Discutii referitoare la sezonul 2011 – 2012

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I Discutii referitoare la sezonul 2011 – 2012

• This topic has 454 replies, 37 voices, and was last updated 9 years ago by 07Ex.
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 455 total)
  • Author
    webmaster
    Keymaster

Desi sezonul 2010-2011 inca nu s-a incheiat, m-am gandit sa deschid deja un subiect de discutii referitoare la editia 2011-2012 a campionatului. De retrogradat suntem deja retrogradati, de penalizare n-am scapat (la ora actuala avem -5, dar daca batem Urziceniul ajungem la -2), singurele necunoscute sunt urmatoarele:

– ce jucatori vor pleca si ce jucatori vor ramane
    – cine ne va antrena la anu’
    – in ce serie vom juca, si care ne vor fi adversarii
    – ce obiectiv vom avea in sezonul urmator

Let the discussions begin. :D

cameliu
    Member

@webmaster wrote:

– ce jucatori vor pleca si ce jucatori vor ramane

Let the discussions begin. :D

Nu e discutie ci ce am citit in presa. Vb aia cine mai joaca?

Prosport:
    Liga 1 | Se dezintegrează Sportul?

Steaua, Dinamo şi Rapid i-ar putea lua gratis! Încă trei jucători de la Sportul şi-au depus memorii

Încă trei jucători de la Sportul şi-au depus memorii la LPF

Curelea, Ferfelea şi Irimia şi-au depus memorii la LPF pentru a-şi primi banii şi pentru a deveni liberi de contract.

Marţi va avea loc prima şedinţă. Ei reclamă faptul că nu şi-au primit banii de nouă luni şi că trebuiau să încaseze câte cinci sute de euro la fiecare meci jucat şi nu au primit nici aceşti bani.

Jucătorii sunt ajutaţi în această solicitare de AFAN.

Pe lângă cei trei, la LPF au mai depus memorii în urmă cu mai mult timp şi jucătorii Tibi Bălan, Vladimir Niculescu, Raul Ciupe, Costin Gheorghe şi Florentin Cruceru. Cazurile acestora sunt în curs de desfăşurare.

Singurii care au câştigat până acum litigiul cu Sportul şi au fost declaraţi liberi de contract sunt jucătorii Lucian Cazan şi Marius POstolache.

dragos
    Member

intreb retoric: daca sile e falit, de ce nu vinde cuiva ? …….sportul, urziseniul, craiova si branestiul sunt pacalicii ligii 1.
    jucatorii de la aceste echipe ar pleca oriunde, numai sa plece……..

Zibling
    Member

Insa, macar azi 21 mai 2022, noi Sportul Studentesc nu am pacalit fotbalul – am castigat la scor sanatos (5-1) cu Unirea Urziceni si am aratat ca daca marele nostru patron era un pic mai putin zgarcit (macar cu antrenorii), il pastram pe Selimesy sau venea Multescu mai din timp si faceam o zestre mai sanatoasa de puncte.

Repet, in acest sezon 2010-2011, doar 3 echipe (Dinamo, Tg.Mures si Vaslui) mi s-au parut ca ne-au invins fara drept de apel.

Astfel, sezonul 2011-2012 il astept cu nerabdare, deoarece vreau sa vad tineri promovati la echipa mare. Probabil doar 2 jucatori (Curelea si Tibi Balan) vor fi vanduti in intersezon, iar alti cca 5-6 jucatori sa zicem vor deveni liberi de contract.

Parerea mea umila – daca vom avea un antrenor care vrea performanta si un capitan de echipa (in cel mai rau caz, Cruceru sau Irimia – sa zicem) mai dur cu restul coechipierilor, poate nici nu vom simti acest minus 2 puncte cu care am coborat in Liga II.

