Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004

Home Forums Archive Sezon 2003-2004 Season – Divizia B Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 345 total)
  • Author
    Giani
    Member

.. au putut ramane in Divzia blAt! Se vede clar ca retrogradarea noastra a fost doar un meschin joc de interese.

Iasovul lui Cacatus s-a facut de lacat in cimitir, unde Dini a facut ce-a vrut cu toata apararea aia super-valabila si numai prostia egocentrica a plavanului de Oprita l-a privat pe fostul nostru varf de un hattrick (nu jocul de pe net) meritat in minutul 30.

Dinamo a luat-o penibil la Pitesti, acolo unde in urma cu 9 luni Mazilu isi facea de cap, si a demonstrat ca Andone are mai putina valoare ca antrenor decat Ionut Popa, care, cum a dat de o echipa mai inchegata (Bihorul), a transformat Rapidul de Bruxelles in “Trenul cursa de persoana Apahida – Cluj-Napoca”.

In schimb, echipele pesedului s-au umplut de penibil, berarii din Bragadiu reusind cu milostivenia binevoitoare a unui arbitru jalnic un si mai jalnic meci nul, din toate punctele de vedere, in care puteai avea si orbul gainilor ca tot vedeai cum gazdele, nou-promovatii din Alba, meritau un pinalti mai clar decat se acorda la Bistrita sau sub Chetrishika. Iar de Bacau… marele mancau (S.Ke.) a demonstrat ca fara banii lui de culoarea cenusii sau poate chiar mai inchisa, nu se mai poate intampla nimic. Acum isi vede puradelu’ pe post de Schumacher, da’ nu al de la Rapid, ci al de la Ferrarri; nu il mai doare de o echipa de fotblat al carei loc tot el l-a cumparat cu ceva vreme in urma.

Cat despre aventura Farului la poala dealului Uranus… nu mai este nimic de spus. Cred ca puteau juca si intr-un picior, iar portarul putea fi constrans sa joace numai cu piciorul, ca Nationalul tot cu 2-0 batea. Cat despre Farma (fost) al nostru… nu a mai ramas decat numele. Parca incep sa il cred pe Copos ca nu a vrut sa dea 150 k$ pe el asta iarna. chiar ma intreb cat i-a dat Siman lui Lica pentru a lua asa jucator…

07Ex
    Keymaster

Acum dupa ce s-a terminat prima etapa sunt curios voi cine credeti ca va retrograda anul asta din divizia blAt?

Giani
    Member

@97SiR wrote:

Acum dupa ce s-a terminat prima etapa sunt curios voi cine credeti ca va retrograda anul asta din divizia blAt?

Dupa cum se joaca, moral ar fi sa retrogradeze direct si fara baraj ultimele 6. Cel putin.

rhcp
    Member

Prima candidata ar fi Apulum.

ion
    Member

Nea Siman culege acum ce a semanat timp de 3 ani buni.Adica jucatorii care au valoare si au avut caracter sa joace pe paltoane si telefoane mobile si sa vina la antrenament cu metroul s-au desteptat si acum pleaca pe capete odata cu terminarea contractului.Va dati seama ce spirit de echipa domneste acum la Sportul daca jucatorii prefera sa nu mai incaseze nici un ban si sa plece unde vad cu ochii.Personal cred ca cei care vor ramine la echipa nu vor pune osul sa joace si vor astepta in liniste sa lichideze conturile cu Siman.Noi vom suferi ca echipa nu joaca si nu are rezultate si un om pe care l-am stimat si aparat neconditionat (Siman)se va tranforma din salvator in gropar.Eu nu inteleg metafizica care-l calauzeste pe Siman in a conduce un club de fotbal si nu inteleg de ce daca vede ca nu este compatibil ca gindire cu fotbalul romanesc nu isi pune ordine in ceea ce face…sau sa renunte.Cind de la echipa iti pleaca la modul in care pleaca jucatorii (adica cu mahalagisme si faze cu injuraturi) atunci eu cred ca nimic nu mai e de facut .Sa vinda echipa la 12 noaptea (ca asta-i ora preferata de plata a lui) cui are bani si tine ca echipa sa faca performanta si in acest fel se va ajuta pe el si va redeveni om de onoare .Va fi un gest cu adevarat in concordanta cu situatia in care se gaseste si isi va recapata si credibilitatea pe care acum si-a cam pierdut-o
    Unii dintre voi ati spus ca e bine si asa cum stam acum si ca in viitor va fi mai bine si ne vom bucura …Eu nu mai cred in acest moment ca avem viitor daca Siman nu se va schimba ca mentalitate si dorinta de a conduce echipa.Ne trebuie la un club sarac ca al nostru un om in primul rind cu suflet care sa tina la echipa si devotat ideii de a face lucrurile bine.Altfel mai devreme sau mai tirziu ne vom desfiinta (vei cazul Petrolul)

dragos
    Member

ai dreptate.
    din pacate, noi nu putem influenta jucatorii, ci doar sa aratam conducerii
    apartenenta noastra la acest club cu traditie.

