Cristian Irimia 07.07.1981

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 84 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

L-am adus pe Kiki inapoi pe pagina jucatorilor macar pana in vara, deoarece va juca la noi.

Zibling
    Member

Si eu sunt incantat ca il voi revedea la joc pe Kiki Irimia, si sper ca inca mai are viteza si tehnica pe care le stiam eu de acum 5 ani. Ar trebui sa avem un flanc stanga beton cu Irimia si Varga 2 vitezomani.

Ultras
    Member

Irimia joaca pe dreapta…

07Ex
    Keymaster

@Ultras wrote:

Irimia joaca pe dreapta…

Si eu parca stiam ca joaca dreapta, iar vad ca in ultimul meci Nea Gigi l-a pus in aparare. Sa vedem ce va fi cand va incepe campionatul.

Zibling
    Member

@Ultras wrote:

Irimia joaca pe dreapta…

Eh, detalii… stanga-dreapta, eu oricum le incurc. Iar fotbalul modern este de asa natura incat jcuatori ca Varga si Irimia pot juca la fel de bine pe ambele flancuri.

sorin
    Member

Nr.2981 / Miercuri, 7 Martie 2007 Prosprt
    A revenit Cristi Irimia

destins Irimia este bucuros ca a scapat de stres si promite sa faca tot ce depinde de el pentru a ajunge jucatorul de altadata
    DESTIN Considerat la un moment dat viitorul fundas dreapta al nationalei, fotbalistul a avut numai ghinioane, dar vrea acum sa se întoarca la performanta.

Pentru Cristi Irimia, drumul de la bucurie la tristete a fost mai scurt decât se astepta, iar chinul ce a urmat nu-l doreste nici dusmanilor sai.

In iarna lui 2005 a prins un transfer nesperat la Dinamo Kiev si se parea ca postura de viitor fundas dreapta al nationalei, în care îl vazusera multi, capata consistenta. Irimia impresionase la Sportul, Rapid si Dinamo, fiind unul dintre putinii jucatori plecati din Regie împreuna cu Dan Petrescu, carora nu li se putea reprosa nimic. Retras ca fundas, dupa ce jucase în linia mediana, “Kiki” a crezut ca la Kiev îsi va gasi consacrarea. Numai ca socoteala lui nu s-a potrivit deloc cu realitatea. In Ucraina s-a accidentat repede si atunci a început calvarul. Medicii i-au pus un diagnostic gresit si, din cauza unei infectii la deget, era sa-si compromita cariera. Când s-a realizat de fapt ce are, a fost trimis în Germania, unde si-a revenit cu greu. Pierduse însa trenul Kievului si revenirea a însemnat de fapt trimiterea constanta catre echipa a doua. Nimic mai rau pentru un fotbalist de 25 de ani, uitat parca de cei care crezusera în el. Satul sa astepte o noua sansa, Cristi a cerut sa fie lasat în tara, unde s-a întors în aceasta iarna. S-a pregatit bine si sâmbata a redebutat pentru Sportul, fiind cel mai bun fotbalist de pe teren. Pâna sa redevina ce a fost, mai e însa destul, însa timpul de deocamdata de partea sa.

4 partide a jucat Irimia sub tricoul lui Dinamo Kiev, formatie la care s-a transferat de la Dinamo Bucuresti în 2005

73 de jocuri în prima divizie are Irimia. El a evoluat pentru Sportul, Rapid si Dinamo

Mihai Oprea

sorin
    Member

Nr.2981 / Miercuri, 7 Martie 2007 Prosport
    “O rampa de lansare”

INTERVIU / Cristi Irimia Fundasul s-a întors în România pentru a recupera terenul pierdut în sezoanele trecute.

Cristi Irimia este unul dintre jucatorii de la care se asteapta sa conduca Sportul spre promovarea în Liga I.
    Cum a fost revenirea?
    Nu a fost asa un mare eveniment, eu oricum ma antrenez cu ei înca din ianuarie, am fost si la stagiul de pregatire din Antalya. Am revenit în tara pentru ca voiam neaparat sa joc, iar partida cu Dunarea Giurgiu a fost prima oficiala dupa foarte mult timp.

La ce întelegere au ajuns oficialii Sportului cu cei de la Dinamo Kiev?
    Am fost împrumutat gratis, dar salariul mi-a ramas acelasi, însa mi-l platesc în mare parte ucrainenii. Am semnat doar pe patru luni cu Sportul, pentru ca probabil ei se gândesc ca as putea sa revin în Ucraina. Insa eu când am plecat, le-am zis totusi ca nu mai vreau sa ma mai întorc. Acolo nu prea jucam, chiar daca ma antrenam cu echipa mare, doar câteodata intram la formatia a doua.

