Dacian Varga 15.10.1984

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Dacian Varga 15.10.1984

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 141 total)
  • Author
    dragos
    Member

@cameliu wrote:

Iata ca Varga duce urzicenii pe primu loc cu 2 etape inainte de final… cu Petrescu la timona…

Pt mine e o razbunare a ratarii de 6-4 in meciul cu Dinamo din 2006, ratare ce ne-a dus in B…pt ca daca era meciul ala 6-4… am fi fost in tururile preliminare din Uefa pe cand nea dat pulea afara din divizia a…

“Chelsea de Baragan” este o echipa frumoasa, iar Dan este un mare antrenor.
    Varga a fost argintul viu pe teren.
    FELICITARI PENTRU GOL !!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

Iata ca Varga duce urzicenii pe primu loc cu 2 etape inainte de final… cu Petrescu la timona…

Pt mine e o razbunare a ratarii de 6-4 in meciul cu Dinamo din 2006, ratare ce ne-a dus in B…pt ca daca era meciul ala 6-4… am fi fost in tururile preliminare din Uefa pe cand nea dat pulea afara din divizia a…

Parca meciul ala s-a terminat 5-4 pentru Dinamo. Oricum, sunt de acord cu tine. Daca Unirea castiga titlul ar fi o razbunare pe care o astept de 3 ani.

cameliu
    Member

@07Ex wrote:

@cameliu wrote:

Parca meciul ala s-a terminat 5-4 pentru Dinamo. Oricum, sunt de acord cu tine.

Da 5-4… Am zis ratarea de 6-4… in min 90+4…
    de intra golul ala atunci sunt convins ca si acum am fi fost in liga 1.

dragos
    Member

atat Varga cat si Balan, afirmau super incantati, ca in urma cu cateva luni juca in liga a-2a, iar in Aug – Sept vor juca in liga Campionilor !!!
    ce este viata asta de fotbalist !!

07Ex
    Keymaster

Dacian Varga a trecut repede peste euforia cuceririi titlului de campion al României şi şi-a reluat pregătirile alături de juniorii Sportului Studenţesc!

Echipat în tricoul Unirii Urziceni şi şortul naţionalei, Varga a tras tare miercuri sub supravegherea antrenorilor Adrian Pologea şi Daniel Dumitrescu.

În timp ce mai toţi fotbaliştii se bucură de ultimele zile de vacanţă, Varga a alergat cot la cot cu mai tinerii săi colegi şi a respectat cu stricteţe programul şedinţei de pregătire. În pauzele de relaxare dintre exerciţii, proaspătul campion nu a ezitat să glumească cu partenerii săi de antrenament şi, ca un adevărat frate mai mare, le-a dat câteva sfaturi cu privire la cariera de fotbalist.

Cele două ore de antrenament s-au încheiat cu o alergare uşoară, fără ghete. La final, Varga nu a dorit să comenteze nimic legat de probabilul său transfer, lăsând să se înţeleagă că are încredere totală în conducerea “studenţilor”, care va ştii să aleagă cea mai bună ofertă atât pentru el, cât şi pentru club.

Mai mult ca sigur, Varga va fi prezent şi la reunirea “Găştii Nebune”, ce va avea loc pe data de 29 iunie. (Florin Alboiu)

07Ex
    Keymaster

“Ar fi o dramă să rămân în Liga 2, dar n-ar fi o problemă! O iau de la început!”

Viitorul lui Dacian Varga este în continuare incert… Jucătorul care a ieşit campion cu Unirea Urziceni speră din tot sufletul să plece de la Sportul Studenţesc în această vară, oriunde, numai să joace în Ligă! Deocamdată oficialii Unirii au demarat discuţiile pentru cumpărarea sa şi a lui Bălan, dar încă nu s-a ajuns la un consens. Între timp a intrat pe fir şi Standard Liege, echipa antrenată de Loţi Boloni, dar există şi posibilitatea ca ‘studentul’ să evolueze în continuare în eşalonul secund.

“Sunt onorat să aud că mă doreşte o echipă de Champions League precum Standard. Am încredere în domnul Şiman ca o să facă alegerea cea mai bună. Ar fi o dramă pentru mine să joc în Liga a 2-a… Aşa că dacă e să rămân Sportul… asta e! O luăm de la început, nu e nicio problemă”, a spus Varga pentru http://www.sport.ro.

