Dacian Varga 15.10.1984

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Dacian Varga 15.10.1984

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 141 total)
  • Author
    Anonymous
    Member

ªTIE CINEVA DE LA CE FORMAÞIE PROVINE VARGA?

07Ex
    Keymaster

Nu, nu stiu. Chiar vroiam sa va intreb daca nu stiti voi. Banuiesc insa ca nu provine de la nici o echipa ci de la noi de la juniori. Siman n-are bani sa plateasca jucatorii pe care ii avem. Credeti ca va aduce pe altii de la alte echipe? Ma cam indoiesc.

rhcp
    Member

E de la juniori.

dragos
    Member

juniors

ultrasro
    Member

Junior la Dinamo

Prin evoluþia sa, Dacian Varga a demonstrat cã este unul dintre tinerii mijlocaºi ofensivi pe care orice antrenor din Divizia A se poate baza.

Bogdan SAVIN
    A început sã practice sportul-rege de la vârsta de 8 ani, atunci când tatãl sãu l-a înscris la un club din Deva, unde se fãcea mai mult fotbal în salã.
    Cel care i-a îndrumat primii paºi în lumea balonului rotund a fost Miticã Cojocaru.
    Dupã o perioadã de aproape patru ani s-a mutat în Capitalã, acolo unde avea sã joace la juniorii lui Dinamo, sã fie coleg de grupã cu Alin Ilin, cel care acum evolueazã la Jiul Petroºani, sã asculte indicaþiile antrenorului sãu, Iulian Mihãescu, dar ºi sã cunoascã gustul victoriei atunci când a devenit campion naþional la juniori. Dupã ce a împlinit 17 ani, Dacian Varga a ajuns la clubul din Regie. Interesant este faptul cã debutul sãu pe prima scenã a fotbalului românesc, care s-a petrecut acum mai bine de un an, a avut loc în partida Dinamo – Sportul, scor 2-1. �Am avut emoþii mari, pentru cã era primul meu meci în Divizia A, ºi înainte de a juca la Sportul, am fost la juniorii lui Dinamo�, ne-a declarat tânãrul mijlocaº. Deºi pentru Sportul Studenþesc nu a reuºit sã înscrie nici un gol pânã în prezent în Divizia A, Dacian Varga ºi-a propus pentru returul acestei ediþii de campionat sã marcheze de cât mai multe ori. �Îmi doresc foarte mult sã «sparg gheaþa» ºi sã înscriu pentru echipa mea. Cred cã ar cam fi timpul�, ne-a spus, încrezãtor în forþele sale, jucãtorul Sportului.

Maestru ºi fãrã crampoane

Dacã în campionat nu a marcat, în schimb a devenit campion la fotbal în salã. Dovada este turneul organizat anul trecut la Târgu Jiu, unde mijlocaºul a luat premiul pentru golgeterul competiþiei, având nouã reuºite. Varga (în alb), pentru care fotbalul este pe primul loc, s-a arãtat extrem de încântat de faptul cã a fost desemnat cel mai bun mijlocaº ofensiv. �Mã bucur cã sunt în fruntea acestui clasament, mai ales cã am concurat cu adversari de marcã�, a încheiat Varga.

“Este un jucãtor foarte talentat, de perspectivã, cu o mare vitezã ºi cu îndemânare. Marele lui defect este faptul cã nu reuºeºte sã finalizeze, nereuºind sã marcheze .”
    Dan Petrescu, fost antrenor Sportul

http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=86339

Zibling
    Member

Si eu as vrea sa-l vad pe Dacian marcand goluri din nou. Ce-mi amintesc eu mai clar sunt golul din septembrie 2003 din Cupa Romaniei, in prelungirile meciului cu FCM Targoviste si golul anulat din meciul cu FC National din sezonul asta !!!

ultrasro
    Member

Dacian Varga, Messi din Regie
    13 Aprilie 2006
    Andrei Craciun

Noua vedeta de la Sportul Studentesc se destainuie in “Evenimentul zilei”.

Echipa de fotbal Sportul Studentesc este revelatia returului in Divizia A. “Gasca nebuna” a urcat pe locul trei in clasament si, la maniera dezinhibata in care evolueaza, nu ar fi exclus sa o vedem la anul in cupele europene.

Ultima isprava a “studentilor” e umilirea gruparii Poli Timisoara, trupa “Regelui” Hagi, cu un sec 3-1. Eroul partidei a fost necunoscutul Dacian Varga, care a transformat cu o siguranta debordanta penalty-ul de 2-0. Nascut pe 15 octombrie 1984 la Petrosani, fotbalistul de 1,73 metri are 60 de kilograme si un vis: sa ajunga la Barcelona.

EVZ: Felicitari, Dacian, pentru meciul cu Poli.
    Dacian Varga: Multumesc frumos. Am jucat bine, nu? Acum am intrat in gura presei (rade).

