Discutii referitoare la sezonul 2013 – 2014

Home Forums Archive Sezon 2013-2014 Season Discutii referitoare la sezonul 2013 – 2014

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 159 total)
  • Author
    dragos
    Member

gsp
    Maria NAdries

Copiii de azi şi federaţia de ieri

October 7th, 2013 | Fotbal intern

Am aflat ce comisie a judecat “Procesul” lui Kafka: Comisia de Recurs a FRF.

citind articolul de mai sus, constatam inca o data ce diabolic si CARNAT de KKT este samavolnicul.
    sa-i fie de cap !

PS: sunt convins ca Sportul va renaste prin fostele glorii !

alex g
    Member

Cand credeti ca se va intampla renasterea , pentru ca deocamdata chir daca avea voie sa joace macar cu echipa a doua in liga a patra nu a facut-o nici acum.
    Presupun ca nu mai are cu cine
    Cum am putea afla date despre jucatorii crescuti de Sportul, de cand s-au apucat de fotbal nu de cand au fost transferati de la 14-17 ani, pe unde au mai ajuns, daca mai joaca?
    Macar vedem ce a fost in curtea noastra, daca apar pe la alte echipe indiferent de esalon.

alex g
    Member

Vad ca sportul nu mai apare nicaieri nici ca s-a desfintat nici alte stiri legate de existenta sa, nici macar de la Florin Alboiu care la un moment dat era fan declarat Sportul , macar el ar mai fi putut posta cate ceva, sau oricine altcineva care are legaturi cu oameni care ar putea ajuta clubul.

sircos
    Member

@alex g wrote:

Vad ca sportul nu mai apare nicaieri nici ca s-a desfintat nici alte stiri legate de existenta sa, nici macar de la Florin Alboiu care la un moment dat era fan declarat Sportul , macar el ar mai fi putut posta cate ceva, sau oricine altcineva care are legaturi cu oameni care ar putea ajuta clubul.

nu intelegi ca SS nu mai exista ? ce noutati ar putea fi ? L-)

razvanR
    Member

“Sportul Studentesc nu a fost lasata niciodata sa ajunga la titlu. Am trait tot timpul sub spectrul disparitiei clubului, dupa razboi. Cand se vorbeste azi de disparitita clubului se repeta destinul. Echipa a fost abandonata din lipsa de mijloace dupa razboi si acelasi lucru se intampla acum” – Mac Popescu – octombrie 2013

Sunt sigur ca vom (re)deveni o echipa puternica!

sircos
    Member

@razvanR wrote:

mai intai trebuie sa revina, apoi vedem si cat de puternica … naspa :(

Tavi
    Member

@razvanR wrote:

Te referi la suporteri, nu? ;)

alex g
    Member

Daca va uitati la rezultatele de azi ale ligii 4 ve-ti vedea de ce nu mai joaca Sportul nici in aceasta liga, Juniorul este viitorul Sportul de la anul din liga 3, promovat prin rezultate sportive .
    Ca sa nu mai cheltuiasca bani cu jucatorii, i-a imprumutat la acea echipa, acestia vor fi pregatiti pt liga 3 pe banii altora, iar acestia au o calificare in aceasta liga.
    pana si treningurile le-au pastrat.
    Daca Siman nu ar fi de acord cu aceasta varianta, pt bani nu ar vrea ca jucatorii sa mai poarte aceste treninguri ale echipei pt un concurent din aceeasi liga si nici clubul unde joaca baietii nu ar accepta ca acestia sa poarte echipamentul Sportului.
    Daca nu m-am inselat ceea ce se va vedea la anul,cred ca este o alta varianta de a supravietui.
    Poate macar in 12 ceas sa ii vina mintea la cap sa gaseasca solutii, sa lase orgoliul si sa nu se mai comporte ca pana acum, poate rabufnirile sunt din cauza ca nu reuseste singur, dar nu este cazul comportamentului din ultimii 6-7 ani cel putin.

alex g
    Member

http://liga2.prosport.ro/liga-4/bucuresti/in-nord-doar-juniorul-si-gvd-au-ramas-neinvinse-11533210

LIGA A IV-A BUCUREŞTI 17.10.13 CHITILA, PANTELIMON ŞI CHIAJNA III AU SUFERIT PRIMUL EŞEC ÎN INTERMEDIARĂ
    În Nord, doar Juniorul şi GVD au rămas neînvinse!

