Diverse

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 46 total)
  • Author
    ultrasro
    Member
    franz_kafka
    Member

Din pacate, in aceasta seara, 19.11.2006, echipa feminina de handbal a Romaniei a fost biruita cu greu cu 28-29 de formatia Rusiei, care nu stiu exact daca era feminina! Oricum, cred ca aceasta echipa a Rusiei poate sa evolueze fara emotii in campionatele de handbal masculin sau, macar, de shemales daca exista!

cameliu
    Member

@franz_kafka wrote:

Din pacate, in aceasta seara, 19.11.2006, echipa feminina de handbal a Romaniei a fost biruita cu greu cu 28-29

… s-a biruit singura… ca de obicei…

Anonymous
    Guest

Buna
    Vreau si eu imnul vostru, daca puteti sa imi dati un link de unde sa il descarc, sau daca nu, cine poate sa mi-l dea pe mess, astept un raspuns pe private
    Multumesc!

Giani
    Member

@moa wrote:

Buna
    Vreau si eu imnul vostru, daca puteti sa imi dati un link de unde sa il descarc, sau daca nu, cine poate sa mi-l dea pe mess, astept un raspuns pe private
    Multumesc!

Mai intai sa il concepem, apoi sa il inregistram. Dupa, mai vedem cat costa.

Blue Eyes
    Member

cant io daca este nevoie…voi adunati banii….
    vreo 100.000 de para….
    8)

franz_kafka
    Member

Hai sa vorbim despre reclame! Care este spotul publicitar preferat? Discutand pe forum, ar putea sa ne trazneasca niste idei din senin pentru promovarea imaginii SS… Imi amintesc ca am citit in presa sportiva din anul competitional trecut, ca un suporter SS, nu stiu exact cine, pentru promovarea imaginii echipei, a conceput niste afise sau cam asa ceva pentru atragerea publicului la stadion (era parca o chestie interesanta cu taxiul si cu suporterii). O idee frumoasa!
    Deci…, reclama mea preferata este: nu am, deocamdata, dar promit sa ma gandesc serios!

Giani
    Member

Semnatura mea de acum pare un pretext serios. Pentru oi exista galoane, pentru javre exista blaturi, pentru ciori exista ifose, pentru carnatari exista masa de pranz, in Regie exista doar pasiune.

07Ex
    Keymaster

@franz_kafka wrote:

Imi amintesc ca am citit in presa sportiva din anul competitional trecut, ca un suporter SS, nu stiu exact cine, pentru promovarea imaginii echipei, a conceput niste afise sau cam asa ceva pentru atragerea publicului la stadion (era parca o chestie interesanta cu taxiul si cu suporterii). O idee frumoasa!
    Deci…, reclama mea preferata este: nu am, deocamdata, dar promit sa ma gandesc serios!

Suporterul respectiv este Dan Moldovan. Povestea, din cate imi aduc eu aminte, este adevarata.

franz_kafka
    Member

Giani,
    Cine sunt carnatarii si ce legatura au cu masa de pranz? Ce tb au oile cu galoanele?

SIR,
    Este adevarata povestea pt ca am citit-o in ziar! Am impresia ca erau prezentate si niste afise.

Giani
    Member

Ei, care carnatari? Aia cu 50 de voturi, marelui, unicului, inegalabilului in ale lichelismului, noul membru (al cincilea) al CPEx, sau sclavul ala cu urechile ca niste antene parabolice, sau baiatul ala antipatic caruia ii cade bretonul in ochi si se uita mereu fix, sau mosul ala umflat cu pompa care cand rade ii pleznesc obrajii (norocul lui ca are obrazul gros, ca orice comunist parvenit), hai ca recunoasteti personajele.

adi
    Member
    07Ex
    Keymaster

Interesant articolul. 8)

Zibling
    Member

@adi wrote:

http://www.businessmagazin.ro/special/cum-sa-aperi-un-penalti.html?5548;2446200
    aviz “portarilor” de la sportul !

Multa gargara pt nimic articolul ala. Eu deja stiam toate detaliile respective, iar cifrele nu au venit decat sa-mi intareasca cunostintele. Pt autorii studiului, ca economisti, poate au fost insa constatari interesante.

