Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

Home Forums Archive Sezon 2006-2007 Season – Divizia B Discutii referitoare la sezonul 2006-2007

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 260 total)
  • Author

@sorin wrote:

Dragomir: “ªiman nu a vrut sã plãteascã datoriile cu banii din drepturile TV”

Preºedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat, luni, la finalul Adunãrii Generale Ordinare a LPF, cã i-a propus patronului Sportului Studenþesc, Vasile ªiman, sã plãteascã datoriile clubului la bugetul statului cu banii din drepturile TV, dar acesta nu a dorit acest lucru.

“A fost propunerea mea asta, dar ªiman n-a þinut cont de ea. Banii din drepturile TV sunt de douã sãptãmâni în cont la noi, ºi ªiman trebuie sã ia 600.000. Eu puteam oricând sã plãtesc, dar numai cu acordul lui. Acum, dacã Sportul va fi retrogradatã, ªiman nu va mai primi banii din drepturile TV. În loc sã fi plãtit 300.000, pierde acum 600.000”, a spus oficialul LPF.

Dumitru Dragomir a afirmat cã îºi menþine pãrerea cã formaþia Sportul Stundeþesc nu are nicio ºansã sã rãmânã în Liga I, chiar ºi dupã judecarea solicitãrii de returnare a licenþei, care va avea loc miercuri.

“Nu vreau sã comentez pentru cã nu vreau sã influenþez. Eu nici nu mã pricep. Mâine e Comitetul Executiv al FRF, dar nici el nu are atribuþii sã dirijeze aceastã comisie de licenþiere. Poate doar sã ia act de o informare din partea comisiei. Sau sã schimbe comisia dacã au greºit ºi sã facã alta”, a menþionat Dragomir.

Preºedintele LPF susþine cã echipa din Regie nu se va destrãma în situaþia în care va fi retrogradatã în Liga a II-a.

Cluburilor din prima ligã le-au fost comunicate ºi noile baremuri pentru arbitrii ºi observatori, în timp ce Adunarea Generalã a LPF a aprobat taxele ºi penalitãþile pentru ediþia 2006/2007 a Ligii I.

deja ma doare capul: daca sunt bani, daca lpf-ul are de dat, atunci incercati sa-mi explicati ce-l tine pe Siman sa nu plateasca Doamne iarta-ma! daravela si sa ne lase sa ne vedem de joc???

stefan
    Member

Salutari la toata lumea. Am revenit in Romania. Pacat ca s-a intamplat in aceste momente absolut stupide. Am urmarit si eu povestea asta de cateva zile, impresia mea este ca Siman a avut tot timpul sa achite ce era de achitat. Bun, or fi altii cu gauri mai mari, dar Siman ce vrea pana la urma? Are sau nu are de dat bani? Inteleg ca este vorba de 300000? Pentru 300000 intram noi in B? Daca asta este situatia, Siman nu mai are ce cauta in fotbal.
    Repet, toti care erau in rahat s-au descurcat, a existat clementa pentru fiecare. Jiul, Nationalul si cine mai era au stiut sa se adapteze, numai al nostru o tine una si buna.
    Pacat. Recunosc ca in perioada in care toti visam la campionat sau la UEFA ma trecea un fior ca iar ne-o face Siman asta. Si n-am scapat. Atata ca de data asta va pierde personal, nu mai e ca acum 3 ani.

dragos
    Member

este clar: siman si-a spus in barba ca el nu va plati la stat, insa a uitat din schema “ura” ce ne-o poarta frf-ul, lpf-ul si toti aceia care sunt LA MORISCA !!!
    el a tinut sa fie singur, fara aliati, in bataia pustii.
    s-a dus la frf si a inceput sa faca scandal (probabil, i-a injurat pe grasii din clica fotbalului romanesc), lucru ce i-a deranjat si mai tare.
    atunci verdictul a fost limpede: nici nu platesti si mai faci si gura mare, jos in liga a-2-a !!!!!
    asta este.
    oricum, nu suntem SINGURUL CLUB CU DATORII LA STAT, insa SUNTEM, cu siguranta, CURATI si fara JOCURI DE MORISCA, altminteri nici nu s-ar fi atins de noi sau ar fi sarit altii sa ne apere !!!
    ACEEASI POVESTE, ALTE PERSONAJE: in urma cu cativa ani la alegerile lpf, siman a fost contra lui mitica si acesta din urma ne-a retrogradat, iar acum sandu ne face aceeasi figura.
    sandu se jura ca il doare inima de sportul stud., insa n-are ce face: legea-i lege !!
    aiurea, este un MAGAR, NESIMTIT, MIZERABIL, COTETAR !!!
    huoooo, sandule……huoooooooo mitica cu clica voastra idioata !!!!

