţelege”, a explicat el.

Costin Curelea a precizat că îşi doreşte să joace la un nivel cât mai înalt. “Nu contează ce tricou o să îmbrac, îmi doresc să joc la un nivel cât mai înalt şi să fac performanţă. La Sportul probleme financiare sunt şi vor mai fi. Sper ca înţelegerile dintre noi, jucătorii, şi club, înţelegeri de comun acord, să fie respectate. Nimeni nu a declarat nimic şi sper că promisiunile care ni s-au făcut să fie respectate”, a adăugat fotbalistul.

Întrebat dacă ar accepta o ofertă de la antrenorul echipei Kuban Krasnodar, Dan Petrescu, fotbalistul a răspuns: “Dac aş şti aş pleca de acum pe jos în Rusia”.

dragos
    Member

ma bucur ca a ajuns la Vaslui….se va bate la titlu….visul lui Costin de-o viata….basca va juca in preliminariile UEFA.
    oricum, Curelea si Varga au scos clubul din foame :ymapplause: :ymapplause:

@dragos wrote:

ma bucur ca a ajuns la Vaslui….se va bate la titlu….visul lui Costin de-o viata….basca va juca in preliminariile UEFA.
    oricum, Curelea si Varga au scos clubul din foame :ymapplause: :ymapplause:

Nu au scos-o din nicio foame, mey dragos, cel putin nu inca. Siman i-a imprumutat gratis pe Varga si Curelea pana in iarna. Daca dupa aceasta perioada Vasluiul va activa optiunea de cumparare, de-abia atunci putem sa consideram ca a fost o afacere benefica pentru club. Momentan Porumboiu i-a luat ca sa ii testeze, sa vada daca se vor adapta si vor da rezultate la Vaslui si pe asta mizeaza si Siman, deoarece astfel va putea sa ceara o suma mai maricica pe ei cand va veni momentul.

sircos
    Member

@Ace of Spades wrote:

Siman i-a imprumutat gratis pe Varga si Curelea pana in iarna.

adica au contractele tot la SS ? #-o

edit: gratisul asta nu e chiar pe gratis.
    http://liga2.prosport.ro/seria-1/bursa-transferurilor/gura-de-oxigen-pentru-sportul-varga-si-curelea-pleaca-la-vaslui-pentru-100-de-mii-de-euro-9949464

@sircos wrote:

edit: gratisul asta nu e chiar pe gratis.
    http://liga2.prosport.ro/seria-1/bursa-transferurilor/gura-de-oxigen-pentru-sportul-varga-si-curelea-pleaca-la-vaslui-pentru-100-de-mii-de-euro-9949464

Daca este inclus si TVA-ul in acei 100.000 de euro, putem sa consideram fara nicio problema ca afacerea a fost pe gratis :)). Cel mult se poate achita datoriile contractuale a 5 jucatori pe 6 luni. Partea mai rea este ca jucatorii nu mai se antreneaza, iti dai seama in ce forma “grozava” vor fi la startul campionatului dupa o pauza de o luna si fara niciun cantonament propriu-zis :-ss. Ma indoiesc ca in aceste circumstante putem emite pretentii la promovare, in ciuda problemelor de ordin financiar pe care le intampina si celelalte cluburi din serie.

dragos
    Member

fratilor, cred, ca realizati ce foame “bantuie” clubul nostru si din aceste motive, sportul nu va mai declara vanzarea vreunui jucator…..toti vor fi numai imprumutati in acte, ca sa nu mai plateasca bani la fisc…..bani negri…….ce naiba, Tibi tot asa a fost “imprumutat” de steaua…….

daca sportul nu vindea acesti jucatori, nu cred, ca incepea sezonul !!!!

situatia este neagra si n-are pete albe deloc…..aceasta faza spune totul: la emisiunea Fanatik, Ivanovici l-a sunat pe Siman sa-l invite in emisiune, iar acesta i-a spus ca vine doar daca este platit cu 10.000 euro….iar Ivanovici i-a spus: “dle Siman dar bani de motorina mai aveti ??!!” :))

altadata, Siman raspundea prompt oricarei invitatii, iar acu’ pauza…..sunt convins, ca emisiunile de sport NU platesc invitatii, asa ca, daca vrea sa fie platit, s-ar putea sa nu-l mai cheme nimeni :D

dragos
    Member

@Ace of Spades wrote:

