Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 260 total)
  • Author
    Giani
    Member

Mai stii? poate ca erau si amanti sdi noi nu stim… doar este foarte legal.

ultrasro
    Member

Şiman: “E un abuz”
    Marius Mărgărit

– Domnule Şiman, retragerea licenţei este o poliţă pentru că aţi fost de partea lui Gică Popescu la alegerile de anul trecut?
    – Poate, dar nu mă pot aventura în acest gen de afirmaţii. În orice caz, decizia Comisiei de Apel pentru acordarea licenţelor cluburilor este un abuz. O decapitare ilegală, care încalcă pînă şi normele din Manualul de licenţiere. Licenţa ne-a fost acordată pînă în 31 iunie, termenul din Regulament. Apoi, deşi nu s-a schimbat nimic, ne-a fost retrasă.

– Explicaţi.
    – Această Comisie nu-mi poate cere socoteală pentru datoriile către Stat. Nu are această calitate. Ce, un for sportiv este recuperator al statului? Ei au vrut să ne facă de la început. A întrebat cineva la Ligă ce bani are de primit Sportul din drepturile de televizare? Aveam de luat 600.000 de dolari pe 1 iulie şi nu i-am primit. Să fi propus prin Ligă ca o parte să-i dăm direct statului. Nu a interesat pe nimeni. A fost o chestie premeditată.

– Ce se va întîmpla cu Sportul?
    – O să jucăm în prima ligă. Fiindcă avem licenţă. Ea ne-a fost doar retrasă, dar asta nu înseamnă că sîntem retrogradaţi. Nicăieri nu scrie asta. E ca la carnetul de şofer. Dacă ţi-l suspendă trei luni, înseamnă că după aceea nu-l mai ai? Vom reprimi licenţa. Cum s-a judecat pentru Jiul de trei ori, aşa se poate face şi pentru Sportul.

– Se va rezolva cazul azi, la Adunarea Generală a Ligii?
    – Eu am să fiu prezent, dar acest for nu are nici el competenţă pentru aşa ceva. Comisia de licenţirere are, dar ei n-au studiat atent condiţiile. Ce dovadă mai bună vreţi decît că avem licenţă, din moment ce Liga m-a invitat la această Adunare Generală?

sorin
    Member

SPORT – Luni, 24 iulie 2006

Sportul contesta retrogradarea

Sportul Studentesc a fost trimisa vineri in Divizia B, din cauza unei datorii de 12 miliarde catre bugetul de stat * Siman: “Este un abuz” * Patronul “studentilor” este convins ca decizia, care este anuntata ca definitiva, nu va fi aprobata de Comitetul de Urgenta care se va reuni astazi sau maine

Sportul Studentesc este, in acest moment, in Divizia B. Decizia a fost luata ca in Italia, intr-o comisie a FRF, cea care judeca apelurile depuse de echipele care nu primesc licenta si, teoretic, este definitiva. Echipei din Regie, care a starnit admiratie in sezonul trecut pentru felul in care a jucat timp de 29 de etape, si dezgust pentru felul in care a pierdut in fata Stelei atunci cand era inca in lupta pentru titlu, i s-a imputat o datorie la bugetul de stat de 12 miliarde de lei vechi, spre mania patronului sau, care conduce o masina de o valoare apropiata cu creanta amintita. Problema se pune in doua feluri. Mai intai atitudinea lui Vasile Siman, care, in ciuda “cruciadei” lansate de Sebastian Bodu, seful ANAF, impotriva cluburilor de fotbal, nu a dat nici anul acesta nici un leu la stat, sfidand o lege care este buna pentru toti romanii, fie ei patroni sau simpli angajati. Patronul din Regie nu a avut nici macar abilitatea celorlalti conducatori din fotbalul romanesc, care au contestat datoriile vechi in instanta si si-au platit obligatiile curente sau s-au dus cu palaria in mana la Fisc si au stabilit un plan de esalonare a platilor, desi acest lucru este interzis de lege. Oamenii macar s-au prefacut ca au bunavointa si ca vor sa plateasca, in timp ce Siman a tratat de sus intreaga problema, neachitand nici un leu din datoriile vechi sau cele prezente. Al doilea aspect este legat de faptul ca prin retrogradarea Sportului, in prima liga vine Pandurii Tg. Jiu, club clasat primul sub linie in editia trecuta de campionat. Sustinator fervent al lui Mircea Sandu in alegerile din toamna trecuta, Marin Condescu, seful sindicatelor miniere din Oltenia, ar fi directionat atunci 50 de voturi spre Nasu’, iar acesta i-a intors acum serviciul, promovand Pandurii in dauna echipei la care a jucat ani de zile, dar despre care se spune ca ar fi iesit complet din gratiile sale. Totusi, FRF are putine argumente cand sustine ca trimiterea in B a Sportului este absolut justificata, fiindca federalii sunt in foarte mica masura capabili sa judece datoriile catre stat. Justificarea lor, ca “studentii” au actionat cu rea credinta, este puerila, fiindca in situatia de a avea datorii catre stat pentru sezonul trecut se afla foarte multe dintre echipele din Liga I, numai ca acestea au platit sume mai mici sau mai mari din creante. Conform manualului de licentiere, pentru a fi inscris in campionatul viitor, un club nu trebuie sa aiba nici un leu datorie catre stat, jucatori sau antrenori, ceea ce nu este cazul cu multe dintre gruparile din liga lui Mitica

