Cristian Irimia 07.07.1981

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 84 total)
  • Author
    cameliu
    Member

nasol ce sa mai zic…
    sunt la o conferinta, si cind am auzit de la ceva prieteni romani, mi-am lasat posterul si-am venit sa vad…n-am crezut…

Ultras
    Member

Eu v-am spus ca daca e sa-l dea nu o s-o faca pe bani putini.

Din Gazeta Sporturilor:

400.000 de dolari pe Irimia?

După ce a fost convins că-l vinde pe Şoavă, Ioan Becali a tratat miercuri cu Vasile Şiman aducerea lui Cristi Irimia în Grant. “Ne-a costat mulţi nervi negocierea cu Şiman, căci a fost de acord extrem de greu”, a declarat preşedintele vişiniilor, refuzînd să spună suma transferului. “Irimia este în coproprietate cu Sportul”, a declarat, la rîndul său Şiman. Surse autorizate susţin că Rapid a plătit 400.000 de dolari pentru 70 la sută din drepturile de transfer ale lui Irimia, 30 la sută rămînînd la Şiman. În cazul unei plecări a jucătorului din Giuleşti în străinătate, aşa se şi vor împărţi banii între cele două părţi. Fundaşul a semnat pe patru ani şi jumătate şi va primi 25.000 de dolari în primul sezon.

Ultras
    Member

Si se pare ca nici la aceasta suma nu vreoia sa semneze. A fost nevoie de alt tip de mijloace persuasive

Ultras
    Member

Din ProSport

Irimia, şase ani sub Grant

Plecarea lui Florin Şoavă la Spartak Moscova i-a obligat pe rapidişti să mai facă un ultim transfer înaintea începerii returului. Rapidul a obţinut ieri semnătura fundaşului Cristian Irimia, de la Sportul Studenţesc, pentru o perioadă de şase ani, plătind 500.000 de dolari. În vîrstă de 23 de ani, Irimia a fost prezentat ieri în cadrul conferinţei de presă, Ioan Becali şi Dan Petrescu declarîndu-se mulţumiţi de achiziţia făcută. “În cele din urmă, am reuşit să-l convingem pe Şiman, dar a fost foarte greu. De data asta, l-am pălmuit, n-am mai avut răbdare”, a spus, în glumă, Becali despre tratativele cu boss-ul studenţilor. La rîndul său, Bursucul a declarat că l-a dorit cel mai mult pe Irimia dintre toţi jucătorii Sportului, cunoscîndu-l ca un jucător polivalent. Fostul “student” va evolua pe postul de fundaş dreapta şi va purta numărul 2 pe tricou.

12 martie 2004

Ultras
    Member

Irimia este cea mai mare pierdere din aceasta iarna. Dar daca s-a platit peste 400.000 $ atunci aceasta este cea mai mare suma platita la un transfer pentru un jucator din B.

Ultras
    Member

“Unul va deveni titular în naţionala României”

Dan Petrescu a afirmat că principalul motiv pentru care a cerut al treilea fotbalist de la Sportul, pe Irimia, este că îl ştie bine deoarece i-a fost elev. “Am mai spus că mă feresc să trag concluzii despre cei pe care nu-i cunosc foarte bine. Sînt sigur că măcar un jucător dintre Irimia, Galamaz şi Negru va ajunge titular de bază în echipa naţională”, a declarat rapidistul. “Nu mi-e teamă de Giuleşti, pentru că acolo sînt crescut”, a spus ultima achiziţie din Grant.

lucian
    Member

sa nu mai aud ca siman n-are bani sa-si plateasca angajatii sau darile la stat, pentru ca voi fi primul care-l voi scuipa in fata. E adevarat ca unele taxe fata de stat sunt aberante, dar el este cel care s-a angajat sa preia echipa cu RISCURILE si cheltuielile care le implica acest lucru. De asemenea, el este cel care a negociat contractele jucatorilor, antrenorilor si ale celorlalti angajati si normal ar fi sa isi respecte ceea ce a semnat!

Pana acum, am tacut chitit, pentru ca pierderile pe care le-am avut iarna asta nu mi s-au parut asa dureroase, stiind de “performantele” pe care le-au inregistrat in sezoanele precedente Gala, Negru, Ciobi sau marele, mega-ultra-giga antrenorul si caracterul Dan Petrescu. Era clar ca puteau si pot fi inlocuiti cu succes, sper eu, de ceilalti jucatori din lot de pe posturile lor sau de Gabita Balint. Ca daca dupa aceea, ei vor ajunge la echipa nationala (cum sustine sus si tare Dan Petrescu) asta e alta poveste si chiar le doresc din tot sufletul sa reuseasca, dar repet, ei sunt de inlocuit!