Patronul Sportului, Vasile Şiman, crede că Varga va pleca până la urmă de la echipa studenţilor, dar precizează totodată că nu va fi o tragedie dacă Dacian şi-ar continua cariera la clubul care l-a propulsat în fotbalul mare. “Nu cred că Varga va rămâne La Sportul… Şi chiar dacă s-ar întampla asta, nu ar fi nimic incredibil… Este absolut normal! Şi Hagi a jucat în Serie B. A jucat cumva pe 5 milioane pe an?! S-a dus la Campionatul Mondial şi a fost unul dintre cei mai buni jucători din lume. Din partea clubului Standard nu am primit nicio ofertă pentru Varga”, a afirmat Şiman pentru http://www.sport.ro.

adi
    Member

Parerea mea e ca mai bine pleaca Varga de la Sportul, definitiv sau cu transfer.
    Este individualist si nu-l vad ca pe o plus-valoare pentru echipa. Dimpotriva.

07Ex
    Keymaster

“Şiman mi-a ordonat să revin la Sportul, dar sunt convins că se va înţelege cu Unirea!”

Dan Petrescu şi Mihai Stoica au anunţat că Unirea Urziceni a renunţat la Tibi Bălan şi Dacian Varga din cauza pretenţiilor exagerate ale lui Vasile Şiman, dar cei doi fotbalişti încă speră că vor putea evolua cu ialomiţenii în Liga Campionilor. “Sunt convins că până la urmă se vor înţelege”, spune Varga. Mijlocaşul aşteaptă ca patronul Sportului Studenţesc să mai scadă din suma cerută Unirii pentru el şi Tibi Bălan.

“Mi-aş dori să rămân la Unirea. Am vorbit cu foştii colegi de acolo. Îmi pare rău că nu mai pot fi alături de el. Şiman ne-a ordonat să renevim la Sportul. Nu se pune problema de bani între mine şi Unirea, important e să se înţeleagă cluburile. Eu sunt 100% convins că până la urmă se va ajunge la o înţelegere. La fel mi-a spus şi dumnul Şiman. Eu şi Tibi (n.r. Bălan) suntem dezamăgiţi că nu ne putem pregăti cu Urziceniul. Ne dorim amândoi să jucăm în Liga Campionilor. Nu ştiu cât se cere pentru noi, nici nu am avut curaj să întreb. Dacă domnul Şiman spune că valorăm trei milioane, înseamnă că aşa este”, a declarat Varga la Sport.ro.

dragos
    Member

aseara in emisiunea de la GSP TV dupa meciul stelei, mihai stoica a spus, ca transferurile sunt INCHISE DEFINITIV.
    eu nu stiu cum se simt Varga si Balan, din cauza samsarului care le-a stat in calea spre Liga Campionilor ??
    in urma cu cateva zile a aparut o stire, cum ca, Varga se imprumuta de la banca pentru a-si plati suma de transfer…pentru a juca la urziceni.
    penibila situatie !!! X( X(

sunt convins ca, vor fi discutii aprinse intre ei si samsar…..iar in final, daca nu se rezolva nimik, se va recurge la solutiile aplicate de Paduret si Dinita. :)) :(( =))

Zibling
    Member

Pai, Paduret din cauza unor astfel de solutii complexe a ajuns sa se lase de fotbal. Nu e o idee prea buna.

dragos
    Member

@Zibling wrote:

Pai, Paduret din cauza unor astfel de solutii complexe a ajuns sa se lase de fotbal. Nu e o idee prea buna.

Paduret este un caz atipic, insa varsta nu l-a mai ajutat in gasirea altor echipe.

07Ex
    Keymaster

Din nou în B, din nou la naţională!

Problemele de sănătate ale lui Cristi Tănase îi deschid lui Dacian Varga drumul către echipa naţională.

“Chiar dacă Argeşul a ajuns în B, nu ieşi din vederile mele”, i-a transmis Răzvan Lucescu lui Cristi Tănase imediat după retrogradarea piteştenilor. Selecţionerul e pe cale să se ţină de cuvânt, însă, cel puţin pentru meciul amical cu Ungaria, Dacian Varga este cel care ar putea face pasul din Liga 2 spre echipa naţională.