Liga a IV-a Bucureşti a programat marţi şi miercuri o rundă intermediară, în fapt o reprogramare a etapei a III-a, nedisputată la vremea ei din cauza vremii nefavorabile. Înaintea acestei etape, mai bine de o treime dintre echipele seriei Nord – mai precis cinci la număr – se lăudau cu cifra 0 în dreptul înfrângerilor. Fericitele se numeau CS Pantelimon, FC Chitila, Chiajna III, GVD şi Juniorul (foto principal). Din păcate, intermediara a fost fatală pentru primele trei din listă, Chitila şi Chiajna III căzând victime în derbyurile cu GVD, respectiv Juniorul.

Chitila – primul eşec şi primele goluri primite

Derbyul ilfovean de la Buftea a fost tranşat în favoarea nou înfiinţatei Voinţa, care a învins cu 2-1 pe CS Pantelimon. În cartierul Dămăroaia, pe stadionul Biruinţa, GVD a învins campioana en-titre FC Chitila cu 2-1, provocându-i primul eşec al sezonului. Cu acest prilej, echipa lui Petruş Pârvu şi-a întrerupt şi recordul de minute fără gol primit, după ce înaintea acestui meci avea un golaveraj de 25-0, realizat în trei meciuri!

Chiajna III a condus degeaba de două ori

În partea opusă a Bucureştiului, în complexul “Ion Ţiriac” au stat faţă în faţă pe Juniorul şi Chiajna III (vezi galeria foto). Gazdele, care practic sunt foştii juniori 95 şi 96 ai Sportului care au evoluat sezonul trecut în Liga a II-a şi a III-a, se lăudau cu un start fulminant de campionat cu trei victorii în trei meciuri, incluzând un 2-1 cu Voluntari II, 18-0 cu Frăţia şi un 11-0 cu VK Soccer, în timp ce ilfovenii aveau două victorii la scor, dar cu adversari modeşti, Corbeanca (7-1) şi Victoria (10-0).

Chiajna III a visat frumos, după ce a condus în două rânduri, prima dată din minutul 13 după reuşita lui Badea. Asediul foştilor juniori ai Sportului a adus golul egalării după o jumătate de oră de joc, atunci când Baniţă a finalizat cu sânge rece o lansare printre fundaşii adverşi. Ocaziile au curs spre buturile lui Ungur, Olaru, Dumitrescu şi Barbu ratând incredibil. 1-1 a rămas la pauză, deşi şi Simidreanu a avut un şut periculos pe contraatac.

Ilfovenii s-au trezit că au 2-1 după o oră de joc, din cauza unei erori a lui Vâlceanu. Pleşa a şutat de la peste 25 de metri şi balonul a trecut aproape prin portarul gazdelor, fugindu-i printre mâini în plasă. Pe cât de uşor a făcut Chiajna 2-1, pe atât de repede s-a refăcut egalitatea, după doar două minute. Centrare la bara a doua şi Olaru nu a iertat, la fel cum avea să o facă şi Văduva în minutul 82. Finalul a fost dureros pentru Concordia III care a mai primit alte două goluri, vinovaţi fiind Dumitrescu (84) şi noul intrat Şumudică (90).

JUNIORUL – CONCORDIA III CHIAJNA 5-2 (1-1) Baniţă (30), Olaru (61), Văduva (82), G. Dumitrescu (84), Şumudică (90) / I. Badea (13), Pleşa (59)

Juniorul: Vâlceanu – Fărâmă, C. Mihai, Al. Riţa, Buliga – M. Tudor – Baniţă, Olaru (90 Florişteanu), B. Barbu (cpt.), G. Dumitrescu – Văduva (87 Şumudică). Rezervă nefolosită Bărbulescu

Chiajna III: Ungur – Neacşu (89 Marcos), Şt. Tudor, Fl. Iordan (cpt.), Hroştea (69 Dogaru) – I. Badea (80 Oane), Pleşa, Ciupitu, Simidreanu – A. Cristea (46 Costache), Butucel. Rezerve nefolosite: A. Florea – Ana