Dar acum, vad ca se ingroasa gluma. Kiki, chiar daca nu mi-a fost pe plac acum cativa ani, a dovedit in timp ca poate fi altfel fata de ceilalti plecati. Jucand cu succes pe mai multe posturi, el a fost cel care ne-a scos de atatea ori din rahat. Este indiscutabil, cea mai mare pierdere de dupa plecarile lui Dini si Padure. El nu este chiar asa de usor de inlocuit!

Pana ieri dimineata stateam linistit gandindu-ma ca promovarea nu poate fi decat floare la ureche, iar acum, parca dintr-o data mi s-a schimbat subit optica de a privi lucrurile. Veti zice ca s-a obtinut o suma foarte buna de transfer si ca nu trebuia ratata aceasta ocazie. E adevarat, dar trebuie sa aduci si ceva nou, nu numai sa vinzi, sa vinzi sa vinzi!!

Ce dracu’ vrea Siman de la echipa asta, in afara de profit personal? Sa-l vad zbatandu-se pentru imbunatatirea terenurilor de joc si a stadionului – pe care nu vom putea juca in cazul, Doamne ajuta, al promovarii! sa il vad ca isi plateste banii la timp fata de angajati! Ce face el este ca profita de situatia economiei romanesti si a modului in care poti face bani in tara asta pe seama altora. Dar cand preiei o echipa de fotbal la mijloc sunt si sentimente care trebuie cel putin respectate, daca nu si alimentate cu rezultate.

Sa-l vad ca face ceva pentru echipa asta nu numai pentru buzunarul propriu si abia atunci il voi aprecia si respecta![/u]

Tavi
    Member

nu cred ca a luat 400 000 ❗

ziarele pot scrie orice … ca d’aia sunt platite 👿

Ultras
    Member

Nu fi asa sigur! Din cate am auzit Siman era sa ia bataie pentru ca nu avea de gand sa semneze. I-a simtit ca il vor foarte tare pe Kiki si a suit pretul cat au putut. Din cate spune Razvan ar fi implicat chiar tatal lui Irimia (cu “baietii” din Giulesti)

Tavi
    Member

asta nu inseamna ca a luat 400 000

Ultras
    Member

Eu as fi preferat sa ia bataie, dar sa nu semneze! Doi iepuri dintr-un foc! 😈

cameliu
    Member

Pina la urma, poate l-a dat doar pt a nu lua bataie… Banii … la vara…

Au dat Rapidul pe toti 3 la un loc aproape 1 milion!??? Tare ma indoiesc. Nu stiu daca a luat efectiv pe toti la un loc 100.000.
    Totul e un rahat mare in fotbalul nostru…

Si Kiki a plecat si el…
    Poate azi il dam si pe Bucur, ce ziceti?
    Mai sunt citeva ore Giovanni! Si campionatul n-a inceput inca…

dragos
    Member

bine, ca si-a facut plinul, caci poate pleaca………dar, n-avem noi NOROCUL ALA!!!!!

ultrasro
    Member

Il dau pe Irimia sau pe Bucur…… suma de baza tot pe acolo era ….. 400000 pentru 70% din dreptul de eventual transfer ulterior afara….

A fost sfatuit sa-l pastreze pe Bucur care e si el un jucator polivalent (a jucat fundas, mijlocas si atacant la Sportul) dar care in plus fata de Irimia are simtul golului mult mai ridicat si o viteza mai mult, care poate sa conteze in lupta pentru promovare……..

Parerea mea este ca ar trebui sa-l aduca inapoi pe Dedu ca sa se rodeze in interiorul echipei nu pe la altii…..

Eu zic ca forta echipei a scazut cu cel mult 10-15 % fata de turul campionatului…. iar dupa 4-5 meciuri ….. daca lucrurile merg bine ….. se poate recupera vizibil din aceasta scadere de potential…..

Mijlocul echipei este suficient de puternic si experimentat…. adica Maxim, Lazar, Cruceru si Balan

Apararea cu Secareanu si Ratiu pe centru si Rusu si Stancu pe laterale nu primeste mai mult de 3 goluri in returul asta

Iar atacul care dupa parerea mea este foarte puternic cu Bucur, Mazilu, Varga si Curelea va marca minim 45 de goluri in retur.

Problema vor fi accidentarile si suspendarile care vor solicita la maxim polivalenta jucatorilor Oae, Iovita, Pulhac si Nicola

07Ex
    Keymaster

Ce sa zic Ovidiule, esti otimist. Daca as fi si eu pe jumatate la fel de optimist ca tine nu as tremura acum asa cum o fac din cauza ca am ramas fara jumatate din echipa.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 84 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.