HAI SPORTUL !!!

dragos
    Member

totul depinde de noul antrenor: ce va dori sa faca ? ce i se va cere sa faca ? ce lot va avea la dispozitie ?

poate vine un nou “eduardo badescu” sa ne scoata din starea asta :))

Zibling
    Member

Cred ca as prefera un Eduardo Badescu, in locul unuia ca Viorel Moldovan. =((

07Ex
    Keymaster

Intr-un interviu pe care l-am postat pe subiectul de stiri, Multescu a facut urmatoarea declaratie: “Este ultimul meci la cârma Sportului, dar dacă va fi o treabă serioasă, un proiect interesant şi nu o formulă tocită, atunci aş putea rămâne, dar am oferte din Turcia şi din zona Golfului“.

Asta inseamna ca, daca Multescu va vedea ca la anu’ vom avea un obiectiv ca lumea, s-ar putea sa ramana la echipa. Deci, daca vom aborda turul cu Multescu la timona, ar insemna ca cei din conducere vor sa faca performanta la anu’, si eventual vor vrea sa promoveze. Daca insa Multescu va pleca, mai mult ca sigur inseamna ca nu se va vrea performanta la anu’.

Sa vedem ce va fi.

ovidiu
    Member

@07Ex wrote:

Intr-un interviu pe care l-am postat pe subiectul de stiri, Multescu a facut urmatoarea declaratie: “Este ultimul meci la cârma Sportului, dar dacă va fi o treabă serioasă, un proiect interesant şi nu o formulă tocită, atunci aş putea rămâne, dar am oferte din Turcia şi din zona Golfului“.

Asta inseamna ca, daca Multescu va vedea ca la anu’ vom avea un obiectiv ca lumea, s-ar putea sa ramana la echipa. Deci, daca vom aborda turul cu Multescu la timona, ar insemna ca cei din conducere vor sa faca performanta la anu’, si eventual vor vrea sa promoveze. Daca insa Multescu va pleca, mai mult ca sigur inseamna ca nu se va vrea performanta la anu’.

Sa vedem ce va fi.

Interesant acest cuvant – performanta. Fara a fi rautacios, nu stiu daca dl. Siman cunoaste acest cuvant, sau, ma rog, il asociaza cu performanta de a vinde cat mai multi jucatori si cu pret cat mai bun. Lucru care nu prea i-a mai iesit in ultima perioada.

Bine si frumos ar fi sa se doreasca performanta, dar eu sunt sceptic. Probabil reconstructia echipei va dura ceva vreme, dar sper totusi sa ne intoarcem in 2 – 3 ani in divizia A. E timpul sa le multumim majoritatii jucatorilor pentru efortul depus si cei din conducere impreuna cu partea tehnica sa dea credit celor tineri pentru a inchega o noua GASCA NEBUNA, chiar daca in scurt timp de la formare si o mare parte din aceasta va fi vanduta.
    Deh, dl. Siman a afirmat nu o data ca un club de fotbal trebuie sa se intretina singur si nu are cum decat din vanzarea jucatorilor.
    Sper ca in cadrul echipelor de juniori se vor gasi jucatori care sa devina titulari la echipa mare si, si, alaturi de cei ce vor mai ramane, cu experienta, in timp, dupa un proiect serios :-? , sa poata ataca promovarea. SPER!

Sa vedem ce va fi.

MarcAntoniu
    Member

(-| pentru meciurile din sezonul 2011 – 2012 ne trezim mai devreme :-

dragos
    Member

@ovidiu wrote:

Interesant acest cuvant – performanta. Fara a fi rautacios, nu stiu daca dl. Siman cunoaste acest cuvant, sau, ma rog, il asociaza cu performanta de a vinde cat mai multi jucatori si cu pret cat mai bun. Lucru care nu prea i-a mai iesit in ultima perioada.

Bine si frumos ar fi sa se doreasca performanta, dar eu sunt sceptic.

bine punctat, Ovidiu.
    raman si eu la parerea ca, Sile nu doreste si nu va dori vreodata performanta , ci numai profit din vanzarea jucatorilor…….este trist, ca un om de afaceri sa nu stie faptul, ca orice performanta aduce castiguri X( nu numai cheltuieli……
    el doreste cat mai putine cheltuieli, eventual ZERO si profit 100%. :D
    daca vom mai promova vreodata, vom ramane doar 1 sezon in liga 1, intrucat incepand cu cel de-al-2-lea sezon conform deciziilor uefa, trebuie bagati bani in stadion/suprafata de joc s.a.m.d………iar in cazul nostru, nu se poate pune vreodata problema =)) :))

07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

raman si eu la parerea ca, Sile nu doreste si nu va dori vreodata performanta , ci numai profit din vanzarea jucatorilor…….este trist, ca un om de afaceri sa nu stie faptul, ca orice performanta aduce castiguri X( nu numai cheltuieli……

Nu stiu daca dl. Siman nu isi doreste performanta. Eu cred ca el isi doreste performanta, dar in conditiile actuale nu poate mai mult.