Pt mine, insa, ultima fraza din studiu mi-a dat de gandit. Deoarece astfel am gresit eu in anul 2003, dar nu m-a durut pe atat de tare daca as fi “actionat”, deci e o concluzie corecta, insa fara argumente ❗

adi
    Member

Nu stiu daca aici e locul potrivit pentru a posta un link la noua lege privind prevenirea si combaterea violentei cu ocazia
    competitiilor si a jocurilor sportive. Legea respectiva are numarul 4 din 09.01.2008, fiind publicata in Monitorul Oficial nr. 24 / 11.01.2008.

http://www.cdep.ro/proiecte/2007/500/30/9/leg_pl539_07.pdf

Extrase din lege:

CAPITOLUL IV Obligaţiile spectatorilor

Art. 18. – (1) Spectatorii sunt obligaţi să respecte cu stricteţe măsurile stabilite de organizatori şi forţele de ordine, pe traseele de deplasare către/de la locurile de desfăşurare a competiţiilor şi jocurilor sportive, în apropierea şi în interiorul bazelor sportive.
    (2) La solicitarea forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă, spectatorii au obligaţia de a prezenta documentele de acces şi, după caz, actele de identitate.
    (3) Spectatorii au obligaţia de a prezenta, la solicitarea forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă, materialele de publicitate vizuală aflate asupra lor.
    Art. 19. – (1) În incinta arenei sportive, spectatorii sunt obligaţi să respecte ordinea, siguranţa şi regulile stabilite de organizator.
    (2) Spectatorului care refuză să se supună controlului corporal sumar şi al bagajelor, efectuat de personalul de ordine şi siguranţă, sau care săvârşeşte, înainte de a intra în arena sportivă ori în momentul intrării, fapte de natură penală sau contravenţională în legătură cu competiţia sau jocul sportiv respectiv, nu i se permite accesul în arena sportivă.
    Art. 20. – Spectatorilor le este interzis:
    a) să pătrundă sau să încerce pătrunderea în incinta bazei sportive sau, după caz, a arenei sportive, fără documente de acces sau prin încălcarea normelor legale de acces stabilite de organizator;
    b) să folosească, în scopul pătrunderii în incinta arenei sportive, documente de acces individualizate, care nu le aparţin şi care, potrivit normelor stabilite de organizator, pot fi folosite doar de către titular;
    c) să pătrundă în stare de ebrietate sau să consume băuturi alcoolice în arena sportivă;
    d) să introducă sau să încerce introducerea de băuturi alcoolice în arena sportivă;
    e) să introducă în arena sportivă inscripţii, embleme, pancarte, bannere, afişe, steaguri sau alte suporturi ce conţin simboluri, sloganuri, imagini ori texte cu conţinut obscen;
    f) să refuze prezentarea documentelor de acces şi, după caz, a actelor de identitate, la solicitarea justificată a forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă;
    g) să refuze supunerea la efectuarea controlului corporal preventiv şi al bagajelor de către forţele de ordine;
    h) să ocupe alte locuri decât cele prevăzute pe documentele de acces, urmat de refuzul eliberării acestora la avertismentul verbal al reprezentanţilor societăţii specializate de protecţie şi pază sau al forţelor de ordine;
    i) să arunce asupra celorlalţi spectatori, asupra oficialilor sau a jucătorilor, asupra forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă, asupra bunurilor mobile şi imobile aflate în incinta bazei sportive, precum şi în direcţia suprafeţei de joc cu obiecte de orice fel sau cu substanţe corozive sau care murdăresc;
    j) să escaladeze gardurile care delimitează spaţiul de joc sau gardurile interioare de separare a sectoarelor;
    k) să se caţere pe gardul care delimitează spaţiul de joc de tribună;
    l) să pătrundă pe suprafaţa de joc, cu excepţia cazurilor de forţă majoră;
    m) să săvârşească fapte, acte sau gesturi obscene, să profereze ori să scandeze injurii, cuvinte sau expresii jignitoare ori vulgare, precum şi ameninţări cu acte de violenţă împotriva celorlalţi spectatori, oficiali, jucători sau a bunurilor acestora;
    n) să profereze ori să scandeze injurii, cuvinte sau expresii jignitoare ori vulgare la adresa forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă;
    o) să ameninţe cu acte de violenţă forţele de ordine sau personalul de ordine şi siguranţă;
    p) să-şi ascundă faţa cu articole de îmbrăcăminte sau alte accesorii, cu intenţia de a împiedica identificarea;
    r) să scrie sau să deseneze pe pereţii imobilelor, pe garduri sau pe alte obiecte amplasate în baza sportivă sau în arena sportivă;
    s) să dezlipească sau să distrugă reclamele, anunţurile şi afişele expuse de organizator în incinta bazei sau a arenei sportive, precum şi să deterioreze, să ridice sau să mute semnele ori indicatoarele amplasate de organizator, pentru facilitarea accesului în arenă, sau a celor care semnalează existenţa unui pericol pentru viaţa persoanelor;
    ş) să ridice sau să mute, fără drept, barajele, gardurile ori alte obstacole amplasate de organizator sau de către forţele de ordine, pentru delimitarea sectoarelor de tribună ori peluză, pentru separarea grupurilor de suporteri şi a terenului de joc de tribună, inclusiv pe cele amplasate cu caracter temporar;
    t) să amplaseze emblemele, pancartele, bannerele, afişele, steagurile sau alte mijloace de publicitate vizuală în alte locuri decât cele stabilite de organizator;
    ţ) să nu respecte regulile stabilite de organizator privind deplasarea spectatorilor în incinta arenei sportive;
    u) să nu respecte măsurile de ordine dispuse de organizator sau de comandantul forţelor de ordine, în cazul producerii unor catastrofe, calamităţi naturale sau altor pericole;
    v) să refuze părăsirea imediată a arenei sportive, dacă măsura evacuării a fost dispusă de către personalul de ordine şi siguranţă sau de către forţele de ordine.

