Discutii referitoare la sezonul 2011 – 2012

Home Forums Archive Sezon 2011-2012 Season – Liga I Discutii referitoare la sezonul 2011 – 2012

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 455 total)
  • Author
    07Ex
    Keymaster

@Ace of Spades wrote:

Daca echipa ar si juca ceva si ar avea rezultate,te asigur ca numarul biletelor vandute ar fi unul consistent,asa cum s-a intamplat la partida in care am promovat in Liga I cu Gloria Buzau si la primul meci acasa sustinut in prezenta Otelului Galati, nu mai vorbim de sezonul 2005-2006 cand la toate meciurile de acasa stadionul era cel putin pe jumatate plin.Aceasta echipa are multi simpatizanti,insa spre deosebire de cei 10-20 de suporteri mai infocati care asista mereu la partidele ei,indiferent de situatia echipei,respectivii au nevoie de un imbold pentru a se putea misca din fotoliu,iar acesta ar fi reprezentat de joc si rezultate,asa ca tot la nevoia de performanta se ajunge.Ia-o pe Steaua de exemplu,din cauza rezultatelor slabe din ultimii ani,din ce in ce mai putini suporteri mai vin sa vada meciurile pe Ghencea,iar spre deosebire de noi,jucatorii Stelei chiar au salarii babane.Daca am lua spre comparatie raportul: bilete vandute-incasari bilete,ai vedea ca Steaua iese mai in pierdere decat noi

Sunt de acord cu tine. Daca echipa ar juca bine si ar avea rezultate, numarul suporterilor ar creste. Am spus asta si anul trecut pe subiectul unde posta dl. Gheorghe Cristian, si, tin minte, ca mi s-a spus ca nu conteaza rezultatele, deoarece spectatori noi tot nu vom avea. Eu continui sa cred ca nu este adevarat lucrul asta, si ca daca echipa ar juca bine ar creste numarul de spectatori.

Problema insa este alta. Eu sunt de parere ca, si in cazul in care echipa ar juca bine si ar avea mai multi spectatori, tot nu ar avea bani suficienti sa supravietuiasca in liga I. Sa nu uitam ca, in primul rand, majoritatea banilor care intra in contul unui club NU vin din vanzari de bilete, indiferent daca te numesti Sportul Studentesc sau FC Barcelona. Asa cum am spus-o anterior, majoritatea banilor se incaseaza de la sponsori, din drepturi de televizare, si din investitii. Banii care vin din vanzarea biletelor si a materialelor sportive sunt, bineanteles, importanti, dar nu reprezinta un venit major.

Pentru mine, un exemplu elocvent este cel al Unirii Urziceni. Au avut rezultate foarte bune, au castigat un titlu de campioana, o supercupa, au jucat o finala de cupa, ca sa nu mai vorbim de rezultatele pe care le-au avut in Champions League. Si cu toate aceste rezultate, cati spectatori veneau la meciurile lor de acasa? Cate materiale sportive au vandut cei de la Unirea Urziceni? Cine vroia sa cumpere tricouri cu Unirea?

Stiu, o sa-mi spui ca Unirea nu are istoria noastra, traditia noastra, si ca din cauza asta n-a avut spectatori. Eu insa cred ca sunt foarte multe asemanari intre noi si Unirea Urziceni. Sunt de parere, ca si in cazul in care Sportul va juca bine, desi sunt de acord ca vor veni mai multi oameni la meci, totusi nu cred ca vor veni destui oameni incat sa ajute prea mult. Majoritatea bucurestenilor tin cu Steaua, Dinamo, sau Rapid. Iar aia care tineau cu Sportul prefera sa stea acasa la un gratar decat sa vina in Regie.

