Dan Vasile Petrescu 22.12.1967

Home Forums Archive Foste glorii / Past Players Dan Vasile Petrescu 22.12.1967

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 415 total)
  • Author
    dragos
    Member

este vorba despre vechea poveste: raluca sandu & zenga = droguri;
    in proces mai sunt implicati si ion ion tiriac & ileana lazariuc; iar nepotul lu’
    sandu este deja arestat din cauza traficului cu droguri….

07Ex
    Keymaster

@Ultras wrote:

In calitate de martor, nu de cercetat.

Am inteles. Asa mai merge.

Tavi
    Member

Cînd a renunţat la banca tehnică a Sportului pentru a prelua Rapidul, tehnicianul Dan Petrescu i-a luat cu el în Giuleşti pe Galamaz, Irimia şi pe Valentin Negru. “Ţinînd cont de faptul că toţi trei au statut de rezervă la actualele lor echipe, ar fi păcat să nu revină la Sportul, unde vor deveni oameni de bază. Negru, cel puţin, nu are nici o şansă să intre titular, chiar dacă el luptă pentru această poziţie. Mai mult ca sigur că în perioada de mini-mercato Negru va reveni în Regie. Oricum, îi doresc pe toţi trei înapoi la Sportul, pentru a face o echipă competitivă”, a precizat “Bursucul”. Legat de partida de astăzi cu FC Argeş, antrenorul “studenţilor” este tranşant: “ Mergem la Piteşti să cîştigăm, nu să jucăm la egal. Vreau să implementez în Regie mentalitatea de învingător. Important este să nu mai ratăm aşa de mult”, a spus Petrescu, care se teme de experienţa tehnicianului Ion Moldovan şi de jocul pe benzi practicat de argeşeni.

Tavi
    Member

Declaraţia lui Dan Petrescu la emisiunea Fanatik Show de luni seară conform căreia are informaţii de la o persoană că tragerea la sorţi pentru “sferturile” Cupei României s-a făcut în aşa fel încît Dinamo şi Naţional să dispute finala a stîrnit reacţii în Ştefan cel Mare. “Norocul ţine cu cei puternici. Dar Brăila nu e aşa de slabă. Uitaţi-vă ce-a făcut pînă acum”, a declarat Cristi Borcea, directorul executiv al lui Dinamo. Ioan Andone a spus că “şi în Italia sînt favorite în Cupă. Dan Petrescu să aibă puterea să recunoască cine i-a dezvăluit aceste lucruri. Bravo lui dacă o va face”.

Directorul sportiv Constantin Dănilescu a explicat că tragerea la sorţi s-a făcut pe baza ROAF, aprobat în Adunarea Generală din 15 martie 2004. “În anii trecuţi, Dinamo, Steaua şi Rapid se întîlneau în optimi. Nu era normal. Aşa s-a ajuns să se aprobe articolul 64, aliniatul 5 din ROAF în care se precizează cum sînt repartizate echipele. Nu este nici o problemă că antrenorul Sportului nu cunoaşte regulamentele, dar conducătorii acestui club puteau să-l informeze”.

“Norocul ţine cu cei puternici. Nu ştiu de ce se enervează Dan Petrescu”
    Cristi Borcea, director executiv Dinamo

“Nu-i important ce crede Dan Petrescu, important e ce crede Federaţia”
    Ioan Andone

Ce prevede ROAF

Conform articolului 64.5, în regulamentul ROAF aprobat în 15.03.2004, “jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României se stabilesc prin tragere la sorţi, echipele participante fiind repartizate astfel:
    a) în urna A: echipele divizionare A clasate pe locurile 1-6 în campionatul ediţiei precedente
    b) în urna B: celelalte 10 echipe divizionare A participante în campionatul ediţiei în curs
    c) în urna C: cele 16 echipe din categorii inferioare calificate în urma fazelor precedente
    Se împerechează echipe din urna A cu echipe din urna C (6 jocuri) şi, în continuare, echipe din urna B cu echipe din urna C.
    64.6. Pentru jocurile din fazele următoare (optimi, sferturi de finală şi semifinale), echipele calificate vor fi repartizate în aceleaşi urne valorice ca şi în cadrul şaisprezecimilor, tragerea la sorţi urmînd să se efectueze în mod similar

Kassai: “Să citească regulamentul!”