Frăţia din Nord se retrage

Golaverajul fabulos al Juniorului, 36-3, i-a propulsat după acest meci pe primul loc, capitol la care stau mai bine decât GVD, ambele echipe având câte 12 puncte. Dar se pare că cele două nu vor mai împărţi fotoliul de lider, după ce Frăţia se va retrage. În acest context, probabil că după runda a 6-a, care va avea loc vineri şi sâmbătă, atât Juniorul, cât şi GVD vor pierde atât punctele, cât şi golurile marcate împotriva acestei echipe

Sportul nu s-a prezentat nici marţi

Mai trebuie menţionat că Sportul şi-a păstrat echipa din Liga a IV-a, care este trecută în seria Nord, dar nu s-a prezentat la meciuri, ultima “absenţă” fiind consemnată în “catalogul” seriei chiar după meciul dintre Juniorul şi Chiajna III. Arena din complexul “Ion Ţiriac” ar fi trebuit să găzduiască meciul dintre Sportul şi VK Soccer, dar gazdele nu s-au prezentat la teren. Aşa că centralul Ionuţ Ilie a fluierat finalul meciului, după ce a aşteptat să se scurgă timpul-limită prevăzut de regulament pentru prezentarea la stadion a echipelor. După care oaspeţii de la VK Soccer şi brigada de arbitri s-au îndreptat spre vestiare (foto). Cel mai probabil, AMFB va anunţa excluderea echipei lui Şiman din Liga a IV-a

CLASAMENTUL SERIEI NORD DUPĂ ANULAREA MECIURILOR FRĂŢIEI

REZULTATELE INTERMEDIAREI DIN SERIA NORD:

FC Juniorul – Concordia Chiajna 5-2
    GVD – FC Chitila 2-1
    Voinţa Buftea – CS Pantelimon 2-1
    ACS Corbeanca – FC Voluntari 2-9
    Speranţa Săbăreni – Progresul Cernica 2-2
    Victoria – Frăţia, oaspeţii nu s-au prezentat
    Sportul Studenţesc – VK Soccer, gazdele nu s-au prezentat

PROGRAMUL ETAPEI A 6-A:

Vineri, ora 15
    FC Chitila – Progresul Cernica II, stadion: Chitila
    VK Soccer – Victoria, stadion: Voinţa
    Sportul Studenţesc – FC Juniorul, stadion: Complexul Sportiv “Ion Ţiriac”
    CS Pantelimon – ACS Corbeanca, stadion: Acumulatorul 2

Sâmbătă, ora 12
    Concordia Chiajna III – Speranţa Săbăreni, stadion: Roşu
    FC Voluntari II – GVD, stadion: Niţă Pintea (Pipera)

Sâmbătă, ora 15
    Frăţia – Voinţa Buftea, stadion: Frăţia

alex g
    Member

Inca o observatie Juniorul are anul aceasta 2 echipe, prima a Sportului si a 2-a a lor, care dupa cate se vede are alte rezultate adica normale ca si anul trecut cand aveau doar una.

ngm
    Member
    razvanR
    Member

PREGĂTIRE 14:12 “MARINARII” AU PIERDUT CU 2-1 ÎN FAŢA “STUDENŢILOR” CE JOACĂ ACUM ÎN LIGA A IV-A BUCUREŞTI
    Farul, învinsă de foştii jucători ai Sportului!

http://liga2.prosport.ro/seria-1/pregatiri-amicale/farul-invinsa-de-fostii-jucatori-ai-sportului-11544921

Având liber în Liga a 2-a în week-end-ul trecut, echipa constănţeană a programat, sâmbătă, o partidă de verificare la Năvodari. Antrenorul Ion Răuţă a început confruntarea cu o echipă formată preponderent din tineri.

Tehnicienii constănţeni intenţionau să-i vadă la lucru sâmbătă pe jucători într-un meci de antrenament, „în familie”. Însă vineri seară târziu s-a ivit varianta unui meci amical cu o echipă a Sportului Studenţesc, Ion Răuţă schimbând programul de a doua zi. Astfel că Farul a disputat partida cu echipa din capitală, pe stadionul „Flacăra” din Năvodari.