Spui de editia 2005-2006 cand stadionul era jumatate plin. E adevarat, era plin, dar intrarea era libera. La meciul cu Otelul, nu mai imi aduc aminte daca in ziare au scris ca au fost 800 de spectatori sau daca clubul a tiparit numai 800 de bilete. Stiu, multa lume a ramas pe afara, dar cati au fost cei care au ramas pe afara, 500-600 de insi? E adevarat … e mai bine sa ai 1500-200 de spectatori decat 100 cati au fost la meciul cu Unirea, dar nu cred ca se face primavara cu 1500-2000 de spectatori.

@Ace of Spades wrote:

Scuza-ma daca o sa ti se para cam exagerat,dar da-ti peste gura :-w .Nu stiu cum poti sa vorbesti de o ipotetica desfiintare a echipei cu atata lejeritate,suporter fiind;eu unul cred ca as plange cateva zile,stiind ca nu voi mai putea sa imi incurajez favorita vreodata.Cu o asa traditie in spate,Sportul Studentesc nu trebuie sa i se permita sa treaca in uitare,totusi suntem cea mai veche echipa din Bucuresti ramasa in activitate,echipa care a dat atat de multe talente fotbalului romanesc,Aurica Radulescu chiar murind stupid pentru aceasta.Personal as prefera chiar si liga a III-a(cate cheltuieli pot fi acolo) decat o desfiintare.Ma gandesc ca daca s-ar ajunge pana intr-acolo,oameni cu influenta si potenta financiara ca Mircea Sandu sau Gheorghe Hagi,nu ar lasa-o sa moara,considerand rolul pe care l-a avut acest club in formarea lor ca jucatori.Am toate speranta ca Sportul Studentesc o sa mai aiba multe de spus in fotbal;trebuie doar sa avem rabdare,sa asteptam si nu in ultimul rand, sa o sustinem in continuare neconditionat

Eu cred ca voi m-ati inteles gresit. Ca suporter nici eu nu vreau ca acest club sa se desfiinteze. Dar, daca e sa ma uit la clubul nostru ca la un business, si banuiesc ca dl. Siman asa o face, nu vad de ce as mai continua. Este clar ca nu se fac bani la clubul asta, ba mai mult, cred ca dl. Siman chiar iese in pierdere. In consecinta, nu inteleg de ce nu vinde clubul, ori il desfiinteaza, ori aduce niste sponsori care sa-l ajute.

Optiunea de a aduce sponsori este insa la fel de delicata ca si optiunea de a-i aduce pe Mircea Sandu sau Hagi. Gandindu-ma la acest club iar ca la un business, nu vad cum ar putea Sandu sau Hagi sa ajute decat prin atragerea investitorilor sau a oamenilor de afaceri. Pentru asta, insa, Sandu si Hagi, ar trebui sa le garanteze acestora ca banii pe care ii voi investi la Sportul Studentesc nu vor fi pierduti. Pai cum sa garanteze cineva asa ceva, cand la noi pierderile sunt mai mari decat veniturile? Investitorii ar trebui sa fie nebuni sa bage bani la un club care este in pierdere. Din cauza asta am zis ca, probabil, ca om de afaceri, as inchide taraba, deoarece nu vad nici o alta solutie.

Ma rog, sa vedem ce va fi sezonul urmator.

ramos
    Member

Primarul Oprescu si Vasile Turcu vor sa preia Sportul Studentesc!
    05-24-2011 • 18:49 | Autor: Sebastian Stan Clubul sportiv aflat sub tutela Primariei Capitalei isi doreste echipa de fotbal. In acest sens, in mare viteza, Consiliul General a demarat negocierile pentru o asociere cu Vasile Siman si Vasile Turcu privind inregimentarea Sportului Studentesc.

