Dan Moldovan 15.03.1972 – 20.11.2007

Home Forums Sportul Studentesc Sportul Studentesc – Forumul suporterilor / Fan Zone Dan Moldovan 15.03.1972 – 20.11.2007

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • Author
    razvanR
    Member

NU POT SA CRED
    NU POT SA CRED
    NU POT SA CRED

dragos
    Member

Terifianta veste !!!!!
    Nu-mi vine sa cred.
    VIATA este cruda, uneori…..in urma cu putin timp, un coleg de serviciu a decedat din aceeasi cauza; – sunt sigur, ca iuresul “nebun” al vietii, ne macina putin cate putin.

Dane, stiu ca, acolo sus vei ramane acelasi suporter patimas.
    Ne vor lipsi bannerele tale create cu multa pasiune si inteligenta.

Iarta-ne, daca ti-am gresit vreodata.

Vei fi mereu in inimile noastre si TE VOM IUBI MEREU !!!!!

Adio prietene !!!

ultrasro
    Member

Azi l-am vazut pe Dan Valer Moldovan pentru ultima data. Vom fi mai singuri si mai tristi pe acest forum fara cuvintele lui dar vom incerca sa ne inchipuim ca este doar putin plecat iar saptamana viitoare o sa ma sune pentru ca vrea sa faca inca 3 steaguri cu Sportul si are nevoie de ajutorul nostru pentru mesajele acestora.
    Sau poate vom primi un colet expediat de Dan prin Heaven Express cu cele mai frumoase steaguri care au fost facute vreodata ….

Adio prietene dar ramai cu noi!!!

adi
    Member

Imi voi aminti din ziua de azi o ceremonie emotionanta, dar si o raza de soare in momentul inhumarii, probabil un zambet din partea lui Dan de acolo de sus de unde ne priveste acum.
    Trist, foarte trist.

adi
    Member

Poate ca noi nu l-am cunoscut niciodata suficient de bine pe omul Dan Moldovan, dar i-am gasit un interviu destul de bun la:
    http://moarteaonline.ro/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=636

Penultimul sau mesaj pe forum:

Dum 09 23, 2007 11:52 am
    …….. Va respect pe toti forumistii dar o sa trec rar, f rar. ……

Rar, foarte rar, dar nu niciodata. Inseamna, daca esti parolist, ca te mai asteptam pe aici, Dane !!!!

Sau, noi astia mai batranii, cei care nu vom mai avea rabdare sa te asteptam , vom veni, pe rand, alaturi de tine.

Suntem, cu totii, intr-o alternanta de alb si negru. Din negru ne nastem si iesim la lumina catre alb si, incet, incet, ne indreptam catre negru, unii mai repede decat trebuia, ca tine Dane…… Ca si echipa ta iubita, te-ai dus printr-un “abuz”, prea abrupt , catre negrul …….

Pe “puii” tai mici, pe care nu ii cunosc, doresc sa-i vad in Regie, pe stadion, si sa-i mangaii, din partea ta ………….

RESPECT !!!!!!!!!

dragos
    Member

@adi wrote:

Poate ca noi nu l-am cunoscut niciodata suficient de bine pe omul Dan Moldovan

ai dreptate, nu am avut prilejul sa-l cunoastem mai bine pe OMUL DAN MOLDOVAN. PACAT !!
    imi amintesc ca, la una din primele intalniri ale suporterilor (nu mai tin minte anul, insa stiu ca, era luna Decembrie), ce a avut loc intr-un local din pasajul Ptei Universitatii, am avut ocazia sa-l cunoastem pe Dan – o persoana dinamica, cu initiativa si plina de umor.
    Am fost putini, atunci, insa a fost o seara agreabila: am discutat, am glumit;
    isi mai aduce cineva aminte ????
    offf, doar amintirile raman…….

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE !!!!

Giani
    Member

Daca tii minte, Dragos, tot atunci, la Universitate, l-am vazut pentru prima oara si pe Lucian Solcan. Daca nu ma insel, eram la sfarsitul primului tur de divizie B, in ’98, cand situatia nu era deloc roza la club. Lucian era tanar absolvent si avea o multime de idei, in timp ce Dan era extrem de tacut, dar cand deschidea gura spunea foarte mult cu foarte putine vorbe. Pentru ca pe Dan l-am perceput mereu ca pe un maestru al faptelor, vorbele goale nu prea il caracterizau. Atunci planuiam sa face steaguri si tricouri, sa ne organizam ca un grup serios, si recunosc ca eram foarte pesimist in privinta sanselor.

Si totusi, in timp, Pilu s-a tinut de cuvant, si ne-a ajutat enorm cu bannerele pe care le intindem meci de meci in fata noastra. “Suntem mici dar ai dracu'”, “Iubim fotbalul curat”… toate acestea poarta amprenta lui Dan. Si poate de Undeva, de Sus, priveste acum spre noi; avem datoria sa nu il dezamagim.

razvanR
    Member

DAN VALER MOLDOVAN

Background Profesional
    – Creative Director Propaganda
    – Creative Director – Ogilvy
    – Creative Director – Tempo Advertising
    – Creative – Grey

Background Educational
    – Visual Arts Academy – Graphic Design and Communication
    – Brian Cookman (senior editor of Rolling Stone) classes
    – Norman Berry seminars (Ogilvy Group)

Premii obtinute de-a lungul carieie sale
    2001
    • Best campaign –telecom – Orange – Welcome to Romania
    • Finalist – best campaign – Orange

2001
    • Finalist – non-contracted – Connex Xnet
    • Finalist – best illustration – Extratempo – Portoroz

2001
    • Finalist – 3 campaings – The rooster, La revolution, Car washer – AdPrint

