Discutii referitoare la sezonul 2002 – 2003

Home Forums Archive Sezon 2002-2003 Season – Divizia A Discutii referitoare la sezonul 2002 – 2003

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 137 total)
  • Author
    dragos
    Member

eee, nu ramanem noi, suporteri fara echipa….poate gasim o echipa sa ne
    “infieze” la sufletul ei…

razvanR
    Member

Dane (daca tu esti) te-am vazut aseara pe B1TV.

Anonymous
    Member

Dupa cum intuiam mai demult, problema este extrem de simpla: Sportul se desfiinteaza. Siman i-a tinut 2 ani in A, suficient pentru a le creste valoarea de 10-20 de ori! Iar acum ii vinde. Totul a fost calculat foarte atent, omul nu e asa de prost precum vrea sa para. Banii pe care i-a “investit” in cei 2 ani sunt mult sub nivelul veniturilor pe care le va dobandi din vanzarea jucatorilor. De data asta nu mai inchei cu “dar sper sa ma insel”.

Anonymous
    Member

…echipa nu are cum sa se desfiinteze. Nu are voie. Nu e echipa lui Siman! Nu te poti juca asa cu un club de fotbal. Am sa-i iau gatul daca se intampla ceva! NU are voie sa faca asa ceva.

HAI sa facem ceva! Jucatorii n-au prea facut multe (si ei au partea mare de vina pentru retrogradare), Siman se pare ca are un singur gand, iar noi…nu putem sta doar asa. Nu suntem suporteri care sa fugim dupa alta echipa la care sa ne lipim. Nu suntem maidanezi.

dragos
    Member

Dane, cred ca nu ai inteles gluma mea cu alta echipa!!!!!! nu mai stii de gluma???
    nu te mai gandi la maidanezi…….n-au saracii nici o vina……

acum, daca s-ar desfiinta echipa (ceea ce sincer, nu cred), putem noi, suporterii sa ne opunem???

acelasi siman spunea (vezi “nationalul” din 31.05.2003), ca va aduce in regie un tehnician care a mai antrenat echipa….cine mai stie ce va fi????

Tavi
    Member

si daca vinde echipa ce mare lucru … mie baietzii ashtia mi-au mancat ficatzii in ultimii ani … vin altzi jucatori … nu vad unde e buba?!

Siman nu e nici proprietar in Regie … el nu are nimic acolo (zicetzi daca e altfel)
    … el poate sa vanda contractele pe care le are cu jucatorii … daca nu se vor rezilia pentru neplata … cam atat!!

ar vinde o echipa (contractele cu jucatorii) daca ar avea cui sa o vinda … shi daca are cineva bani sa-i dea pe ea!!! … cine da bani pe o echipa care retrogradeaza … pe merit! Circul cu Dragomir a fost facut de ochii lumii … baietzii sunt mana in mana nu va faceti voi griji!

Radu Dobrin
    Member

pe stanca, galamaz, secareanu, negru &Co sper sa ii dea pe gratis lui dinamo…sa ii bage si pe ei in B :)

cameliu
    Member

A fost cel mai penibil meci al intregului campionat… si dupa cite se pare nu a ajutat deloc… Iar Otelul a pierdut cum nu se poate mai dureros… Bravo Bihor!
    Mai ramin doua meciuri nepedepsite! Brasov-Bacau dublat de Sportul-Bacau. Le vine si lor rindul…

ion
    Member

@cameliu wrote:

A fost cel mai penibil meci al intregului campionat… si dupa cite se pare nu a ajutat deloc… Iar Otelul a pierdut cum nu se poate mai dureros… Bravo Bihor!
    Mai ramin doua meciuri nepedepsite! Brasov-Bacau dublat de Sportul-Bacau. Le vine si lor rindul…

