Dacian Varga 15.10.1984

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Dacian Varga 15.10.1984

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 141 total)
  • Author
    ovidiu
    Member

din gsp:

“Rebelul Varga
    Viorel Tudorache

Cititorii Gazetei au dorit să afle cui i se spune “Messi din Regie”. E vorba de Dacia Varga. Pentru tehnicitatea lui sclipitoare în regim de viteză a primit această poreclă. El are în spate o poveste palpitantă. A ajuns la Sportul la 17 ani, printr-o conjunctură mai puţin cunoscută de publicul larg. Varga a fost alungat din curtea lui Dinamo pentru acte de indiciplină, mai exact după ce a furat dintr-un magazin în timpul unui turneu efectuat în Italia, la Florenţa, cu grupa de juniori pregătită de regretatul antrenor Constantin Popescu.
    Probleme şi în Regie
    Îndrumat de tatăl său, fostul fotbalist dinamovist Ioan Varga, Dacian a ajuns în Regie pe filiera Ioan Andone, care era pe atunci antrenor la Sportul Studenţesc. Atacantul era gata-gata să fie dat afară şi de aici din aceleaşi motive de indisciplină. La primul meci jucat la echipa secundă, Varga a avut o reacţie verbală extrem de violentă la adresa antrenorului Cornel Jurcă, motiv pentru care acesta a cerut imperativ excluderea jucătorului. După acest incident, Varga a fost retrogradat la juniorii. Spre norocul său, a dat peste tehnicianul Cristi Sava, care, impresionat de calităţile lui, s-a luptat împreună cu directorul tehnic, Nicolae Gorgorin, să-l menţină în Regie. Nu s-a potolit şi a recidivat, culmea, tocmai împotriva lui Gorgorin.
    A fugit din cantonament
    Varga a avut clinciuri şi cu Gheorghe Mulţescu. “Într-adevăr, Dacian este un jucător care arde mai tare la antrenamente şi la meciuri. L-am temperat însă, mai cu vorba, mai tras de urechi. Cînd a sărit calul l-am mai amendat cu cîte 500 de dolari. I-am mai şi înghiţit unele lucruri”, a declarat fostul antrenorul al Sportului. Înaintea meciului cu Dinamo din returul stagiunii trecute, Varga a fugit noaptea din cantonament, supărat că Mulţescu l-a bănuit că nu-şi va apăra corect şansele, dar s-a întors după vreo două ore. “Era lovit şi mă ruga să nu-l forţez cu Dinamo. M-am enervat, fiindcă la naţionala de tineret evoluase cu aceleaşi dureri. În cele din urmă a jucat şi a marcat golul victoriei, de 5-4”. Şi după acest episod s-a pus problema ca Varga să fie exclus de la Sportul, dar a primit doar vot de blam.
    “Dacian Varga e un capitol despre care nu vreau să discut. Pentru mine nu există acest jucător. E un caracter dificil, iar educaţia trebuie făcută de mic. Înţelegeţi ce vreau să spun?”
    Cornel Jurcă, antrenor Sportul II
    “Varga e sculă de fotbalist. E impulsiv şi are tupeu pe teren, dar în afara lui e liniştit. Ascensiunea Sportului din sezonul trecut i s-a datorat în mare măsură. El a dus mingea în faţa porţii pentru Mazilu”
    Nicolae Gorgorin, director tehnic Sportul Studenţesc
    “Dinamo s-a pripit cînd l-a dat afară pe Dacian şi a pierdut un mare talent. Îi cunosc familia şi nu cred că era în stare să fure. A fost influenţat de colegi”
    Iulian Mihăiescu, ex-antrenorul lui Varga la Dinamo

6,15 este media notelor acordate de Gazetei Sporturilor lui Dacian Varga în sezonul trecut, cînd atacantul a evoluat în 28 de meciuri şi a înscris trei goluri
    1,5 milioane de euro este suma pentru care Sportul l-ar vinde pe Varga

Messi, bijuteria de 19 ani
    Explozia lui Leo Messi s-a produs exact în vara trecută, la un meci amical al Barcelonei contra lui Juventus. Atunci toată lumea şi-a dat seama că este vorba de un supertalent, lucru confirmat de evoluţiile sale ulterioare, inclusiv la “naţionala” Argentinei, pentru care a fost convocat la Mondialul din Germania. Acum în vîrstă 19 ani, împliniţi pe 24 iunie, Messi a fost descoperit de “scouterii” Barcelonei pe cînd avea doar 13 ani.
    4 august 2006″

cameliu
    Member

gazeta:
    Negocieri blocate
    Radu Oprişan, Remus Răureanu

Vasile Şiman a cerut 2.000.000 de euro în schimbul lui Dacian Varga, dar George Copos spune că e prea mult