07Ex
    Keymaster

@ion wrote:

Unii dintre voi ati spus ca e bine si asa cum stam acum si ca in viitor va fi mai bine si ne vom bucura …Eu nu mai cred in acest moment ca avem viitor daca Siman nu se va schimba ca mentalitate si dorinta de a conduce echipa.Ne trebuie la un club sarac ca al nostru un om in primul rind cu suflet care sa tina la echipa si devotat ideii de a face lucrurile bine.Altfel mai devreme sau mai tirziu ne vom desfiinta (vei cazul Petrolul)

Iti dau dreptate Ioane. Nici eu nu prea vad un viitor pe roze atata timp cat Siman va conduce echipa. Cand a preluat echipa pe vremea cand eram in B am crezut ca vrea sa formeze o echipa competitiva si cu ea sa aspire culmile cupelor europene. Dupa 2 ani foarte modesti in divizia A, si dupa ce am retrogradat acum in B, vad acum ca de fapt Siman nu prea este interesat de viitorul echipei ci de interesele personale. Daca ar fi interesat de echipa ar plati banii jucatorilor si ar incerca sa-i tina cat mai mult la echipa in loc sa-i dea altora pe preturi de mai nimic.

Radu Dobrin
    Member

@rhcp wrote:

Prima candidata ar fi Apulum.

hai sa nu il intristam pe cameliu :)

Radu Dobrin
    Member

hai sa fiu eu “gica contra” :) si sa va contrazic

ion are dreptate spunind ca siman cu este compatibil, ca gindire, cu fotbalul romanesc. personal, tind sa cred ca nici unul dintre noi, care mai ne scriem oful pe aici, nu este. asta este si cam marele motiv pentru care eu continui sa ii dau credit lui siman. ca un club mic, fara bani..etc, sa poata sa stea in picioare si sa zica ‘nu’ la magariile demne de caragiale care se intimpla prin frf/lpf/etc, si asta in romania!, este un lucru mare pe care eu nu pot decit sa il admir. bineinteles ca acest lucru nu este gratis. ne costa o retrogradare? ok. doua? tot inainte. la un moment dat toata haznaua plezneste. nu va fii asa in vecii vecilor.

poate sint eu mai optimist din fire, dar pina acum, una peste alta, siman, pentru mine, este in continuare “pe plus”

ultrasro
    Member

Ma asteptam la mai mult din partea lui, dar este fff incapatanat, si de multe ori pierde aiurea total!

multi
    Member

Ma inscriu ca un al doilea gica contra !
    Si asta si pentru ca nu pot fi de acord cu opinia aproape general aplicabila la diversele domenii ala vietii romanesti care ar suna , in cazul lui Siman : “fraieru’ ala care n-a putut sa aranjeze si el ceva daca tot nu voia sa cada din A !”…
    Cam asa sint judecati in Romania toti cei care nu urla cu lupii si incearca sa paseasca pe cai ceva mai oneste decit restul.
    Sigur ca-i fug jucatorii , e greu sa astepti sa ramina sa mai bata o data baltile diviziei B si pe bani putini , pe deasupra ! Sa nu uitam contributia lor la a ajunge din nou in baltile diviziei B !
    Cit despre faptul ca Siman vrea sa faca bani din Sportul….sa dea Dumnezeu sa-i faca , asta nu se poate decit daca echipa are rezultate si poti vinde marfa in care ai bagat banii ! Ca poate nu se pricepe sa faca bani din fotbal… o fi si asta… dar intreb nu mai stiu a cita oara : avea cine sa bage bani cu mai mult folos ?! Cred , totusi, ca sintem in situatia de a defila cu ce avem.

Daphix_
    Member

Nu sunt eu un expert in fotbal… dar inca mai sunt interese ce… nu fac bine fotbalului.
    Sincer, nu-i vad bine pe AEK-Poli Timis. , si asta nu o zic din rautate, desi “cel mai civilizat” (cica) oras din Ro. s-a purtat f.f.f. urat cu UTA si cei cativa suporteri veniti la un amical cu AEK acu’ 2 saptamani. Rusine! Oricum UTA le-a dat clasa si a condus cu 3-1, pana ce am fost egalati, asta fiindca Boruga (antrenorul UTA-ei) a schimbat jumate din echipa si a introdus rezervele. La 3-3 era sa marcam iara, dar mai bine ca nu am facut-o… ca se sinucideau timisorenii daca pierdeau iar cu 3-4! 😆
    Intr-adevar Ionut Popa este un antrenor f.bun si sper sa faca treaba la Bihorul!
    Otelu si Farul sunt “candidatele mele” la retrogradare impreuna cu Poli. Ar mai fi si Alba Iulia… Ma rog, pana la urma nu conteza cine cade… ci cine PROMOVEAZA! :P