Mijlocaşul Sportului Studenţesc ar putea fi convocat chiar în locul lui Tănase, accidentat la amicalul disputat pe 9 iulie de FC Argeş cu AS Cannes.

Monitorizat de Diego Longo

Varga a fost urmărit ieri de preparatorul fizic al naţionalei, Diego Longo, la amicalul disputat de Sportul Studenţesc în Italia, cu Cesena. Campion cu Unirea, Varga a mai jucat o singură dată pentru naţională, în amicalul din februarie cu Croaţia (1-2), venind tot din B!

În schimb, mijlocaşul de 24 de ani nu a prins naţionala cât timp a jucat pentru campioana Unirea Urziceni

“Dacian a jucat tot meciul, a alergat mult, s-a implicat, dar a fost un joc de pregătire şi e greu de ştiut cum s-a antrenat până acum. Răzvan va decide în privinţa unei eventuale convocări”

Diego Longo, preparator fizic naţionala României (Sergiu Petre)

07Ex
    Keymaster

Dacian Varga: “Nu voi rămâne la Sportul!”

Invitat la video-chatul moderat de Daniel Marton pe http://www.sportlaminut.ro, Dacian Varga, vedeta Sportului Studenţesc, a declarat că a primit asigurări din partea patronului Vasile Şiman că va părăsi Regia până la încheierea perioadei de transferuri. Varga a precizat că va cântări cu atenţie ofertele şi va alege echipa care îl doreşte cel mai mult.

“Domnul Şiman mi-a zis să nu îmi fac griji, că nu voi rămâne la Sportul în continuare. Până la încheierea perioadei de transferuri voi şti la ce echipa voi evolua. Pot să joc şi la Steaua şi la Dinamo, oriunde, atâta timp cât esti jucator profesionist şi nu amator. De la Rapid am avut o ofertă în urmă cu un an jumate. Personal, îmi doresc să joc la echipa care mă doreşte cel mai mult. Ţin în continuare legătura cu colegii de la Unirea, am rămas prieten cu mai mulţi jucători din echipă şi sper să jucăm din nou împreună”.

Chiar dacă negocierile dintre Sportul şi Unirea Urziceni au fost întrerupte, Varga spune că mai sunt şanse să continue la Unirea Urziceni, dar că totul depinde de conducerile celor două cluburi.

“Mai există şanse să joc la Unirea, dar totul depinde de conducătorii celor două cluburi! Nu e nicio diferenţă între Sportul şi Unirea în privinţa antrenamentelor, doar că una joacă în Liga Campionilor, iar celalta în Liga a II-a. La Urziceni a rămas acelaşi grup unit, iar noii jucători au experienţă şi se vor acomoda repede! Si eu am fost primit bine, după două-trei zile de la transfer. Mi-ar plăcea să joc cu un contract ferm, să nu mai fiu împrumutat şi apoi să mă întorc la echipa de bază. Nu mă deranjează, dar e mai bine să fie totul pus la punct, de la început. Dacă mă întorc la Unirea şi vom juca cu Barcelona în grupele Ligii, ar fi un meci ca oricare altul”.

Fotbalistul Sportului a spus că Dan Petrescu a fost antrenorul cu care a lucrat cel mai bine, dar i-a lăudat şi pe tehnicienii care au antrenat clubul din Regie în trecut.

“Fiecare antrenor are propriul stil, dar cel mai bine m-am simţit cu Dan Petrescu. Şi cu Andone sau Balint m-am înţeles bine când antrenau Sportul. Antrenorul cu care lucrezi, în general, trebuie să ştie cum să vorbească cu tine, să îţi spună care sunt sarcinile în echipă, să ia jucătorii în şedinte separate sau colective, şi cel mai important, să ştie să te motiveze. Nu pot face o comparaţie între Răzvan Lucescu şi Dan Petrescu, amândoi sunt tineri, muncitori şi profesionişti”.