Comisia de apel a Sistemului National de Licentiere a facut vineri o sedinta maraton, de mai multe ore, timp in care au fost audiati patronii Sportului Studentesc si al Jiului Petrosani, grupari carora comisia de licentiere le-a retras dreptul de a participa in Liga I. La finalul sedintei, in care s-au gesticulat mult si s-au adus acuzatii grave, seful sistemului de licentiere, Florin Prunea, a anuntat ca Sportul Studentesc a fost retrogradata irevocabil din prima divizie. Viorel Duru, omul care a implementat manualul de licentiere in FRF, a explicat ca gruparea din Regie a primit licenta la 31 mai, cu conditia ca in cel mai scurt timp sa prezinte documente ca a demarat plata datoriilor catre stat. “Sportul nu a respectat aceasta conditie si am cerut retragerea licentei pentru neindeplinirea obligatiilor. Inscrisurile prezentate atunci de Sportul nu erau valide. Astazi am incercat sa-l conving pe domnul Siman ca nu poate continua pe aceasta linia de a nu-si plati datoriile, dar el a spus ca nu ne intereseaza pe noi, federatia, datoriile lui. In consecinta, Sportul nu va participa in Liga I”, a declarat Viorel Duru. “Cei de la Sportul au fost cu rea-credinta, pentru ca nu au facut niciun pas pentru a nu se ajunge aici. Vom informa conducerea FRF si LPF ca nu i-a fost acordata licenta, criteriu obligatoriu pentru a activa in prima liga. Aceasta decizie nu poate fi atacata, este definivita si obligatorie”, a precizat Prunea. La iesirea de la audieri, care au durat mai bine de doua ore, Vasile Siman, patronul Sportului, a contestat vehement decizia. “Nu a fost nici o agitatie din partea mea, am aratat doar ca retragerea licentei este ilegala si neregulamentara, ca avem licenta acordata definitiv pe 31 mai si nu mai are cum sa ne fie retrasa. Tot ce s-a facut este abuziv. Procesul de licentiere s-a incheiat pe 31 mai si avem dreptul sa jucam in prima liga. Ei ce viseaza noaptea vor sa faca ziua. Fata de data respectiva (n.r. – 31 mai) nu au aparut elemente noi, care sa duca la retragerea licentei. Viorel Duru chiar mi-a spus ca suntem o victima colaterala”, a precizat Siman. “Din pacate, in Romania nu trebuie sa joci bine numai pe teren pentru a ramane in prima divizie, ci si in birouri. Este o decizie ilegala si arata inca o data incompetenta si reaua-vointa a celor care lucreaza in federatie. Sunt convins ca in sedinta Comitetului Executiv de marti va fi respinsa aceasta hotarare. Deocamdataa suntem in Divizia A, astept o decizie scrisa si motivata a acestei comisii”, a comentat Siman dupa aflarea deciziei.