Primarul Oprescu, intr-una dintre numeroasele vizite facute la santierul “National Arena”
    Proiectul inceput in urma cu trei ani de catre Consiliul General al Capitalei, respectiv infiintarea CSM Bucuresti, este gata sa-si atinga apogeul. Pe langa sectiile de handbal, rugby, volei, sah, moto si atletism, CSM Bucuresti doreste si o echipa de fotbal. Oamenii lui Oprescu s-au orientat catre Sportul Studentesc, echipa detinuta de afaceristul Vasile Siman. Problema este ca UEFA a dat o directiva potrivit careia, pana pe 30 iunie a.c., toate echipele de fotbal aflate in relatie financiara cu primariile locale, sunt obligate sa renunte la orice fel de legatura cu acestea, deoarece forul fotbalistic nu mai accepta imixtinunea politicului in fotbal, pedepsita, de altfel, cu dezafilierea. Primaria Capitalei cauta solutii viabile pentru a se implica in fotbal, iar sursele noastre ne-au dezvaluit ca asocierea cu Sportul Studentesc este 90% rezolvata, lipsind doar cateva detalii juridice.

Siman: ”Putem gasi solutii comune!”

Sub patronajul lui Vasile Siman, Sportul Studentesc a retrogradat de patru ori
    Contactat de “National”, patronul Sportului Studentesc ne-a explicat punctul sau de vedere asupra unei eventuale colaborari cu Primaria. “Din capul locului trebuie sa precizez ca nu am fost contactat deocamdata de nimeni. Trebuie sa cunosc in care conditii ar dori Primaria aceasta colaborare, dar sunt sigur ca se pot gasi solutii comune. In acest moment, conform legii, Primaria nu poate detine un club de fotbal, dar putem discuta, sunt alternative. Una dintre aceastea este asocierea in participatiune”, ne-a spus Vasile Siman.

Ce inseamna asociere in participatiune

Este un tip special de contract, prin care doua sau mai multe persoane fizice si/sau juridice convin sa creeze o asociere in care sa contribuie anumite bunuri in vederea exercitarii in comun a unor activitati comerciale, cu scopul de a imparti profitul obtinut. Asocierea nu necesita formalitati de constituire inafara contractului, spre deosebire de societatile comerciale. Principala caracteristica este aceea ca asociere in participatiune nu creeaza o noua entitate juridica, drept care asocierea nu beneficiaza de personalitate sau patrimoniu propriu si, in consecinta, nu poate dobandi drepturi sau obligatii proprii. Catre asociatul principal (cazul de fata, Consiliul General al Capitalei) nu intervine niciun transfer de proprietate, dar la fel de adevarat este faptul ca asociatul secundar (cazul de fata, Vasile Siman) pierde prerogativele folosintei si dispozitiei, acestea fiind transferate asociatului principal pe durata asocierii. Potrivit avocatnet.ro, este indicat ca in contractul de asociere sa fie stipulata reintoarcerea bunurilor aportate de asociatul secundar o data ce contractul inceteaza.

Turcu se baga si el

Vasile Turcu s-a retras din actionariatul FC Dinamo in aprilie 2010
    Dupa ce a parasit Consiliul de Administratie al FC Dinamo, Vasile Turcu a tot incercat sa revina in fotbal. Initial, acesta a discutat posibilitatea preluarii gruparii FC Arges, apoi a incercat acelasi lucru la Arad, cu UTA, dar pana la urma a renuntat. Proiectul cu Primaria Capitalei l-a atras foarte mult, mai ales pentru ca este vorba de o echipa din Bucuresti.

Primaria vrea trei membri ai CGMB in Comitetul Executiv

Consiliul General al Capitalei si-a pus juristii la treaba pentru gasirea unor solutii prin care Primaria sa poata sa inregimenteze FC Sportului Studentesc, astfel incat sa nu aiba probleme cu UEFA. Institutia condusa de Sorin Oprescu ar urma sa asigure fondurile necesare formarii unei echipe competitive. Se vizeaza, in plus, refacerea infrastructurii in Regie (transformarea complexului sportiv intr-o moderna baza de pregatire), situatie in care Sportul Studentesc ar urma sa-si dispute partidele pe “National Arena”, stadionul de cinci stele aflat in proprietatea Primariei. Una dintre conditiile impuse de C.G.M.B. este ca trei membri ai Consiliului General sa fie inclusi in Comitetul Executiv al gruparii de fotbal.