În replică la acuzaţiile lui Dan Petrescu, Adalbert Kassai, secretarul general al FRF, l-a sfătuit pe antrenorul Sportului Studenţesc să studieze regulamentul. “E treaba fiecăruia ce declară. Eu ştiu că am respectat regulamentul cînd am efectuat tragerea la sorţi. Folosirea urnelor valorice nu este o chichiţă a federaţiei, fiindcă acest lucru a fost votat în cadrul Adunării Generale a FRF, de toţi conducătorii”, a declarat Kassai. Federalul a mai spus: “Procedura poate fi comparată cu coeficienţii după care sînt repartizate echipele în cupele europene. În trecut, toate echipele calificate în sferturile Cupei României erau introduse în aceeaşi urnă, dar după ce au ieşit meciuri gen Steaua-Dinamo, preşediniţii de cluburi au optat pentru urne valorice. Dan Petrescu nu ştia probabil că nu poate cădea cu Dacia Brăila”. y Viorel Tudorache

Olăroiu îl apără pe Dan Petrescu

Antrenorul lui FC Naţional, Cosmin Olăroiu, a explicat că afirmaţia făcută de Dan Petrescu la “Fanatik Show” a fost greşit înţeleasă. “Eu am vorbit cu Dan şi mi-a spus că a auzit că Dinamo va pica la tragerea la sorţi cu Brăila, iar Sportul cu Naţionalul, pentru că persoane de la Dinamo ar fi spus că nu vor să întîlnească echipa mea decît în finală. Nici pe departe că finala e aranjată”, a spus tehnicianul grupării din Parcul cu Platani. “Cît despre un blat între noi şi Sportul, nici nu se pune problema! Doar n-o să ne dea ei partida, iar despre arbitri… S-a văzut clar cum ne-a ajutat pînă acum Tudor, şi pe noi, şi pe “, a continuat Olăroiu, referindu-se în special la prestaţia lui Alexandru Tudor din derby-ul cu Steaua, unde tehnicianul consideră că formaţia sa a fost dezavantajată de arbitraj. y Anamaria Neagu

3 noiembrie 2004

Tavi
    Member

“Bursucul” atacă haita
    VEHEMENT. Acuzele lui Dan Petrescu referitoare la modul cum s-a efectuat tragerea la sorţi a Cupei României au declanşat mai nou un conflict între el şi tehnicianul dinamoviştilor, Ioan Andone. Dan Petrescu spune că a aflat de la cineva din federaţie că jocurile sînt făcute pentru ca Dinamo să ajungă în finală.Cum sorţii au fost ostili trupei din Regie, care va juca împotriva Naţionalului, Dan Petrescu s-a arătat nemulţumit de modul în care a fost efectuată tragerea la sorţi, invocînd în special sistemul cu capi de serie în această fază înaintată a competiţiei. “Cineva din federaţie mi-a dat de înţeles că jocurile sînt făcute astfel încît finala Cupei să se joace între Dinamo şi FC Naţional”, a spus “Bursucul”, vorbele sale născînd reacţii violente în Ştefan cel Mare.
    “Mă deranjează ce spune Petrescu. Sînt supărat pe el. N-ar trebui să vină cu zvonuri că bilele au fost încălzite sau ce-a auzit el pe la federaţie. Să-şi caute scuze dacă nu trece de Naţional”, a spus Ioan Andone, în timp ce directorul sportiv Constantin Dănilescu a fost şi mai acid: “Conducătorii Sportului puteau să-l informeze pe antrenorul lor cum sînt regulamentele. În anii trecuţi, Dinamo, Steaua şi Rapid se întîlneau în sferturi, iar echipele din deal jucau cu cele din vale. Nu era normal, iar peste 200 de conducători au votat Regulamentul de Organizare a Activităţii Fotbalistice”.
    Aflînd de reacţia “cîinilor”, tehnicianul Sportului a revenit. “Mi se pare incorect ca după ce ai ajuns în sferturi să mai existe capi de serie. Cupa este a tuturor, deci toate echipele ar trebui să intre în aceeaşi urnă. Luaţi exemplu din celelalte ţări din vestul Europei. Cum spui adevărul, cum îţi sar toţi în cap. Şi atunci cum să mai revenim, să avem un fotbal sănătos?! O să ne întorcem iar la epoca blaturilor”, a concluzionat “Bursucul”.