Simota: “Pana pe 31 august platesc tot”
    Un alt club aflat pe ordinea de zi a sedintei a fost Jiul Petrosani, club care, de asemenea, are datorii mari la stat. Florin Prunea a explicat ca Alin Simota, patronul “minerilor”, a venit cu acte doveditoare ca s-a platit o parte din datorie si ca gruparea este capabila sa plateasca intreaga suma. Simota a explicat ca a platit partial datoria, iar pentru restul a facut dovada unor popriri din partea organelor financiare judetene ca acopera suma respectiva de bani. “Decizia este justa, s-a respectat procedura. Voi plati periodic si sper ca pana la 31 august sa ajungem cu datoriile la zero”, a spus Simota. Referitor la aceasta decizie, Viorel Duru a mentionat ca a existat o diferenta de abordare intre cele doua grupari de fotbal. “Sportul nu a platit si nu doreste sa plateasca, iar Jiul a mai platit din suma si doreste sa achite in continuare. Sportul a facut doar sa conteste procedura retragerii licentei”, a spus Duru. La randul sau, Florin Prunea a adaugat ca retragerea licentei clubului Sportul este o decizie dura, dar care trebuia luata. “Faptul ca unele echipe isi platesc datoriile, iar altele nu influenteaza competitia. De exemplu, jucatorilor de la Sportul nu li s-a mai operat in cartea de munca de cativa ani”, a mentionat directorul directorul coordonator al Sistemului national de licentiere. (B.G.)

Condescu: “Nu ma bucur prea mult”
    Marin Condescu, presedintele Pandurilor Tg. Jiu, sustinea sambata ca nu este prea fericit de decizia luata de FRF, care promoveaza echipa sa in primul esalon, desi la finalul campionatului trecut a retrogradat in urma rezultatelor sportive. “Nu am primit niciun comunicat oficial din partea LPF prin care sa fim anuntati ca vom evolua in Liga I. Este o decizie care pe mine personal nu ma bucura prea mult, dar trebuie sa recunosc ca este un inceput si un demers pe care, daca federatia il va continua, va avea numai de castigat. Este clar ca toate echipele sunt atentionate ca daca vor avea datorii la bugetul de stat si catre terti nu vor mai primi licente”, a spus Condescu, dupa ce, la finalul sezonului trecut, se declara convins ca echipa sa va juca tot in prima liga si in sezonul viitor! Presedintele Pandurilor a prezentat un certificat de atestare fiscala, obtinut pe 20 iulie 2006 de la ANAF, in care scrie ca gruparea gorjeana nu avea la acea data niciun fel de datorie catre stat. “Spun ca sunt putin dezamagit de aceasta decizie si nu ma bucur foarte mult pentru ca ar fi trebuit sa se aplice o astfel de masura tuturor echipelor care nu intruneau criteriul financiar si au incercat prin diferite metode sa ascunda acest lucru. Pandurii e unul dintre cluburile care nu are niciun fel de datorie catre terti sau catre bugetul statului si mai sunt doar cateva cluburi din prima liga care nu au datorii”, a mai spus Condescu. “Asa cum arata datele problemei la aceasta ora, am promovat pe cale administrativa, pentru ca una din echipele care chiar a jucat fotbal in Romania, si ma refer la Sportul, nu a primit licenta pe criterii financiare. Noi ne pregatisem sa promovam din liga a doua si asta discutasem la numirea sa cu antrenorul Eugen Neagoe. Am facut multe transferuri dar nu pentru divizia A. Este clar ca in perioada imediat urmatoare trebuie sa discutam serios aceste aspecte”, a mai spus Condescu. (B.G.)

sorin
    Member

Sandu: “Îi tot avertizez de ani buni!”

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal le-a tot atras atenţia celor de la Sportul că trebuie să-şi plătească datoriile, dar Vasile Şiman nu l-a luat în seamă

Andrei NOURESCU
    Decizia Comisiei de Apel de a retrage licenţa Sportului, ceea ce ar duce la retrogradare, face în continuare valuri, mai puţin însă în tabăra celor vizaţi.
    Cei de la Sportul Studenţesc, în frunte cu patronul lor, continuă să susţină că vor juca şi în sezonul următor în prima ligă. Deşi a stat în umbra acestui scandal, Mircea Sandu a acceptat ieri să comenteze pentru ProSport decizia Comisiei de Apel, mai ales că numele său a tot fost vehiculat în ultimul timp în cadrul unui scenariu care îl dădea drept “creierul” drasticei sancţiuni. Astfel, gura lumii vorbeşte despre o posibilă întoarcere, din partea “Naşului”, a unui favor uriaş către Marin Condescu, după ce şi acesta din urmă l-ar fi ajutat pe preşedintele FRF să-şi păstreze postul, la ultimele alegeri.
    “Aceste speculaţii sunt mizerii, nişte golănisme, altfel nu le pot numi”, apreciază Mircea Sandu. Boss-ul FRF spune că nu ar fi putut face rău echipei de care îl leagă atât de multe amintiri şi că oricum nu are nicio atribuţie în procesul de licenţiere. “Îmi pare rău pentru ce li se întâmplă, dar asta e legea. Noi de ani buni le tot atragem atenţia că nu este de joacă, datoriile către stat, plata contribuţiilor CAS şi de şomaj sunt chestii extrem de serioase”, spune Mircea Sandu. “Naşul” a confirmat şi faptul că patronul “studenţilor”, Şiman, care susţine că nu poate fi retrogradat, l-a contactat sâmbătă. “Dar i-am explicat şi lui că nu am atribuţii în acest caz şi că o să-l informez luni (n.r. – azi), când voi şti mai exact care e situaţia. Normal că el susţine că este nevinovat. Nu asta susţin toţi condamnaţii? Cine îşi recunoaşte vina?”, a mai spus preşedintele federaţiei.

