Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 345 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

Stiti cumva daca la anu’ vor fi 2 sau 3 serii in divizia B?

ultrasro
    Member

Nu stiu daca de 16 sau de 18 echipe.

Seria 1: Moldova si Dobrogea
    Seria 2: Muntenia si Oltenia
    Seria 3: Banatul si Transilvania

07Ex
    Keymaster

Am inteles. Deci inseamna ca vor promova in A doar echipele care termina pe primul loc in B iar cele de pe locul 2 nu vor juca baraj. Asta va fi foarte nasol, nu?

ultrasro
    Member

Oricum noi jucam pentru a obtine locul 1 !
    Nu este corect asa?

Oricum nu are nimeni valoare peste noi. Bani sa aiba echipa si sa ramana jucatorii de baza!

cameliu
    Member

Da ce adversari de promovare avem?
    In afara de extensiv, poate?
    Doar n-or promova Aro Cimpulung, sau Mioveni, ori poate Intergaz?
    Padurii, Electromagnetica, Rm Valcea
    Hai mai ziceti ca facem imediat seria…

cameliu
    Member

Seria I la anul ar putea arata astfel daca se merge pe Muntenia-Oltenia:

Sportul

Echipe din B acum:

Electromagnetica
    International Pitesti
    InterGaz
    Metalul Plopeni
    Cimentul Fieni
    Extensiv
    ARO
    Pandurii Tg Jiu

Venite din C:

Petrolul Moinesti
    Unirea Urziceni
    Juventus
    Dacia Mioveni
    Rarora Rm Valcea
    Jiul Petrosani

Chindia sau Poiana Cimpina la baraj

Majoritatea echipelor de pe primele locuri din cele 8 serii de C se incadreaza in Seria I geografic. Insa pot apare si schimbari: de ex Dobrogea sa vina in seria I iar Craiova, sau cel putin Jiul sa mearga la seria de Ardeal unde au cam fost de obicei!

Pretentii de promovare ar avea doar Extensiv! Si financiar poate cei de la Rm Valcea (arbitrii, sfori trase etc.)
    In mod normal daca vindem doar 3 jucatori ar trebui sa defilam intr-o astfel de serie!

07Ex
    Keymaster

Pai hai s-o luam pe-ndelete. :)

Din seria I-a a actualei divizii B vor ramane: FC Onesti, Electromagnetica, Midia, Dacia Unirea Braila, International Pitesti, Poli Iasi, Inter Gaz, Diplomatic, Metalul Plopeni, CSM Medgidia, Cimentul Fieni, si Bucovina Suceava.

Din seria a II-a vor ramane in B urmatoarele formatii: Gaz Metan, ISCT, Olimpia, Extensiv, Corvinul, CFR Cluj, Aro, U Cluj, Pandurii, FC Baia Mare, Minaur Zlatna, si CSM Resita.

Nu am inclus pe FC Oradea si Gloria Buzau deoarece ele pot teoretic promova la baraj. Daca promoveaza atunci vom avea pe Otelul si Poli AEK in B.

Din C vor intra sigur in B primele 2 clasate din fiecare serie + cele mai bune 4 echipe clasate pe locurile 3. (Total 2×8 = 16 + 4 = 20 de echipe). Mai jos puteti vedea cum se prezinta clasamentul cu 2 etape inainte de final a primelor 3 clasate din fiecare serie a diviziei C.

Seria I: Petrolul Moinesti, FC Vaslui, (Laminorul Roman 62p)
    Seria II: Unirea Urziceni, Chimia Brazi, (Poiana Campina 55p)
    Seria III: Juventus Bucuresti, Electrica Constanta, (Callatis Mangalia 53p)
    Seria IV: Dacia Mioveni, Chindia Targoviste, (Electro Craiova 51p)
    Seria V: Raora Mateiesti, Minerul Motru, (Bulding Vinju Mare 55p)
    Seria VI: Jiul Petrosani, Minerul Certej, (Astra Arad 61p)
    Seria VII: Oltul Sf. Gheorghe, Precizia Sacele, (CF Predeal 44p)
    Seria VIII: Tricotaje Ineu, Armatura Zalau, (Oasul Negresti 58p)

De aici putem trage concluzia ca urmatoarele echipe vor promova sigur in B: Petrolul Moinesti, FC Vaslui, Unirea Urziceni, Chimia Brazi, Juventus Bucuresti, Electrica Constanta, Dacia Mioveni, Chindia Targoviste, Raora Mateiesti, Minerul Motru, Jiul Petrosani, Minerul Certej, Oltul Sf. Gheorghe, Precizia Sacele, Tricotaje Ineu, Armatura Zalau. Cele 4 echipe de pe locurile 3 vor fi in ordine de puncte acumulate: Laminorul Roman, Astra Arad, Oasul Negresti, si probabil Poiana Campina.