CAPITOLUL V Contravenţii şi infracţiuni

Art. 22. – Săvârşirea, de către spectatori sau de către oficiali, în incinta bazei sau a arenei sportive, a faptelor prevăzute la art. 20 constituie contravenţii, dacă nu s-au produs vătămări ale integrităţii corporale sau a sănătăţii ori pagube materiale, şi se sancţionează după cum urmează:
    a) cu amendă de la 80 lei la 200 lei, sau prestarea a 50 – 100 ore activităţi în folosul comunităţii, faptele prevăzute la art. 20 lit. a), b), h), r), s) şi ţ);
    b) cu amendă de la 150 lei la 400 lei sau prestarea a 70 – 120 ore activităţi în folosul comunităţii, faptele prevăzute la art. 20 lit. g), k), m), n) şi t);
    c) cu amendă de la 250 lei la 750 lei sau prestarea a 100 – 150 ore activităţi în folosul comunităţii, precum şi cu sancţiunea contravenţională complementară de interzicere a accesului la competiţiile şi jocurile sportive de genul celor la care aceştia au săvârşit fapta pe o perioadă de 6 luni, faptele prevăzute la art. 20
    lit. c), d), e), f), j), o), u) şi v);
    d) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei sau prestarea a 120 – 200 ore activităţi în folosul comunităţii, precum şi cu sancţiunea contravenţională complementară de interzicere a accesului la competiţiile şi jocurile sportive de genul celor la care aceştia au săvârşit fapta pe o perioadă de un an, faptele prevăzute la art. 20 lit. i), p) şi ş);
    e) cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei sau prestarea a 150 – 300 ore activităţi în folosul comunităţii, precum şi cu sancţiunea contravenţională complementară de interzicere a accesului la competiţiile şi jocurile sportive de genul celor la care aceştia au săvârşit fapta pe o perioadă de 2 ani, fapta prevăzută la art. 20 lit. l).

Art. 28. – Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către poliţişti şi jandarmi.
    Art. 29. – În cazul săvârşirii contravenţiilor prevăzute în prezenta lege, contravenientul poate achita, în termen de 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
    Art. 31. – (1) Fapta unei persoane, căreia i s-a interzis accesul la unele competiţii sau jocuri sportive, de a se afla în arena sportivă unde se desfăşoară o competiţie sau un joc sportiv de genul celor pentru care s-a dispus interdicţia, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
    (2) În cazul prevăzut la alin.(1), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la unu la 2 ani, care se adaugă la perioada pentru care s-a dispus iniţial măsura.
    Art. 32. – (1) Opunerea cu violenţă faţă de personalul de ordine şi siguranţă sau faţă de forţele de ordine, ori împiedicarea acestora de a-şi exercita atribuţiile specifice, cu ocazia desfăşurării unei competiţii sau unui joc sportiv, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
    (2) În cazul prevăzut la alin. (1), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la 2 ani la 4 ani.
    Art. 33. – (1) Portul sau încercarea de a introduce în incinta arenei sportive a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte, fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi a dispozitivelor pentru şocuri electrice, constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit art. 11, pct. 1 din Legea nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
    (2) În cazul prevăzut la alin.(1), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la unu la 3 ani.
    Art. 34. – (1) Deţinerea sau încercarea de a introduce în incinta arenei sportive a substanţelor iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant ori al altor asemenea materiale, substanţe sau obiecte, constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit art. 29 alin. (1) din Legea nr. 60/1991 privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice, republicată, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
    (2) În cazul prevăzut la alin. (1), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la un an la 3 ani.
    Art. 35. – (1) Încercarea de a introduce, deţinerea sau folosirea în incinta arenei sportive a obiectelor artizanale şi de distracţie, pe bază de amestecuri pirotehnice din clasele II – IV, T.1, T.2, precum şi a artificiilor din categoria „obiecte zburătoare luminoase” şi a pocnitorilor din clasa I constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit art. 31 alin. (21) din Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive, cu modificările şi completările ulterioare.
    (2) În cazul prevăzut la alin. (1), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la un an la 3 ani.
    (3) Încercarea de a introduce, deţinerea sau folosirea în incinta arenei sportive a materiilor explozive sau incendiare, constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit art. 31 alin. (1) din Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive, cu modificările şi completările ulterioare.
    (4) În cazul prevăzut la alin. (3), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la 2 ani la 4 ani.