“Nicio şansă!”

Dumitru Dragomir (foto) spune că decizia Comisiei de Apel este independentă de competenţele LPF. “Dacă depindea de mine, aş fi decis să rămână în prima ligă, sigur nu retrograda, pentru că nu merită aşa ceva. Din păcate nu depinde nici de mine, nici de LPF”, a declarat preşedintele Ligii, care a adăugat: “După mine, Sportul nu are nicio şansă să scape de retrogradare”. (Andrei NOURESCU)

“Naşul” a stat lângă Şiman şi Copos

Întâmplător sau nu, la numai o zi după ce FRF i-a retras echipei pe care o patronează licenţa de a juca în Liga I, Şiman a privit duelul pentru Supercupa României de lângă Mircea Sandu. Cei doi au discutat pe toată durata celei de-a doua reprize şi păreau că se simt foarte bine unul în compania celuilalt. Lângă cei doi se aflau şi preşedintele LPF Dumitru Dragomir, dar şi patronul rapidist George Copos (foto).

sorin
    Member

“Ne pregătim pentru Rapid”

Antrenorul Sportului spune că nici nu concepe să joace în Liga a II-a

Andrei NOURESCU
    Mascându-şi destul de bine îngrijorarea, de altfel firească, Grigore Sichitiu (foto, în stânga) vorbea ieri calm despre meciul din prima etapă a Ligii I, convins fiind că nu va juca la matineu.
    PRO Ce se întâmplă la Sportul, domnule Sichitiu?
    Grigore Sichitiu Din păcate, eu ştiu prea puţin, nu sunt de mult aici, nu cunosc dosarul.
    PRO Patronul ce v-a spus?
    Grigore Sichitiu Că nu se va întâmpla nimic, că vom rămâne în Liga I. Şi noi, fireşte, mergem pe mâna dumnealui.
    PRO Cum este moralul la echipă?
    Grigore Sichitiu Băieţii se antrenează normal, suntem OK, ne pregătim pentru meciul cu Rapidul, convinşi că-l vom juca.
    PRO Nu v-a afectat hotărârea Comisiei de Apel?
    Grigore Sichitiu Noi aşteptăm o decizie finală, care încă nu s-a dat. Nu pot crede că a patra echipă a campionatului din sezonul trecut poate fi trimisă în Liga a II-a.
    PRO Dar, totuşi, dacă se va întâmpla să retrogradaţi în eşalonul secund?
    Grigore Sichitiu Nici nu vreau să-mi închipui ce va fi. Se va face o mare nedreptate. Dar, oricum, nu cred că s-ar destrăma echipa. Ar fi un mare păcat ca aceşti băieţi minunaţi să nu mai joace împreună.
    PRO Presupunând că veţi rămâne totuşi în “A”, meciul cu Rapid are o conotaţie aparte?
    Grigore Sichitiu Nu are legătură cu trecutul meu la Rapid, voi juca la fel ca şi cu orice alt adversar. E adevărat că nu-i uşor să joci cu echipa clasată pe locul 9 în lume. Dar va fi spectacol.

“Este cea mai oribilă decizie din ultimul timp luată în fotbalul românesc. Păcat, Sportul este o echipă care joacă un fotbal foarte frumos!”
    Victor Piţurcă, selecţioner România
    “Nu mi se pare normal ca o echipă retrogradată, Pandurii Târgu Jiu, să joace tot în primul eşalon. Părerea mea e că ar fi fost mai corect să se dispute un campionat cu doar 17 echipe.”
    Răzvan Lucescu, antrenor Rapid

sorin
    Member

Siman n-are paltoane pentru FiscViorel Dobran(101 vizualizari)

Print Trimite articolul prin e-mail Scrie opinia ta
    Mircea Sandu regreta, Mitica Dragomir vrea tidula de la FRF, Condescu se codeste sa promoveze, iar Siman ameninta cu jalbe la UEFA.