Acum daca ar fi sa impartim echipele in 3 serii a cate 18 echipe pe zone geografice cred ca cele 3 serii ar arata cam asa

Seria I: (echipe sigure, 9) FC Onesti, Politehnica Iasi, Diplomatic Focsani, Bucovina Suceava, Petrolul Moinesti, FC Vaslui, Laminorul Roman, Dacia Unirea Braila, Oltul Sf. Gheorghe. In plus cred ca se va merge pe: Midia Navodari, CSM Medgidia, Electrica Constanta, Unirea Urziceni, Precizia Sacele, Gloria Buzau sau Otelul Galati sau amandoua. :)

Seria II: (echipe sigure 11) Sportul Studentesc Bucuresti, Electromagnetica Bucuresti, Inter Gaz Bucuresti, Juventus Bucuresti, Metalul Plopeni, Cimentul Fieni, Extensiv Craiova, Poiana Campina, Chindia Targoviste, Chimia Brazi, Raora Mateiesti. In plus cred ca se va merge pe: Aro Campulung, Dacia Mioveni, International Pitesti, Pandurii Tg. Jiu si poate chiar CSM Resita. Total 16 echipe.

Seria III: (echipe sigure 12) UT Arad, Astra Arad, Olimpia Satu Mare, FC Baia Mare, Corvinul Hunedoara, CFR Cluj, U Cluj, ISCT, Oasul Negresti, Armatura Zalau, Tricotaje Ineu, Minerul Certej. In plus cred ca vor mai intra Minaur Zlatna, Jiul Petrosani, Minerul Motru, Gaz Metan Medias. Total 16 echipe.

Singurele necunoscute sunte echipele care vor ramane in A dupa baraj. Daca raman Poli AEK si FC Oradea atunci in Seria I-a a diviziei B sigur vor intra Otelul si Gloria Buzau. Daca insa ambele echipe din Moldova vor juca la anul in A atunci Poli AEK si FC Oradea trebuie sa joace in B3. In cazul asta cred ca in B2 vor apare ori Minerul Motru ori Gaz Metan ori Jiul, nu stiu. Pe urma din B2 va trebui sa treaca in B1 2 echipe, cel mai probabil Cimentul Fieni sau Poiana Campina.

07Ex
    Keymaster

Asa cum am spus-o si in celalalt post cred ca in seria a II-a a diviziei B, alaturi de Sportul vor fi aproape sigur urmatoarele echipe:
    Electromagnetica Bucuresti, Inter Gaz Bucuresti, Juventus Bucuresti, Metalul Plopeni, Cimentul Fieni, Extensiv Craiova, Poiana Campina, Chindia Targoviste, Chimia Brazi, Raora Mateiesti, Aro Campulung, Dacia Mioveni, International Pitesti. Total 14 echipe.
    Depinzand insa de ce se intampla la barajul pentru promovarea in A, adica daca raman in A Poli AEK si FC Oradea sau Otelul si Gloria Buzau, putem sa ne trezim ca in B2 sa joace Pandurii Tg. Jiu si CSM Resita sau in locul Chindiei Targoviste si a Cimentului Fieni sa apara Minerul Motru si Jiul Petrosani.

cameliu
    Member

De acord cu tine, cu exceptia faptului ca Resita va juca sigur in seria 3-a! E doar din Banat!

am vazut meciul de astazi dintre FC Onesti si Intergaz, sincer maturam terenul cu astia cu echipa asta intinerita.

din cate am inteles se va juca in A cu 3 retrogradate direct, posibil sa se mearga si cu baraj. In vara asta vor stabili clar sistemul, oricum cel mai corect ar fi ca locurile 2 din B sa joace baraj cu echipe de A. Oricum se zvoneste ca vor sa bage la anul cu 2 echipe mai mult in A ca sa faca seria A de 18 echipe.

Giani
    Member

Din calculele mele deduc ca seriile din B vor avea 18 echipe. Nu prea vad contracandidati seriosi, decat poate Extensivul. Daca Siman vinde maxim 5-6 jucatori, defilam. Mai clar decat Petrolul.

07Ex
    Keymaster

Eu cred totusi ca in B la anul vor fi 3 serii a cate 16 echipe fiecare, nu 18. Din fiecare serie va promova sigur doar prima clasata. Daca insa vor sa mareasca numarul de echipe in A de la 16 la 18 la anu’, atunci s-ar putea ca din B sa promoveze si echipele de pe locul 2.

ultrasro
    Member

Sa vedem:

1.Sportul Studentesc
    2.Gloria Buzau (Probabilitate 80% sa piarda barajul)
    3.Aro Campulung
    4.Electromagnetica
    5.Juventus Bucuresti
    6.International Pitesti
    7.Unirea Focsani
    8.Inter Gaz
    9.Metalul Plopeni
    10.Cimentul Fieni
    11.Unirea Urziceni
    12.Rarora Rm Valcea
    13.Poiana Campina
    14.Dacia Mioveni
    15.Chindia Targoviste
    16. Minerul Motru

Asa cred ca va fi seria a II-a

dragos
    Member

unirea focsani, buzaul nu pot intra in seria moldovei??

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 345 total)
  • The topic ‘Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004’ is closed to new replies.