DVD Player!

Home Forums Miscelaneous Diverse / Miscelaneous DVD Player!

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Author
    dragos
    Member

ce marci de DVD player (primele 3 in ordinea preferintelor) ati alege, daca ati fi pusi in situatie (din cate ati testat, vazut, citit etc.etc.???

pe-aici, se pare, ca cel mai complex DVD player (poate citi toate formatele de movie + poze in diverse formate), ar fi E-BODA (piese philips)……..apoi ar fi: SONY, JVC

Ultras
    Member

Belagio (asta am). Vad si divx cu el, iar scorul a fost infim.

cameliu
    Member

Eu am facut o “afacere” beton acu’ vreo 3 ani juma’. Am luat un Philips cu vreo 550 de marci, la reducere! ce nu citeste decit DVD, audio CD si SVCD. … mp3, jpg, din parti…
    Acum de l-as vinde n-as lua mai mult de 25 euro pe el…
    De’ tehnologia asta…

07Ex
    Keymaster

@dragos wrote:

ce marci de DVD player (primele 3 in ordinea preferintelor) ati alege, daca ati fi pusi in situatie (din cate ati testat, vazut, citit etc.etc.???

Greu de spus. Lumea in general tinde sa creada ca daca cumpara un produs de marca produsul respectiv e mai bun decat unul care nu e de marca sau unul de mai proasta calitate. Spre exemplu toata lumea aici este disperata dupa plasma TV-urile Sony dar putin stiu ca de fapt aceste TV-uri folosesc ecrane Samsung. Acelas TV marca Samsung costa insa cu $1000 – $1200 mai putin decat cel Sony desi are acelas ecran aproape aceleasi componente.

In concluzie, in privinta DVD-urilor s-ar putea sa gasesti unele care sa nu fie de marca dar care sa aiba piese Sony sau Samsung sau mai stiu eu de care si care sa fie mult mai ieftine. Eu unul pot sa-ti spun ca atunci cand vine vorba de DVD-uri cumpar pe cele care citesc majoritatea formatelor (mpg, divx, mp3, etc) si nu ma uit la marca. Cand un DVD player costa $40 – $50 si are garantie un an ce conteaza ce marca e. Daca nu e bun dupa un an il arunci si cumperi altul care atunci va fi “top of the line”.

dragos
    Member

am un dvd folosit pe conexiune hdmi, insa am constatat, de la o vreme, ca, unele dvd-uri inregistrate cu sunet 5+1, nu se pot auzi pe tv (stereo).
    dvd-urile inregistrate cu sunet stereo, se aud OK, fara probleme.

am schimbat conexiunea (am pus pe SCART) si am constatat ca, toate dvd-urile (indiferent de formatul sunetului) se aud fara probleme.
    a mai intalnit cineva asemenea situatie ?
    oare este o problema hardware sau firmware ?

rog un sfat.

07Ex
    Keymaster

Eu unul nu am intalnit asa ceva, asa ca nu te pot sfatui. La ora actuala eu ma uit la filme pe laptop, iar laptopul il conectez fara fir la TV-ul Samsung pe care-l am. N-am nici o problema nici cu formatul video nici cu cel audio, deoarece totul se ruleaza pe laptop, iar la TV vad doar imaginea marita.

dragos
    Member

@07Ex wrote:

Eu unul nu am intalnit asa ceva, asa ca nu te pot sfatui. La ora actuala eu ma uit la filme pe laptop, iar laptopul il conectez fara fir la TV-ul Samsung pe care-l am. N-am nici o problema nici cu formatul video nici cu cel audio, deoarece totul se ruleaza pe laptop, iar la TV vad doar imaginea marita.

interesant lucru cu tv-ul si laptopul.
    multzam oricum.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.