Discutii referitoare la sezonul 2007-2008

Home Forums Archive Sezon 2007-2008 Season – Liga II Discutii referitoare la sezonul 2007-2008

Viewing 15 posts - 226 through 240 (of 275 total)
  • Author
    ultrasro
    Member

Sambata pe 26 ianuarie Sportul Studenţesc pierduse primul amical din stagiul de pregătire pe care îl efectuează în Antalya în faţa formaţiei FC Brno, ocupanta locului 5 în campionatul Cehiei, cu scorul de 3-1 (0-0). Studenţii au deschis scorul imediat după pauză prin Micaş, jucător aflat în probe la formaţia din Regie, însă nu au păstrat avantajul decât un minut. Cehii au egalat prin Simr (48), iar apoi s-au desprins în învingători prin golurile lui Marecek (63) şi Zivny (70). Jocul celor două formaţii a fost influenţat de condiţiile meteo, nefavorabile fotbalului, vântul bătând cu viteze de 60-70 km/h.

Antrenorul Adrian Falub a început partida cu următoarea garnitură: Niculescu – Irimia, Patriche, Lung, Dedu – Gh. Costin, Ferfelea, Ghinga, Postolache – Curelea, Varga. La revenirea de la cabine tehnicianul a schimbat aproape toţi jucătorii şi a început repriza secundă cu: Niculescu – Ciupe, Pap, Gardos, Dedu (65 Petroianu) – Oae, Lungu, Nicola, Micaş – Ciubotariu, Stângă.

FC Brno: Bures – Hanak, Svejnoha, Zivny, Kuban – Marecek, Urban, Borak, Oklestek – Sural, Wagner (46 Simr)

MarcAntoniu
    Member

Vom aveaa.. portar !!? Cap_PDT_01_02

franz_kafka
    Member

Fratilor,
    cand reincepe returul ca e o plictiseala de moarte?
    Nu m-am enervat demult incat sa-mi vina sa-mi tai venele ori sa ma arunc de pe fereastra, asa ca imi pun nadejdea in returul meciului cu Concordia Chiajna, Prefabricate Modelu s.a. echipe de pe ogoarele insorite ale patriei noastre multilateral dezvoltata!

din cate stiu eu pe 1 martie….pe 1 martie avem acasa cu dinamo 2…si pe 8 martie meciul crucial la otopeni…

franz_kafka
    Member

@Constantin Secareanu wrote:

din cate stiu eu pe 1 martie…

Merci!
    O veste foarte buna! Am rasuflat usurat, gandindu-ma ca returul ar putea debuta pe 1 aprilie. La cum joaca SS in ultimii 2 ani, cred ca returul a inceput de fiecare data pe 1 aprilie, chiar daca, in realitate, a fost vb de cu totul o alta zi!

Zibling
    Member

din cate stiu eu pe 1 martie….pe 1 martie avem acasa cu dinamo 2…si pe 8 martie meciul crucial la otopeni…

Stai asa, nu incepea returul in Liga a II-a pe 8 martie???? Ca daca incepe pe 1 martie, iar nu vad meciul cu Dinamo 2 din cauza unei nunti… 😥

@Zibling wrote:

Stai asa, nu incepea returul in Liga a II-a pe 8 martie???? Ca daca incepe pe 1 martie, iar nu vad meciul cu Dinamo 2 din cauza unei nunti… 😥

pe site scrie ca pe 1 martie cu dinamo 2 acasa…pe 8 martie ,stiu eu ,ca ne deplasam la otopeni..

Zibling
    Member

Stai ca intre timp mi-a fost indeplinita dorinta si s-a mutat partea de stare civila in alta zi, deci vin la meci pe 1 martie. Ura! Chiar imi era dor! 8)

dar SS a jucat decat 3 amicale in aceste 3 luni de pauza?..sau au mai fost…daca da spuneti-mi si mie va rog frumos..de maine intr-o saptamana incepe regalul fotbalistic:))…imi era dor..hai cu promovareaaa:))

dragos
    Member

hai cu promovareaaa:))

ai senzatia ca, jucatorii “s-au metamorfozat” in aceasta perioada ??? 😆 😆 😆 😆 😆 😆

ee..io am speranta..oricum si in primii 5 este bine..la cat se agita..

cameliu
    Member

In amicalul de la Pitesti am luat-o DOAR cu 1-0? Sau?

