Discutii referitoare la sezonul 2008 – 2009

Home Forums Archive Sezon 2008-2009 Season – Liga II Discutii referitoare la sezonul 2008 – 2009

• This topic has 260 replies, 31 voices, and was last updated 13 years ago by 07Ex.
Viewing 15 posts - 181 through 195 (of 261 total)
  • Author
    dragos
    Member

@Zibling wrote:

Poate exista si niste reguli la FRF pt ne-inrolarea unor jucatori intre anumite etape ale campionatului, si de aceea inca nu s-au tras sfori pt cei 40-50 jucatori deveni liberi de la cele 2 foste cluburi din seria noastra.

nu ai dreptate deloc, din moment ce esti jucator liber, nu exista nicio “bariera”, sa poti fi re-legitimat de alta echipa.
    aaa, poate vrei sa spui, ca daca ti se pune amocul si vrei sa pleci de la echipa fara vreun motiv anume, atunci poti fi amendat/suspendat etc.etc.

Zibling
    Member

Nu stiu daca jucatorii respectivi pot fi considerati liberi. Ei sunt sunt sub contract cu cluburile respective (Forex, Prefab), insa pur si simplu se afla in concediu fara plata acum 😆

In fiecare an ne propunem promovarea si dupa vreo 10 etape ne dam seama ca devine tot mai imposibil de atins. Poate la anul, oricum anul asta locurile sunt ocupate, neamurile germanice (“nemtenii”) au un loc acoperit, Nasul nu i-a uitat, batea la loc sa ii tina artificial in LIga 1 si anul asta , oricum ii ajuta din greu sa promoveze. Locul doi probabil ca il vor lua cei de la Ploiesti pe aia cine stie ce partid ii mai sprijina. Noi trebuie sa ne propunem la anul, cum zice si tovarasul Siman, dar nu cred ca vom reusi cu mister Falub, nu am observat o tactica clara pusa in practica de cand a venit la noi.

cameliu
    Member

Problema e ca cel putin in momentul actual toate echipele pe loc retrogradabil ar veni geografic (100%) in seria noastra. (Poli, Farul, Otopeni, Buzau…)
    Deci anul viitor obiectivul nr. 1 ar fi clasarea in primele 8, astefel incat sa ramanem in B in searia unica ce se va crea! (Parca la sezonul viitor e schimbarea, nu?)

ovidiu
    Member

@cameliu wrote:

Deci anul viitor obiectivul nr. 1 ar fi clasarea in primele 8, astefel incat sa ramanem in B in searia unica ce se va crea! (Parca la sezonul viitor e schimbarea, nu?)

Mai real mi se pare obiectivul cu ramanerea in b decat orice altceva.
    Ca daca se va putea promovarea, cam greu, dupa cum vad eu jocul echipei, si, probabil vor mai pleca ceva jucatori, nimeni nu se va supara. Dar vor avea destul de muncit, chiar si pentru ramanerea in b.

@cameliu wrote:

Problema e ca cel putin in momentul actual toate echipele pe loc retrogradabil ar veni geografic (100%) in seria noastra. (Poli, Farul, Otopeni, Buzau…)

Dar sper sa nu retrogradeze chiar toate cele 4 enumerate. Oricum celor de la Otopeni si de la Buzau sper ca le-a trecut cu A-ul.

07Ex
    Keymaster

@cameliu wrote:

Cameliu, si eu, ca si tine ma gandeam la acelasi lucru ieri. Daca ultimele 4 echipe actuale din liga I retrogradeaza toate vor intra in seria noastra. In plus, ai dreptate, la sfarsitul sezonului 2009-2010 se va trece la o singura serie in liga a II-a asa ca, pentru a ne mentine in B, trebuie sa terminam in primele 8.

