Dan Vasile Petrescu 22.12.1967

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Dan Vasile Petrescu 22.12.1967

Viewing 15 posts - 376 through 390 (of 415 total)
  • Author
    Ultras
    Member

Au si ei ghioanitoaii si tontolanii lor… Ceva-ceva tot este adevarat pentru ca nu iese fum fara foc…

dragos
    Member

poate polonezii se vor ieftini la tarate…..ar fi tare sa vina la noi ex-antrenorul lor…..

razvanR
    Member

Dan Petrescu se plange ca nu are fundasi. S-au accidentat unul cate unul.

Iata ca si Hagi se plange ca nu are nici un atacant pe banca la meciul de cupa de maine cu tot bugetul lor cu tot. Ce ar fi facut Dan Petrescu? Ar fi jucat du Secareanu si Stancu varfuri de atac.

cameliu
    Member
    cameliu
    Member

E OFICIAL: Dan Petrescu, antrenor la Wisla Cracovia

Tehnicianul Dan Petrescu, care a pregătit până acum formaţia Sportul Studenţesc, este noul antrenor al formaţiei Wisla Cracovia, a anuntaţ miercuri site-ul oficial al grupării poloneze.

Ofiţerul de presă al grupării Wisla, Jerzy Jurczynski, a afirmat că au fost stabiliţi termenii angajamentului care va începe de la 1 ianuarie 2006, contractul urmând să fie semnat joi, la Cracovia.

Dan Petrescu, a plecat, miercuri după-amiază, în Polonia, pentru a semna contractul cu formaţiei Wisla Cracovia. Tehnicianul a refuzat pe Aeroportul Henri Coandă să acorde detalii despre instalarea sa pe banca tehnică a echipei poloneze.

Cotidianul polonez Przeglad Sportowy anunţase săptămâna trecută că gruparea Wisla Cracovia i-ar fi înaintat o ofertă tehnicianului echipei Sportul Studenţesc, Dan Petrescu, acesta solicitând un salariu de 300.000 de dolari pe sezon.

În cazul în care semnează cu Wisla este posibil ca Dan Petrescu să îi transfere la formaţia din Cracovia pe jucătorii Florentin Petre (Dinamo), Tiberiu Bălan, Ionuţ Mazilu (ambii Sportul Studenţesc) şi Emilian Dolha (Rapid).

După etapa a XVI-a a campionatului Poloniei, Wisla Cracovia ocupă primul loc în clasament, cu 32 de puncte, la egalitate cu ocupanta locului doi, Legia Varşovia. Petrescu îl va înlocui în funcţia de antrenor principal pe Jerzy Engel, care a fost demis după etapa a XI-a, echipa fiind condusă de atunci de un antrenor interimar.

Dan Petrescu şi-a afirmat intenţia de a părăsi gruparea Sportul Studenţesc şi România, după ce Ion Crăciunescu a fost demis din funcţia de preşedinte al CCA, subliniind din nou acest lucru după realegerea lui Mircea Sandu în fruntea FRF. Contractul lui Dan Petrescu cu Sportul Studenţesc expira în iunie 2008.

dragos
    Member

DANE, SA AI SUCCESE MAJORE !!!
    dar sa stii, ca acolo nu pot exista scuze de genul: clica lu’ nasu’, mitica cu gasca lui, arbitrii partinitori, blaturi etc.etc.
    ei platesc si vor rezultate – SA DEA DOMNUL SA AI REZULTATE, altminteri….

Wiktor
    Member

Hi, I am sorry i am writing in English, unfortinatly i do not know Romanian.

I am a Wisla Krakow fan and i would like to know your opinion on Dan Petrescu is he a good coach? What are his coaching methods ? and any other information about Dan Petrescu would be greatly appreciated.

Thank you for your help.

cameliu
    Member

I can just say that Petrescu was the best coach that our team had in the last years! But this can be relative…

Certainly our team obtained the best domestic results in the last 15-20 years with Petrescu as coach!

wislafan
    Member

se dice la noi in Cracovia ca Dan va semnat oficial miine si ca vom cumpara doi sau trei jucatorii din Sportul in pachet. Interesant.
    Bine ai venit Dan la Cracovia…

07Ex
    Keymaster

@Wiktor wrote:

Hi, I am sorry i am writing in English, unfortinatly i do not know Romanian.

I am a Wisla Krakow fan and i would like to know your opinion on Dan Petrescu is he a good coach? What are his coaching methods ? and any other information about Dan Petrescu would be greatly appreciated.

Thank you for your help.

All I can say is that I’ve been very pleased with Dan Petrescu being Sportul’s head coach. He has coached the team a few years ago, but then went to Rapid Bucharest for a short period of time because Rapid offered him more dough. After he was sacked from Rapid for lack of positive results he returned to Sportul and coached here ever since.