„Traim in Romania si toate deciziile pot fi contestate“, declara un jucator de la Sportul Studentesc, formatie retrogradata definitiv si irevocabil in esalonul secund din cauza datoriilor neplatite la bugetul de stat. Este cea mai drastica sanctiune dictata de Federatia Romana de Fotbal, iar o astfel de premiera naste polemici. Tinind cont de numele echipei, oamenii din fotbal cauta sa gaseasca solutii balcanice, aducind in locul argumentelor juridice argumente de ordin sentimental pentru ca „gasca nebuna“ din Regie, care era recompensata cu paltoane pentru performantele sportive, sa nu fie retrogradata din birou.

Sa moara si capra vecinului

„Daca sint singurul club cu datorii, accept fara nici un fel de problema sa retrogradez, dar cind echipe care ne reprezinta in Cupa UEFA au datorii de milioane, nu mi se pare corect. Noi ne pregatim in continuare de meciul cu Rapid si vom merge pina la UEFA pentru a ni se face dreptate. Decizia este aberanta si ilegala, iar cei care au luat-o dau dovada de incompetenta crasa. Se judeca dupa cum viseaza unul noaptea, comisia este realizata pe prietenii, nici vorba de independenta. Copiaza niste regulamente si le interpreteaza dupa bunul plac“, a declarat Vasile Siman, considerat de Mircea Sandu principalul vinovat de toata aceasta situatie. „Ma doare sufletul pentru aceasta echipa, unde am jucat 15 ani, pentru jucatori si pentru suporteri, asa putini cit sint ei, dar inconstienta unor oameni poate duce la astfel de situatii. Imi pare rau, dar regulamentele sint regulamente“, a precizat seful FRF. Demersul lui Siman la forul continental are sanse minime de reusita, deoarece manualul de licentiere a fost intocmit de juristii UEFA, Romania riscind amenzi de 3,5 milioane de franci elvetieni si chiar excluderea din competitiile internationale in cazul in care se dovedeste ca acordarea licentelor nu a respectat prevederile din regulament.

Corleone arunca pisica

Si Mitica Dragomir spune ca legea e lege, dar se spala pe miini si arunca totul pe umerii lui Mircea Sandu, declarind ca asteapta o hirtie scrisa de la FRF cu luarea deciziei si nominalizarea retrogradatelor si promovatelor.

George Copos, el insusi patronul unei echipe cu datorii de peste un milion de euro, il consoleaza pe Siman dupa ce, in urma cu o saptamina, il dadea afara in injuraturi: „Finul Siman ramine in prima divizie, il ajutam noi, dar trebuie sa-si plateasca si el datoriile“. Omologul sau de la Dinamo, Nicolae Badea, a fost mai ponderat, avertizind ca noul manual de licentiere, valabil pentru sezonul 2008-2009, are prevederi mult mai dure, pe care nici o grupare din prima liga nu le indeplineste la ora actuala.

Datorii mai mari la celelalte cluburi
    Majoritatea echipelor din primul esalon si aproape toate din diviziile inferioare au datorii neachitate la bugetul de stat, fata de propriii angajati sau catre terte firme. Steaua detine recordul, cu peste 13 milioane de euro, Dinamo a pierdut procesul cu ANAF si va fi obligata sa achite aproape cinci milioane de euro, Rapid a platit o parte din restante, dar tot mai are de virat la buget circa doua milioane de euro. Jiul Petrosani, formatie care a obtinut licenta in aceeasi zi in care Sportul pierdea recursul, se afla aproape de faliment. Restante mari exista, de asemenea, la FC National, FC Arges sau Universitatea Craiova. Diferenta fata de Sportul Studentesc este ca aceste cluburi, cu largul concurs al FRF, au transferat administrarea clubului pe alte societati, curate din punct de vedere fiscal. O parte dintre grupari au apelat la instanta, astfel ca FRF nu putea lua in calcul datoriile pina la pronuntarea unei sentinte definitive si irevocabile.