Asa cum a spus-o si Ovidiu mai sus, dl. Siman vrea sa tina clubul doar pe banii pe care-i incaseaza din vanzari de bilete, vanzari de materiale sportive, de jucatori, din drepturile de televizare, precum si din banii pe care-i ia de la sponsori. Eu unul nu vad ce este atat de necorect in treaba asta. Ca orice businessman el se uita la partea financiara, iar pentru el Sportul Studentesc este un business. Pentru noi, suporterii, Sportul Studentesc nu este un business, si din cauza asta, cred eu, unii din noi nu-l intelegem pe Siman.

Daca pentru dl. Siman Sportul Studentesc este un business, este clar ca el trebuie sa se uite la cati bani intra la club si cati bani cheltuie. De intrat, de unde intra banii? Dupa parerea mea din urmatoarele surse:

Drepturi de televizare
    Sponsori
    Vanzarea jucatorilor
    Investitii facute de consiliul de administratie
    Vanzari de materiale sportive
    Vanzari de bilete

De cheltuit, unde se duc banii:

Salariile jucatorilor/anrenorilor, etc
    Inchirierea, mentinerea, curatatul stadionului
    Plata arbitrilor si a oficialilor
    Costul deplasarilor

La noi, cand vine vorba de incasari, in afara de drepturi de televizare si poate sponsori (desi nu prea stiu cat de multa lume s-ar inghesui sa ne sponsorizeze pe noi) nu cred ca incasam de alt undeva. Vanzarile de materiale sportive cred ca e egal cu zero, iar vanzarile de 500-1000 bilete acasa sunt mult prea mici ca sa fie importante. De investitii nu stiu asa ca nu ma pot exprima.
    In schimb, ca si celelalte echipe din liga I, noi trebuie sa platim pentru stadion, deplasari, antrenamente, ca sa nu mai vb ca trebuie sa platim salariile jucatorilor.

Problema este ca daca nu intra bani la club, nu exista bani cu care sa se plateasca jucatorii si acareturile. Din cauza asta am ajuns in situatia in care am ajuns. Siman probabil ca nu vrea sa scoata banii din buzunarul propriu, si, sincer, il inteleg. Si eu daca as fi in locul lui n-as da banii din buzunarul meu.
    Acum, daca banii din drepturile de TV si de la sponsori nu sunt suficienti sa acopere salariile si celelalte cheltuieli, Siman se vede nevoit sa vanda din jucatori. Mi se pare normal lucrul asta.

Noi suporterii insa vedem doar ca jucatorii ne pleaca si performantele nu vin. Sigur, Siman este seful, si eu cred ca el ar trebui sa vina cu solutii, dar eu unul nu cred ca solutia ideala este ca el sa scoata banul din buzunar ca sa plateasca jucatorii sau sa mentina clubul in liga I. Asta nu face altceva decat sa carpeasca un business falit. Daca business-ul intr-adevar nu merge, atunci ori mergem in liga a II-a unde cheltuielile sunt mai mici, ori, daca nici acolo nu se poate, inchidem taraba si gata.

dragos
    Member

ce drepturi TV cand termini pe ultimul loc ?
    aaa, pot fi incasati bani frumosi din aceste drepturi, insa trebuie sa te clasezi pe un loc cat mai sus…..
    din pacate, el nu se pricepe la fotbal si nu a dorit sa aduca un antrenor bun, ci s-a multumit cu antrenori diletanti/carpaci.
    pe Multescu l-a adus in ultimul ceas, cand s-a incercat, insa……

@07Ex wrote:

La noi, cand vine vorba de incasari, in afara de drepturi de televizare si poate sponsori (desi nu prea stiu cat de multa lume s-ar inghesui sa ne sponsorizeze pe noi) nu cred ca incasam de alt undeva. Vanzarile de materiale sportive cred ca e egal cu zero, iar vanzarile de 500-1000 bilete acasa sunt mult prea mici ca sa fie importante. De investitii nu stiu asa ca nu ma pot exprima.