De promovat la anul se poate sa promovam deoarece, nu uita, ca mai mult ca sigur Otopeniul si Buzaul vor intra in B cu penalizare. Farul si Poli poate nu vor intra cu penalizare si in acest caz, mai mult ca sigur ca se vor bate la promovare.

Cat despre noi, daca Siman va investi bani si va vrea sa promovam, eu zic ca vom putea. Daca nu, ne vom bate pentru locul 8, care va fi si ala dificil de realizat.

Giani
    Member

Am citit Codul Muncii in calitate de angajat pe termen limitat. Este o chestie cu incetarea activitatii: chiar daca societatea nu s-a desfiintat, angajatii cu contract pe termen limitat au dreptul sa rezilieze contractul fara nici un fel de oprelisti, indiferent daca societatea mai exista sau nu. Si asta pentru ca angajatorul nu si-a respectat obligatia de a ii mentine in activitate pe toata durata contractului. Juridic vorbind, toti jucatorii aflati sub contract cu societatile/cluburile Forex Brasov si Prefabricate Modelu au aceleasi drepturi ca si jucatorii liberi de contract, fara a li se imputa vreo dauna de catre angajator. Faptul ca nu am vazut la cele doua cluburi jucatori care ar merita sa joace in Regie conteaza mai putin.

dragos
    Member

revin la articolul despre C.Jurca (topicul “stiri din presa”)
    azi mi-am amintit, fara vreun motiv anume, de ‘nea Cornel si m-a cuprins o stare de suparare pentru faptul ca, acest OM, acest MARE ANTRENOR nu a mai putut fi tinut in Regie !!!!
    a ales calea exilului la un alt club pentru a fi remunerat asa cum se cuvine….mai spun inca o data, este trist si revoltator !!!!
    in aceste conditii, Steaua va deveni un centru puternic de copii si juniori, in timp ce pepiniera noastra va deveni tot mai saraca.
    oare, nu s-ar fi gasit un salar decent pentru ‘nea Cornel ??? probabil, ca DA, daca ar fi existat putina bunavointa si daca am fi avut un conducator destoinic.
    insa la clubul nostru, nu exista asa ceva !!!!
    apoi, la scurt timp am vazut articolul pe forum.

07Ex
    Keymaster

Dragos, este interesant faptul ca si tu ai observat acelasi lucru. Si eu, ca si tine, ma intreb cum este posibil sa-l lasi pe un slefuitor de talente cum este dl. Jurca sa plece de la noi de la club?
    El probabil ca s-a dus la Steaua pentru mai multi bani si eventual pentru a fi lasat in pace sa antreneze cum stie el. Nu inteleg dece Siman nu a putut sa-i dea mai multi bani si sa-l tina la club. Este cert ca daca dl. Jurca a lucrat la Sportul atatia ani, inima lui e alaturi de acest club, nu de Steaua deci el nu a plecat acolo din dragoste pentru acel club.

De fapt acelasi lucru poate fi spus si de fostii jucatori de la Sportul care in loc sa joace sau sa antreneze la noi, joaca si antreneaza in alte parti. Cel mai bun exemplu este Dinita, care joaca la Chiajna in loc sa joace la noi. Sa nu-mi spuneti ca atunci cand s-a intors in tara Dinita s-a dus direct la Chiajna sa caute de lucru. Eu cred ca mai intai a venit la Sportul, dar Siman ori n-a vrut sa plateasca cat o fi cerut el, or nu l-a mai vrut inapoi la echipa asa cum a fost cazul cu Paduret.