Cum ai ajuns la Sportul Studentesc?
    Am jucat la juniorii lui Dinamo, l-am avut antrenor pe domnul Gica Mihali (n.r. – in prezent antrenor secund la CFR Cluj), dar nu prea jucam. Nu aveam loc, poate au fost si alte interese, nu vreau sa spun prea multe despre clubul acesta, doar acolo am crescut. Stiu destule despre diverse practici, dar eu nu vreau sa vorbesc urat de nimeni. La Sportul am ajuns in ultimul an de juniorat.

Cum ai reusit sa te impui atat de repede ?
    Am avut noroc de un antrenor bun, Cristi Sava. Mi-a fost ca un tata, mi-a dat incredere, am avut foarte multe discutii, nu doar despre fotbal, ci si despre viata. Apoi, cand am facut pasul la echipa mare, am avut din nou bafta, fiindca antrenorii au crezut in mine. Eu m-am inteles bine si cu domnul Dan Petrescu, ma inteleg bine si cu domnul Multescu. Nu sunt un tip conflictual, sunt baiat ascultator.

E meritul educatiei primite in familie? Cum ai copilarit?
    Nu pot spune ca am intampinat greutatile altor fotbalisti. N-am avut viata lui Banel Nicolita, dar nici nu am fost crescut in puf. Ai mei sunt oameni normali, asa ca nu mi-a lipsit nimic, dar nici nu m-am lafait. Sunt un fotbalist atipic, daca vreti, imi vad de viata mea.

Cum e viata ta?
    Nu e diferita prea mult de a altor tineri de varsta mea. Am o prietena de doi ani si sunt student la Universitatea Spiru Haret, la Facultatea de Educatie Fizica si Sport. In general, incerc sa ma tin departe de orice tentatii si de viata de noapte. Singurul lucru care imi lipseste este timpul liber. Cand nu am meci, am antrenament. Dar asta e meseria pe care mi-am ales-o si sunt innebunit dupa ea. Fotbalul e viata mea.

Sportul se afla pe locul 3. Va ganditi la cupele europene ?
    Nu, suntem prea mici acum ca sa vorbim de UEFA sau de campionat. Domnul Siman ne-a cerut sa castigam fiecare partida, sa intram determinati in fiecare meci. Nu mai avem niciun obiectiv. Poate si din acest motiv reusim asemenea rezultate.

Ai vrea sa pleci la o echipa cu pretentii din Divizia A?
    Deocamdata, eu mai am multe de demonstrat la Sportul Studentesc. Sunt foarte multumit de mine, de contract, de colectiv.

Domnul Siman va mai da paltoane si borcane cu zacusca?
    (rade) Eu nu am prins vremurile alea, dar mi-au povestit baietii. Ziarisii au fost rautaciosi atunci. Patronul nu le dadea paltoane in loc de prima, ci erau cadouri, pe langa contract. Le-a dat, intr-adevar, telefoane mobile sau paltoane. Dar erau doar cadouri.

Ionut Mazilu a spus ca vrea sa joace la Real Madrid. Tu unde visezi sa ajungi?
    Asa a zis “Mazi?” El e cu “galacticii”, eu cu “extraterestrii”. Imi place Barcelona foarte mult. Ronaldinho e sclipitor si Eto’o e supervarf. Cel mai mult il admir, insa, pe Messi, ca e mic si fasnet ca mine.

ultrasro
    Member

Calaul lui Hagi

Dacian Varga, fiul dinamovistului Ioan Varga, jongleaza nonsalant cu pasiunile vietii sale: fotbalul si femeile frumoase. Ordinea e insa batuta in cuie. Intre doua visuri obligatorii, unul cu fentele preferatului Messi si altul cu tricoul nationalei in brate, Dacian isi face timp si pentru vedeta Playboy, Ana Maria Gheorghe.

Libertatea: Ai fost omul meciului cu Poli…
    Dacian Varga: Nu se pune problema asa. La Sportul grupul e vedeta. S-a nimerit sa fiu intr-o zi buna. Mi-a iesit jocul, am prins incredere si am batut si-un penalty. De obicei, executa Tibi Balan. Nu stiu ce mi-a venit, am luat mingea in brate si am executat eu. A fost bine. Poli nu mi s-a parut o echipa de temut.

Ce-i mai important la 22 de ani? Sa-ti traiesti viata sau sa-ti consolidezi serios cariera?
    Fotbalul este viata mea. Respir microbul sportului-rege de mic copil. Tata m-a luat de mana si mi-a aratat o singura cale. N-am practicat alt sport. Se vorbeste mai mult de viata mea aventuroasa decat de evolutiile din teren. Cert este ca n-am pacalit si n-am de gand sa pacalesc fotbalul. Pentru mine, prioritara este cariera de fotbalist.

Visuri?
    Visez de mult clipa in care voi imbraca tricoul nationalei. Oricum, obiectivul Sportului e sa castige fiecare meci. La final, tragem linie si socotim. Nu ne-ar speria o participare in Cupa UEFA. Legat de viata extrasportiva, va pot spune ca se impaca ideal cu meseria de fotbalist. Sunt impreuna cu Ana Maria si ne simtim bine. Nu ne-am facut inca planuri de casatorie sau logodna, pentru ca nu-i graba. Toate la timpul lor.