Art. 39. – (1) Distrugerea, degradarea ori aducerea în stare de neîntrebuinţare a scaunelor sau a altor elemente de mobilier, a instalaţiilor de orice fel, a amenajărilor interioare, a cablajului electric, a echipamentelor şi instalaţiilor de telecomunicaţii sau de supraveghere video din incinta arenei sportive, precum şi distrugerea, deteriorarea sau degradarea imobilelor din incinta bazei sportive, constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit legii penale.
    (2) În cazul prevăzut la alin. (1), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive pe o perioadă de la un an la 3 ani.
    (3) Dacă distrugerea a fost săvârşită asupra unui bun aparţinând forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă, instanţa de judecată poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la 2 ani la 4 ani.

Art. 41. – (1) Manifestările săvârşite în arena sportivă prin care se exprimă dispreţ pentru însemnele României sau pentru emblemele sau semnele de care se folosesc autorităţile, constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit legii penale.
    Art. 42. – (1) Spectatorul care în incinta arenei sportive săvârşeşte acte sau gesturi, proferează cuvinte ori expresii, sau se dedă la orice alte manifestări prin care se aduce atingere bunelor moravuri sau se produce scandal, ori se tulbură, în alt mod, ordinea publică, constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit legii penale.
    (3) În cazul în care prin fapta săvârşită se tulbură grav ordinea publică în incinta arenei sportive, se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, pe o perioadă de la 2 ani la 4 ani.

Art. 45. – (1) Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui reprezentant al forţelor de ordine, lovirea sau orice alte acte de violenţă, vătămarea corporală sau vătămarea corporală gravă a acestuia, dacă acesta se află în exerciţiul funcţiunii pe timpul asigurării ordinii publice cu ocazia desfăşurării unei competiţii sau a unui joc sportiv ori pe timpul intervenţiei pentru restabilirea ordinii publice în astfel de situaţii, sau pentru fapte
    îndeplinite în exerciţiul funcţiunii anterior prezentate, constituie infracţiune şi se pedepseşte potrivit legii penale.
    (2) În cazurile prevăzute la alin. (1), se poate dispune faţă de învinuit sau inculpat măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sau jocurile sportive, o perioadă de la 2 ani la 6 ani.

CAPITOLUL VI Interzicerea accesului la competiţii sau la jocuri sportive

Art. 47. – (1) În cazul săvârşirii contravenţiilor prevăzute la art. 22 lit. c), d) şi e), precum şi art. 23, agentul constatator aplică în sarcina contravenientului sancţiunea contravenţională complementară de interzicere a accesului la competiţiile sportive de genul celor la care acesta a săvârşit contravenţia.
    (2) Sancţiunea contravenţională complementară se consemnează de către agentul constatator în procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei, alături de sancţiunea contravenţională principală aplicată.
    (3) Împotriva procesului – verbal prevăzut la alin. (2), contravenientul poate face plângere.
    (4) Plângerea îndreptată împotriva procesului-verbal nu suspendă executarea sancţiunii complementare.
    (5) La cererea petentului, instanţa de judecată învestită cu soluţionarea plângerii poate dispune, prin încheiere, suspendarea executării sancţiunii contravenţionale complementare.
    Art. 48. – (1) În cazul în care o persoană, cu ocazia desfăşurării unei competiţii sau a unui joc sportiv ori în legătură cu acesta, a săvârşit o faptă prevăzută de legea penală conform art. 31 – 45, pentru a preîntâmpina comiterea unor asemenea fapte în viitor, se poate lua faţă de aceasta măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sportive de genul celor la care fapta a fost săvârşită.
    (2) Măsura este luată de instanţă chiar şi în condiţiile în care făptuitorului nu i se aplică o pedeapsă.
    (3) Măsura de siguranţă a interzicerii accesului la competiţiile sportive poate fi luată în mod provizoriu de procuror, în cursul urmăririi penale, sau de instanţă, în cursul judecăţii.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 46 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.