Retrogradari in toata Europa
    Dupa ce bulgarii au retrogradat saptamina trecuta, trei echipe, din motive financiare, si irlandezii se dovedesc nemilosi cu rau-platnicii. Echipa Dublin City a fost nevoita sa paraseasca prima divizie, Eircom League, din cauza unor probleme financiare, dupa ce Little Roc Inc., firma care ii asigura sponsorizarea, a renuntat la sprijinul acordat pina acum. In aceasta situatie, rezultatele formatiei respective au fost scoase din clasamentul Eircom League, care acum este compusa din 11 formatii, primele locuri fiind ocupate acum de Drogheda United, Derry City, Shelbourne si Cork City. De-a lungul timpului, formatii ca Olympique Marseille, Fiorentina sau Servette Geneva au fost retrogradate in esaloane inferioare din cauza problemelor financiare.

sorin
    Member

Furtuna abia incepe – Retrogradarea Sportului sau lupta din subteran
    24 Iulie 2006 | de Mihai Igirosanu
    Pentru a deveni valida, hotararea de retrogradare a trupei din Regie, adoptata vineri seara de FRF, trebuie sa fie ratificata de forul care pastoreste campionatul intern: LPF. Pana atunci se vor da lupte crancene in catacombele fotbalului nostru.

Programata initial pentru astazi, sedinta care trebuie sa legalizeze retrogradarea alb-negrilor se va amana, iar motivul este lesne de descifrat. Intr-un fotbal in care deciziile importante lipsesc aproape cu desavarsire si gargara, deseori televizata, e la putere, este nevoie mai intai de finalizarea luptelor declansate in spatele cortinei. Pana atunci, va fi o “abureala” totala.

SCENARII. Asa cum era de asteptat, conducerea Sportului, in frunte cu Vasile Siman, se considera frustrata, iar primele scenarii au iesit deja la iveala. Unul dintre cele mai solide este acela ca, prin aceasta decizie, presedintele FRF, Mircea Sandu, ar incerca sa-l rasplateasca pe Marin Condescu, unul dintre oamenii care a facut rost de majoritatea voturilor prin care “Nasu’” l-a invins in alegeri pe Gica Popescu. Echipa lui Condescu, Pandurii Targu-Jiu, ar urma sa i-a locul Sportului in primul esalon.

CEATA
    “Aceasta Comisie nici nu retrogradeaza, nici nu promoveaza. Noi nu am facut decat sa trimitem un document catre LPF, prin intermediul caruia am comunicat ca Sportul nu detine licenta. Sportul are de-a lungul timpului datorii mult mai mari” – Florin Prunea, oficial FRF

DEZINTEGRARE IN REGIE?
    In cazul in care nu va aparea nici o surpriza de proportii, Sportul Studentesc se va dezintegra. Majoritatea jucatorilor importanti au fost deja contactati de diverse cluburi si vor parasi cu siguranta gruparea din Regie. Lista are in frunte nume precum golgeterul fostei Divizii A, Ionut Mazilu, Tiberiu Balan, Eduard Stancioiu, Costin Lazar, Dacian Varga, Viorel Ferfelea si Costin Curelea. Toti acestia au propuneri concrete din partea echipelor din prima jumatate a primei noastre ligi si ar putea fi achizitionati la preturi mult mai mici fata de cele solicitate pana la sedinta tinuta vineri seara de patronul Vasile Siman. Se pare ca cele mai interesate cluburi sunt Rapid, Dinamo, Poli Timisoara si Universitatea Craiova.

sorin
    Member

SPORTUL IN B
    Siman: “Sint niste incompetenti!”
    Patronul Sportului va incerca astazi sa isi apere din nou cauza
    Sport Total: Domnule Siman, se pare ca Liga va merge pe decizia care a luat-o in prealabil si Comisia de Apel a Sistemului de Licentiere.
    Vasile Siman: Este treaba dinsilor daca vor sa continue cu aceasta nedreptate. Este clar un viciu de procedura si nu arata decit incompetenta persoanelor din aceste comisii.

La ce va referiti mai exact?
    In regulament este specificat clar ca o echipa nu poate fi retrogradata si nici sa i se retraga licenta decit in timpul competitiei. Mai ales ca noi am primit licenta pe 15 iunie printr-o decizie definitiva si irevocabila, iar acum s-a intimplat ce s-a intimplat.

Secretarul LPF, Valentin Alexandru, a spus ca miine (n.r. – astazi) Liga doar va pune in aplicare o decizie care deja a fost luata.
    Nu stiu ce a vrut sa spuna domnul Valentin Alexandru. Grav este ca se continua pe aceeasi linie si nu se iau in considerare factori importanti din regulament care ar clarifica lucrurile in intregime. Sint persoane care iau decizii si nu sint la punct cu litera legii.

La cine va referiti?
    Nu inteleg cum este posibil sa fie judecat cazul de Comisia domnului Duru, care nu este la curent cu regulile de licentiere ale unui club si se poate pronunta la un verdict de o asemenea importanta.