Ion Cristea: “Afirmaţii lipsite de profesionalism”
    Tragerea la sorţi a sferturilor Cupei s-a efectuat conform Regulamentului de Organizare a Activităţii Fotbalistice. Dinamo, Univ. Craiova şi Oţelul au făcut parte din urna A, întrucît s-au clasat în primele şase locuri în sezonul trecut, FC Naţional, FC Argeş, Farul şi Sportul, în urna B, iar Dacia Unirea Brăila, în urna C. Ion Cristea, administratorul Casei Fotbalului, a extras, conform ROAF, o echipă din urna A, respectiv pe Dinamo, care a făcut pereche automat cu Dacia Brăila. Apoi, s-au extras pe rînd o echipă din A şi una din B: Craiova – FC Argeş şi Oţelul – Farul. În urna B au rămas FC Naţional şi Sportul. “Bilele erau desfăcute pe masă, la vedere. Le-am strîns şi le-am introdus în urne. Apoi am efectuat extragerile. Nu a fost nimic deosebit. Afirmaţiile lui Dan Petrescu sînt lipsite de profesionalism”, a comentat fostul arbitru Ion Cristea, cel care a efectuat tragerea. (Cătălin ANTON)

Sorin Cîrţu: “Am pariat pe o întîlnire Dinamo – Dacia Brăila”
    Chiar dacă şi-ar fi dorit ca în Cupa României Oţelul să joace cu Dacia Brăila, Sorin Cîrţu (foto) era sigur că nu va întîlni divizionara B: “Am făcut pariu înaintea tragerii la sorţi că brăilenii vor cădea cu Dinamo. Puteam miza bani mulţi că se va întîmpla aşa ceva”. Altfel, tehnicianul gălăţenilor a adăugat, despre partida de azi de la Braşov: “Alexandru Deaconu reprezintă o delegare neinspirată. Braşovul îşi organizează de mult acest meci restant şi pot spune că o face perfect. În etapa trecută, Ghindaru, Miclăuş şi Pîrvu trebuiau să primească al doilea «galben», însă nu s-a întîmplat aşa pentru că, implicit, ar fi lipsit de la întîlnirea cu Oţelul”. (Dănuţ LUNGU)

Bogdan Stelea, forţat pentru naţională
    Accidentat la piciorul stîng, în timpul meciului cu Gloria Bistriţa, unde a suferit o microleziune fibrilară, adică o întindere, Bogdan Stelea a lipsit din echipa dinamoviştilor în ultimele trei partide. De la sfîrşitul săptămînii trecute, Bogdan Stelea a început programul de recuperare. Goalkeeperul “cîinilor” a tras tare în ultimele zile pentru a putea fi titularizat azi în restanţa de la Iaşi. De fapt, oficialii din “Ştefan cel Mare” vor să-i dea o mînă de ajutor lui Stelea pentru ca acesta să poată fi convocat la echipa naţională la meciul din 17 noiembrie cu Armenia. Cum Iordănescu are reale probleme pe acest post, Stelea ar putea fi soluţia ideală.
    Deşi susţine că pentru el naţionala nu reprezintă o obsesie, Stelea ironizează situaţia portarilor de la lot: “S-ar putea să fie nevoie să se accidenteze toţi portarii din ţară ca să fiu chemat şi eu la naţională. Asta nu e o critică, ci doar o remarcă. Dacă nu cumva mă voi accidenta şi eu pînă la meciul cu Armenia”. (Mugurel DUMITRU, Amir KIARASH)