L-ai luat drept model pe tatal tau?
    El m-a indrumat catre fotbal, dar nu mai e de mult timp modelul meu. Ne-am certat si nu ne mai vorbim de ceva vreme, dar nu vreau sa detaliez. Sunt problemele mele. Jucatorul meu preferat e argentinianul Messi de la Barcelona.

Pe urmele tatalui

Un fost coechipier al lui Ioan Varga la Dinamo povesteste: “Dacian e fara indoiala un talent. Trebuie sa aiba grija insa cu viata de noapte. Ii place aventura. De fapt, e leit tac’su. “Mosu'”, cum il alintam noi, era un fundas de fier in teren, dar umbla toata noaptea cu balerine si fete frumoase. A ramas doar cu amintirile in loc sa ajunga precum colegii lui, Andone, Mihaescu sau Rednic”.

2003 – Dacian a pus mana pe unul din “iepurasii” Playboy, Ana Maria Gheorghe. S-au cunoscut in urma cu doi ani si jumatate si de atunci sunt impreuna.

2005 – Sosia Andreei Marin, pe numelele ei Corina Cernaianu, il acuza pe Varga ca s-a culcat si cu ea, si cu Ana Maria Gheorghe, in acelasi timp. Eleva in clasa a XII-a, fata a spus ca Dacian a profitat de inocenta ei si ca nu mai vrea sa auda de atacantul Sportului. Intr-un interviu incendiar, Corina a vorbit presei despre performantele sexuale modeste ale lui Dacian (dureaza 2-3 minute), despre cat de mult bea si fumeaza (un pachet pe zi) si cat de bine minte.

2005 – A dat probe in Ucraina, la Dinamo Kiev.

Sportul 3 : 1 Poli

Stancioiu 6,5
    S. Stancu 6
    Secareanu 6,5
    Ratiu 6
    Cistean 6
    T. Balan 6
    C. Lazar 6,5
    Ferfelea 6
    D. Varga 8
    M. Nae 7
    Mazilu 7,5
    Antrenor: Gheorghe Multescu
    Schimbari: Ferfelea (46 Cruceru 6), T. Balan (75 Patriche 5), M. Nae (77 Curelea)

M. Popa 5,5
    S. Radoi 5
    McKain 4
    Canu 5
    Emeghara 5,5
    Soporan 5
    Plesan 5
    Izvoreanu 5,5
    Silvasan 4
    Mansour 5
    Balace 6
    Antrenor: Gheorghe Hagi
    Schimbari: Mansour (46 Gluscevic 5), Soporan (46 Naidin 5), S. Radoi (63 Stanic 5)

Arbitri: Augustus Constantin (Rm. Valcea) 4 – Zoltan Szekely (Baia Mare) 6,5, Miklos Nagy (Cluj) 6,5.

Cartonas rosu: Patriche (84)

Au marcat: M. Nae (60), D. Varga (76-pen.), Mazilu (80-pen.) / Balace (85-pen.)

dragos
    Member

este de admirat ambitia acestui baiat de a “manca” fotbal pe paine !!
    in anii trecuti era doar rezerva, iar azi este titular.

merita FELICITARILE NOASTRE !!!

LA MAI MARE DACIANE !!!

nu uita ca, in varf ajungi GREU, insa conteaza sa te poti MENTINE ACOLO SUS !!!

07Ex
    Keymaster

Ovidiule, nu vreau sa spun nimic acum insa mai exista inca trei topicuri despre Dacian Varga. Inainte de a deschide inca un topic (al 4-lea) cauta si tu si vezi daca mai exista ceva pe forum.

ultrasro
    Member

Era insa vorba de o controversa: noi am strigat ca e jucator brazilian iar in ziar astia il fac de sorginte argentiniana ;)

Giani
    Member

Oricum, corina aia imi pare ca nu si-a luat lovelele de a dat asa de tare in el. Imi este greu a crede ca un sportiv de performanta “dureaza” doar 2-3 minute, cu atat mai mult cu cat performantele sexuale cresc proportional cu conditia fizica. Ce sa zic, a profitat de “inocenta” ei, biata fata, ce “inocenta” era de a acceptat un “ménage à trois”. Hai sictir, ca de producatoare de genul asta m-am plictisit.

sorin
    Member

sa ridem cu Varga si Ferfelea….

http://www.gsp.ro/index.php?a=49830&shift=1

Ultras
    Member

Pai da-le un capat de ata si fac cea mai mare distractie din asta… De fapt ar fi trebuit sa ni se spuna Gasca Zurlie… 😆

sorin
    Member

@Ultras wrote:

Pai da-le un capat de ata si fac cea mai mare distractie din asta… De fapt ar fi trebuit sa ni se spuna Gasca Zurlie… 😆

Gasca Nubuna, Zurlie, tot aia…

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 141 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.