Precedent in Italia
    La inceputul sezonul trecut din Serie A, AC Torino promova in prima liga din Italia. In urma unor probleme de ordin financiar, Federatia Italiana de Fotbal i-a retras licenta de participare in campionatul 2005-2006 si Torino a fost trimisa in Serie B. Exista o asemanare intre cele doua cazuri, deoarece in Italia, in dauna retrogradatei, a fost promovata Treviso, lucru care s-ar putea intimpla si cu Pandurii in Liga I. Unele voci spun ca aceasta mutare a fost pregatita de Mircea Sandu, multumindu-i astfel presedintelui gorjean Condescu pentru voturile aduse de acesta in campania de anul trecut pentru presedintia FRF.

Lupescu: “Liga a II-a”
    Aflat la meciul din Supercupa, directorul general al Federatiei Romane de Fotbal, Ionut Lupescu, a facut citeva precizari in legatura cu hotarirea Comisiei pentru Licentiere: “Din punctul meu de vedere decizia este absolut fireasca. Daca Jiul si-a rezolvat problemele, cei de la Sportul nu au facut nimic”. Referitor la situatia clubului din Regie, Kaiserul a specificat: “Nu se mai poate face nimic. Studentii vor juca la anul in Liga a II-a. De acum incolo se va aplica regulamentul. Nu vrem sa punem in pericol cluburile participante in cupele europene si nici echipa nationala. Daca noi nu luam aceste
    masuri, FIFA si UEFA nu ne vor ierta”. (Paul Tecuceanu)
    Autor: Cristian Dinu, Ionut Brindusa
    Publicat pe http://www.spt.ro Luni, 24 Iulie 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 356.

sorin
    Member

SPORTUL IN B
    Fara scapare!
    LPF va da azi lovitura decisiva Sportului, urmind sa anunte oficial retrogradarea clubului in esalonul secund. Secretarul Ligii, Valentin Alexandru, spune ca alb-negrii nu mai au nici o sansa sa ramina pe prima scena, desi multi oameni din fotbal s-au declarat revoltati de decizie, considerind-o injusta
    Alaturi de Cosmin Olaroiu si Razvan Lucescu, selectionerul Piturca deplinge soarta studentilor

Dupa ce Comisia de Apel a FRF a luat hotarirea definitiva si irevocabila de a nu acorda licenta de joc Sportului pentru sezonul viitor, si implicit retrogradarea in B, LPF va indeplini astazi o simpla formalitate, urmind sa confirme verdictul dat inca de vineri de Federatia Romana: “Miine (n.r. – azi) se va intruni Adunarea Generala a LPF. Decizia a fost deja luata, iar noua nu ne mai ramine decit sa o punem in aplicare”, a declarat secretarul LPF, Valentin Alexandru. Liga I va fi astfel lipsita de Vasile Siman, omul care isi sustine cauza pina in al 12-lea ceas, si de gasca nebuna, care in sezonul trecut a revolutionat campionatul. Despre studenti s-a vorbit intotdeauna la superlativ. Cea mai dezinvolta, tinara si frumoasa echipa s-a transformat peste noapte in cea mai deplinsa formatie.

Tehnicianul Stelei, Cosmin Olaroiu, crede ca studentii au fost nedreptatiti: “Sportul e o echipa de traditie, o echipa frumoasa care a facut mereu performante in conditii grele. Nu cred ca merita sa fie retrogradata”. In acelasi ton, cei de la Rapid s-au declarat moral de partea vecinilor de cartier, prin vocea antrenorului Lucescu. “Din punct de vedere sportiv, Sportul isi merita locul in Liga I. Oricum, in mod normal, ar trebui sa ramina doar 17 echipe in campionat, iar Pandurii n-ar trebui mentinuti pe prima scena”, a spus Lucescu. Selectionerul echipei nationale, Victor Piturca, a fost extrem de transant in privinta cazului. “Este cea mai oribila decizie din fotbalul romanesc. Sportul era poate cea mai frumoasa echipa din campionat. Eu, totusi, mai sper ca se va reveni asupra acestei decizii, pentru ca nu e normala”, a spus tehnicianul.