Potrivit oficialilor Farului, echipa Sportului, care joacă într-o ligă inferioară a municipiului Bucureşti, a fost formată din jucători tineri, cei mai mulţi de 16 – 18 ani (foşti campioni naţionali de juniori), cărora li s-au adăugat şi câţiva de 20 – 21 de ani. De cealaltă parte, Ion Răuţă a început şi el meciul cu o formaţie tânără, „11”-le de start fiind: Vl. Neagu – Niţescu, E. Năstase, Bădaşcă, Irimia – Tothăzan – Pâslaru, Tudor, Anton, Coteanu – Igiroşanu. Această formulă a fost menţinută pe teren 65 de minute, după care Răuţă a început să facă schimbări, mai intrând în joc până la final Băjan, Bumbac, Mansur, N. Creţu, Coconaşu, I. Florea, Ivanovici, Bolat şi Butoi.

Sportul Studenţesc s-a impus cu 2-1 (1-0). Oaspeţii au condus cu 2-0, marcând golurile în minutele 30 (din lovitură liberă) şi 85, în vreme ce Farul a redus din diferenţă în minutul 87, prin Georgian Butoi. „Iniţial, nu aveam în plan să întâlnim sâmbătă un adversar într-o partidă de verificare. Dar, dacă a existat posibilitatea să jucăm cu această echipă, i-am dat curs. Iar meciul a fost unul util. Ne-am confruntat cu o formaţie destul de bună, care ne-a pus probleme, unul dintre jucătorii adverşi fiind chiar foarte interesant. Şcoala de fotbal a Sportului e una tradiţională, a produs mereu talente. Primul nostru obiectiv în confruntarea de la Năvodari a fost să le dăm minute şi fotbaliştilor tineri, care au jucat mai puţin în ultimul timp, şi să ne edificăm în privinţa lor. I-am văzut doar în meciul de Cupă cu Pandurii, ceea ce e puţin. Săptămâna viitoare (n.r. – aceasta) vrem să mai disputăm două amicale, unul miercuri şi unul sâmbătă, deşi luni şi vineri avem câte două antrenamente”, a declarat Ion Răuţă.

Sursa: Ziua de Constanţa

alex g
    Member

Sunt cei de Juniorul care nu au fost in lot sau au fost rezerve +generatiile 91-93 care nu sunt la alte echipe si pe care ii mai tine in priza pentru la anul sau pana la alte solutii , cred.
    Dupa cum se vede a dat roade calirea pustilor din generatia 96 intai in liga a3-a, pe urma in a 2-a , iar acum zburda in liga a 4-a si poate la anul vor fi deja pregatiti sa inceapa in forta liga a 3-a…..
    Nu am nici otreaba cu Siman, mai ales ca acum 10 ani am gasit o sponsorizare pentru o suma pe care multe echipe si de liga 1 la acele timpuri nu o aveau de la un sponsor principal, dar orgoliul lui de finantator si lipsa de viziune l-a facut sa refuze “umilinta” de a solicita sponsorizare chiar daca era doar o formalitate scrisa, nici nu a vrut sa discute si astfel a pierdut si Sportul si el si eu un comision simbolic.
    Bineanteles persoana cu sponsorizarea nu a vrut el sa il sune pentru al intreba motivul….
    Prost nu ar fi dar orgoliul si increderea in el prea mare in unele momente ii intuneca mintea de a ajuns asa.
    nu ii port pica pt ca pe unii oameni trebuie sa ii lasi asa cum sunt pt ca nici socurile de o anumita intensitate nu ii aduc la realitate.
    Sper ca macar pentru binele sportului ori sa gaseasca solutii si sa isi schimbe comportamentul din toate punctele de vedere sau sa gaseasca alta sau alte persoane care sa preia echipa pt bunul ei mers , nu se pune problema de potential.

alex g
    Member

In urma articolului de mai jos a iesit la iveala si adevarul despre generatia 96, imi cer scuze pentru presupunerile de pana acum dar nu poti sti decat daca ti se spune in mod oficial, nu comentarii(barfe).
    Sa le uram succes si sa ii vedem cat mai sus, pt ca se vede ca au talent si merita.
    Cu Sportul mai vedem.