din pacate, eu nu sunt de acord cu sanctionarea echipei, intrucat jucatorii nu au absolut nicio vina; ei si-au facut doar datoria.
    siman ar trebui tras la raspundere: amendat, penalizat… pus sechestru etc (habar n-am), insa lasa echipa sa-si continue drumul…..
    vicepresedintele (daca avem asa ceva) sau Mac Popescu il poate inlocui pe siman.

sorin
    Member

@Radu Dobrin wrote:

Sorin, verifica te rog daca mesajele pe care vrei sa le postezi nu sint deja postate in alta parte (ex. postul cu licenta)…avem deja o gramada de duplicate.

Gresala mea, sint atit de multe articole asemanatoare in multe ziare si fiecare dintre noi le posteaza unde crede de cuviinta ca sint mai relevante la subiectul postului incit se mai fac si duplicate. Ce sa faci daca am atras atentia tuturor?….

sorin
    Member

@Giani wrote:

@ Sorin: nu cred ca se va ajunge la o dezintegrare, chiar si daca ne trimit in B. Dintre jucatori, numai Mazilu si-a exprimat dorinta de a pleca, pentru a-si mentine sansele de a fi selectionat la Nationala. Lazar si Varga si-au exprimat deja optiunea de a ramane alaturi de Sportul. Stancioiu a semnat prelungirea contractului pentru inca trei ani, este greu de crezut ca ar solicita o reziliere, iar gogoasa celor de la FC Arges este foarte umflata. Pentru simplul motiv ca, daca il vor pe Edy, vor trebui sa cotizeze. Retrogradarea in birouri NU conduce la rezilierea contractelor jucatorilor, acestia raman in continuare sub contract cu Sportul Studentesc.

Cred ca decizia a fost luata opentru a scadea artificial cota de transfer a celor zece jucatori de echipe nationale din lotul Sportului. Multumiri domnilor Olaroiu, Lucescu Jr. si (mai ales) Piturca pentru pozitia transanta fatza de acest abuz.

Nici eu nu cred ca se va ajunge la o dezintegrare a achipei. In fond nu e ca si cind clubul a fost declarat falimentar sau va fi lichidat pentru platirea datoriilor, ci pur si simplu se incearca aplicarea unor reguli importiva Sportului fara a tine cont de existenta acelorasi probleme si la majoritatea covirsitoare a celorlalte echipe din liga. Prunea nu stie ce vorbeste. Contractele jucatorilor sint cu clubul nu cu liga si sint perfect valabile indiferent de liga in care evolueaza.

Bob
    Member

Gazeta Sporturilor: EMIL DICA intrebat ce formaţie preferă să întâlnească în primul etapă din sezonul 2006 / 2007, fostul piteştean a afirmat:
    “Îmi este indiferent cu cine vom juca, noi tratăm fiecare meci cu seriozitate si vrem să câştigăm. Dar Sportul Studenţesc nu merită să fie retrogradată . Este o echipă frumoasă şi ar fi păcat să joace în B.”

squirly
    Member

ma gandeam ca nimanui nu-i pasa daca echipa s duce naibii si asta dupa un sezon in care au facut mai mult decat treaba buna…

eu personal as dona banii p care ii fumez intr-o saptamana… ca mai mult nu pot…

dar in bucuresti sunt tone d studentzi ca sa nu mai zic in tara…

sportul e echipa noastra…

daca putem afla un cont in banca al capitanului echipei sau un jucator d incredere…

sa depunem acolo macar 50.000 fiecare student care are inima…

daca cineva d p site are si alte idei…

sau sa facem intr-un fel…

dati si voi un replay…

squirly
    Member

dar daca deschidem un cont in banca p numele capitanului sau care e mai d incredere…

sa donam totzi studentzii banii d tigari pt echipa noastra…

poate strangem macar juma` d suma noi bucurestenii si-or mai sari si altzii mai instaritzi…

daca e d venit si urlat in piatza vin si io…

dar mai bine e sa n ajutam singuri…

k astia nu au chef d dreptate…

dar suntem o tara d studentzi…

c naibii…

astept idei si oameni care vor sa faca ceva…

07Ex
    Keymaster

Din experienta proprie pot sa-ti spun ca din putinii suporteri care suntem, sunt si mai putini cei care sunt dispusi sa dea bani pentru echipa, si in fond nu vad dece ar trebui suporterii sa dea bani din buzunarul propriu pentru echipa. Asta e treaba lui Siman nu a noastra.