Chiar nu se vede implicarea fara jena a politicului in rahatul de fotbal pe care-l mai avem?Nu pot sa spun bravo Bihor sau Timisoara cind e evident ca Sportul are echipa mai buna decit ele!Fotbalul romanesc e sfisiat de politic si rapacitatea impresarilor si a conducatorilor lui.E clar ca se doreste un Ardeal cu echipe in A cit mai multe!Indiferent cum ,fara jena ,fara scrupule …Hai s-o retrogardam pe Sportul ca Bucurestiul e plin in divizia A si e mai usor s-o facem,nu urla nimeni .Ii luam si jucatori ca sa nu avem la anu vreo surpriza ca apare din nou(vezi cazul Dinita) si apoi retrogradam pe preferinte din Moldova grupir !Ca stiti Ardealul saracul ,trebuie ajutat si totodata muls si el de bani.Atit Buzaul cit si Galatiul au reclamat si inainte si dupa ca se fac minarii la acest baraj si va rog sa ma contraziceti ca nu sau facut ! E o rusine aceasta stare din fotbal si daca continuam asa niciodata nu vom mai fi ce-am fost in urma cu zece ani in fotbal.!Florin si Ovidiu va rog ,ce s-a mai intimplat cu Asociatia ?O mai facem?E o liniste totala …Daca nu ,asta e ,dar dati de veste unde ne gasim acum cu ea si ce credeti ca e de facut !

cameliu
    Member

Scuza-ma Ioane dar nu vad nimic rau ca vor fi 5 echipe din Transilvania! Is ardelean si poate de-aceea prefer sa vad Bihorul si mai ales Alba (de unde sunt) in Divizia A decit hai sa zicem: Onesti sau Buzau!
    Iar in afara de Bistrita din Ardeal alta blatista “de meserie” nu prea este! In schimb Ceahlaul, Astra, Arges, Bacau nu-s din Ardeal…
    Si Sportul n-a retrogradat din cauza echipelor din Ardeal! Am facut-o in primul rind pe mina noastra cu ceva “ajutor” de la arbitrii! Si s-a urmarit in primul rind salvarea Bacaului! Deci nu a fost in niciun caz sacrificare Sportului pt Ardeal!

Faptul ca Buzaul si Otelul, au facut scandal era ca se simteau amenintate. Nu-i am la inima pe Poli ca-s un hibrid dar despre Poli-Buzau n-ar mai trebui comentat! In retur a fost 0-3 pina-n min 90!
    La Bihor-Otelul admir cum oradenii au crezut in promovare pina-n ultimul minut si la faptul cum au intors rezultatul! Sa dai gol de aur dupa 22 de secunde e ceva!
    “Minarii” la baraj!? Unde Ioane?

Faptul ca Ardealul a avut putine echipe dupa revolutie in A a fost pentru ca aici s-au rulat mult mai putini bani murdari sau bani de la buget in fotbal! Ceea ce mi se pare NORMAL intr-o tara normala, ceea ce nu-i cazul!

Fotbalul cindva insemna si U Cluj, Corvinul, ASA Tg Mures, UTA, FC Bihor, Poli Timisoara!
    Si citeodata Inter Sibiu si Baia Mare, Satu Mare!

Ca avem echipa mai buna ca Poli!? Eu zic ca avem echipa mai buna si ca Farul, Astra, Otelul, Arges sau Bacau! Exceptind unele puncte pierdute din cauza arbitrilor, mai multe am pierdut insa pe mina inexistentei apararii + alte -3 cadou de la Siman!

Pina una alta FORZA SPORTUL!!!

ion
    Member

@cameliu wrote:

Scuza-ma Ioane dar nu vad nimic rau ca vor fi 5 echipe din Transilvania! Is ardelean si poate de-aceea prefer sa vad Bihorul si mai ales Alba (de unde sunt) in Divizia A decit hai sa zicem: Onesti sau Buzau!
    Iar in afara de Bistrita din Ardeal alta blatista “de meserie” nu prea este! In schimb Ceahlaul, Astra, Arges, Bacau nu-s din Ardeal…
    Si Sportul n-a retrogradat din cauza echipelor din Ardeal! Am facut-o in primul rind pe mina noastra cu ceva “ajutor” de la arbitrii! Si s-a urmarit in primul rind salvarea Bacaului! Deci nu a fost in niciun caz sacrificare Sportului pt Ardeal!