Sportul a retrogradat in Liga 2

Jucatorii Sportului, intr-unul dintre meciurile pierdute in Regie, 1-2 cu FC Brasov
    Lipsa banilor, dar si o serie de hotarari dubioase ale arbitrilor au facut ca Sportul Studentesc sa ajunga din nou in Liga 2. La finalul sezonului 2010-2011, gruparea din Regie a ocupat locul 18, cu 23 de puncte, “studentii” nereusind sa atinga baremul de 25 de puncte, situatie in care, in viitoarea stagiune a Ligii 2, Sportul va pleca la drum cu un deficit de 2 puncte. O alta problema ar fi aceea ca multi jucatori si-au depus memorii pentru a deveni liberi, acuzand faptul ca nu au fost platiti de minimum sase luni. Apoi, ar mai fi chestiunea licentei. “Nu se stie nimic despre licenta. Abia pe 30 mai se vor anunta cluburile, pana atunci nimeni nu stie nimic. Cu banii, insa, problemele au fost rezolvate”, ne-a declarat Vasile Siman. Societatea condusa de Vasile Siman are datorii de peste 18,6 milioane lei, iar cifra de afaceri a fost de numai 536 de lei. Veniturile insumeaza 290.916 lei, iar cheltuieli de 6,5 milioane lei.

Ingramadeala pe “National Arena”

Unul dintre atuurile pentru ca visul lui Sorin Oprescu sa prinda contur este si stadionul “National Arena”. Peste 200 de milioane de euro a platit Primaria pentru constructia celui mai modern stadion din tara. Meciul inaugural se va disputa pe 10 august (Romania-Argentina). Alte doua echipe din Bucuresti si-au aratat interesul de a juca pe acest stadion, Steaua si Dinamo fiind gata sa plateasca 40.000 pe meci. “Nu poti sa iei Sportul Studentesc din Regie, dar astept sa fiu contactat. Momentan, discutam pur teoretic”, ne-a spus patronul Sportului.

@07Ex wrote:

Problema insa este alta. Eu sunt de parere ca, si in cazul in care echipa ar juca bine si ar avea mai multi spectatori, tot nu ar avea bani suficienti sa supravietuiasca in liga I. Sa nu uitam ca, in primul rand, majoritatea banilor care intra in contul unui club NU vin din vanzari de bilete, indiferent daca te numesti Sportul Studentesc sau FC Barcelona. Asa cum am spus-o anterior, majoritatea banilor se incaseaza de la sponsori, din drepturi de televizare, si din investitii. Banii care vin din vanzarea biletelor si a materialelor sportive sunt, bineanteles, importanti, dar nu reprezinta un venit major.

Pentru mine, un exemplu elocvent este cel al Unirii Urziceni. Au avut rezultate foarte bune, au castigat un titlu de campioana, o supercupa, au jucat o finala de cupa, ca sa nu mai vorbim de rezultatele pe care le-au avut in Champions League. Si cu toate aceste rezultate, cati spectatori veneau la meciurile lor de acasa? Cate materiale sportive au vandut cei de la Unirea Urziceni? Cine vroia sa cumpere tricouri cu Unirea?

Sunt total de acord cu ce ai spus mai sus si acum ca ai explicat si ce ai vrut sa spui cand ai vorbit de desfiintarea echipei,intr-adevar mi se pare logic si justificat.Dar(nah,mereu exista unul :p) trebuie sa fii de acord cu mine,ca daca Sportul Studentesc ar ajunge sa se claseze sa spunem vreo 5 sezoane la rand inaintea marilor echipe bucurestene la finalul campionatului,am castiga foarte multi spectatori de partea noastra,mai ales in randul tinerilor saturati de becalisme si astfel s-ar putea inchega cu timpul un nucleu destul de puternic al suporterilor,care sa creeze coregrafii, sa scandeze si sa faca atmosfera in tribuna pentru a simti si jucatorii Sportului ca sunt fotbalisti cu adevarat