07Ex
    Keymaster

@Daphix_ wrote:

Otelu si Farul sunt “candidatele mele” la retrogradare impreuna cu Poli. Ar mai fi si Alba Iulia… :P

Pai parca Farul trageau catre o cupa europeana?

ion
    Member

Eu pur si simplu simt din ceea ce face Siman ca acesta nu pune nici un pic de suflet pentru echipa!El actioneaza dupa interesul lui personal si eu cred ca trebuie stimat pentru ceea ce a facut dar trebuie spus si adevarul atunci cind e cazul(vezi situatia in care ne gasim).E treaba lui ce vinde si cui vinde ,pe cit vinde dar un lucru trebuie sa faca :sa-si plateasca angajatii si datoriile pe care le are la timp ,nu in ultimul moment si sa vrea macar zic MACAR sa tina echipa in A.Nu sa o retrogradeze cu buna stiinta si apoi sa incerce sa vinda daca se poate si plopi de la stadion!La Siman s-a inventat moda de a trimite jucatorii in cantonamentele altor echipe in speranta ca-i va vinde!Da ce sint dom’ne oamenii astia… cai ,marfa belciuce?Cu ce moral vor veni sa joace la echipa dupa ce ei nu vor fi vinduti cum de atitea ori s-a intimplat?Si eu imi doresc sa fie pe primul loc la Sportul moralitatea si sa avem rezultate in consecinta…Nu zic ca e bine sa aranjam meciuri dar macar sa murim in B,C samd cu Siman in frunte ca un adevarat comandant nu la modul deplorabil in care am retrogradat fiindca el a vrut habar n-am ce sa dovedeasca sau si-a dat seama ca nu are bani de A .Voi nu vedeti ca echipa nu se pregateste pentru promovare?Cei mai buni jucatori pleaca de la echipa sau se pregatesc cu alte echipe ?Ce dorim noi de fapt ?Ca suporteri…pina si in antichitate s-a folosit un cal troian la un moment dat pentru a reusi .Dar acolo s-a mai folosit si multa inteligenta …Pe mine asta ma doare…Siman are in cap ideile lui fixe.El spune ca vom promova peste 3 ani si poate asa va fi cu o noua echipa.Daca voua va convine asta e ,stam in B dar cred ca pentru aceasta politica pot sa-l contest pe Siman si sa spun ca nu are nici o legatura cu echipa ,cu Regia, cu spiritul in care gindim noi toti de pe acest forum.El vede repet totul ca pe o afacere.Eu percep echipa ca pe o ruda si nu-mi place ca cineva sa-si bata joc de cineva apropiat mie si consider ca echipa nu trebuie umilita.Voi spuneti ca e bine ca nu sintem satelitul nimanui si ca avem onoare dar spuneti voi nu cumva am ajuns satelitul lui Siman . Cred ca m-am aprins si pentru a nu da in patetism voi incheia.

Daphix_
    Member

Siman asta pare un tip destept… dar, totusi, unele decizii pe care le ia nu par sa sustina afirmatia initiala.

Nu stiu… dar Sportul a avut echipa de A si, cred ca s-a gresit mai ales cu precadere la motivarea jucatorilor, la acel Team Spirit, care nu a existat la Sportul. Un jucator care nu este platit si care, mai ales, nu are parte de o atmosfera buna la echipa, nici nu joaca la potential maxim. Eu urmaresc F1 si au fost destule cazuri in care un pilot foarte talentat nu a reusit (pur si simplu) sa se integreze intr-o echipa… si, consecinta, nici rezultate nu a avut, chiar daca materialul de concurs (masina) era bun.

Diferenta dintre UTA si Sportul a fost totusi una mare in favoarea voastra, zic eu. Sportul a avut cu o echipa inchegata (in comparatie) si o oarecare stabilitate. UTA a promovat, apoi era vorba sa se vinda locul…, lotul cu care a promovat, in proportie de 75% a plecat (jucatori de nationala de juniori)… apoi cu 3 sapt. inainte de inceperea campionatului s-a reusit ca UTA sa… joace totusi in A, dar jucatori… de unde. Vedeti diferenta? UTA a adus jucatori de conjunctura, lotul s-a incercat a fi omogenizat “din mers”… si totusi ambele echipe au retrogradat!

In concluzie, cu lotul pe care l-ati avut, mi se pare un dezastru, retrogradarea (in comparatie cu ce “valori” au ramas in div. A). Dezastru ce apartine conducerii clubului si, probabil, ca sunt incompetenti destui si pe la voi.

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 345 total)
  • The topic ‘Discutii referitoare la sezonul 2003 – 2004’ is closed to new replies.