Faptul ca Buzaul si Otelul, au facut scandal era ca se simteau amenintate. Nu-i am la inima pe Poli ca-s un hibrid dar despre Poli-Buzau n-ar mai trebui comentat! In retur a fost 0-3 pina-n min 90!
    La Bihor-Otelul admir cum oradenii au crezut in promovare pina-n ultimul minut si la faptul cum au intors rezultatul! Sa dai gol de aur dupa 22 de secunde e ceva!
    “Minarii” la baraj!? Unde Ioane?

Faptul ca Ardealul a avut putine echipe dupa revolutie in A a fost pentru ca aici s-au rulat mult mai putini bani murdari sau bani de la buget in fotbal! Ceea ce mi se pare NORMAL intr-o tara normala, ceea ce nu-i cazul!

Fotbalul cindva insemna si U Cluj, Corvinul, ASA Tg Mures, UTA, FC Bihor, Poli Timisoara!
    Si citeodata Inter Sibiu si Baia Mare, Satu Mare!

Ca avem echipa mai buna ca Poli!? Eu zic ca avem echipa mai buna si ca Farul, Astra, Otelul, Arges sau Bacau! Exceptind unele puncte pierdute din cauza arbitrilor, mai multe am pierdut insa pe mina inexistentei apararii + alte -3 cadou de la Siman!

Pina una alta FORZA SPORTUL!!!

Forta Sportul o spun si eu !Dar daca tu nu vezi implicarea politicului in promovarea Ardealului in fotbalul diviziei A s-au nu vrei sa-l recunosti e alta poveste…Sportul daca juca barajul cu oricare echipa din cele 4 iesea victorioasa!Iar Poli e de fapt Bragadiru si la Oradea e vestitul Vizer.Te cunosc de pe forum ca un tip echilibrat si ma mira ca nu ai sesizat tentinta clara de atragere a Ardealului prin orice mijloace,la viata patriei muma …Eu la asta m-am referit si vei vedea ca timpul imi va da dreptate !Nu sint anti Ardeal(socrul meu e ardelean),n-am resentimente fata de ardeleni sau moldoveni etc dar nu pot sa uit cum era cu Flacara Moreni sau Victoria si altele.Acum vine Gusa si zice: 5000 de verzi pt galeria Timisoarei si ea accepta senin sa faca acest pact !!!Cum sa pot eu accepta idea ca divizia A este formata pe valoare si nu pe influente?

cameliu
    Member

Nu neg influentele si implicarea politicului in fotbal! Ba dimpotriva!

Insa barajele s-au jucat fara alte “influente”. La Poli-Buzau nu mai e de discutat. Iar Oradea i-au “vrajit” cu Vrajitoarea…

Cit despre vestitul Vizer se chinuie de 3 ani sa intre! L-a dus si pe Andone si pe Ion Marin fara succes! Usor nu i-a fost sa promoveze! In schimb altora mult mai vestiti si mai implicati politic (gen Seche) stagiunile A se realizeaza mult mai usor…

Vizer macar baga bani in fotbal! In schimb cei de la Alba au o situatie financiara f. apropiata de a Sportului nostru…

Am urmarit destul de mult seria-2-a anul asta (la radio pe internet). (Am un var primar ce joaca la Alba.) Mi s-a parut ca s-a jucat destul de curat, fara culise!

Si in ideea asta cred ca fiind mai multe echipe din Ardeal (exceptind Bistrita care totusi anul asta nu a fost in capul listei cu blatuitori) vor fi mai putine blaturi! Pina la proba contrarie!
    Asta e buba pina acum in Divizia A, nu intri in jocuri de culise si nu-l sustii pe Mitica, esti victima! (vezi cazul nostru si al UTE-i)

ion
    Member

@cameliu wrote:

Nu neg influentele si implicarea politicului in fotbal! Ba dimpotriva!