“Să arate că au coaie!”
    Antrenorul Ionuţ Popa a spus că are încredere în jucătorii săi: “E meciul lor, nu al meu sau al vostru. Ei trebuie să moară pe teren. Să-mi arate că au coaie şi că sînt bărbaţi adevăraţi”, a spus Popa. Acesta a adăugat că prietenia sa cu Gigi Neţoiu nu va conta în meciul cu Dinamo: “Sîntem prieteni, dar pe teren ne vom înjura dacă va fi nevoie. Cînd eram la UTA, am aruncat cu sacoul în teren de nervi, de mi-a sărit telefonul prin careu. Noroc că m-a lăsat arbitrul să-mi recuperez haina şi telefonul, că le călcau jucătorii în picioare”. (Narcis POHOAŢĂ, Iaşi)
    Planuri “galactice”
    Onuţ, Ciubotariu şi Perenyi nu pot evolua astăzi în faţa echipei lui Andone, în contractele lor existînd clauze restrictive. “În privinţa celor trei, aşa am stabilit în momentul în care i-am împrumutat la Iaşi. Păi, credeţi că dacă eu eram preşedinte la Real Madrid, îl lăsam pe Morientes, care era împrumutat la Monaco, să joace împotriva Realului şi să ne elimine din Liga Campionilor?”, a comentat Cristi Borcea . mihai.ionescu@prosport.ro
    florin.saiu@prosport.ro

cameliu
    Member

@Tavi wrote:

Ce prevede ROAF

Conform articolului 64.5, în regulamentul ROAF aprobat în 15.03.2004, “jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României se stabilesc prin tragere la sorţi, echipele participante fiind repartizate astfel:
    a) în urna A: echipele divizionare A clasate pe locurile 1-6 în campionatul ediţiei precedente
    b) în urna B: celelalte 10 echipe divizionare A participante în campionatul ediţiei în curs
    c) în urna C: cele 16 echipe din categorii inferioare calificate în urma fazelor precedente
    Se împerechează echipe din urna A cu echipe din urna C (6 jocuri) şi, în continuare, echipe din urna B cu echipe din urna C.

Intortocheata e mintea federala!
    Pai in “16”-imi sunt 16 de A si 16 din divizii inferioare! De unde pina unde 3 urne? 2 nu erau destul??? 😆 😆 😆

Eu propun si pt finala 2 urne! In urna A Dinamo iar in urna B o echipa cotata mai slab, sa fie siguri federalii ca Dinamo nu pica cu… Steaua 😆 😆 😆 😆

Blue Eyes
    Member

“Să arate că au coaie!”
    Antrenorul Ionuţ Popa a spus că are încredere în jucătorii săi: “E meciul lor, nu al meu sau al vostru. Ei trebuie să moară pe teren. Să-mi arate că au coaie şi că sînt bărbaţi adevăraţi”, a spus Popa.

hahaha….din partea mea jucatorii pot sa-i arate ca au coaie (in vestiar dupa antrenament…sau cum vrea Popa)….dar cred ca e mult mai important sa ai creier…. 😮 :P