cameliu
    Member

Siman a zis ca plateste maine! Nu asta e problema…
    Problema e de ne “retrocedeaza” licentza 😆 😆 😆

Radu Dobrin
    Member

legat de asta, a mai zis o chestie: ca plateste din banii lui…si apoi ia banii de televizare de la liga. Nu le da gainarilor nici o umbra de sansa sa isi asume vreun merit caritabil aici.

sorin
    Member

Politica sutului descurajator

Autor: CRISTIAN HUBALI (Postat la 25-07-2006)
    Cand te pui cu Nasu’, nu-i bine sa-ti iei nasu’ la purtare, ca o iei pe cocoasa, ca Siman. Copilul obraznic de la Sportul n-a mai primit nimic bun de la sta- panire, bunicul a incuiat untul si dulceata prin ungherele Comisiei de Apel si l-a retrogradat la pesmet si apa. De ce? Pai, atunci cand ba- tranul lacheu din FRF a avut nevoie de nepoti, unii l-au tradat si i-au intors spatele, preferand sa-i ajute pe cei mai tineri, pentru a-si face un rost in viata. Mosu’, care n-are inca baston, desi a imba tranit in scaunul de pre- sedinte mult iubit si stimat, i-a tras un sut descurajator lu’ Vasilica, de l-a trimis pe drumurile desfundate si innegrite de carbune ale Motrului. Nasu’ i-a zis: Acolo ai sa putrezesti!. De cateva zile, baiatul a inceput sa planga, sa dea din maini si din picioare si sa zbiere ca-si va pierde jucariile de milioane de euro, precum Mazilu si Lazar, in cea- ta matineurilor. Maine va afla sigur daca bunicu’ s-a indurat de mila lui si daca i-a redeschis camara cu buna tati din Liga I.

sorin
    Member

Steaua ii vrea pe Mazilu si Lazar la preturi promotionale

Autor: A ANDREI CALIN (Postat la 25-07-2006)
    andrei.calin@atac-online.ro Interesul Stelei pentru atacantul Ionut Mazilu, golgheterul ultimei editii de campionat, si Costin Lazar, unul dintre cei mai apreciat i mijlocasi din fotbalul intern, dateaza de doi ani. In toata aceasta perioada, Gigi Becali a negociat sistematic cu Vasile Siman, patronul Sportului, achizitionarea celor doi fotbalisti. Chiar in aceasta vara, discutiile pentru cumpararea lui Mazilu au fost foarte incinse. Ambele parti au preferat sa nege de fiecare data acest lucru. Siman a fost foarte drastic in privint a transferului lui Mazilu: 3,3 milioane de euro, nici un cent in plus. Enervat, Becali si-a jurat in barba ca nu va mai cumpara juca- tori romani, din cauza preturilor prohibitive. Situatia s-a schimbat radical prin retrogradarea alb-negrilor in esalonul secund, din cauza datoriilor catre bugetul de stat. Constient ca valoarea fotbalis tilor sai va scadea dramatic, finant atorul Sportului a spus ca este dispus sa accepte orice negociere: Ne vom aseza la masa tratativelor si vom vedea… daca sunt oferte serioase. Este foarte putin probabil ca echipa din Regie va mai evolua in noul sezon in Liga 1. Iar jucatorii reprezentativi n-ar dori sa continue la un nivel sub valoarea lor. Surse din anturajul Stelei ne-au declarat ca Gigi Becali l-a contactat din nou pe Siman pentru a discuta despre cumpararea lui Mazilu si a lui Costin Lazar la pachet. Finantatorul din Pipera este dispus sa ofere 1,5 milioane de euro pentru atacant, cel care initial costa aproximativ de doua ori mai mult. Pentru Lazar, Steaua da intre 5-600.000 de euro, dupa ce, initial, discutiile se impotmolisera la 1.000.000 de euro. Gigi Becali a confirmat ca este dispus sa dea un milion de euro pentru Mazilu, in cazul in care Cosmin Olaroiu il doreste pe Ionut in Ghencea. Patronul formatiei din Regie mai incearca sa taraganeze lucrurile, in speranta ca echipa sa va primi in cele din urma licenta si va putea evolua in prima liga. Mai important, valoarea de piata a juca torilor va ramane cea impusa de el. In caz contrar, el ar putea intra intr-un colaps, din cauza scaderii bruste a preturilor pe care le poate incasa pentru juca- tori. Cosmin Olaroiu, antrenorul Stelei, ii apreciaza foarte mult pe Mazilu si Lazar si se pare ca l-a convins pe Gigi Becali sa faca un efort financiar pentru a-i aduce in Ghencea.

