Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 260 total)
  • Author
    sorin
    Member

LIGA II
    Programul turului celor doua serii din Liga II
    Dupa ce retrogradarea Sportului a devenit oficiala, studentii bucuresteni au fost trimisi in Seria I a Ligii a II-a. In loc sa debuteze contra Rapidului, Sportul va juca in primul meci din noul sezon cu Dunarea Giurgiu.
    Anul trecut s-au luptat pina in ultima etapa pentru cupele europene. Din acest sezon insa, studentii se vor intilni cu FCM Cimpina, FC Snagov, Delta Tulcea sau FC Sacele.

Cele mai importante contracandidate pentru Sportul sint, cel putin pe hirtie, Petrolul, FCM Bacau, Forex Brasov, FC Brasov si Dacia Braila.

In seria a II-a, prima sansa o au formatii precum FC Bihor, Gaz Metan sau Universitatea Cluj.

Intra pe link-ul de mai jos pentru a descarca programul turului de campionat.
    Programul ligii II
    Autor: Sport Total
    Publicat pe http://www.spt.ro Joi, 27 Iulie 2006.

programul sportului

http://www.spt.ro/?section=1&subsection=21&articol=10431

Giani
    Member

La Brazi in deplasare? e bine, pentru mine este meci acasa, baga-mi-as picioarele in mutra urechiatului.

cameliu
    Member

@Giani wrote:

La Brazi in deplasare? e bine, pentru mine este meci acasa, baga-mi-as picioarele in mutra urechiatului.

Cu brazi acasa!

Giani
    Member

Vai fi in retur pe teren propriu. Montez toti gazarii intre timp sa devina sportisti.

sorin
    Member

SPORT – Vineri, 28 iulie 2006

Lupescu si Prunea au retrogradat Sportul!

Cei doi oficiali federali au recunoscut ieri ca regulamentele federale si manualul de licentiere au mari lipsuri in ceea ce priveste cazul gruparii din Regie, dar au decis trimiterea acesteia in liga secunda * UEFA n-a impus retrogradarea unei echipe sau promovarea alteia, ci a lamurit doar posibilitatile de reprimire a licentei * Pandurii Tg. Jiu vor juca in Liga I

Ionut Lupescu, director general al FRF, a anuntat ieri, in cadrul unei conferinte de presa, ca Sportul Studentesc va juca in Liga a II-a in sezonul competitional 2006/2007, deoarece nu detine licenta de club profesionist necesara activarii in prima divizie, locul sau in Liga I urmand sa fie luat de Pandurii Tg. Jiu. Decizia a fost comunicata si LPF, care, ca for subordonat, a acceptat-o. “Personal, imi pare rau pentru fotbalistii de la Sportul Studentesc, dar suntem permanent controlati de UEFA, care ne da 300.000 de franci elvetieni pe an pentru licentiere”, a declarat Lupescu, care a recunoscut, pana la urma, ca forul european a lasat decizia finala in cazul “studentilor” la latitudinea FRF! La randul sau, Florin Prunea, prezent si el in fata presei, a confirmat ca UEFA s-a ferit sa dea un verdict clar dupa o informare a FRF. “Sunt de acord ca regulamentele sunt perfectibile, chiar si manualul de licentiere este perfectibil”, a spus Prunea. “Pentru returnarea licentei, UEFA a lasat la latitudinea fiecarei federatii daca este cazul, iar la noi, ca si in manual, nu este prevazuta nici o procedura. Asta inseamna ca se aplica regulamentele sportive. UEFA ne-a spus clar ca decizia apartine in totalitate si in toate cazurile asociatiilor nationale care au regulamente proprii si care sunt obligatorii pentru membrii sai”, a mai precizat Prunea, confirmand astfel ca forul european nu a dictat retrogradarea Sportului Studentesc, ci doar a luat cunostinta de decizia federatiei de la Bucuresti. Astfel, cei doi oficiali ai FRF au acceptat ca punctele de vedere formulate de UEFA nu s-au referit expres la retrogradarea sau mentinerea a unei echipei in prima liga, ci la posibilitatile existente de reprimire a licentei de joc.

Sportul

era condamnat!

Aspectele juridice ale acestui caz au fost prezentate de Iustin Stefan, juristul FRF. “In titlul capitolului 4.3.4 din manualul de licentiere este prevazuta procedura returnarii licentei, insa, din punct de vedere juridic, aceasta procedura speciala este asemanatoare revizuirii din dreptul comun, daca si-a fi gasit aplicabilitate ar fi trebuit reglementata in mod expres in manual. UEFA a precizat ca a fost introdusa aceasta returnare a licentei pentru a indrepta anumite erori judiciare intervenite ca urmare a neacordarii acesteia precum prezentarea unor documente false si asa mai departe. Obiectul acestei proceduri ar fi cu totul altul decat cel solicitat de Sportul”, a spus Stefan. Acesta a precizat ca articolul 4.3.4 prevede returnarea licentei numai in timpul sezonului competitional. “Acest articol si-ar fi gasit aplicabilitate in momentul in care ne-am fi aflat in timpul unui sezon competitional, iar licenta Sportului ar fi fost retrasa dupa ce a jucat cu cateva echipe si atunci era normal sa existe aceasta prevedere”, a mentionat Stefan. Intrebat ce sanse mai avea Sportul sa se apere, din moment ce nu exista o procedura de reacordare a licentei, Stefan a raspuns: “Sportul avea sansa sa se apere in cadrul procesului de retragere a licentei. Comisia de Fond s-a pronuntat de doua ori. Tot acest proces de licentiere a venit in ajutorul cluburilor. Poate Sportul a crezut ca nu se aplica regulamentele, dar, din pacate, s-au aplicat”.