Ai avut oferte si de la alte echipe din România? Se vorbea ca Dinamo si Otelul ar fi interesate de tine.
    Da, au fost oferte de la mai multe cluburi din tara, s-au purtat discutii, dar pâna la urma nu s-a concretizat nimic. Cei mai interesati de mine au fost cei de la Urziceni. Dan Petrescu a venit la Kiev la meciul cu Steaua din Champions League. Dupa câteva zile de discutii, chiar eram la un pas sa merg la Unirea, dar pâna la urma cei de la Kiev s-au razgândit si a cazut transferul.

Te gândesti sa ramâi la Sportul sau ai vrea sa joci la o echipa din Liga I?
    In primul rând am revenit în Regie pentru ca vreau sa am meciuri în picioare. Si mi-am dat seama ca aici e o foarte buna rampa de lansare spre alte cluburi mai mari. Daca jucam la echipa a doua de la Dinamo Kiev, nu ma vedea nimeni niciodata. Campionatul din România oricum e mai bine vazut decât cel din Ucraina.

07Ex
    Keymaster

@sorin wrote:

Te gândesti sa ramâi la Sportul sau ai vrea sa joci la o echipa din Liga I?
    In primul rând am revenit în Regie pentru ca vreau sa am meciuri în picioare. Si mi-am dat seama ca aici e o foarte buna rampa de lansare spre alte cluburi mai mari.

Nu inteleg dece toti jucatorii au impresia ca Sportul este o rampa de lansare. Dece nu vin la noi sa joace pentru echipa, pentru culorile clubului, nu cum declara Kiki ca vrea sa aibe meciuri in picioare.

Ma rog, sa vedem ce va fi cu el si cu ceilalti care gandesc ca el.

adi
    Member

un articol se pare putin mai vechi:
    http://www.antena3.ro/sport/Tragedia-lui-Cristi-Irimia_20041_ext.html

A jucat la Sportul Studenţesc, la Rapid şi apoi la Dinamo. În momentul când a semnat un contract cu Dinamo Kiev, campioana Ucrainei la acea vreme, a crezut că i-a pus Dumnezeu mâna în cap. Din păcate pentru Cristi Irimia, zeiţa Fortuna avea să îi cam întoarcă spatele…

Fundaşul dreapta român a început foarte bine în fotbalul ucrainian. În primele meciuri, a fost titular, evoluţiile sale fiind apreciate de conducătorii şi de fanii grupării din Kiev. Până într-un punct, însă. „Iadul a început înaintea unui meci de Cupă. Mă simţeam rău. Am mers la doctorii noştri, am crezut că-mi injecteaza nişte vitamine şi cum nu înţelegeam limba ucraineană, n-am stiut că, de fapt, mi-au făcut infiltraţii”, rememorează Cristian Irimia, într-un interviu acordat cotidianului Libertatea.

„Am forţat nenorocirea!”
    Fotbalistul român a decis să rişte, sperând că nu vor apărea complicaţii. Din nefericire, avea să se înşele amarnic: „Am evoluat aşa, am forţat, am forţat nenorocirea! Ghinionul meu a fost că, ulterior, au apărut complicaţii mari. Am stat doi ani numai sub tratament. A fost vorba de o infecţie urâtă provocată de o nesterilizare corectă a seringilor. Le-am spus medicilor de la Kiev, dar au ridicat din umeri. M-au trimis două luni în Germania, la o clinică din Stuttgart. Am înnebunit singur acolo. Îmi făcusem abonament pe metrou, cunoşteam toate cotloanele metropolei”.

A fost jefuit de hoţi
    Timp de cinci luni, Irimia a continuat să ia antibiotice, simţind însă probleme la ficat. „Apoi am aterizat la Bologna. Alţi doctori, alte tratamente. După încă două luni de chin am rămas şi fără bani. Hoţii mi-au jefuit camera de hotel şi mi-au sustras 1.200 de dolari. Părea că nu se mai sfârşesc necazurile”, povesteşte fotbalistul.

Ei bine, se pare că în sfărşit, şirul aparent interminabil al necazurilor s-a cam terminat. Cristi Irimia a revenit în ţară, la prima iubire – Sportul Stundeţesc. „M-am săturat de străini şi de răutăţile lor. Surkis nici nu se uită la tine dacă ai un necaz”, a conchis, trist, românul.

dragos
    Member

ce este cu kiki ?????
    a plecat ?????????

Zibling
    Member

Parca asa am auzit si eu – ca a plecat. Ovidiu poate stie mai multe.

Ultras
    Member

Inca nu a plecat… Se antreneaza in continuare in Regie, dar nu exista nicio certitudine cu privire la viitorul lui…

rapid19pancu
    Member

irimia se intoarce la dinamo chiev !!! dar deocamdata se antreneaza cu sportul !!!

Giani
    Member

Am inteles ca tovarasii de la kaghebe vor sa il vanda pe kiki. Nu am retinut unde, parca la militzienii mioritici.

dragos
    Member

se mai antreneaza cu echipa sau nu ????

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 84 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.