2002
    • Finalist – best print ad – media – Caţavencu
    • Finalist – best print ad – telecom – Orange

2002
    • Non-contracted – best TVC
    • Finalist – best print ad – media – Caţavencu
    • Best POSM – Orange
    • Best Photo – Orange – Mobius Awards

2003
    • Silver – Media
    • Effie

2004
    • Golden – Zapp – fast internet campaign
    • Ad’Or

2005
    • Golden – Best Pharma Print -Dulcolax- “Unlock”
    • Golden – Best Self-promo Print-Effectivness- “The Medal”
    • Moscow International Advertising Festival

2005
    • Golden – Best Pharma Print -Dulcolax- “Unlock”
    • Bronze – Best Self-promo Print- Propaganda- “Effectivness” – Moscow International Advertising Festival

2006
    • Silver –Print -Ultra Sound Imaging- “Hello”
    • Bronze –Print- Guerrilla Radio Station- “The Helmet“-Radio Guerrilla
    • Finalist-Print – Infinity: “Mirror” – Golden Hammer

2006
    • Silver – Corporate print- Business to Business Advertising – Professional services for “Hello”
    • Shortlist- Print Ads- Services (tourism, entertainment,etc)
    • Shortlist- Print Ads- Best Use of Media-for Guerrilla and Mirror – Ad Print European Creative Teams Competition

2007
    • Winner-Print-Health/Pharmaceutical Products-“Puppet Masters“-Terapia Ranbaxy
    • Winner of Christal Angel-Print-Best Use of Media-Aspacardin-Terapia ranbaxy
    • Finalist-Print-Best Print Of The – Effie

2007
    • Gold – Promotions NON-FMCG Services- Fiobilin: “Same before and after“- Terapia Ranbaxy
    • Silver –Pharmaceuticals- Aspacardin: “The utilities charge board“- Terapia Ranbaxy – Ad’Or

2007
    • Best Print – Mass Media -Liberadio: “The Bread, The Bible”- Trust Catavencu
    • Best Print – Entertainment- “The Good Listener Dog”
    • Special Award of the Jury- Best craft in Print- “The Good Listener Dog”
    • Silver Agency – Best Agency of The Year

http://www.iaa.ro

franz_kafka
    Member

REQUIEM AETERNAM!
    Din pacate, doar negrul a ramas, in aceste zile, singura culoare a clubului si a suporterilor!

lsolcan
    Member

@Giani wrote:

Daca tii minte, Dragos, tot atunci, la Universitate, l-am vazut pentru prima oara si pe Lucian Solcan. Daca nu ma insel, eram la sfarsitul primului tur de divizie B, in ’98, cand situatia nu era deloc roza la club. Lucian era tanar absolvent si avea o multime de idei, in timp ce Dan era extrem de tacut, dar cand deschidea gura spunea foarte mult cu foarte putine vorbe. Pentru ca pe Dan l-am perceput mereu ca pe un maestru al faptelor, vorbele goale nu prea il caracterizau. Atunci planuiam sa face steaguri si tricouri, sa ne organizam ca un grup serios, si recunosc ca eram foarte pesimist in privinta sanselor.

Din cate mai tin eu minte acea intalnire a avut loc la KFC in Romana.

dragos
    Member

@lsolcan wrote:

@Giani wrote:

Din cate mai tin eu minte acea intalnire a avut loc la KFC in Romana.

prima data ne-am vazut la Universitate, in pasaj…..ulterior, am schimbat locatia.

sorin
    Member

Locul liber din Regie
    28 Noiembrie, 2007 |
    Ţugu nu a primit sms. Nici el, nici ceilalţi. În ultima etapă, Sportul Studenţesc a jucat la Braşov, a pierdut cu 3-0 şi n-a intrat nici un mesaj. De obicei, în sms se descriau şi fazele.

Le dădea Pilu. Sau Dan Moldovan, după numele întreg. Sau art directorul de la agenţia de publicitate Propaganda, după locul de muncă. Sau omul care a conceput tricourile cu “Gaşca nebună” pentru galeria Sportului.

La 35 de ani, Pilu a murit de inimă. Se cîştigă bine în comunicare! Iar copywriterii o freacă.

I-au găsit cîteva printuri. Visa la o campanie pentru Sportul. Avea amici microbişti peste tot. La Head, la Mccan, la Leo, la Next Cap. N-a mai fost timp de feed-back. Niciodată nu e.

Priviţi-i machetele! În plină frică generalizată şi în pragul epurării stadioanelor, cînd la un Steaua – Dinamo se strînge mai mult praf de puşcă decît pentru defilarea de 1 decembrie, Dan Moldovan s-a jucat cu emoţia şi cu zîmbetul autoderiziunii.

Priviţ-i printurile! Rar se întîmplă ca un creativ să-şi poată vedea munca publicată în forma iniţială. Apar observaţii, vine clientul, se fac retuşuri.

Priviţi tribunele! După ce se împrăştie fumul, normal. Toţi sînt cei mai tari. La lanţuri, la petarde, la număr, la muşchi. Superlativele timorării. În Regie, Pilu şi ceilalţi se mulţumeau să fie haioşi. “Drumul de la stadion e ieftin. Împarţi taxiul cu toată galeria!”. Vino în Regie! A rămas un loc liber în taxi.

Catalin Tolontan

Locul liber din Regie

http://www.tolo.ro/2007/11/28/locul-liber-din-regie/, extraordinar articolul lui Tolontan din pacate a trebuit sa se intample aceasta mare tragedie pentru ca sa se mai scrie ceva de Sportul! Vorbele sunt de prisos Condoleante Familiei!

razvanR
    Member
Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 36 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.