Home » Fotbal Intern » Au scăpat de Şiman. Părinţii şi-au răscumpărat fiii
    Au scăpat de Şiman. Părinţii şi-au răscumpărat fiii
    1 Comentează şi tu
    de Mihai Andrieş Ultimul update Astăzi, 08:47
    Au scăpat de Şiman. Părinţii şi-au răscumpărat fiii
    Share

Utile

Clasament Liga 1
    Meciurile etapei
    ProSport pe iPhone

Părinţii au plătit 400 de lei pentru fiecare sezon pe care fiii lor l-au jucat la Sportul

Numirea lui Virgil Andronache ca principal la Sportul, sezonul trecut, a fost o şansă imensă pentru cei mai talentaţi puşti din generaţiile 1995, 1996, chiar şi 1997. Aceştia au fost promovaţi pe rând la prima echipă, nume precum Mareş, Răzvan Popa, Vâlceanu, Dumitrescu sau Paţurcă atrăgând atenţia specialiştilor. Tras pe linie moartă pentru o bună parte din retur, Andronache a revenit pe final pentru a salva echipa de la retrogradare

Desfiinţarea Sportului a pus în pericol viitorul acestor copii. Grosul lor a bifat o grămadă de meciuri la satelitul din Liga a III-a. Din fericire, obiceiurile lui Şiman, care nu le făcuse contracte, au fost salvarea lor. La peste 16 ani, ei au putut părăsi clubul după achitarea grilei de formare, adică 400 de lei pentru fiecare sezon pe care l-au bifat în Regie. Părinţii au făcut un efort financiar şi şi-au răscumpărat copiii de la Sportul. Unele grile au ajuns şi până la 4.000 de lei.

Andronache, legat de Sportul până în 2016!

Liberi de contract, tinerii fotbalişti au preferat să rămână împreună sub bagheta lui Andronache, cel care le-a fost primul antrenor la Sportul. Dorit şi ca şef al centrului de juniori la Dinamo, acesta a preferat să îşi continue munca începută cu generaţia 1996 şi a acceptat mâna întinsă de către cei de la FC Juniorul. Înţelegerea a mulţumit ambele părţi, mai ales că după şase etape de campionat, noua echipă a Juniorului este singura din seria Nord fără meci pierdut! Din păcate, bucuria le este umbrită de faptul că Andronache nu poate sta ca antrenor pe bancă, asta deoarece s-a trezit cu o prelungire a contractului cu Sportul până în 2016, act în care semnătura sa ar fi fost falsificată.

Duşi de părinţi cu maşinile, ca să bată Farul!

Parcursul bun din campionat a fost completat şi cu prestaţii bune în partidele amicale. Asta chiar şi în condiţiile în care în weekend copiii au fost duşi de părinţi cu maşinile până la Năvodari, acolo unde au învins Farul cu 2-1! De menţionat că la FC Juniorul doar căpitanul Barbu are 21 de ani, iar restul jucătorilor sunt născuţi între 1995 şi 1997, printre ei aflându-se şi băiatul lui Şumudică!

Continuă să dea jucători la loturi!

În sezonul trecut, scheletul naţionalei U17 era format din jucătorii Sportului, la un moment dat fiind şi şase convocaţi concomitent din Regie. Mutarea la Liga a IV-a nu le-a stricat imaginea, astfel că la ultima acţiune a lotului U18 au fost convocaţi Riţă, Olaru şi Mareş. În plus, din cauza unei accidentări, Paţurcă nu a putut merge la naţională.