De Marian Mihail nu mai vorbesc ca iar ma enervez. 😥

mkg
    Member

Cred ca problema cu domnul Jurca este mult mai adanca.
    Acest om nu a plecat din club pentru bani. Cel putin asa vreau eu sa cred.Doar a muncit atatia ani in club pe remuneratii de multe ori comice.Eu cred ca a plecat din clubul nostru fiindca i s-a oferit un proiect in care crede .Intr-un vis pe care nu si-l putea infaptui la noi Si mai cred ca acest proiect este in stare sa il infaptuiasca fara bani ,cu multa pasiune si credinta in reusita lui.Ma bucur pentru el si rad amar pentru clubul nostru…care devine astfel mai sarac ,mai rece si mai gol.

bogdyany
    Member

Dini a cerut 1000 de dolari pe luna ,iar Siman a spus ca este prea scump si tind sa cred ca a avut dreptate (nu avea rost sa plateasca un jucator pt maxim 2 ani de zile).!Va spun din surse sigure ca Siman nu mai vrea sa promoveze in liga 1 niciodata,motivul fiind lipsa de finante pt a tine o echipa in liga 1!Cu parere de rau va spun ca in maxim 2-3 ani acest club va ajunge in liga 3 sau se va desfiinta. Va spun asta din surse din interiorul clubului,asa ca ………………….sa fim noi sanatosi,si sa-i lasam pe Marius (militari)si Ovidiu sa zbiere ca bezmeticii pt nimic!!!!!!!!!Asta este crunta realitate!

07Ex
    Keymaster

@bogdyany wrote:

Va spun din surse sigure ca Siman nu mai vrea sa promoveze in liga 1 niciodata,motivul fiind lipsa de finante pt a tine o echipa in liga 1!Cu parere de rau va spun ca in maxim 2-3 ani acest club va ajunge in liga 3 sau se va desfiinta. Va spun asta din surse din interiorul clubului

Se poate sa ai dreptate, dar nu stiu deoarece eu n-am pe nimeni in interiorul clubului care sa-mi dea astfel de informatii. Sunt curios insa, daca Siman nu vrea sa mai promoveze niciodata in liga I din pricina finantelor ridicate, ce s-ar intampla daca Siman ar gasi pe cineva dornic sa investeasca la club, ar promova atunci? Te intreb deoarece vad ca tu ai informatii pe care noi nu le detinem.

In plus, daca Siman o duce atat de prost cu finantele dece s-a opus celor care au vrut sa vina si sa bage bani in echipa? Ar fi putut sa co-patroneze clubul cu ajutorul unui alt investitor care sa vina cu banii. Mie mi se pare ceva putred la mijloc.

Nu ma intelege gresit, nu te contrazic. S-ar putea ca Siman sa nu vrea sa promoveze, si poate din cauza asta echipa joaca cum joaca de parca nu vrea sa castige. Eu insa nu inteleg un lucru, daca Siman nu vrea sa promoveze ca nu are bani, dece nu lasa pe altu’ sa vina si sa investeasca?

dragos
    Member

ar fi un lucru nemaipomenit daca “nashu’ ” ar putea edita un dvd cu momentele de AUR ale acestui club…..
    TRECUTUL GLORIOS al acestui club, contrasteaza cu PREZENTUL mediocru, cenusiu si diletant.

PS: revenind la acest tur, pot spune doar ca, am terminat in GENUNCHI, dupa un inceput plin de optimism.
    sper, sa nu terminam pe burta returul…… 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

07Ex
    Keymaster

Deobicei Sportul joaca mai bine in retur asa ca ma astept la un loc 6-8 la sfarsitul campionatului.

In alta ordine de idei, ati vazut ca noi si Cetatea Suceava avem cele mai multe meciuri jucate in deplasare in acest tur (9) si cele mai putine acasa (6). Avand in vedere cate puncte am castigat in deplasare, este imbucurator ca am jucat mai multe meciuri afara decat acasa. Sper ca in retur sa incepem sa castigam puncte si acasa si sa mai avansam un pic in campionat. De promovat nu cred ca se mai pune problema.

Zibling
    Member

Va rog eu: fiti realisti, nu va mai ganditi la promovare!!!

Viewing 15 posts - 181 through 195 (of 261 total)
  • The forum ‘Sezon 2008-2009 Season – Liga II’ is closed to new topics and replies.