Insa barajele s-au jucat fara alte “influente”. La Poli-Buzau nu mai e de discutat. Iar Oradea i-au “vrajit” cu Vrajitoarea…

Cit despre vestitul Vizer se chinuie de 3 ani sa intre! L-a dus si pe Andone si pe Ion Marin fara succes! Usor nu i-a fost sa promoveze! In schimb altora mult mai vestiti si mai implicati politic (gen Seche) stagiunile A se realizeaza mult mai usor…

Vizer macar baga bani in fotbal! In schimb cei de la Alba au o situatie financiara f. apropiata de a Sportului nostru…

Am urmarit destul de mult seria-2-a anul asta (la radio pe internet). (Am un var primar ce joaca la Alba.) Mi s-a parut ca s-a jucat destul de curat, fara culise!

Si in ideea asta cred ca fiind mai multe echipe din Ardeal (exceptind Bistrita care totusi anul asta nu a fost in capul listei cu blatuitori) vor fi mai putine blaturi! Pina la proba contrarie!
    Asta e buba pina acum in Divizia A, nu intri in jocuri de culise si nu-l sustii pe Mitica, esti victima! (vezi cazul nostru si al UTE-i)

Draga Cameliu,

citeste te rog Gazeta Sporturilor de azi in care spune clar ca in mod ciudat Buzaul a sutat prima (PRIMA) data pe sau spre poarta in min 60!!!!!
    Si cu asta nu te voi mai supara!!!!

cameliu
    Member

Presa romaneasca e un RAHAT!
    In afara de scandaluri, nimic!

Nu-mi place Ioanitoaia, dar iti recomand editorialul din Prosportul de azi:

Victoria Vestului

Socotind cã au promovat direct în Divizia A Petrolul Ploiesti si Apulum Alba Iulia, dar si cã barajele au fost adjudecate de “Poli” AEK Timisoara si FC Oradea, învingãtoare în fata Gloriei Buzãu si, respectiv, a Otelului Galati, constatãm lesne cã Vestul a cîstigat încã o bãtãlie

Ovidiu Ioanitoaia

Sigur, folosesc termenul Vest într-un sens oarecum impropriu, ceea ce nu schimbã însã datele problemei din moment ce, desi UTA a retrogradat, Transilvania va fi prezentã în primul esalon cu mai multe echipe (Bistrita, Brasov, “Poli”, Apulum si FC Oradea) decît Moldova, cãreia i-au mai rãmas numai Ceahlãul si FCM Bacãu.

Favorabil un timp Estului, raportul de forte s-a inversat, operatiune ce s-a petrecut pe mãsurã ce campionatul s-a mai vindecat de aranjamente si de reciprocitãti. Ca atare, într-un domeniu mãcinat de numeroase dificultãti financiare, au izbutit sã-si atingã obiectivul mai ales formatiile cu spate solid, sustinute de investitori puternici, în genul orãdeanului Vizer. Esecul adversarelor demonstreazã cã se poate face performantã fãrã bani cît se poate face recoltã fãrã ploaie, adicã putin sau deloc. În sfîrsit, meritã retinutã observatia cã succesele vin cu precãdere acolo unde balonul rotund stîrneste, în rîndul suporterilor si al oficialitãtilor locale, un interes real. Mai devreme sau mai tîrziu, de regulã însã mai devreme, cine încearcã sã pãcãleascã fotbalul pierde teren.

20 iunie 2003

ion
    Member

@cameliu wrote:

Presa romaneasca e un RAHAT!
    In afara de scandaluri, nimic!

Nu-mi place Ioanitoaia, dar iti recomand editorialul din Prosportul de azi:

Victoria Vestului

Socotind cã au promovat direct în Divizia A Petrolul Ploiesti si Apulum Alba Iulia, dar si cã barajele au fost adjudecate de “Poli” AEK Timisoara si FC Oradea, învingãtoare în fata Gloriei Buzãu si, respectiv, a Otelului Galati, constatãm lesne cã Vestul a cîstigat încã o bãtãlie

Ovidiu Ioanitoaia

Sigur, folosesc termenul Vest într-un sens oarecum impropriu, ceea ce nu schimbã însã datele problemei din moment ce, desi UTA a retrogradat, Transilvania va fi prezentã în primul esalon cu mai multe echipe (Bistrita, Brasov, “Poli”, Apulum si FC Oradea) decît Moldova, cãreia i-au mai rãmas numai Ceahlãul si FCM Bacãu.