Dacian Varga a asistat la meciul de Cupă dintre Rapid şi CSM Rîmnicu Vîlcea, la care a luat loc în tribună şi patronul Sportului, Vasile Şiman. Nu au stat împreună, jucătorul preferînd compania fostului său coechipier de la Sportul, Vali Negru, la tribuna 0. Mijlocaşul stînga din Regie e din nou în atenţia giuleştenilor, după ce alb-vişinii au ratat achiziţionarea sa în vară, din cauza pretenţiilor lui Vasile Şiman.

După cîte se pare, nu se poate realiza deocamdată transferul lui Varga la Rapid din cauza preţului cerut de Şiman, care vrea 2.000.000 de euro pe mijlocaşul său, însă vicecampioana speră să îl înregimenteze măcar la sfîrşitul turului. În discuţie ar putea intra şi cedarea unor jucători, zilele trecute George Copos propunîndu-l lui Şiman pe Negru. “Mi-ar plăcea să se înţeleagă cluburile, chiar dacă trativele ar dura şi pînă în iarnă. Nici la Mazilu şi Lazăr lucrurile nu au mers chiar repede. Am mulţi prieteni la Rapid, mi-aş dori să joc aici”, spune Dacian Varga. El consideră că la Sportul, după povestea retrogradării, nu mai are nici o motivaţie, fapt pentru care evoluţiile sale în acest sezon, în liga secundă, n-au fost la fel de bune ca în campionatul trecut.

6,21 este media notelor primite în Gazeta Sporturilor de către Dacian Varga. Primul clasat între mijlocaşii stînga din Divizia A pe sezonul 2005-2006

Ultras
    Member

Varga si-a scos zacusca si paltonul la plimbare… 😈

Tin minte fata ziaristilor cand a aparut in vara la FRF…

Zacusca si paltonul

cameliu
    Member

@Ultras wrote:

V

Zacusca si paltonul

Frumos paltonul, puternica zacusca…

Radu Dobrin
    Member

chiar ma intrebam cine si pe ce merite l-a pus capitan de echipa la bacau….

sorin
    Member

Dacian Varga, din nou în vizorul Rapidului
    2007-02-20 10:14:00

În afara macedoneanului Vlatko Grozdanovski (Omonia Nicosia), de achiziţionarea căruia rapidiştii sînt din nou interesaţi, pe lista posibililor înlocuitori ai lui Artiom Karamian a reapărut şi Dacian Varga .
    Giuleştenii ar vrea să-l împrumute pînă în vară pe mijlocaşul stînga al Sportului, cu opţiune de transfer definitiv.

gsp

Giani
    Member

@sorin wrote:

Dacian Varga, din nou în vizorul Rapidului
    2007-02-20 10:14:00

În afara macedoneanului Vlatko Grozdanovski (Omonia Nicosia), de achiziþionarea cãruia rapidiºtii sînt din nou interesaþi, pe lista posibililor înlocuitori ai lui Artiom Karamian a reapãrut ºi Dacian Varga .
    Giuleºtenii ar vrea sã-l împrumute pînã în varã pe mijlocaºul stînga al Sportului, cu opþiune de transfer definitiv.

gsp

S-o creada copros.

ovidiu
    Member

Un articol mai vechi … de prin fanatik (in urma cu vreo saptamana sau cam asa ceva)

“”Messi din Regie” este foarte aproape de a parasi din vara Sportul Studentesc. Surse apropiate clubului spun ca Varga a primit de curind o oferta de transfer din Germania, de la formatia romanilor Vlad Munteanu si Sergiu Radu, Energie Cottbus. Se pare ca de serviciile micutului mijlocas s-au mai interesat si olandezii de la Az Alkmaar, care doresc insa mai intii sa-l cheme pe fotbalist in probe inaintea semnarii unui contract. Vasile Siman ar prefera sa-l vinda pe Dacian afara de unde ar incasa mai multi bani. Din tara fotbalistul a primit pina acum oferte clare de la Rapid si Poli Timisoara.