Copos trage si el de Siman
    George Copos , nasul lui Vasile Siman, a mirosit si el chilipirul si incearca sa profite de necazul studentilor. Diferenta dintre Copos si Becali este ca primul nu prea vrea sa bage mana in buzunar foarte adanc. Rapidul il vrea pe mijloca- sul Tibi Balan, jucatorul Sportului fiind detinut in proprietate cu forma- tia giulesteana. Deocamdata, juca- torul este indisponibil aproape o jumatate de an si nu se poate conta pe el. Prins la mijloc, Siman neaga interesul vreunei echipe pentru fotbalistii sai.

sorin
    Member

Sportul nu stie inca in ce divizie va juca!

Telenovela retrogradarii echipei Sportul Studentesc a continuat si ieri, la Adunarea Generala a Ligii Profesioniste de Fotbal. Cu toate ca oficialii Federatiei au anuntat, vineri, ca echipa din Regie este retrogradata in al doilea esalon valoric al tarii, fara cale de recurs, acum seful FRF, Mircea Sandu, care a participat la sedinta de la Liga, a anuntat ca o decizie finala va fi luata abia miercuri!

Zicala conform careia, in Romania, o minune nu tine decat trei zile, se potriveste de minune si in cazul retrogradarii Sportului Studentesc. Trimisa in Liga a II-a cu titlu executoriu din cauza datoriilor de 1,26 miliarde RON inregistrate catre bugetul statului, echipa bucuresteana a gasit, ieri, o portita de iesire. Patronul clubului studentesc, Vasile Siman, a depus o cerere la Federatia Romana de Fotbal in care solicita returnarea licentei, pe motiv ca acest demers e mentionat in Manualul de Licentiere.

Vasile Siman a facut cerere de returnare a licentei

“Sportul a facut cerere de returnare a licentei si acum asteapta verdictul. Sunt trei forme ale procesului de licentiere: de acordare – care a fost acordata Sportului, de retragere – care a fost retrasa si de returnare – care este prevazuta in Manualul de Licentiere. Noi suntem in faza in care se va discuta la FRF returnarea licentei catre Sportul Studentesc”, a precizat Siman, care a adaugat: “Poate ca datoriile s-au platit. Eu vad aceste lucruri separat. Am fost la Federatie, am discutat cu toti cei implicati in procesul de licentiere, am facut o adresa prin care am sustinut si cerut sa se reia procedurile de returnare a licentei si asteptam un raspuns in acest sens, pentru ca s-a facut o eroare. O comisie de licentiere, fie si sub forma de apel, nu poate sa ia aceasta decizie. Decizia abia a fost motivata. În momentul actual, inca nu ne-a fost comunicata si, in functie de continutul deciziei, vom putea sa ne aparam la procesul initiat de noi”.

Ca o ultima “solutie”, Siman a mentionat totusi ca va accepta ca formatia sa sa joace in Liga a II-a, daca va fi obligata. Prezent la sedinta de la Liga, presedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat, in legatura cu acest caz: “Vasile Siman a fost la FRF si am discutat in prezenta vicepresedintelui Comisiei de Apel. S-a constatat ca aceasta solicitare a Sportului este acoperita juridic prin ceea ce este prevazut in Manualul de Licentiere. Vom vedea ce vor decide, miercuri, cele doua comisii de licentiere care au fost convocate de urgenta”. Cu toate ca aceasta tergiversare pare a ajuta Sportul sa se salveze in ultimul moment de la o retrogradare istorica pentru fotbalul nostru, Sandu a precizat, evaziv: “Nu stiu daca Sportul mai are sanse sa evolueze in Liga I. Chiar la asta nu ma pricep”.