COSTIN LAZAR: “In urma cu doua luni ne luptam la titlu, iar acum ne retrogradeaza pe nedrept. Sintem cu trei pasi in urma, dar o luam de la capat. Il respectam si il sustinem pe domnul Siman, pentru ca stim ca dinsul merge pe o cale dreapta”

Varga ramine in Regie
    Unul dintre fotbalistii care a facut senzatie in sezonul trecut, Dacian Varga, nu vede retrogradarea Sportului Studentesc ca pe o tragedie. “E greu, dar nu mi-au luat apele casa si nu e ca si cum as lua-o de la zero. Daca nu sint oferte pe numele meu sau nu ma lasa domnul Vasile Siman sa plec, atunci voi ramine. Sint legat sufleteste de Sportul si as juca si in liga a doua pentru aceasta echipa”, a declarat fotbalistul.
    Autor: Cristian Dinu, Ionut Brindusa
    Publicat pe http://www.spt.ro Luni, 24 Iulie 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 356.

Marele cotidian judetean “Argesul” de astazi 24 iulie, comenteaza ca la meciul de pregatire FC Arges – Pandurii a fost prezent si Adrian Ilie – mai nou Impresat – pentru a discuta aducerea lui Stancioiu la Pitesti!!!

desi la un moment dat s-a dat ca sigura informatia ca Stancioiu si-a prelungit contractul cu Sportul, se pare ca acest lucru n-ar fi tocmai real…

.
    Incepe vraistea?

07Ex
    Keymaster

^ Asta dupa parerea mea este o prostie din moment ce Stancioiu si-a prelungit contractul cu Sportul.

Giani
    Member

@ Sorin: nu cred ca se va ajunge la o dezintegrare, chiar si daca ne trimit in B. Dintre jucatori, numai Mazilu si-a exprimat dorinta de a pleca, pentru a-si mentine sansele de a fi selectionat la Nationala. Lazar si Varga si-au exprimat deja optiunea de a ramane alaturi de Sportul. Stancioiu a semnat prelungirea contractului pentru inca trei ani, este greu de crezut ca ar solicita o reziliere, iar gogoasa celor de la FC Arges este foarte umflata. Pentru simplul motiv ca, daca il vor pe Edy, vor trebui sa cotizeze. Retrogradarea in birouri NU conduce la rezilierea contractelor jucatorilor, acestia raman in continuare sub contract cu Sportul Studentesc.

Cred ca decizia a fost luata opentru a scadea artificial cota de transfer a celor zece jucatori de echipe nationale din lotul Sportului. Multumiri domnilor Olaroiu, Lucescu Jr. si (mai ales) Piturca pentru pozitia transanta fatza de acest abuz.

sorin
    Member

Dragomir: “Şiman nu a vrut să plătească datoriile cu banii din drepturile TV”

Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat, luni, la finalul Adunării Generale Ordinare a LPF, că i-a propus patronului Sportului Studenţesc, Vasile Şiman, să plătească datoriile clubului la bugetul statului cu banii din drepturile TV, dar acesta nu a dorit acest lucru.

“A fost propunerea mea asta, dar Şiman n-a ţinut cont de ea. Banii din drepturile TV sunt de două săptămâni în cont la noi, şi Şiman trebuie să ia 600.000. Eu puteam oricând să plătesc, dar numai cu acordul lui. Acum, dacă Sportul va fi retrogradată, Şiman nu va mai primi banii din drepturile TV. În loc să fi plătit 300.000, pierde acum 600.000”, a spus oficialul LPF.

Dumitru Dragomir a afirmat că îşi menţine părerea că formaţia Sportul Stundeţesc nu are nicio şansă să rămână în Liga I, chiar şi după judecarea solicitării de returnare a licenţei, care va avea loc miercuri.

“Nu vreau să comentez pentru că nu vreau să influenţez. Eu nici nu mă pricep. Mâine e Comitetul Executiv al FRF, dar nici el nu are atribuţii să dirijeze această comisie de licenţiere. Poate doar să ia act de o informare din partea comisiei. Sau să schimbe comisia dacă au greşit şi să facă alta”, a menţionat Dragomir.

Preşedintele LPF susţine că echipa din Regie nu se va destrăma în situaţia în care va fi retrogradată în Liga a II-a.

Cluburilor din prima ligă le-au fost comunicate şi noile baremuri pentru arbitrii şi observatori, în timp ce Adunarea Generală a LPF a aprobat taxele şi penalităţile pentru ediţia 2006/2007 a Ligii I.

Giani
    Member

Dragomir face acum pe parintele blajin. Mai bine vira banii la cluburi integral, la termenul limita. Acum face pe sfantul ca sa isi scape prietenul jiji de o belea numita Sportul.

Radu Dobrin
    Member

Sorin, verifica te rog daca mesajele pe care vrei sa le postezi nu sint deja postate in alta parte (ex. postul cu licenta)…avem deja o gramada de duplicate.

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 260 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.