Contactac telefonic de FANATIK, mijlocasul Sportului a declarat ca stie despre ofertele venite din afara, dar momentan nu a fost contactat de nimeni. Acesta prefera un transfer in strainatate in detrimentul unuia in campionatul romanesc

“Am auzit si eu de aceste oferte, dar pe mine inca nu ma contactat nimeni. Normal ca daca ar fi sa aleg intre o echipa buna din tara si una din afara as alege sa plec in strainatate. Orice jucator isi doreste sa plece la mai bine”, a spus cel supranumit “Messi din Regie”.”

Cred ca si el ar trebui sa plece. Am inteles ca e prin D acum, la echipa a II-a.
    Sa simta si alte echipe “cumintenia” lui. Asta sa nu-mi aduc aminte de declaratiile din presa de la inceputul sezonului

Nu spun ca nu e un jucator bun. Dar disciplina …
    Parca totusi am o strangere de inima. Mi-l aduc aminte la meciul cu dinamu din campionatul trecut. Era 3-1 pentru noi si Varga fugea de manca pamantul si grabea copii de mingi sa-i de-a obiectu’ cat mai repede pentru a-l repune in teren.
    Mare pacat ca are toane, si ca cele bune tin prea putin.

Zibling
    Member

O descriere buna pt un jucator care are totusi calitati de fotbalist si ma rog sa se gasesca undeva pe lumea asta un antrenor care “sa-l puna cu botul pe labe” si sa-i explice ca fara disciplina sportiva, nu exista disciplina tactica si apoi performante sportive. E inca tanar si i se mai pot scoate “fumurile” din cap.

Giani
    Member

Zibling, vin cu o mica “parabola” (din categoria literara, nu geometrica). Imi amintesc cum prin anii adolescentei unul dintre cei mai buni rugbysti ai generatiei 1971 (jucator la dinamu) m-a calcat violent pe genunchi sub ochii arbitrului, iar acesta m-a penalizat cu lovitura de pedeapsa pe motiv ca as fi blocat mingea. Invatat in acest stil huliganic, care era permis numai celor doua echipe militariste, jucatorul in cauza a ajuns in Franta la cateva luni dupa ce isi terminase junioratul. Primul meci, prima eliminare pentru gest huliganic, urmata de o suspendare de sase luni din orice competitie, amenda 20.000 de franci si salariul diminuat la (nu CU, ci LA) 25% pe toata durata suspendarii. La revenirea pe gazon s-a comportat ca un profesionist si nu a mai avut probleme, incheind glorios cariera la acel club francez.

Ce vreau sa spun… pentru Varga un transfer in Romania ar echivala cu ratarea unei cariere de fotbalist. Un transfer intro tara civilizata, precum Germania sau Olanda, l-ar determina sa renunte la executia “zidanista” numita “Coup de Boule” si l-ar face super-jucator. Daca Varga ar fi avut aici si o mentalitate pe masura talentului, ar fi fost titular incontestabil in Nationala, asa sta si o freaca la rece prin B.

cameliu
    Member

Acuma ca sa deviez un pic de la subiect, nu-l prea vad eu pe Varga la Cottbus… Aia e echipa serioasa…
    Iar daca ar veni nu cred ca s-ar metamorfoza Varga in baiat serios peste noapte…

Cottbusu s-au ars odata, cu “seriosul” S. Ilie, a stat citeva saptamini, timp in care a mai fost prins si beat turta la volan, asa ca i-au facut rapid vint…

E drept ca acum cu Radu si Munteanu au dat de o mina de aur, asta daca-i vor vinde acum, la final de sezon… Asta vor sa faca ca sa-si plateasca din datorii.

Zibling
    Member

Bun asa, Cameliu. Tocmai ma gandeam ce fotbalisti romani au dat chix pe afara, lasand impresia de neseriosi si ca atare, unele cluburi s-au reorientat spre alte tari de extractie a “tinerelor talente”. Cred ca Sabin Ilie, Frasineanu, Gabi Popescu si Lutu reprezinta astfel de exemple negative.

Edit: aoleo, am uitat de Danut Lupu 😆

Giani
    Member

Spre deosebire de un Sabin Ilie, care este incorigibil, Dacian are un mic avantaj: daca apare cineva care sa il puna la punct se cuminteste subit. Diferenta dintre Dacian de anul trecut si cel de acum este ca la echipa existau si un lider, care il punea imediat la respect, dar si un tip mai temperamental care nu ezita sa il trateze cu cateva palme dupa ceafa.

Zibling
    Member

Te referi cumva la Paduret si la Dan Petrescu?

Giani
    Member

Ce tip temperamental cunosti in afara de Stancioiu?

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 141 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.