Ma indoiesc ca in aceste circumstante putem emite pretentii la promovare, in ciuda problemelor de ordin financiar pe care le intampina si celelalte cluburi din serie.

promovare ??? glumesti.
    vorbim peste vreo 2-3 ani

dragos
    Member

daca si Curelea s-a transferat GRATIS, atunci Sile a luat teeeapa !!!

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/astra-a-pus-mina-pe-atacantul-pe-care-steaua-rapid-si-vaslui-n-au-reusit-sa-l-ia-e-ca-mario-gomez-359024.html

UPDATE Mulţescu a confirmat că transferul lui Curelea la Astra e foarte aproape de a se rezolva.

“Curelea este 99 la sută jucătorul nostru. Aveam nevoie de un vîrf ca el, va fi un om de bază al echipei”, a spus tehnicianul, conform Mediafax

Antrenorul Astrei crede că fostul “student” are calităţi similare cu germanul Mario Gomez. Curelea aşteaptă decizia Comisiei pentru Statutul Jucătorului, de joi, pentru a deveni liber de contract, după care va semna un angajament cu Astra pînă la iarnă, cu opţiune de prelungire.

A fost dorit de Steaua şi Rapid, dar a ajuns pînă la urmă la Astra. Atacantul care speră să scape de Sportul s-a pregătit cîteva zile şi cu Vaslui, dar n-a ajuns la un acord cu Adrian Porumboiu

Costin Curelea (28 de ani) s-a antrenat azi cu formaţia antrenată de Gheorghe Mulţescu şi e foarte aproape de a semna contractul. Atacantul a depus actele pentru a deveni liber de contract şi ar putea semna cu Astra din postura de jucător liber.

Curelea a jucat pînă acum numai la Sportul.

Tavi
    Member

@dragos wrote:

Costin Curelea (28 de ani) s-a antrenat azi cu formaţia antrenată de Gheorghe Mulţescu şi e foarte aproape de a semna contractul. Atacantul a depus actele pentru a deveni liber de contract şi ar putea semna cu Astra din postura de jucător liber.

Nasoala fraza asta pentru Costin :(

dragos
    Member

@Tavi wrote:

@dragos wrote:

Nasoala fraza asta pentru Costin :(

eu zic ca-i bine pt el……va incasa el banii…..pt Costin de la nea Niculae, fara NUMAR….sa traiasca !!! :ymapplause:

Tavi
    Member

Dragos, e o nuanta aici. Mutarea ar fi buna fara discutie pentru Costin (bani, Liga 1 etc).

Dar eu de antepronuntarea lui nea Gigi ma legam. Ce l-a mancat in coor sa dea asta pe goarna in presa? Cui foloseste asta? Pana nu spune Comisia negru pe alb ca e liber, Costin e jucatorul Sportului. De ce a trebuit sa spuna ca se antreneaza cu Astra?? Lui Costin cu siguranta nu-i foloseste asta …

La asta ma refeream … sau poate nu mai sunt eu la curent cu regulile casei (fotbalului)..

dragos
    Member

@Tavi wrote:

Dragos, e o nuanta aici. Mutarea ar fi buna fara discutie pentru Costin (bani, Liga 1 etc).

Dar eu de antepronuntarea lui nea Gigi ma legam. Ce l-a mancat in coor sa dea asta pe goarna in presa? Cui foloseste asta? Pana nu spune Comisia negru pe alb ca e liber, Costin e jucatorul Sportului. De ce a trebuit sa spuna ca se antreneaza cu Astra?? Lui Costin cu siguranta nu-i foloseste asta …

La asta ma refeream … sau poate nu mai sunt eu la curent cu regulile casei (fotbalului)..

pai, probabil nea Gigi a vrut sa dea un mesaj patronilor din liga 1: “nu va mai agitati degeaba, Costin este la mine” :D

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 66 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.