Vinovat: Siman!

Prunea a mai afirmat ca Sportul a primit licenta cu doua conditii, sa prezinte un certificat de grefa, prin care sa demonstreze ca are litigii pe rol, si sa demonstreze ca are un raport incheiat cu creditorul prin care face dovada ca va plati datoriile la date exacte. “Din pacate, certificatul de grefa l-am respins pentru ca nu era timbrat, o situatie penibila, iar in cazul raportului Sportul a venit cu o cerere la FRF in care se angajeaza sa plateasca anumite sume, dar nu noi suntem creditorii ci Directia Finantelor Publice”, a completat Prunea. Lupescu si Prunea au incercat apoi sa-l scoata drept vinovat pentru trimiterea Sportului in liga secunda pe patronul gruparii din Regie, Vasile Siman. “Comisia mai avea putin si il implora pe Siman sa plateasca datoriile”, a spus Lupescu, fara a lamuri insa incidentul de marti, cand seful “studentilor” nu a putut sa inregistreze la FRF un act prin care dovedea ca a inceput plata datoriilor catre stat! “Sportul a platit 3 miliarde si a prezentat o hartie de la LPF, care nu are valoare, pentru ca trebuia specificat care sunt ratele care trebuie platite. Nu scria acolo ca LPF va opri banii si ii va varsa la Bugetul Statului”, a adaugat Lupescu. De aceeasi parere a fost si Prunea. “Au ajuns federatia si liga sa dea peste cap inceputul de campionat din cauza unei singure persoane! Acest lucru este de neacceptat”, a spus Prunea. Lupescu ar fi preferat ca sezonul 2006/2007 al Ligii I sa se dispute cu 17 echipe, dar in acest caz ar fi fost depasita decizia Adunarii Generale a FRF care a propus sistemul cu 18 echipe pentru prima liga. Comisia de Apel a Sistemului National de Licentiere a decis saptamana trecuta retragerea licentei clubului Sportul Studentesc, din cauza datoriilor inregistrate la bugetul statului pe anul 2005. Conform directorului de licentiere, Viorel Duru, gruparea din Regie are datorii la bugetul statului in valoare de 1,26 milioane RON. Patronul clubului din Regie, Vasile Siman, a facut luni o cerere de returnare a licentei la FRF, iar marti a anuntat ca a platit o parte din datorii. FRF a cerut in cursul zilei de miercuri lamuriri de la UEFA. Miercuri seara, federatia romana a considerat, pe baza raspunsului primit de la UEFA, ca Sportul Studentesc este retrograda in Liga a II-a. (MIG)

Giani
    Member

Nesimtitii astia nu mai stiu cum sa minta mai credibil. Ei sunt cei care au dat peste cap debutul de campionat, am vazut actele peste umarul ziaristilor care le imortalizau; exista dovada platii a circa un sfert din suma datorata (mai precis 300.000 RON din cele 1.2 milioane) si reesalonarea platilor pentru urmatoarele trei luni. Este foarte posibil ca procedura de eliberare a acestui document de reesalonare sa fi fost mult ingreunata de Administratia Financiara, datorita organigramei reduse din aceasta perioada (cand majoritatea functionarilor sunt in concediu). Faza cu actul de grefa netimbrat este iar o gogoasa rasuflata; timbrele fiscale se gasesc destul de greu pe piata (pentru un certificat de cazier judiciar, solicitat la munca, am alergat trei zile prin zece oficii postale pentru a gasi un timbru fiscal de 2 RON, intrucat nu existau mai mici, desi mie imi trebuia unul de 1 RON); din acest motiv si notariatele si judecatoriile se aprovizioneaza direct cu timbre fiscale. Un document inregistrat la judecatorie poate fi valabil si fara timbru, dar se aplica o stampila speciala care atesta plata unei taxe de timbru la trezorerie sau la casieria proprie.

Daca Prunea vroia sa fie corect, lasa glumele tampite la o parte si specifica: “documentul este netimbrat si nici nu are specificarea ca a fost achitata taxa de timbru”. Oricum, fara timbru sau taxa de timbru, documentul nu putea fi emis, ceea ce ori desfiinteaza afirmatia urecheatului, ori il incrimineaza foarte urat pe Siman (pentru prezentarea de documente false). Acelasi Prunea a recunoscut, la finalul convorbirii de marti (era mai bine pentru el daca nu ne intorcea din drum pentru discutii, dupa plecarea domnului Siman), ca vom pierde absolut toti jucatorii, dand de inteles ca unul dintre motivele retragerii licentei si al retrogradarii este scaderea cotei jucatorilor si transferul acestora pe sume si salarii de nimic la cele trei cluburi. Nu inteleg de ce vrea Rapidul sa il imprumute pe Mazilu, cat timp are sase atacanti in lot. Nu inteleg de ce tot trage fecali sa ne ia jucatortii moka, cat timp are un lot imens. Ca sa isi bata joc de ei, asa cum au patit Dinita, Paduret sau Galamaz?