Suntem pe drumul cel bun! 😈 😈 😈

ovidiu
    Member

Vad ca de meciul cu Argesul nu prea zice nimeni nimic.
    Presa cu atat mai putin. Nici site-ul oficial nu da nici o stire. Astept sa se posteze ceva.

De altfel in aceasta pauza nici nu prea am fost bagati in seama de cei din presa.
    Poate e mai bine sa fim lasati in pace si sa avem o revenire … spectaculoasa in campionat 👿 .

Sperante … sperante

FC Argeş a învins pe Sportul cu 1-0 în ultima repetiţie înainte de startul campionatului
    Semne bune anul are!
    #Alb-violeţii au mai ratat şi un penalty
    Liderul Seriei a doua din eşalonul secund a făcut o ultimă repetiţie reuşită, înainte de începerea părţii a doua a cam-pionatului, învingând cu scorul de 1-0 pe Sportul Studenţesc, o formaţie care în urmă cu doi ani de zile se lupta pentru câştigarea campionatului! Singurul gol al meciului a fost înscris de Daniel Bălaşa, în prima repriză, dar piteştenii au arătat o formă bună şi şi-au mai creat şi alte ocazii de poartă. FC Argeş îşi putea mări diferenţa pe tabela de marcaj în repriza a doua, dar Tameş a ratat lovitura de la 11 metri de care a beneficiat în minutul 53.
    #Formula standard
    Ionuţ Badea a început jocul cu aceeaşi formulă de echipă cu care a jucat în ultimul amical din turneul cipriot, semn că aceasta va fi echipa standard din acest start de campionat, asta în cazul în care nu intervin ultimele modificări de ordin tactic. În prima parte a jocului, echipa a arătat omogenitatea din tur, traseele mingii fiind parcă desenate pe teren! Prin urmare, foarte uşor au venit şi ocaziile de poartă, numai că acestea au fost irosite de Iordache şi Tameş. După o repetiţie care i s-a părut utilă, Ionuţ Badea a schimbat registrul în partea a doua şi a dat posibilitatea şi altor jucători să evolueze. Practic, în repriza secundă a mai jucat aproape o echipă. La fel a făcut şi antrenorul oaspeţilor, Adrian Falub. După acest 1-0 cu Sportul Studenţesc, FC Argeş intră pe ultima sută de metri a pregătirilor, înainte de primul joc oficial al anului, duminică – 2 martie, cu FC Liberty Salonta.

FC Argeş – Sportul Studenţesc 1-0 (1-0)
    Bălaşa (35)
    FC ARGEŞ: Hotoboc – M. Stan, Bălaşa, Milosevic, Crivac – Tănase, Cârstoiu, Tameş, Bucuroaia – Dulcea, Iordache. Antrenor: Ionuţ Badea
    Au mai jucat: Boşneag – Cazan, Ghiţă, Doman, Năstăsie, Lăcustă, Boboacă, Voiculeţ, Cătălin Oprea.
    SPORTUL: Popescu – Irimia, Lung, Patriche, Dedu – Gheorghe, Postolache, Ferfelea, Varga – Ciubotariu, Curelea. Antrenor: Adrian Falub
    Au mai jucat: Ciupe, Stanga, Oae, Nicola
    A arbitrat: Viorel Coacă (Piteşti)

FAZE DE TOP:
    Min. 11 – Iordache scapă singur pe partea stângă, şutează, dar mingea loveşte bara de jos!
    Min. 16 – Lovitură liberă executată de Tameş de la 22 de metri, execuţie de excepţie, dar mingea trece de puţin peste bară!
    Min. 18 – Iordache prinde şi el un şut sănătos din afara careului, dar tot peste poartă.
    n Min. 20 – Curelea scapă singur spre poarta Argeşului, dar trage de la distanţă, pe lângă poartă.
    Min. 35 – 1-0 BĂLAŞA. Corner executat de Crivac, mingea circulă pe traseul Iordache – Bălaşa şi acesta înscrie de la circa 2 metri de poartă.
    Min. 53 – Penalty ratat FC Argeş. Iordache scapă singur şi este faultat de Lung, penalty clar pe care însă îl ratează Tameş.
    Min. 60 – Ciobotariu execută o lovitură liberă de la circa 22 de metri, mingea loveşte bara.