Se pare ca aceasta schimbare de ton a federalilor in cazul “clasat” al Sportului are la baza mai multe motive, printre care cel mai important ar fi acela ca Pandurii, echipa care ar beneficia de pe urma retrogradarii Sportului, nu este capabila la ora actuala sa faca fata rigorilor primei ligi, astfel ca nu ar mai exista, practic, variante de inlocuire a echipei din Regie. Timpul limitat pana la debutul noii editii de campionat lucreaza acum, culmea, in favoarea Sportului.
    Sportul ar putea plati datoriile din drepturile tv

Totusi, presedintele Ligii, Dumitru Dragomir, care i-a facut lui Siman propunerea de a stinge litigiul financiar cu ajutorul banilor proveniti din drepturile de televizare, si-a mentinut parerea ca Sportul va fi retrogradata. “Banii din drepturile tv sunt de doua saptamani la noi, iar Siman trebuie sa ia 600.000 de euro. Eu puteam oricand sa platesc, dar numai cu acordul lui. Acum, daca Sportul va fi retrogradata, Siman nu va mai primi banii din drepturile tv”, a spus Dumitru Dragomir.

La randul sau, secretarul general al Rapidului, Constantin Zotta, a mentionat ca va avea unele probleme organizatorice pentru meciul din prima etapa, pentru ca nu se stie cu cine va juca trupa giulesteana. “Vor fi unele probleme organizatorice, pentru ca noi venim din Malta atunci si trebuie sa pregatim deplasarea din campionat. Oricum, cu orice echipa am juca, mergem sa castigam”, a conchis Zotta.

Dan Petrescu: “Studentii vor juca in prima liga”

Prezent la simpozionul organizat la Casa Fotbalului de Scoala Federala de Antrenori, Dan Petrescu s-a aratat sigur de faptul ca Sportul Studentesc va ramane in prima liga. “Din cate am vorbit cu Vasile Siman, Sportul va ramane in Divizia A si mi se pare normal. Ar fi fost o mare eroare sa retrogradeze Sportul, cu o saptamana inainte de inceperea campionatului. Cred ca echipa a deranjat prea multa lume si a fost penalizata. Nu este o masura corecta si cred, sunt sigur, ca Sportul va juca sambata primul meci in Liga I”, a spus tehnicianul echipei poloneze Wisla Cracovia.

Coco
    Member

Dragomir lasă să se înţeleagă că Sportul Studenţesc nu revine în Liga I

Preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a lăsat să înţeleagă, marţi, după şedinţa Comitetului Executiv al FRF, că gruparea Sportul Studenţesc nu va reveni în Liga I, după ce a fost retrogradată ca urmare a datoriilor către bugetul de stat.

“A venit de la UEFA o hârtie în care se spune că a avut dreptate Comisia de Licenţiere. Şiman făcuse o hârtie că o să vină cu elemente noi azi. El trebuia să vină cu chitanţa prin care să dovedească faptul că a plătit datoriile şi azi era în prima divizie. La şedinţă, Mircea Sandu a întrebat dacă există chitanţa, dar aceasta nu a fost şi nici nu s-a mai luat în discuţie. Gata, e clar”, a spus Dragomir.

Întrebat dacă Sportul rămâne în Liga II, a răspuns: “Păi ce să facă? Eu l-am susţinut pe Şiman, dar ce să susţii, că n-am avut nimic de ce să mă agăţ. Dacă era chitanţa asta, atunci făceam eu tam-tam aici, dar acum ce să fac, mă faultez singur. Nu pot să înţeleg niciodată ce s-a întâmplat. Ce şanse să mai fie să joace în prima ligă dacă s-a făcut Comitetul ăsta Federal?”.

Dragomir a precizat că şedinţele comisiilor de primă instanţă şi de apel a sistemului naţional de licenţiere, anunţate pentru miercuri nu vor mai avea loc. “Se făceau acele comisii dacă veneau cei de la Sportul cu un element nou, dar nu au venit cu nimic”, a spus Dragomir. Întrebat dacă marţi trebuia schimbată componenţa Comisiei de Licenţiere, oficialul LPF a răspuns: “Nu mai poate schimba nimeni acum pentru că nu sunt acele elemente noi”.

Ofiţerul de presă al FRF, Paul Zaharia, a afirmat că membrii Comitetului Executiv nu puteau lua decizia retrogradării Sportului în Liga II. “Comitetul doar a luat act de solicitarea clubului Sportul de returnare a licenţei pentru Liga I, dar această solicitare nu a fost însoţită de nicio chitanţă de plată a datoriilor. Am trimis la UEFA o hârtie prin care solicităţi forului european să ne spună exact ce prevede manualul în această situaţie, pentru că din ce ştim noi nu există o procedură de returnare a licenţei”, a spus Zaharia.

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 260 total)
  • The forum ‘Sezon 2006-2007 Season – Divizia B’ is closed to new topics and replies.