Chiar dacă a revenit la Sportul Studenţesc după câştigarea campionatului cu Unirea Urziceni, Dacian Varga a rămas în atenţia selecţionerului României. În perspectiva meciului amical cu Ungaria, din 12 august, Varga a fost monitorizat de Diego Longo în cantonamentul “studenţilor” din Italia, la partida amicală cu Cesena, Răzvan Lucescu având nevoie de un mijlocaş stânga pentru a suplini absenţa lui Cristi Tănase.

07Ex
    Keymaster

Varga: “La câţi bani oferă arabii, căldura nu ar fi o problemă”

Ioan Andone a fost prezent sâmbătă la meciul pe care Sportul Studenţesc l-a disputat în Liga a II-a, iar apoi a discutat cu Dacian Varga. Campion cu Unirea, mijlocaşul ar putea juca în Liga Campionilor, dar în Asia! Varga ar putea ajunge la Al-Ahli din Dubai.

“Am vorbit şi cu Tibi Balan şi cu Dacian Varga, dar să vedem pentru că discutăm cu Nedved. Dacă tratativele cu Nedved vor fi pozitive, va rămâne el. Dacă nu, Varga e o primă variantă”, a declarat Ioan Andone la gsptv.

Dacian Varga a afirmat că, la câţi bani au arabii, căldura nu ar fi o problemă.

“Este primul antrenor care m-a adus la echipa mare. Am o relaţie bună, l-am intrebat cum e prin Arabia, mi-a zis că e foarte cald. Sunt ferm convins că aş face faţă, la câţi bani sunt acolo. Mă simt onorat că sunt o primă variantă pentru dânsul”, a explicat mijlocaşul stânga.

Dacian Varga a câştigat titlul cu Unirea Urziceni, dar a revenit la Sportul Studentesc, echipă de care aparţine. Varga a mai avut oferte în această vară şi de la Timişoara.

07Ex
    Keymaster

Varga: “Unirea are forţa de a trece de grupe”

Dacian Varga, mijlocaşul Sportului Studenţesc, nu e deloc surprins că revine la Urziceni. Chiar dacă mutarea s-a realizat pe ultima sută de metri, fotbalistul a avut încredere în promisiunea făcută de patronul Vasile Şiman, care i-a garantat atât lui, cât şi lui Tiberiu Bălan, că nu vor juca în liga a II-a, iar situaţia va avea o rezolvare favorabilă.

Dacian, în sfârşit, ştii unde o să joci pînă la iarnă…
    Da, mă aşteptam ca lucrurile să se rezolve pentru mine şi pentru Tibi.

Erai chiar aşa de sigur?
    Foarte sigur. Când domnul preşedinte promite ceva întotdeauna se ţine de cuvânt.

Cum crezi că te vor primi colegii de la Unirea?

Păi cum să mă primească? Aşa cum au făcut-o şi în iarnă. Cu braţele deschise, mai ales că suntem prieteni şi împreună am câştigat campionatul.

Dacă nu s-ar fi ajuns la o înţelegere, te-ai fi simţit nedreptăţit?
    E mult spus nedreptăţit. Probabil, aş fi fost trist. Nu mi-ar fi fost uşor să îmi văd colegii la televizor sau din tribune jucând în Champions League…

Vei juca în grupele Ligii Campionilor împotriva unor formaţii de top. Ce şanse are Unirea să treacă de grupe?
    Va fi foarte greu, însă eu cred că şanse există. Dacă ne vom face toţi treaba bine şi vom respecta întocmai indicaţiile lui Mister, cred că vom avea şi rezultate bune.

Echipa e mai puternică cu Dacian Varga şi Tibi Bălan?
    Forţa echipei stă în unitatea grupului şi nu într-un jucător sau altul. Eu sper să muncesc bine şi să îmi aduc contribuţia la efortul colectiv.

Se zvoneşte că te afli în ultimul an de contract şi din iarnă ai putea pleca liber de la Sportul…
    Nu e adevărat. Şi chiar dacă ar fi, nu aş proceda aşa. Nu ar fi corect!

Dacian Varga a câştigat sezonul trecut titlul de campion al României cu Unirea Urziceni şi acum revine la formaţia ialomiţeană sub formă de împrumut, până în iarnă. Din surse bine informate am aflat că fotbalistul se află sub contract cu Sportul Studenţesc până în 2012. (Florin Alboiu)

Viewing 15 posts - 76 through 90 (of 141 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.