Antrenorul Ionuţ Badea încă se mai gândeşte la primul 11
    „Nu m-am hotărât“

Mulţumit de victoria din ultimul meci de pregătire, antrenorul echipei FC Argeş, Ionuţ Badea, spune că încă nu s-a decis în privinţa echipei pe care o va trimite în teren la meciul cu Liberty. Badea susţine că în săptămâna rămasă până la începerea cam-pionatului pot interveni schimbări în primul „unsprezece“. „Nu m-am hotărât încă în privinţa echipei de început. La meciul cu Sportul am încercat să dau cât mai multe minute fiecărui jucător. A fost o partidă de pregătire, fără încărcătura unui meci oficial, poate şi din această cauză am ratat destul de mult. Echipa este pregătită în acest moment, dar va fi un retur greu, ne aşteaptă un retur foarte dificil. Acest avantaj pe care îl avem este doar pe hârtie, în general toate începuturile de sezon sunt mai grele. Poate în partea a doua a sezonului sita va mai cerne din echipe, dar deocamdată trebuie să ne concentrăm la ceea ce avem de făcut“, a declarat după victoria cu 1-0 de sâmbătă antrenorul Ionuţ Badea.

Patronii celor două echipe, prezenţi la meci

Ambele echipe au avut în tribună pe finanţatorii principali, care au dorit astfel să urmărească la lucru forma-ţiile pe care le finanţează, înainte de începerea campionatului. Dacă la FC Argeş, Cornel Penescu este mai liniştit, graţie unei prime părţi foarte reuşite care au adus Argeşului o dife-renţă liniştitoare în clasament, pentru Vasile Şiman lucrurile sunt mai complicate. Studenţii trebuie să tragă din greu în acest retur pentru a spera la promovarea în Liga I, deoarece din Seria I, FC Braşov este practic promovată, iar pentru al doilea loc se vor da lupte fantastice, iar Sportul se află la cinci puncte distanţă de CS Otopeni, ocupanta locului 2.

Un fost jucător al Argeşului, antrenor secund la Sportul

Fanii mai vechi ai echipei FC Argeş au avut ocazia sa-l revadă pe unul dintre foştii jucători ai alb-violeţilor dinainte de Revoluţie, venit acum în postura de adversar: Francisc Dican. Acesta este secundul lui Falub la Sportul Studenţesc, acest cuplu reuşind anul trecut o altă promovare răsunătoare: aducerea lui „U“ Cluj-Napoca în Liga I după foarte mulţi ani. Dican nu a evoluat foarte mult la Piteşti, dar s-a facut remarcat prin gabaritul său în linia de atac. De altfel, pe Dican l-au ţinut minte nu numai suporterii piteşteni, ci şi adversarii Argeşului de atunci. În urmă cu trei ani, când a venit antrenor la FC Argeş, Sorin Cârţu a răspuns, întrebat fiind de care adversar i-a fost cel mai frică de la FC Argeş în cariera lui, că de unul venit de la Cluj care nu a stat prea mult pe la FC Argeş: de Dican!

Vântul i-a speriat pe spectatori

Deşi a fost o vreme destul de frumoasă sâmbătă, la ora meciului cu Sportul Studenţesc, destul de pu-ţini spectatori s-au încumetat să-şi rupă două ore din timpul liber şi să vină la stadion. Asta pentru că un vânt destul de rece a bătut în Trivale, vânt care i-a incomodat de multe ori şi pe jucatori. Însă, după ce au îndurat la meciurile cu Babelsberg şi Arka Gdynia, în turneul din Antalya, vântul de sâmbătă de la Piteşti nu a fost decât o glumă pentru jucătorii antrenaţi de Ionuţ Badea!

Luni, 25 Februarie 2008

Preluat din cotidianul TOP/Pitesti

ovidiu
    Member

Multe multumiri Radu.

Viewing 15 posts - 226 through 240 (of 275 total)
  • The forum ‘Sezon 2007-2008 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.