Parerea mea despre acest abuz este prezentata in Evenimentul Zilei de azi, 28.07.2006, in antetul paginii 13 sub pseudonimul Gigel. In rest nu mai comentez.

Ce tot o frecam, e clar, Siman a fost neinspirat iar frf si lpf voiau cu tot dinadinsul sa o retrogradeze pe Sportul (caci altfel gaseam intelegere) si sa-l scoata pe Siman din business.
    E evident. Si problemele nu s-au incheiat. Siman trebuie sa plateasca primele jucatorilor. Daca n-o va putea face se va ajunge iar, sub o forma sau alta, la frf, lpf…si Siman tot o sa fie scos din afacere.

Giani
    Member

Nu se doreste scoaterea lui Siman din afacere, ci aservirea centrului de copii si juniori marilor dinozauri. Miza sunt cei zece internationali de tineret si seniori din lotul Sportului, atat si nimic mai mult.

cele doua se leaga una de alta. atata timp cat nu-l scot pe Siman din afacere, ei nu au acces la centrele de copii si juniori.
    Noi am pierdut in doua momente cheie:

– cand Siman a votat impotriva caracatitei
    – ratarea Sportului din ultimul minut de joc in meciul cu dinamo. daca mergeam in uefa, le era mai greu sa ne doboare.

Giani
    Member

Jucatorii care au cel putin 24-25 de ani doresc acum sa plece, este normal, este dreptul lor, in caz contrar risca sa isi rateze cariera. Atat de mult i-a ajutat sindicacalistul pulea (stiti voi, ala cu urechi mari, care a sarit pe sub minge in ’94), incat este in stare sa ii vada iesiti din fotbal, in cazul in care nu ajung la echipa lui de suflet sau la cele de teapa ei. Cred ca, in acest moment, salvarea Sportului consta intr-un contraatac dur: dupa cele citite in GSp de azi, merita adunate dovezi (eventual platit pentru ele) si initiat cauza penala (nu de catre club, de catre niste suporteri “de bine”) impotriva ferefe pentru urmatoarele infractiuni: fals in acte, uz de fals, abuz in exercitarea profesiei, si contra lepefe pentru deturnare de fonduri. Dupa pronuntarea sentintei in cauza penala, se poate initia automat de catre oricine, inclusiv clubul, o cauza civila pentru recuperarea prejudiciului creat, care in momentul de fata poate fi estimat la o suma de circa 10-12 milioane EUR fata de club. Dupa o cauza penala, amenintarea cu dezafilierea cade: nu te poate dezafilia nimeni din puscarie.

Facem ceva? Timpul trece domnilor?

Bob
    Member

@DAN VALER MOLDOVAN wrote:

Facem ceva? Timpul trece domnilor?

Trebuie pus “pe hartie”, sa vedem ce variante avem. Facem un brainstorming…trebuie sa iasa ceva…se accepta orice idee!

Albert
    Member

Salut suporterilor Sportului Studentesc,

Daca acum cativa ani inca credeam ca mai tin cu Steaua (datorita faptului ca locuiesc intr-un cartier din vecinatatea stadionului si fiindca a fost o echipa care a reusit ceva inainte de ’89) acum aceasta echipa imi este foarte antipatica, in special datorita patronului sau, a conducerii sale si a galeriei a caror apucaturi cred ca ar soca si un puscarias.

Aceasta echipa nu ma mai reprezinta si cred ca sunt multi ca mine, dar care nu au puterea sa recunoasca si se considera stelisti in virtutea intertiei.

Sportul este o echipa care joca frumos si pe care o consider o echipa demna de sustinut, iar daca joaca in divizia A sau B, tot o echipa mare este!

Ce voi face eu ca suporter?
    1. Imi cumpar abonament la toate meciurile Sportului si voi asista la acestea pentru a sustine in primul rand jucatorii!
    2. Voi promova interesele si imaginea clubului (in grupul de prieteni si in mediul online)
    3. Sustine conducerea clubului, in masura in care ma pot implica la acest nivel
    4. Si nu in ultimul rand, am sa ma bucur de fiecare victorie!

Si cum fiecare sut in fund este considerat un pas inainte, sa speram ca vom avea toti numai de castigat din aceasta experienta!

“In the end we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends.” Dr. Martin Luther King

roland
    Member

Ce am putea face??
    Sa ne dam foc la Universitate, ce sa facem?
    Au facut pipi pe echipa asta ! Si siman si aia…

Radu Dobrin
    Member

@Albert wrote:

Salut suporterilor Sportului Studentesc,

bun venit printre noi, Albert!

Viewing 15 posts - 151 through 165 (of 260 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.