Daca echipa ar si juca ceva si ar avea rezultate,te asigur ca numarul biletelor vandute ar fi unul consistent,asa cum s-a intamplat la partida in care am promovat in Liga I cu Gloria Buzau si la primul meci acasa sustinut in prezenta Otelului Galati, nu mai vorbim de sezonul 2005-2006 cand la toate meciurile de acasa stadionul era cel putin pe jumatate plin.Aceasta echipa are multi simpatizanti,insa spre deosebire de cei 10-20 de suporteri mai infocati care asista mereu la partidele ei,indiferent de situatia echipei,respectivii au nevoie de un imbold pentru a se putea misca din fotoliu,iar acesta ar fi reprezentat de joc si rezultate,asa ca tot la nevoia de performanta se ajunge.Ia-o pe Steaua de exemplu,din cauza rezultatelor slabe din ultimii ani,din ce in ce mai putini suporteri mai vin sa vada meciurile pe Ghencea,iar spre deosebire de noi,jucatorii Stelei chiar au salarii babane.Daca am lua spre comparatie raportul: bilete vandute-incasari bilete,ai vedea ca Steaua iese mai in pierdere decat noi

@07Ex wrote:

Daca business-ul intr-adevar nu merge, atunci ori mergem in liga a II-a unde cheltuielile sunt mai mici, ori, daca nici acolo nu se poate, inchidem taraba si gata.

Scuza-ma daca o sa ti se para cam exagerat,dar da-ti peste gura :-w .Nu stiu cum poti sa vorbesti de o ipotetica desfiintare a echipei cu atata lejeritate,suporter fiind;eu unul cred ca as plange cateva zile,stiind ca nu voi mai putea sa imi incurajez favorita vreodata.Cu o asa traditie in spate,Sportul Studentesc nu trebuie sa i se permita sa treaca in uitare,totusi suntem cea mai veche echipa din Bucuresti ramasa in activitate,echipa care a dat atat de multe talente fotbalului romanesc,Aurica Radulescu chiar murind stupid pentru aceasta.Personal as prefera chiar si liga a III-a(cate cheltuieli pot fi acolo) decat o desfiintare.Ma gandesc ca daca s-ar ajunge pana intr-acolo,oameni cu influenta si potenta financiara ca Mircea Sandu sau Gheorghe Hagi,nu ar lasa-o sa moara,considerand rolul pe care l-a avut acest club in formarea lor ca jucatori.Am toate speranta ca Sportul Studentesc o sa mai aiba multe de spus in fotbal;trebuie doar sa avem rabdare,sa asteptam si nu in ultimul rand, sa o sustinem in continuare neconditionat

MarcAntoniu
    Member

Nu cred ca, trebuie sa ne gandim la [-( desfiintarea echipei
    Nu va fi prima oara cand vedem Sportul jucand in liga a II-a #-o
    iar de data aceasta chiar au retrogradat pe merit.
    Ca se putea face mai bine asa @-) sau asa m/ chiar este de domeniul trecutului.
    Atat i-a dus capul :ymsick: si atat au putut sa alerge in contextul $-) actual
    De acum important este sa se trezeasca mai devreme :!!
    sa se stie clar pe ce antrenor :ar! se conteaza in sezonul urmator,
    si care dintre jucatori =:) vor ramane sa acopere posturile din echipa.
    Ideal ar fi ca toate acestea sa se intample
    inainte de inceperea perioadei de pregatire
    si atunci se poate inchega o formula de echipa (%)
    pentru promovarea in liga I-a :ympray:
    si chiar pentru Cupa Romaniei :ymdaydream:
    Fara asta ne paste doar :-ss evitarea retrogradarii in liga a III-a i-)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 455 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.