Favorabil un timp Estului, raportul de forte s-a inversat, operatiune ce s-a petrecut pe mãsurã ce campionatul s-a mai vindecat de aranjamente si de reciprocitãti. Ca atare, într-un domeniu mãcinat de numeroase dificultãti financiare, au izbutit sã-si atingã obiectivul mai ales formatiile cu spate solid, sustinute de investitori puternici, în genul orãdeanului Vizer. Esecul adversarelor demonstreazã cã se poate face performantã fãrã bani cît se poate face recoltã fãrã ploaie, adicã putin sau deloc. În sfîrsit, meritã retinutã observatia cã succesele vin cu precãdere acolo unde balonul rotund stîrneste, în rîndul suporterilor si al oficialitãtilor locale, un interes real. Mai devreme sau mai tîrziu, de regulã însã mai devreme, cine încearcã sã pãcãleascã fotbalul pierde teren.

20 iunie 2003

Salut Cameliu!
    Chiar ma bucur ca “vorbim” pe forum din nou si astept sa ne vedem si pentru alte discutii “democratice” pe viu.
    Eu te rog daca poti sa citesti ce scrie in National ,azi,20.06.03 .Daca nu poti o sa-ti spun eu fara suparare sper din partea ta :la Buzau au aparut acuzatii de blat la nivelul jucatorilor si al antrenorilor.6 jucatori +antrenori e suficient zic eu ca sa nu reusesti.Viceprimarul Buzaului la acuzat fatis pe Ion Viorel ca a trintit meciul iar acesta a declarat ca oricum daca cistiga Buzaul ar fi vindut locul.Ieri scria ca viitorul antrenor al Bragadirului este Ion Viorel si el nu a negat ca a fost contactat in acest sens!!!Mai mult un jucator buzoian a cautat eliminarea cu luminarea in timpul meciului.Nu iese fum fara foc!!!Se pare ca a fost ceva iar bani nu s-au impartit unde trebuia!!!Oare Ioanitoaia de ce nu ia in considerare si aceste chestii care chiar s-au facut si nu sint vorbe?Teoretic DA sint de acord cu ce spune el dar practic sint mirat ca face tocmai el pe niznaiul in acest caz.
    Inca odata spun la acesta retrogradare s-au facut calcule precise.S-a evitat ca Sportul sa joace barajul ca sa nu le faca probleme nebunul de Siman (el joaca corect chiar de cade atomica linga el) si s-au ales echipele pe sprinceana la baraj.Cum crezi ca Otelul poate sta in A fara bani si ca dovada acum se vorbeste de desfintarea ei!! Orac inainte de meciul final era deja plecat de la echipa (nu e curios ca un ciine pleaca de la macelarie?).De Buzau ti-am vorbit destul si mai gindeste-te la doua chestii care s-au intimplat inainte de baraj :Gaz metan pierde curios si cu cintec acasa cu CFR CLUJ intr-un meci decisiv iar Timisoara a jucat cu Craiova un meci de pomina in care chiar spectatori i-au spus lui Dobos sa-si ia mitici si sa plece din oras!!De-altfel e curios ca populatia Timisoarei(pe care eu o consider educata si citita si cu demnitate totusi) incurajeaza pe Fulgerul Bragadiru.Adevarata Poli e undeva in C ,aia e echipa Timisoarei asa putem duce cu sacrificii pe Real in orice oras de referinta al Romaniei (ca merita -asa am auzit acum mai nou ca se comenteaza-populatia orasului cutare MERITA echipa de A,ailalti sint niste prosti!!!…)si echipa e tare si mare si noi ne amagim si vorbim si ne contarzicem si ne imprietenim din nou iar de fapt adevarul e doar unul!
    Scrie-mi te rog urgent ce crezi…

Viewing 15 posts - 121 through 135 (of 137 total)
  • The topic ‘Discutii referitoare la sezonul 2002 – 2003’ is closed to new replies.