FC Juniorul, varianta Sportul:
    Vâlceanu* – Fărâmă, C. Mihai*, Riţă*, Dabija – M. Tudor – Baniţă*, Olaru*, B. Barbu, G. Dumitrescu – Văduva. Mai fac parte din lot Florişteanu, Şumudică jr., Bărbulescu, Paţurcă*, Mareş*.
    *internaţionali de juniori

Doar cinci jucători nu sunt născuţi în 1996: Barbu (1992), Văduva, Dumitrescu (ambii 1995), Florişteanu, Bărbulescu (ambii 1997)

ashone
    Member

unii sint visatori – argumente – nu am fost lasati sa luam campionatul, puteam sa luat chiar 3-4 titluri la rind, 78.000 de hotii de arbitraj impotriva noastra cind eram cei mai buni, vom redeveni o forta. nimic mai fals. a fost o echipa care nu a iesit cu nimic din sablonul tipic comunist al anilor 70-80. aveau chef sa bata, bateau, aveau chef sa vinda un meci, il vindeau. personal, am fost avizat de dinaintea infaptuirii unor blaturi, unul l-am vazut cu ochii mei “da capo al fine” sportul-u cluj 0-1 cind a cazut rapidul in B pentru ca a venit cu doar 100.000 lei pe timpul lui pif. evident ca nea gica banciu l-a dat afara din birou pe ignat presedintele clubului rapid strigindu-i: baaa sinteti cefereu”, a doua armata a tarii si vii cu asa putin?…cei de la cluj “studenti” ca si noi au venit cu 150.000. lei. a batut clujul si a ramas in divizie. o basina de sut i-a sucit miinile lui tene de am crezut ca i le-a rupt…daca ne chinuim putin mai gasim pe aici 2-3 oameni care au vazut sau stiu sigur de ceva blaturi.va dau unul cu liviu bulus. sportul-brasov 3-1 cind era antrenor stefanescu la ei. stiam rezultatul cu 2 zile inainte, arbitrii fiind cazati cu fete cu tot prin bunavointa lui liviu bulus. la acel meci costica stefanescu statea in mijlocul nostru la tribuna I si i-am spus rezultatul si i-am spus si ca vintul va bate spre o singura poarta. si asa a fost. in 1991. sau 1992. scuze e mult timp de atunci. praduielile mai treceau si pe la sandu alexandru zis sandu OJT. imbatari cu apa rece exact cum altii au traditie din 1947. Sportul Studentec a fost o echipa buna, sudata, legata si a avut rezultate. a vindut si meciul cu flacara moreni in regie de s-a suparat toata tara pe ei. trebuiau retrogradati prin orice mijloace si tocmai sportul era sa-i salveze de la desfiintare. si toate astea se intimplau cu mac popescu la conducere. si el nu stia nimic. si mama(+) a fost fata mare cindva.
    unii scriau lozinci de multumire pentru siman – argumente – fotografii, poze, explicatii manageriale cum ca el baga banu’ ca altfel echipa se desfiinta. si mac popescu atitia ani nu a avut opinie. acum da interviuri melancolice prin gazete. n-a mincat usturoi. asta e romania.
    unii vin la meciuri doar cind siguri de victorie, altii fac deplasari…
    unii au opinii doar la infringeri, altii doar la victorii, altii deloc.
    so tot timpul noi astia 2000 vom fi divizati. asa e normal.
    eu personal nu l-am placut pe siman din prima. argumente am destule si la timpul lor le-am spus. de felul meu fiind realist v-am spus ca sfirsitul e aproape. cam ce am spus pe forum s-a adeverit intr-o mare masura. n-am venit la meciuri o buna perioada pentru ca in regie dupa ce a plecat ceausila nu a mai ramas nimic. ne bateau acasa galatiul, bacaul, petrolul, si ai mei dadeau pase cu calciiul si jucau la misto. ultimele sezoane n-am venit pentru ca s-a dovedit ca nu aveam ce vedea. personal nu-mi arog nici un drept, nu m-a obligat nimeni sa tin cu echipa asta si nici n-am avut vreun folos material de pe urma asta. m-am bucurat la victorii si am cautat argumente normale la infringeri. mi-am facut prieteni si am prieteni chiar daca ne vedem din an in paste. daca va fi liga 3 la anul, om vedea. oricum vor fi deplasari in jurul bucurestiului.
    Tinguirile si Jalea acum sint de prisos…sa auzim de bine!

Viewing 15 posts - 106 through 120 (of 159 total)
  • The forum ‘Sezon 2013-2014 Season’ is closed to new topics and replies.