Ai dat exemplul Unirii Urziceni,care e unul destul de actual,insa acesta a fost si unul meteoric dupa cum ai vazut,fenomenul neavand destul timp pentru a ajunge la inimile oamenilor….nu poti sa atragi mii de suporteri de partea ta intr-un timp atat de scurt,considerand ca esti si o echipa dintr-un orasel mic,care e considerat “de tara”.Te asigur ca daca Unirea tinea nivelul acela ridicat pe care l-a prestat cand a castigat campionatul vreo 5 ani asa,ar fi crescut numarul sustinatorilor ei,daca nu de prin celelalte orase,macar pe plan local,deoarce localnicii cu siguranta ar fi inceput sa devina mai fideli,ca nah,te gandesti ca taranul se va destepta si civiliza si el in ale fotbalului,vazand 5 ani de joc calitativ.

Un exemplu elocvent pentru cele pe care le sustin este CFR Cluj.Ce baza de suporteri aveau inainte sa devina Paszkany investitor la ei?Ce marketing detineau?Ce produse vindeau? In Cluj se stia numai de “U” si atat,dar uite ca incetul cu incetul odata cu performanta,cu noul stadion si etc,balanta s-a mai echilibrat,iar acum CFR-ul emite pretentii serioase la titlul de cea mai iubita echipa de fotbal din Cluj,asta datorita faptului ca de vreo 4 ani incoace au avut performanta constant.Si din nou te asigur,ca daca se vor aduna destui suporteri,vor veni si sponsorii pentru ca acestia vor vedea ca intr-adevar au cui sa le promoveze brand-ul lor pe tricouri si desigur vanzarile de articole promortionale,deoarece sustinand o echipa de varful clasamentului,nimanui nu ii va mai fi rusine sa poarte un tricou cu Sportul Studentesc si chiar se vor mandri cu el.De asemenea,stii foarte bine ca din performanta vor veni destui bani din televizari

Eu inca visez ca o se ne preia candva(pana sa dau ortul popii,sper eu :)) ) un investitor serios,poate un arab sau ceva de genul,care sa bage bani seriosi in echipa,ca altfel nu stiu cum vom putea sa ne ridicam din mediocritatea in care am intrat.Chiar daca cu Siman vom obtine ceva intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat,el oricum nu o sa poata sa ne sustina la acel nivel si va fi doar un foc de paie,exact ca Unirea.

Oricum,sunt multe de discutat pe aceasta tema,insa un lucru e cert,nu vreau ca aceasta echipa sa moara inaintea mea :))

ngm
    Member

OLE, OLE,
    POATE NU INTRAM IN ,,B” !!!

cameliu
    Member

Tot gsp scrie ca Branestiul are licenta, asa ca…
    Oricum Poli nu e deocamdata retrogradata ci doar afara din cupele europene.

dragos
    Member

nu vreau sa par sceptic, insa dupa atatea “valuri” cu primaria + turcu, cu investitii in echipa/in baza sportiva, cu dorinta mare de performanta s.a.m.d., parca vad ca, incepem liga secunda cu jucatorii de la sportul 2 si la fel de saraci…..ramanand doar cu visele (asa cum ne-am obisnuit din ’90 incoace) :D :D :D

ngm
    Member

va spun sigur ca, in cazul, in care timisoara este retrogradata, noi raminem.
    handicapatul de la gsp a scris de branesti deoarece stia de craiova ca nu are licenta,
    iar urmatoarea era branestiul. insa, branestiul neavind teren pt ,,a” nu a cerut licenta.
    Ca sa inchirieze pt licentiere un alt teren trebuia contract, nu precontract, iar ei
    avind teren licentiat pt. ,,b” nu s-au gindit ca se poate intimpla asa o minune.
    dupa ultima etapa siman a spus la gsp ca pina la 30 mai nu se stiu retrogradatele.
    cred ca stia ceva………………………………………………SPORTUL IN ,,A”