Giani
    Member

Hai sa nu mai comentam. Daca in 16-imi sau in optimi parea OK, in sferturi este deja exagerat sa mai vorbim de urne. Este clar ca toate cele 8 echipe ajunse aici au ceva de spus. Si cum 3.14zda ma-sii au ajuns potaile sa joace tocmai cu Braila??? De ce nu Craiova, Otelul sau Sportul? Sau, daca esa respectam regula aia absurda cu urnele, cum 3.14 etc. de nu a cazut Craiova cu Braila, ci tocmai Dinamo??? Raman la parerea mea ca a existat o urna 0, in care erau bagati numai latratorii, si o urna 7, in care era bagata doar Dacia Braila, asa ca era obligatoriu ca reprezentantii celei mai numeroase populatii stadale din capitala (si aici ma refer la cea patrupeda) sa intalneasca unica echipa de esalon inferior ramasa in competitie. De ce oare chestia asta imi suna ca la hattrick (si aici astept injursturile lui Florin)? unde, dupa fiecare tur, echipele ramase in Cupa se intalnesc pe principiul cel mai tare contra cel mal slab… [question :P].

ovidiu
    Member

“O luăm la vale”
    Dan Petrescu spune că fotbalul românesc este într-un continuu regres, iar jucătorii marcanţi ai generaţiei de aur nu sînt lăsaţi să-şi facă treaba. Ideea selecţionerului Iordănescu, de a “convoca” o întrunire la Casa Fotbalului cu toţi antrenorii, preşedinţii şi doctorii din Divizia A, este binevenită în opinia lui Dan Petrescu: “Am văzut că mulţi au sărit în sus cînd au auzit. De ce nu recunoaştem că fotbalul românesc este în regres şi trebuie făcut ceva? Nimeni nu vrea să pună punctul pe «i». Ar fi bine să ne întîlnim şi să spunem: «Hai să schimbăm ceva!». Mergem toţi la Casa Fotbalului şi vedem ce e de făcut să nu o mai luăm în jos”.

“Dacă nu dăm bani, nu sîntem buni”
    Antrenorul Sportului consideră că singurii care încearcă să facă ceva pentru fotbal sînt jucătorii din generaţia de aur, însă aceştia nu sînt apreciaţi de finanţatori. “Pe ei nu-i interesează munca noastră. Dacă nu dăm bani nu sîntem buni. Am demonstrat că am făcut ceva în fotbal şi trebuie să fim lăsaţi să muncim”, crede Bursucul. Referitor la echipa naţională, Petrescu spune că generaţia actuală este una valoroasă, chiar dacă rezultatele încă se lasă aşteptate. Tehnicianul echipei din Regie consideră că, în afara lui Tibi Bălan, încă doi sau trei jucători de la Sportul vor ajunge în curînd la reprezentativă. stefan.alexandru@prosport.ro

De asemenea aseara pe REALITATEA Dan Petrescu spunea ca nu exista nici o oferta pentru Gigel Bucur si ca ar dori sa il aibe in continuare in lot.

Totul e ca Siman sa scoata banii pentru reinoirea contractului – zic eu.

In schimb gsp-ul zice ca Gigel va fi ofertat in iarna de Dinamo (amanunte in topicul GIGEL BUCUR in iarna la Dinamo).

VIVA SPORTUL STUDENTESC

ovidiu
    Member

Oare de co a disparut topicul cu Gigel Bucur la Dinamo?
    Ieri postasem pe el si astazi nu mai este.
    Si mai si pusesem o multime de intrebari.

VIVA SPORTUL STUDENTESC

dragos
    Member

a fost mutat pe sectiunea: “SUPORTER / FAN CLUB”……….il gasesti acolo.

Blue Eyes
    Member

apropo de fotbalul in regres…cred ca si Sportul vaintra in REGRES daca pleaca Dan Petrescu…eventual la achipa nationala… 😥

dragos
    Member

sper sa NU fie doar ZVON ceea ce am auzit: in cazul in care jucam finala cupei romaniei, danezul va juca si el.
    mi-ar placea sa-l revad la treaba…….si bineinteles, SA CASTIGAM CUPA!!!

Tavi
    Member

sa trecem intai de National, apoi de FC Arges in semi :) si luam si cupa cu Danezul pe teren :D

da’ … oare n-ar trebui sa se antreneze si el un pic??? 😆

Eu sper ca in semifinale sa jucam cu Braila. Si in finala daca e sa ajungem cu olteni sa mai le dam o bataie mica.

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 415 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.