It’s hard to say how good or bad he is as a head coach. At Sportul he did IMO an awesome job. I think that partly that was the case because all the players on our team were young, did not have conflicting personalities or big aspirations. All they wanted to do is play and follow blindly his lead because he was “the great” Dan Petrescu.

At Rapid, however, where most players were older, more experienced, and had their own ideas about playing and being coached he did a far less stellar job.

To conclude, I am of the opinion that if Wisla players are open to a new coaching style, and if they are not the type of players who have big personalities and authority problems they will be very successful under Dan Petrescu’s lead. Implicitly the team will flourish and you guys, the fans will be happy. If not …

WISLA1906
    Member

It’s interesting what You say. As You write Petrescu did a great job in SPORTUL, but at the same time he failed in Rapid… I dont know what is the true picture of Dan, but polish press wrote about his problems with Rapid fans who forced him to leave Rapid. Was it true or he had to leave because of poor results (2won, 2draw, 2lost)?

I’m moderate optimist and I hope Dan will achieve successes with WISLA KRAKOW. If not…I can see all the ways lead him to…SPORTUL. By the way, another candidate for SPORTUL trainer is quite known person :)

What were the Sportul characteristics? 4-4-2? Playing with wings? Crosses? Short passes?

cameliu
    Member

“Nu cunosc echipa”
    Remus Răureanu

La prima apariţie în faţa ziariştilor polonezi, Dan Petrescu a recunoscut că nu ştie mai nimic despre Wisla Cracovia

Dan Petrescu a susţinut ieri, la Cracovia, prima conferinţă de presă în calitate de tehnician al Wislei. Fostul “principal” al Sportului a vorbit în engleză şi le-a transmis elevilor săi că îşi doreşte o formaţie ofensivă şi jucători care să muncească din greu. “Am văzut o singură dată echipa”, a mărturisit Petrescu, care le-a promis jurnaliştilor că va învăţa limba polonă.

Altfel, ziarul Przeglad Sportowi a scris ieri că Wisla e dispusă să plătească 1,5 milioane de euro Sportului pentru Mazilu, Tiberiu Bălan şi Costin Lazăr, dar şi că oficialii polonezi continuă tratativele pentru Florentin Petre, Grigorie şi Dolha. Una dintre clauzele contractului prevede posibilitatea ruperii unilaterale, în cazul în care campioana Poloniei nu cumpără 3 jucători români!

“Mi-ar plăcea să joc la Wisla pentru că aşa aş avea şi eu posibilitatea să lupt pentru titlu”
    Ionuţ Mazilu

“Vreau să plec, dar aştept încă propuneri. La oferte egale, între o echipă din Divizia A şi Wisla aş alege să rămîn în ţară”
    Costin Lazăr

“Să vedem ce ofertă îmi fac polonezii şi dacă se înţeleg cu Şiman”
    Tiberiu Bălan

“Mă bucur că sînt pe lista lui Dan Petrescu şi cred că am putea face lucruri bune împreună la Wisla”

Lazăr ar vrea la Timişoara
    Costin Lazăr a dialogat ieri vreme de trei sferturi de oră pe chat-ul “Gazetei” cu cititorii ziarului. Mijlocaşul de 24 de ani a mărturisit că a fost fanul Stelei în copilărie, dar că acum i-ar plăcea să fie antrenat de Hagi la Timişoara. Internaţionalul Sportului a fost abordat inclusiv de un fost coleg de la juniori, care i-a atras atenţia că a lipsit de la nunta sa. “Chiar că nu aş fi avut timp să ajung la Oradea, la nuntă”, s-a scuzat “studentul”. / Remus Răureanu

9 decembrie 2005

ashone
    Member

@dragos wrote:

DANE, SA AI SUCCESE MAJORE !!!
    dar sa stii, ca acolo nu pot exista scuze de genul: clica lu’ nasu’, mitica cu gasca lui, arbitrii partinitori, blaturi etc.etc.
    ei platesc si vor rezultate – SA DEA DOMNUL SA AI REZULTATE, altminteri….

9/1 ca nu va avea rtezultate!!!!

ashone
    Member

@wislafan wrote:

mi se para ca toatele informatie in Polonia si in Romania sint traduse.
    Noi, in Wisla Cracovia credem ca Patrescu va venit in ianuarie la noi. Apoi ziaristi romanesti reprodus acelas lucru si noi in Polona credem ca e adevar

(pozdrowienia dla fanów Wisły od FraMata :P )

scuzele mele pentru parenteza….

zi le stii cu pariuri sau nu?

Ultras
    Member

2/1 ca va avea… daca il lua si pe cezarica cu el sansele erau de 6/1 pentru a avea rezultate. Prin rezultate intelegand castigarea campionatului si intrarea in grupele CL.

Viewing 15 posts - 376 through 390 (of 415 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.