ashone
    Member

@ngm wrote:

va spun sigur ca, in cazul, in care timisoara este retrogradata, noi raminem.
    handicapatul de la gsp a scris de branesti deoarece stia de craiova ca nu are licenta,
    iar urmatoarea era branestiul. insa, branestiul neavind teren pt ,,a” nu a cerut licenta.
    Ca sa inchirieze pt licentiere un alt teren trebuia contract, nu precontract, iar ei
    avind teren licentiat pt. ,,b” nu s-au gindit ca se poate intimpla asa o minune.
    dupa ultima etapa siman a spus la gsp ca pina la 30 mai nu se stiu retrogradatele.
    cred ca stia ceva………………………………………………SPORTUL IN ,,A”

pe Valhalla lui Odin !!!!!!!! daca ai dreptate o sa fii profetul meu preferat tot restul vietii mele !!!! DOAMNE-AJUTA SA TE AUZA ZEIII !!!!!!!!!
    :-* :ymhug:

P.S. ceva-ceva e un simbure de adevar in toata foiala asta…s-ar face dreptate pentru locul ala 4 si nebucurat de el si de echipa care ar fi ramas si ar fi facut istorie in Regie.o zi buna.

cameliu
    Member

Avand in vedere ce se scrie e destul de probabil sa jucam la anu in Liga 1…
    Mai vedem… Urmeaza recursuri, apeluri, prime instante, ultime instante, tas-uri samd…

multi
    Member

Bag de seama c-am ramas in A.
    Sint la fel de uluit ca si-atunci cand, dupa locul 4, am aflat ca n-am ramas in A.
    :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :-

razvan
    Member

Acu, noah, e misto sa ramai in A, dar parca mai misto e cand se decide totul in teren si nu in rafuieli mafioate la comisii…

Sportul a rămas în Liga 1! “S-a făcut dreptate, Dumnezeu nu doarme”

ovidiu
    Member

@cameliu wrote:

Avand in vedere ce se scrie e destul de probabil sa jucam la anu in Liga 1…
    Mai vedem… Urmeaza recursuri, apeluri, prime instante, ultime instante, tas-uri samd…

Multe sunt de discutat … … asa ca :-? :-w !
    @razvan wrote:

Acu, noah, e misto sa ramai in A, dar parca mai misto e cand se decide totul in teren si nu in rafuieli mafioate la comisii…

@multi wrote:

Bag de seama c-am ramas in A.
    Sint la fel de uluit ca si-atunci cand, dupa locul 4, am aflat ca n-am ramas in A.
    :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :- :-

Si eu sunt uluit! Inca nu cred :- [-( . Este prea devreme ca sa fie ceva foarte sigur, si chiar nu prea am nici o bucurie. Si de pe ultimul loc, nici macar baremul realizat. Fara un proiect stabil pentru echipa, doar semne peste semne de intrebare????? Antrenor? Jucatori?

Vom vedea

dragos
    Member

astept 3 zile si apoi mai vorbim…..

va incepe forfota…..telefoane, valize, comisii, tribunale etc.etc……este neverosimil……
    daca judecam la rece: timisoara are finantator/bani, are stadion, are echipa, are antrenor, are PUBLIC.
    il are pe Chivorchian, care cunoaste bine regulamentul s.a.m.d.

ngm
    Member

NU VA MAI AGITATI !!!
    100% SUNTEM IN LIGA 1 !!!
    NU SE VOR MAI SUCI CU TIMISOARA SI NICI CU GLORIA.
    PREGATITI-VA DE LIGA 1 !!!
    VOR VENI MULTE SURPRIZE POZITIVE !!!

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 455 total)
  • The forum ‘Sezon 2011-2012 Season – Liga I’ is closed to new topics and replies.